Windows Aero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows-Vista-Windows Aero teması

Windows Aero, Windows Vista ile günümüze gelen bir görsel tema arayüzüdür. Windows Vista ve daha yeni Windows sürümlerinde bulunan bu arayüz, donanım hızlandırmasından yararlanarak işlemciye daha az yük bindirir. Pencere kenarlıklarını şeffaf yapan Aero Glass özelliği ve pencereler arası 3D geçiş yapmayı sağlayan Aero Flip 3D özelliği Windows 8 kararlı sürümü ile kaldırılmıştır. Fakat Windows 11 ile daha önceden Windows Vista ve Windows 7'de bulunan şeffaflık özelliği "Mica" adlı yeni bir tasarım dili ile geri dönmüştür.[1] Aero arabiriminde yapılan değişiklikler, görünüm, düzen ve uygulamalarda talimatların ve diğer metinlerin deyimini ve tonlamasını yansıtan arayüz yönergelerindeki değişikliklerle birlikte yeni bir görünümün dahil edilmesi de dahil olmak üzere Windows arabiriminin birçok öğesini etkiledi.[2]

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu arayüz, RAM (Rastgele Erişim Belleği)'den çok miktarda kullanır.

 • 1 gigahertz (GHz) 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci
 • 1 gigabayt (GB) rastgele erişim belleği (RAM)
 • En az 64 MB grafik belleği (Çözünürlüğe göre artabilir)
 • Aero için ayrıca Windows Görüntüleme Sürücüsü Modeli Sürücü, donanımda Pixel Shader 2.0 ve 32 bit piksel destekleyen bir DirectX 9 sınıfı grafik işlemci gerekir.

Ekran kartlarına göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Aero, WDDM destekli bir grafik birimine ve ekran çözünürlüğüne bağlı olarak en az 64 MB grafik belleğine ihtiyaç duyar.

 • Çözünürlüğü 1.310.720 pikselden daha düşük olan tek bir monitörü desteklemek için 64 MB grafik belleği (örneğin, 1280 × 1024 çözünürlüğe sahip 17 inç bir düz ekran LCD monitör)
 • Çözünürlüğü 1.310.720 - 2.304.000 piksel olan tek bir monitörü desteklemek için 128 MB grafik belleği (örneğin, 1600 × 1200 çözünürlüğe kadar olan bir 21,1 inç düz ekran LCD monitörü)
 • Çözünürlüğü 2.304.000 pikselden fazla olan tek bir monitörü desteklemek için 256 MB grafik belleği (örneğin, 2560 × 1600 çözünürlüğe kadar olan bir 30 inç düz ekran LCD monitörü)[3]

Windows Vista[değiştir | kaynağı değiştir]

"Glass" benzerli pencere kenarları, "Aero Glass"ın ayırdedici bir özelliği.

Aero arayüzü, Windows XP'nin "Luna" temasını (Windows XP görsel stilleri) değiştirerek, Windows arabiriminin tamamen yeniden tasarımı olarak Windows Vista için tanıtıldı. Windows Vista Beta 1'in Temmuz 2005'te piyasaya çıkmasına kadar Aero'nun halka açık veya sızdırılmış yapılarda pek azı gösterildi. Önceki kullanıcı arabirimleri bunlar idi: Longhorn'da yer alan Plex'i 3683-4042 ; Slate, ilk olarak 4042 yapımı Lab06 derlemesinde yer aldı ve geliştirme sıfırlanana kadar kullanıldı ve Jade (4074 - 4094 inşası).[4] Microsoft, Aero temasını 5048 yapıdaki kamu yapılarında kullanmaya başladı. Tam özellikli Aero ile ilk yapı 5219 idi. Build 5270 (Aralık 2005'te piyasaya sürülmüştür), Microsoft kaynaklarına göre neredeyse tamamen Aero temasının uygulanmasını içeriyordu.[5] Ancak o andaki işletim sistemi sürümüyle arasında birçok biçimsel değişiklik yapıldı.

Windows Aero aşağıdaki özellikleri Windows Vista'ya dahil etti.

 • Aero Glass teması: Aero'nun ana bileşeni, Windows XP'nin "Luna" stilinın ardılıdır ve düğmeler, onay kutuları, radyo düğmeleri, menüler, ilerleme çubukları ve varsayılan Windows'u içerir, ancak bunlarla sınırlı olmayan grafik denetim öğelerinin görünümünü değiştirir. Simgeler, hatta mesaj kutuları değiştirildi.
 • Windows Flip geliştirmeleri: Windows Vista'daki Windows Çevir (Alt + Sekme), uygulama simgeleri yerine her açık pencerenin canlı bir önizlemesini göstermektedir.[6]
 • Windows Flip 3D: Windows Flip 3D (Windows tuşu + Sekme), açık pencerelerin canlı görüntülerini, bunları üç boyutlu bir görünümde görüntülerken aralarında geçiş yapmasına izin verir.[7]
 • Görev çubuğu canlı minik resimler - Bir pencerenin görev çubuğu düğmesinin üzerine gelmek, görev çubuğundaki o pencerenin önizlemesini görüntüler.
 • Masaüstü Pencere Yöneticisi (DWM) - Yeni değişikliklerin donanım ve performans üzerindeki belirgin etkisinden dolayı Masaüstü Pencere Yöneticisi, kullanıcı arabirimi oluşturma görevini CPU'dan grafik alt sistemine aktarmaya yönelik olarak donanım ivmesini elde etmek için sunulmuştur. Windows Vista'daki DWM'nin uyumlu bir donanıma gereksinimi vardı.[8]
 • Görev Diyalogları: kullanıcılarla iletişim kurmaya ve basit kullanıcı girişi elde etmeye yarayan diyalog kutuları. Görev Diyaloglar sadece bir mesaj ve bir dizi komut düğmesi taşıyan geleneksel mesaj kutularından daha karmaşıktır. Görev Dialog'larında genişletilebilir bölümler, köprüler, onay kutuları, ilerleme çubukları ve grafik öğeler olabilir.

Windows 7[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev çubuğundaki canlı küçük resimleri

Windows Aero, daha dokunmatik bir arayüz gibi çeşitli UI değişiklikleri ve işaretleme aygıtı hareketleri de dahil olmak üzere birçok yeni görsel efekt ve özellikler ile Windows 7'de revize edildi:

 • Aero Peek: Bir görev çubuğunun üzerinde gezinirken küçük resim, tüm pencerenin önizlemesini gösterir. Aero Peek, görev çubuğunun sağ ucundaki "Masaüstünü göster" düğmesi ile de açılır pencerelerin masaüstünüzü hızlı bir şekilde görüntüleyebilmesi için şeffaf hale getirir. Benzer bir özellik Windows Vista geliştirme süresince patent alındı.[9]
 • Aero Shake: Pencere sallayarak (ileri geri sürükler) tüm diğer pencereleri en aza indirir. Sallayarak onları geri getirirler.
 • Aero Snap: Bir pencereyi masaüstünün sağına veya soluna sürüklerseniz, pencerenin ilgili ekranın yarısını doldurması sağlanır. Bir pencereyi ekranın üst kısmına yapıştırmak ekranı en üst düzeye çıkarır. Windows, genişliklerini korurken ekranın üst ya da alt kısmına dokunarak uzatarak yeniden boyutlandırabilir; bu pencereler, genişliklerini korurken, bu pencereler başlık çubuğu tarafından taşınırsa yatay olarak kayabilir veya kapanır; Pencereni orijinal yüksekliğine ayarlar. "Aero" lakabına rağmen, bu özellik Klasik temayı kullanıyorsa kullanılabilir.[10]
 • Dokunmatik UI geliştirmeleri: Windows Aero daha dokunmatik olacak şekilde yeniden düzenlendi. Örneğin, dokunmatik hareketler ve ekranlarda yüksek DPI desteği eklendi.
 • Maksimize edilen pencerelerin başlık çubuğu opak olmamak yerine şeffaf kalır.
 • Maksimize edilmemiş pencerelerin ana hatları, sağ tarafta ve altta mavi bir çizgiye sahip olmak yerine tamamen beyazdır.
 • Açık bir programın görev çubuğu düğmesinin üzerine gelindiğinde, düğme simgesinin baskın RGB rengi ve fare imlecini izleyen efektle birlikte parlar.
 • İlerleme göstergeleri görev çubuğu düğmelerinde bulunur. Örneğin, Internet Explorer aracılığıyla bir program indirirken, işlem ilerledikçe düğmenin rengi ile dolması sağlanır.[8]

