Minerva Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Minerva Cumhuriyeti
Minerva Cumhuriyeti bayrağı
Bayrak
Slogan
"Land of the Rising Atoll"
("Yükselen Mercan Adası Arazisi")
Minerva Resifleri
Minerva Resifleri
Resmî diller İngilizce
Hükûmet Cumhuriyet
• Başkan
Morris Davis
Kuruluşu 19 Ocak 1972
Nüfus
• Tahminî
42
Para birimi Minerva Doları

Minerva Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of Minerva), Minerva Resifleri'nde bulunan bir mikro ulustur.

Bu mikro ulus yapay bir ada üzerinde hak iddia edip kurulan birkaç mikro ulus girişiminden biridir. Mimarı, Las Vegas emlak milyoneri ve siyasi aktivist Michael Oliver'dır. Oliver, Londra'da ofisleri bulunan Okyanus Yaşamını Araştırma Vakfı adlı bir sendika kurdu. Vergilendirme, refah, sübvansiyonlar veya herhangi bir ekonomik müdahalecilik biçimi olmayan özgür bir mikroulus kurmak istiyordu. Glen Raphael'e göre, "Minerva projesinin başarısız olmasının başlıca nedeni, dahil olan özgürlükçülerin kendi toprakları için savaşmak istememeleriydi." Reason'a göre, Minerva "aşağı yukarı deniz tarafından geri alındı."

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzleşmeden yıllar sonra Minerva'ya iniş.
Bazı insanlar Minerva'da yürürken

The Sydney Morning Herald Gazetesinin 30 Ocak 1819'daki sayısına göre, resifler Aralık 1818'de LMS Haweis Kaptanı John Nicholson tarafından haritalara eklendi ve 1820'lerin sonlarından beri haritalarda "Nicholson'un kumsalı" olarak belirtildi. HMS Herald'ın kaptanı Yüzbaşı H. M. Denham 1854'te resifleri araştırdı ve 9 Eylül 1829'da Güney Minerva Resifi ile çarpışan Avustralyalı balina avcısı Minerva'nın anısına tekrar adlandırdı.[1]

1971'de Avustralya'dan gelen kum yüklü mavnalarla resif su seviyesinin üzerine çıkartıldı; küçük bir kule ve bayrak inşası mümkün oldu. Minerva Cumhuriyeti, 19 Ocak 1972'de komşu ülkelere mektuplarla bir bağımsızlık bildirgesi yayımladı ve hatta kendi para birimini bastırdı. Morris Davis, Minerva Cumhuriyeti başkanı seçildi.[2]

Ancak bağımsızlık ilanı, bölgedeki diğer ülkeler tarafından büyük bir şüpheyle karşılandı. 24 Şubat 1972'de Minerva'ya komşu devletler (Avustralya, Yeni Zelanda, Tonga, Fiji, Nauru, Samoa ve Cook Adaları bölgesi) arasında bir konferans düzenlendi ve Tonga'nın Minerva Resifleri üzerindeki hak iddiası kabul edildi.

Minerva Resifleri üzerindeki hak iddiasını zorla uygulamak için Tonga, 18 Haziran 1972'de Minerva Resifleri'ne bir çıkartma düzenledi. Tonga Bayrağı 19 Haziran 1972'de Kuzey Minerva'ya ve 21 Haziran 1972'de Güney Minerva'ya dikildi. Tonga'nın iddiası, Eylül 1972'de Pasifik Adaları Forumu tarafından kabul edildi. Bu arada, Geçici Başkan Morris Davis kurucu Michael Oliver tarafından kovuldu.

1982'de Davis liderliğindeki bir grup Amerikalı resifleri işgal etmeye çalıştı, ancak 3 hafta sonra Tonga birlikleri tarafından sınır dışı edildiler. Birkaç grubun Minerva'yı yeniden kurmaya çalıştığı iddia edildi. Ancak 1982'den beri bilinen hiçbir grup, Minerva Resiflerini ele geçirmek için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Kasım 2005'te Fiji, Uluslararası Deniz Yatağı Otoritesine Tonga'nın Minerva'yı çevreleyen iddialarıyla ilgili bir şikayette bulundu. Tonga bir karşı dava açtı. Minerva prenslik grubu da karşı bir talepte bulunduğunu iddia ediyor.

Para[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sydney". Sydney Gazette and New South Wales Advertiser (NSW : 1803 - 1842). 30 Oca 1819. s. 2. Erişim tarihi: 17 Nisan 2021. 
  2. ^ "The Pacific: Uninvited Guests - NI 101 - Phoenix: ashes to ashes". web.archive.org. 11 Mayıs 2010. 11 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2021.