Morac-Songhrati-Meads Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morac-Songhrati-Meads Cumhuriyeti
Morac-Songhrati-Meads Cumhuriyeti bayrağı
Spratly Adaları askeri işgalleri haritası
Spratly Adaları askeri işgalleri haritası

Morac-Songhrati-Meads Cumhuriyeti, 1877 yılında İngiliz donanma kaptanı James George Meads tarafından kurulan bir mikro ulustur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan Meads, 1877'de Spratly Adaları'nda hak iddia etti. Güney Çin Denizi'ni keşfederken adalarda hak iddia etti, daha sonra Kral I. James unvanını aldı. Meads'in soyundan gelenler, ada kaynaklarını sahiplenmeye ve adaların meşruiyeti öne sürmeye devam etti. Ancak, bu devletin varlığının çağdaş bir kanıtı yoktur. Meads'in yaşamı hakkında güvenilir bir bilgi de bulunmamaktadır, adına İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin arşivlerinde rastlanmaz.

Meşruiyete yönelik yasal girişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral, Morton Meads Krallığı ve iddialarını tanımaları için Birleşmiş Milletler, Çin Cumhuriyeti, Çan Kay-şek ve Filipinler'e dilekçe yolladı ancak girişimleri başarısız oldu. O yılın sonlarına doğru Krallık yöneticilerinin geri kalanı (Meads hariç), tayfun sırasında Filipinler kıyılarındaki bir gemi enkazında boğuldu. Krallık, 1985 yılında Meads'in ABD'ye haksız rekabet, taciz ve sabotaj iddialarıyla 25 milyar dolarlık dava açmasıyla yeniden ortaya çıktı. Ancak dava girişimi başarısız oldu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]