Dış Baldonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Dış Baldonya
Dış Baldonia Prensliği
Dış Baldonya bayrağı
Bayrak
Resmî dil(ler) İngilizce
Etnik gruplar
Balıkçılar
Demonim Baldonian
Hükûmet
• Lider
Russell Baldon
Kuruluşu 1949
Zaman dilimi Atlantik

Dış Baldonya Prensliği, Kanada'nın Yeni İskoçya eyaletinin güney ucundaki Tusket Adaları'nın en güneyindeki Outer, Bald Tusket Adası'nın yaklaşık 16.000m² üzerinde egemenlik iddia eden feshedilmiş bir mikronasyondur.

1949'da Amerikalı iş insanı Russell Arundel tarafından kurulan[1] prensliğin bir tüzüğü, bir bayrağı, pasaportları ve organize bir ordusu vardı. Bir Mavi yüzgeçli orkinos yakalayan ve 50 $ ücret ödeyen prensliğin tüm vatandaşlarına prens rütbesi verilmekteydi. Hükûmet yetkilileri arasında Prensler Prensi Russell Arundel, Şansölye Elson Boudreau ve Olağanüstü Büyükelçi ve Tam Yetkili Bakan Ron Wallace vardır. Dış Baldonya Tüzüğü metni Yarmouth İlçe Müzesi'nde korunmaktadır.

Sovyet devlet yayını Literaturnaya Gazeta, Dış Baldonya tüzüğünün bir eleştirisini yayınladıktan sonra, Dış Baldonya 9 Mart 1953'te Sovyetler Birliği'ne savaş ilan etti.

1973'te Outer Bald Tusket Island, Russell Arundel[2] tarafından 1 Kanada doları karşılığında Yeni İskoçya Kuş Derneği'ne satıldı. Adanın adı, Earle E. Arundel Yetiştiriciliği Kuş Cenneti olarak belirlendi.

Dış Baldonya başkenti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 11 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Nisan 2021. 
  2. ^ "Birding Sites of Nova Scotia -- Outer Baldonia". maybank.tripod.com. 12 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi.