Christiania

Koordinatlar: 55°40′24.92″K 12°35′58.96″D / 55.6735889°K 12.5997111°D / 55.6735889; 12.5997111
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christiania
Fristaden Christiania
Özgürşehir Christiania
Christiania bayrağı
Bayrak
Slogan
I kan ikke slå os ihjel  (Danca)
"Bizi öldüremezler"
Christiania haritadaki konumu
Resmî dil(ler)Danca
HükûmetAnarşist komün
Tarihçe 
• Bağımsızlık
1971
Yüzölçümü
• Toplam
0.34 km2
Nüfus
• Tahminî
850
Para birimiLøn (de jure), Danimarka kronu (de facto) (DKK)
Zaman dilimiUTC+1 (OAS)
• Yaz (YSU)
UTC+2 (OAYS)

Christiania veya resmî adıyla Freetown Christiania (Danca: Fristaden Christiania), Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın Christianshavn ilçesinde bulunan özerkliğini ilan etmiş 850 kişi nüfuslu ve 34 hektar alan kaplayan bir mahalledir.Pusher Caddesi, Danimarka'da yasadışı olan açık esrar ticareti ile ünlüdür.

Christiania, yılda yarım milyon ziyaretçiyle Kopenhag'daki dördüncü en büyük turistik cazibe merkezi olarak kabul edilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Eylül 1971'de Christiania, çoğunlukla gençlere yönelik ve başarılı bir şekilde dağıtılan Hovedbladet ("Ana gazete") adlı bir dergi yayınlayan tanınmış bir provo ve gazeteci olan Jacob Ludvigsen tarafından açık ilan edildi. Gazetede Ludvigsen, kendisinin ve diğer beş kişinin "Ordunun Yasak Şehri" olarak adlandırdığı şeyi araştırdığı bir makale yazdı. Makale, özgür kentin ilanını geniş çapta duyurdu ve diğer şeylerin yanı sıra "Siviller ordunun 'yasak şehrini' fethetti" başlığı altında şunları yazdı:[21] Christiania, yetkililerden başlangıçta kör bir göz almasına rağmen,[22] Savunma Bakanlığı, 1 Nisan 1976'da Christiania'ya karşı yasal bir dava açtı 2 Şubat 1978'de Yüksek Mahkeme tarafından onaylanan mahkeme, Christiania'nın derhal temizlenmesi gerektiğine karar verdi. Ancak, karara rağmen, derhal harekete geçilmedi ve aynı yıl Danimarka Parlamentosu Folketinget, önce bir kalkınma planının hazırlanması gerektiğine karar verdi.

Bu dış sorunlara ek olarak, baskı içeride de artıyordu: Bir yıl içinde 10 sakinin aşırı dozlardan ölmesinin ardından 1979'da Christiania sakinleri "Çöp Abluka" yı başlattı. 40 gün ve gece boyunca, sakinler sert uyuşturucuların satıldığı binalarda devriye gezdi ve bağımlılara yardım sunarken satıcıları toplumun dışına itmeye çalıştı.

1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde, motosiklet çeteleri uyuşturucu piyasası üzerinde kontrol sahibi olmak için Christiania'ya doğru savaştılar. Özellikle bir çete, Bullshit Motosiklet Kulübü, 1984 yılına kadar uyuşturucu pazarının tek kontrolünü sağlamak için Hells Angels'ın bir bölümüyle savaşmayı başardı. 1987'de, polis, Christiania'daki bir Bullshitter bisiklet dükkanının döşeme tahtalarının altında bir adamın parçalanmış cesedini bulduktan sonra, Bullshitter'lar topluluktan, polisten ve Hells' Angels'tan gelen misillemelerden gelen birleşik bir tepkinin ardından parçalandı ve bölgeden temizlendi.  Bu noktadan sonra Freetown'da bisikletçi ceketleri yasaklandı.

1989'da Danimarka Parlamentosu Christiania'yı yasallaştırdı.

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2005'te bir çete, Christiania'da bir adamı vurup öldürdü ve Christiania'nın esrar ticaretiyle ilgili bir olayda üç kişiyi yaraladı.

14 Mayıs 2007'de, hükûmet Orman ve Doğa Ajansı'ndan işçiler, polisle birlikte, Cigarkassen'in küçük, terk edilmiş binasının ("puro kutusu") kalıntılarını yıkmak için Christiania'ya girdiler. Öfkeli ve korkmuş Hristiyanlar tarafından karşılandılar, polisin diğer evleri de yıkmayı planladığından korkuyorlardı. Halk barikatlar inşa etti, ancak polis sonunda Freetown'a topluca girdi ve direnişle karşılaştı. Bölge sakinleri polis araçlarına taş ve havai fişek attı. Ayrıca Christiania'nın kapısının dışındaki sokağa barikatlar kurdular. Polis bölge sakinlerine göz yaşartıcı gaz kullandı ve bir dizi tutuklama yapıldı.  Bir aktivist polis komutanının arkasına gizlice girdi ve hemen tutuklanmadan önce üzerine bir kova idrar ve dışkı döktü.  Sorun sabahın erken saatlerine kadar devam etti. Toplamda, hem Christiania'dan hem de dışarıdan 50'den fazla aktivist tutuklandı. Savcılar, aksi takdirde Kopenhag'da (savcıların "isyan halinde" olduğunu iddia ettikleri) daha fazla kargaşaya katılabilecekleri gerekçesiyle hapsedilmelerini talep ettiler.

