İçeriğe atla

Melchizedek Devleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melchizedek Devleti
Slogan
Üniteryenizm, birlik, barış
TürEtkin
Kuruluşu1990

Melchizedek Devleti, 1990'larda ve 2000'lerin başında tek taraflı olarak ilan edilmiş, uluslararası olarak tanınmayan bir mikro ulustur.

Melchizedek Devleti, 1990 yılında ABD vatandaşı Mark Pedley tarafından (muhtemelen babası David Pedley ile) tek taraflı olarak ilan edildi. Mark Pedley ayrıca "Tzemach Ben David Netzer Korem" ve "Branch Vinedresser" gibi bir dizi takma isim kullanmaktadır.

Melchizedek Devleti kuruluşunda, Kolombiya'nın Pasifik kıyılarından 300 mil açıkta küçük bir ada olan Malpelo Adası'nda hak iddia etti. Rotuma ve komşusu Solkope Adaları'nda arazi kiralamak için anlaşmalar imzaladıkları Fiji'den ayrılmak isteyen muhalif gruplarla ilişkilerinin ardından Melchizedek Devleti temsilcilerinin Rotuma Adası'na girmeleri yasaklandı. Ayrıca Antarktika'nın, egemen devletler tarafından sahiplenmemiş Marie Byrd Toprakları olarak bilinen kısmında hak iddia etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından "mevcut değil" ve ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi tarafından "tanınmayan bir egemenlik" olarak tanımlanmıştır.

Marshall Adaları bildirisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanınma talepleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Melchizedek Devleti'nin resmi web sitesinde, destekleyici belgeler ve bağlantılar ile bir dizi ülkenin egemenliklerini tanıdığını iddia ediyor. Belgeler yakından incelendiğinde, bunlardan bazılarının yalnızca bu yerleşik devletlerden yapılan çeşitli talepleri kabul eden yazışmalar veya mali destek tekliflerine yanıtlar gibi göründüğü söylenebilir. Tüm listede yalnızca Orta Afrika Cumhuriyeti Melchizedek Devleti'ni tanımaktadır.[1]

Önemli kişiler

[değiştir | kaynağı değiştir]

David Evan Pedley

[değiştir | kaynağı değiştir]

David Pedley, 1970'lerde hisse senedi sahtekarlığı da dahil olmak üzere çeşitli mali suçlardan hüküm giydikten sonra hapsedildi. Suçlamaların yanlış olduğunu iddia etti. Hapsedilirken, Los Angeles, Kaliforniya'da oğlu Mark'ın onun adına işlettiği bir sığır işletmesi kurdu.

Meksika'da gözaltındayken öldüğü sanılıyor, ancak durum net değil. Cenazesi 1987'de Kaliforniya, Altadena'da kapalı tabutla düzenlendi. Cenazede FBI ajanları Pedley ailesine ceseten parmak iziistediklerini söyledi, ancak bu talep aile tarafından reddedildi. İddiaya göre bazı yetkililer Pedley'in hala hayatta olduğuna inanıyor. Pedley, oğluyla birlikte Melchizedek İncilinin ortak yazarıdır.

Mark Logan Pedley

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mark Logan Pedley (19 Temmuz 1953 doğumlu), "Tzemach Ben David Netzer Korem" ve "Branch Vinedresser" olarak da bilinir, David Pedley'in oğludur ve Melchizedek Devleti'nin Yüksek Mahkemesi Başkan Yardımcısı ve Baş Yargıç'ı, Büyükler Meclisi Başkanıdır. Pedley, babasıyla birlikte Melchizedek İncilinin ortak yazarıdır.

1983'te Pedley, Kaliforniya'daki bir arazi dolandırıcılığıyla ilgili posta ve eyaletler arası dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra, 1982-83 yıllarında yürütülen 6 milyon dolarlık dolandırıcılık planından yargılandı, 8 yıl hapis ve 25.000 dolar para cezasına çarptırıldı. 1990 yılında şartlı tahliye edildikten sonra Melchizedek Devleti'ni kurdu. Şartlı tahliyeyi hayali bir ülke kurarak ihlal etmesi sebebiyle 1991 sonlarında şartlı tahliyesi kaldırıldı ve cezasının geri kalanını çekmesi için hapse geri gönderildi. 1994'te serbest bırakılmasının ardından Pedley, Pearlasia Gamboa ile evlendi. Pearlasia, Melchizedek'in başkanı oldu.

Pearlasia Gamboa

[değiştir | kaynağı değiştir]

Pearlasia Gamboa, Melchizedek Devleti'nin başkanıdır. Ayrıca Mark Pedley ile evlidir.

Tartışmalı bankacılık ve yatırımlarla uğraşan Filipinli-Amerikalı bir iş kadınıdır. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 2009 yılında Gamboa'ya dava açtı ve altın madenciliği faaliyetlerine ilişkin hayali raporlarla hileli hisseler satarak kar elde ettiğini ve 1 milyon dolardan fazla para çektiğini iddia etti. Ağustos 2010'da aleyhine toplam 1.8 milyon dolarlık bir karar verildi; ceza tutarı, ZNext şirketi için 650.000 dolar ve şahsen Gamboa için 1.18 milyon dolardı. Gamboa'nın düşük fiyatlı hisse senedi satması da kalıcı olarak yasaklandı. 2011 itibarıyla para cezasını ödemedi.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b "Cyberfraud: The fictitious "Dominion of Melchizedek" --- Asia Pacific Media Service". www.asiapacificms.com. 6 Aralık 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2021.