İçeriğe atla

Reversi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reversi
Othello-Standard-Board.jpg
Othello, Reverse'ün modern versiyonu
Aktif yılları1883 (veya öncesi)
Tür(leri)Masaüstü oyunu
Oyuncular2
Yaş sınırı8 +
Yükleme süresi< 10 saniye
Oyun süresi5-60 dakika
Rastgele değişiklikYok
Gerekli yetenekTaktik, gözlem, strateji
Ubuntu üzerinde çalışan reversi oyunu Iagno'nun ekran görüntüsü

Reversi ya da Othello 8x8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan oyun.

Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur.

Oyunun kuralları oldukça basit olmasına rağmen oynarken çok fazla uğraş gerektirir. Oyunda kazanmak için yapılması gereken en önemli hamle köşelere taşlarınızı yerleştirmektir. Ne kadar çok köşeniz varsa kazanma şansınız o kadar yükselir. Ancak bu dört köşeyi alan oyunu mutlaka kazanır anlamına gelmez. Usta bir oyuncu köşeleri almadan da oyunu kazanabilir. Köşeye taş yerleştirmek için ilk hamleden itibaren hazırlık hamlelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Hazırlık hamleleri her oyuncu için farklı tekniklerle yapılsa da genel olarak ortadaki 16 kareyi taşırmadan taş yerleştirmeye başlanır. Bu karelere taş yerleştirdikten sonra köşeleri rakibe vermemek için yapılması gereken en önemli şey köşe karelerin komşu karelerine mümkün olduğu kadar taş koymamaktır. Köşe karelerin komşu karelerinin dışındaki karelere taş koyarak oyun devam ettirilir. Zekayı geliştiren bir oyundur. Bu oyunun çeşitli turnuvalarında daha az taş alan oyunu kazanır. Genel olarak ise daha fazla taş alan oyunu kazanır. Oyunda amaç rakibin taşlarını bitirmektir. Oyuna taş rengini seçerek başlanır ve en çok taşı olan kazanır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Goro Hasegawa Reversi/Othello'nun 5,000 yıl gerilere uzandığını iddia ediyor.[1] Ancak oyunun 19. yüzyıl öncesinde de var olduğuna dair buluntular mevcut.

Orijinal sürüm[değiştir | kaynağı değiştir]

1883'te İngiliz Lewis Waterman[2] ve John W. Mollet oyunun kendi icatları olduğunu iddia ederek birbirlerini yalancılıkla suçladı. Oyun 19. yüzyılda kayda değer bir ün kazandı.[3] Oyunun ilk güvenilir bahsedilmesi The Saturday Review'ün 21 Ağustos 1886 basımında yer aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goro Hasegawa (1981). オセロの打ち方 How to Othello (Japonca). s. 136. 
  2. ^ Note: He was not the Lewis Waterman who patented the Waterman fountain pen in 1884. [kaynak belirtilmeli]
  3. ^ "Brief history of Othello". Othello Museum. Beppi.it. 16 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2015.