2016 çekimi ve Pusher Street tezgahlarının sonu[değiştir | kaynağı değiştir]

31 Ağustos 2016'da, polis tarafından esrar satışlarından kazanç sağladığına inanılan bir kişi, durdurulduktan sonra iki polis memurunu ve bir sivili vurdu. [ Başından vurulan subaylardan birinin yaralanmaları hayati tehlike arz ediyordu (hayatta kaldı, ancak uzun bir rehabilitasyon süresine ihtiyacı vardı), diğer kurbanların yaralanmaları ise daha az ciddiydi. [ Polis tüm mahalleyi kapattı ve faili birkaç saat sonra Kastrup'ta buldu. Politiets Aktionsstyrke (özel müdahale polis birimi) ile kısa bir çatışma sırasında ciddi şekilde yaralandı ve daha sonra hastanede yaralanmalarından öldü. [35][ Bosna asıllı 25 yaşındaki Danimarka vatandaşı olan fail (Danimarka'ya ailesiyle birlikte çocukken geldi), polis tarafından şiddet ve esrar satışlarına karışmasıyla tanınıyordu. İslami aşırılıkçılığa sempati duyduğu bilinmesine rağmen, bunun eylemlerinde bir rol oynadığı düşünülmemektedir. [32][] Polis memurları, suçlularla karşılaşmaları sırasında çok nadiren hayati tehlike arz eden yaralanmalar alırlar (Christiania'nın vurulduğu sırada, Danimarka'da bir polis memurunun bir suçlu tarafından en son öldürülmesi 1995 yılında gerçekleşmişti) ve olay geniş çapta kınandı.

Christiania sakinlerinden oluşan ortak bir toplantıda, ertesi gün, 2 Eylül 2016'da gerçekleşen Pusher Caddesi'ndeki (Danimarka'daki en büyük esrar satışının yapıldığı yer) tezgahların kaldırılmasına karar verildi. [42][ Yerel sakinler ayrıca mahalledeki insanları Christiania'da esrar satın almayarak yardım etmeye çağırdı.  Yaklaşık iki ay sonra, Christiania'daki esrar satışlarının fiili uygulamasının yaklaşık% 75 oranında düştüğü tahmin edilmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Christiania'da bir dizi sokak yemeği standının yanı sıra iki bira fabrikası, Christiania Bryghus ve Christiania Bryg bulunmaktadır.

Pusher Street[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılışından bu yana, Christiania, Hristiyan konseyi tarafından "Yeşil Işık Bölgesi" olarak adlandırılmasına rağmen, merkezi bir konumda bulunan Pusher Caddesi'nde gerçekleşen açık esrar ticareti ile ünlüdür. Hash ticareti yasadışı olmasına rağmen, yetkililer uzun yıllar boyunca zorla durdurma konusunda isteksizdi. Savunucular, hash ticaretini tek bir yerde yoğunlaştırmanın toplumdaki dağılımını sınırlayacağını ve kullanıcıların 'daha sert ilaçlara' geçmesini engelleyebileceğini düşünüyorlardı. Bazıları hash'i tamamen yasallaştırmak istedi. Muhalifler, yasağın başka yerlerde olduğu gibi Christiania'da da uygulanması gerektiğini ve 'yumuşak' ve 'sert' ilaçlar arasında bir ayrım yapılmaması gerektiğini düşünüyorlardı. Ayrıca, açık esrar ticaretinin Kopenhag'ın en önemli turistik yerlerinden biri olduğu iddia edilirken, bazıları diğer potansiyel turistleri korkuttuğunu ve esrar satışının aslında Christiania bölgesinde de yasak olduğunu söyledi. Polis uyuşturucu ticaretini durdurmaya çalışsa da, esrar pazarı genellikle Christiania'da gelişti. Yerel sakinler 2016 yılında Pusher Street tezgahlarını kaldırdığında, esrar satışının yaklaşık% 75 oranında düştüğü tahmin ediliyordu.

2002 yılında hükûmet, esrar ticaretini daha az görünür hale getirmeyi hedeflemeye başladı. Buna cevaben, esrar satıcıları mizahi bir cevap olarak standlarını askeri kamuflaj ağlarıyla kapladılar.  Açık esrar ticareti, 2004'teki polis baskınlarından sonra Pusher Caddesi'ne geri döndü, ancak tezgahlar 2016'daki saldırıdan sonra Christiania sakinleri tarafından tekrar yıkıldı.