Windows 8/8.1[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 7 Aero Glass görüntüsü

Vista ve 7 tarafından tanıtılan arayüz öğelerini koruyan Windows 8 ve Windows Server 2012, Metro tasarım dilini içeren işletim sisteminin görsel görünümünde değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler sonucunda, Aero Glass temasının yerini daha düz, sağlam renkli bir temayla değiştirdi.[11] Çoğu saydamlık efekti, şeffaflığı sağlayan görev çubuğunun yanı sıra arabirimden kaldırıldı (ancak bulanıklık etkisi artık yok). Flip 3D de kaldırıldı; ⊞ Win + Tab ↹ artık Modern uygulamalar arasında geçiş yapıyor.

Windows 7'ye kıyasla, arayüz pek çok yorumcunun protestosuna rağmen neredeyse hiç şeffaflık efekti, daha az yuvarlatılmış kenar ve düz renkli pencere kenarlığı ile daha düz bir görünüm benimsedi. Windows 8'in yayın öncesi sürümleri Aero Glass'ın güncelleştirilmiş bir sürümünü düz, kare bir görünümle kullandı, ancak Cam teması nihai sürüm için nihayet kaldırıldı.[12]

Windows 10[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 10 Masaüstü görüntüsü

Windows 10, bu tasarım desenine devam eder, ancak isteğe bağlı saydamlık ve Aero benzeri bulanıklık efektleri, OS X Yosemite ve iOS 7'ye benzer bazı yerlerde (Başlangıç menüsünde, Eylem Merkezi'nde ve takvim ve hacim açılır pencerelerinde olduğu gibi) da geri yüklenir. Daha düz ve minimalist görünüme sahip yeni sistem simgeleri ve ⊞ Win + Tab ↹ sanal masaüstleri arasında geçiş yapan yeni "Görev Görünümü" modunu etkinleştiriyor. Başlık çubuğunun rengi Windows 10 RTM'de (yapı 10240) düz beyaza kilitlendi ve aksan rengi yalnızca Başlat menüsünü ve etkin pencerelerin etrafındaki 1 piksel kenarlığı etkiliyordu. Windows 10 Kasım Güncelleştirmesi (Sürüm 1511) Görev Çubuğunun ve Başlık Çubuğunun rengini rengin veya kullanıcının tercihine göre değiştirme seçeneğini ekledi ve Windows 10 Sürüm 1607'de (Redstone) bu seçenekler ayrıldı, böylece kullanıcılar seçim yapabiliyor. Parlaklık efekti ortadan kaldırıldı ve en altta çizgi sınırıyla değiştirildiğinden kullanıcı arayüzü büyük ölçüde görev çubuğunda değiştirildi ve canlı önizlemeler de değişti. Varsayılan olarak, Başlat menüsü artık tam ekran değil.

Windows 11[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 11'in başlat menüsü ve masaüstü görünümü

