Outlook Express

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Outlook Express
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma1996 (28 yıl önce) (1996)
Geliştirme durumuWindows Mail ve Apple Mail ile değiştirildi
İşletim sistemiWindows 98, Windows Me, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003
TürE-posta programı
Resmî sitesisupport.microsoft.com/kb/835830 Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Outlook Express bir e-posta ve haber istemcisidir. En son sürümü 6.0 olup 21 Nisan 2008'de yayınlanmıştır. Ardılları Windows Mail, Windows Live Mail, Microsoft Exchange Server ve Microsoft Outlook'tur. Bu nedenle, Microsoft Windows'un çeşitli sürümleri, Windows 98'den Windows Server 2003'e paketlendi ve Windows 3.x, Windows NT 3.51, Windows 95, System 7, Mac OS 8 ve Mac OS 9'da mevcuttu. Windows Vista'da, Outlook Express, Windows Mail tarafından değiştirildi. MacOS'ta, Apple Mail Outlook Express'in yerini almıştır.

Outlook Express, Microsoft Outlook'tan farklı bir uygulamadır. İki uygulama ortak bir kod tabanı paylaşmıyor, ancak ortak bir mimari felsefe paylaşıyorlar. Benzer adlar, pek çok insanın Outlook Express'in Microsoft Outlook'un çizilmemiş bir sürümü olduğu yanlış sonuca götürür. Outlook Express, kişi bilgilerini depolamak için Windows Adres Defteri'ni kullanır ve sıkıca bütünleşir. Windows XP'de ayrıca Windows Messenger ile de bütünleşir.

Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürüm 1.0, Internet Explorer 3 sürümü sonrasında 1996'da "Microsoft Internet Mail and News" olarak piyasaya çıktı. Bu eklenti, Windows 95'te paketlenmiş Microsoft Exchange Server 4.0 için Internet Mail profilinden önce gelir. Sürüm 2.0, 1996 yılı sonunda serbest bırakıldı. Internet Mail and News, HTML e-postasından yoksun yalnızca düz metin ve zengin metin (Rich Text Format) e-postalarını işleme koydu. 1997'de uygulama değiştirildi ve Outlook Express olarak yeniden adlandırıldı ve Internet Explorer 4 ile birlikte gönderildi. Outlook Express, msimn.exe için yürütülebilir dosya Internet Mail and News döneminden kalma bir uygulamadır. Outlook Express 4, Internet Explorer gibi Mac System 7, OS 8 ve OS 9'da da çalışabilir. Internet Explorer 5, Web Arşiv dosyalarını kaydetmek için Outlook Express 5 gerektirir (bkz. MHTML) Outlook Express 6, Outlook markasıyla yazılımın son sürümüdür. Outlook Express 5'e benzer bir düzen içeriyor. Windows XP'ye dahil edildi.

Outlook Express 7'nin Beta ekran görüntüleri, Windows Vista'nın ilk yapılarında görüldü ve rehberlerin ve diğer verilerin yönetimi ve saklanması için WinFS'e dayandı. Ekim 2005'te Microsoft, Vista'nın yalnızca Outlook Express kaynak kodunun büyük bölümlerine dayanan Windows Mail adlı yeni bir uygulama içerdiğini açıkladı. Kasım 2007'de Microsoft, Windows XP'de Outlook Express için indirilebilir bir alternatif olarak Windows Mail ve Outlook Express'in kaynak kodunu temel alan bir posta istemcisi olan Windows Live Mail'i (orijinal Windows Live Mail Desktop) yayınladı.

Outlook Express, macOS'ta çalıştırılamaz. MacOS'un ilk sürümünde, Mac OS X Cheetah (Mac OS X 10.0) adı verilen dahili bir posta uygulaması piyasaya çıktı. Macintosh için Microsoft Office'in bir parçası olarak satılan Microsoft Entourage (2008 sürümüne kadar) ve sonra Microsoft Outlook (Office 2011 ve sonrasında), Outlook Express için dolaylı ücretli bir yedek olarak kabul edilebilir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]