Windows 11'de bu tasarım desenine devam eder. Microsoft tarafından 2017'de tanıtılan bir tasarım dili olan Akıcı Tasarım Sistemi'ndeki güncellemeler Windows 11'de yer almaktadır.[13] Microsoft'a göre, Windows 11'in tasarımı "zahmetsiz, sakin, kişisel, tanıdık, eksiksiz ve tutarlı."[14] Yenilenen tasarım, Windows 10'un bazı eksikliklerini ele alarak basitlik, kullanım kolaylığı ve esnekliğe odaklanıyor. Windows 11'deki arayüzlerin çoğu akıcıdır ve yuvarlatılmış geometri, yenilenmiş ikonografi, yeni tipografi ve yenilenmiş bir renk paleti içerir. Ayrıca yarı saydamlık ve gölgeler sistem genelinde daha yaygın hale getirilmiştir.[15] Windows 11 ayrıca, masaüstü duvar kağıdının rengiyle renklendirilmiş yeni bir opak malzeme olan "Mica"yı da sunar.[16] Başlangıç menüsü, güncellenmiş Akıcı Tasarım Sistemi ilkelerine bağlı kalarak Windows 11'de önemli ölçüde yeniden tasarlandı. Menü artık gölgeler ve ince efektlerle cam benzeri, yarı saydam bir görünüme sahip. Düğmelerin köşeleri ve menünün kendisi yuvarlatılmıştır. Windows 8'de tanıtılan "Canlı Kutucuklar" özelliği ve Windows 10'da tanıtılan uygulamaların listesi kaldırılmıştır. Bunun yerine, "sabitlenmiş" uygulamalardan oluşan bir ızgara ve en son uygulamaların ve belgelerin dinamik bir listesi bulunur.[17] Dosya Gezgini, Windows 11'de de çeşitli değişikliklerden geçmiştir. Windows 8'den bu yana neredeyse hiç değişmeyen tasarımı, Windows 11 ile Akıcı Tasarım Sistemi'ne bağlı olarak değişmekte.[18][19][20] Yeni bir komut çubuğu, Windows'un önceki sürümlerinden gelen şerit arabiriminin yerini almakta.[21][22] Görev çubuğunun tasarımı da Windows 11'de yenilenmiştir.[23] Düğmeler varsayılan olarak merkeze hizalanmıştır,[23] ancak sola hareket ettirilebilir. Windows 7 ile gelen Aero Peek özeliği Windows 11 ile kaldırılmıştır. Araçlar, Başlangıç menüsü ve Görev Görünümü için tümü animasyonlu olan yeni ve yeniden tasarlanmış düğmeler de mevcuttur. Görev çubuğu, ekranın alt kenarına kalıcı olarak durmaktadır ve Windows 11'de ekranın üst, sol veya sağ kenarlarına taşınamaz. Windows 10'da tanıtılan bir özellik olan Görev Görünümü, zaman çizelgesi özelliği kaldırılmış olarak yeni bir tasarıma sahiptir.[24] Her sanal masaüstünün farklı adları ve farklı duvar kağıtları olabilir.[25] Pencere yakalama işlevi, iki ek özellikle geliştirilmiştir; kullanıcının birden çok pencereyi bir ekrana döşemek için kullanmak istediği önceden belirlenmiş bir düzeni seçmesine olanak tanır. Bu, Windows 10 için PowerToys'taki FancyZones yardımcı programına benzer.[22] Yeni Araçlar paneli, Windows 8'de sunulan "Canlı Kutucuklar" özelliğinin yerini almakta ve Windows 10'un sonraki sürümlerinde tanıtılan "haberler ve ilgi alanları" panelinin gelişmiş versiyonudur.[26] Görev çubuğunda, tıklandığında yarı saydam bir panel açan bir düğme bulunur. Bu panel, ayrıntılı bilgi içeren bir araç sistemine sahiptir. Düzen kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Yerel ve ulusal haberlere yer veren, yapay zeka ve Microsoft News küratörlüğünde bir haber akışı da mevcuttur.[26] Windows 11 ayrıca dokunmaya dayalı etkileşimlerde iyileştirmeler sunar. Tablet modu kaldırılmıştır;[24] bunun yerine, Windows gerektiğinde cihaza göre otomatik olarak uyum sağlar. Tabletlerde ve dokunmatik ekranlarda yeni ve geliştirilmiş hareketler kullanılabilir.[26] Uygulama pencereleri artık daha büyük dokunma hedeflerine sahip ve ekran döndürüldüğünde kendilerini otomatik olarak bölünmüş görünümde düzenleyecek. Kaydırma desteği ve tek elle kullanım modu ile yeni, özelleştirilebilir bir klavye öne çıkıyor. Windows 11 ayrıca mürekkep oluşturma ve sesle yazma konusunda iyileştirmeler sağlar ve belirli kalemlerle Windows 11 dokunsal geri bildirimi destekler. Yeni bir Dinamik Yenileme Hızı ayarı, cihazların kaydırma veya mürekkepleme sırasında ekranın yenileme hızını otomatik olarak artırmasını sağlar.[27] İşlem Merkezi, Bildirim Merkezi ve Hızlı Ayarlar ile değiştirildi.[28][29] Hızlı Ayarlar, medya oynatma kontrolleri, ekran parlaklığı kaydırıcısı ve ses düzeyi kaydırıcısının yanı sıra Wi-Fi, Bluetooth ve Odak Yardımı gibi sık kullanılan ayarlara erişim sağlar. Bildirim Merkezi, tüm bildirimleri ve bir takvim içerir.[22]

 • Masaüstü ve Dosya Gezgini için artık yuvarlatılmış köşeler ve daha büyük metinler içeren yenilenmiş bir bağlam menüsü Windows 11'de tanıtıldı.[30]
 • Saat ve tarihi ortalayan ve Windows 10'da sunulan Hızlı Durum özelliğini kaldıran yenilenmiş bir Kilit ekranı tanıtıldı.[22][24]
 • Windows 11, yeni bir yazı tipi olan Segoe UI'a sahiptir. Yazı tipi, daha yoğun DPI içeren monitörlerde daha iyi ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır.[31]
 • Sistemdeki diğer değişiklikler arasında yeni sistem simgeleri, animasyonlar ve sesler bulunur.[32][33]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 95'ten bu yana Microsoft, ilk kez kullanıcı arabirimi yönergelerini tamamen estetik, ortak denetimler, görev diyalogları, sihirbazlar, ortak diyaloglar, kontrol panelleri, ikonlar, fontlar, kullanıcı bildirimleri ve kullanılan metnin "tonu" gibi metin dosyalarını görüntüler.[34]

Aero Glass teması[değiştir | kaynağı değiştir]

Aero Glass'ı gösteren Windows Vista'daki Aç iletişim kutusu

Belirli donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılayan Windows Vista ve Windows 7 bilgisayarlarında varsayılan olarak Aero Glass teması kullanılır; bunlar öncelikle donanım ivmesi ve Masaüstü Pencere Yöneticisi (DWM) kullanılarak masaüstüne çeşitli animasyon ve saydamlık efektleri ekler. Windows Vista'nın Denetim Masasına eklenen "Kişiselleştir" bölümünde, kullanıcılar "cam" efektlerini opak veya şeffaf olarak özelleştirebilir ve renklendirdiği renkleri değiştirebilir.[35] Aero Glass'ı etkinleştirme, gelişmiş Alt-Tab menüsü ve canlı önizleme pencereleri içeren görev çubuğu küçük resimleri ve pencereleri 3B efektli olarak basamaklandıran bir pencere değiştirme mekanizması olan "Flip 3D" gibi diğer yeni özelliklere de olanak tanır.

Windows 7, varsayılan olarak büyük pencere düğmeleri (simge durumuna küçültme, simge durumuna küçültme, kapatma ve sorgulama), revize edilmiş görev çubuğu küçük resimlerini, pencereleri ekranın üst veya yanına sürükleyerek değiştirme becerisi, (ekranın yarısını dolduracak şekilde yan tarafa, ekranı en üst düzeye çıkarmak için üste), görev çubuğundaki Masaüstünü Göster düğmesinin üzerine getirerek tüm pencereleri gizleme ve diğer pencereleri sallayarak en aza indirme kabiliyeti dahil olmak üzere Aero Glass'daki ayrıntılandırmaları içerir. DWM ve uzatma Aero Glass temasını kullanmak için, piksel gölgelendirici 2.0'ı destekleyen 128 MB grafik belleği (veya en az 64 MB video RAM ve 1 GB sistem RAMi) bulunan bir ekran kartı gereklidir. WDDM uyumlu sürücüler. Aero Glass ayrıca Windows 7 Starter'de mevcut değildir, yalnızca Windows Vista Home Basic'de sınırlı bir alan için kullanılabilir ve bir kullanıcının orijinal olmayan bir Windows kopyasını çalıştırdığı algılanırsa otomatik olarak devre dışı bırakılır. Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2, varsayılan olarak devre dışı bırakılan "Masaüstü Deneyimi" bileşeninin bir parçası olarak Aero Glass'ı da desteklemektedir.[36] Windows 8 ve Windows Server 2012'de, DWM tüm sistemlerde kalıcı olarak etkinleştirilmiştir; Buna ek olarak, DWM şimdi uyumlu olmayan grafik donanımı üzerinde yazılım görüntüsü kullanabilir.

Aero Sihirbazları[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 98'den Windows Server 2003'e kadar kullanılan sihirbaz tasarımı, görsel düzen ve işlevsellik için geçerli olan standartların yanı sıra o zaman aralığındaki çoğu Microsoft ürünüdür. Aero Sihirbazları, Aero geri kalanının estetiğine uyması için görsel güncellemeler içeren ve etkileşim akışını değiştiren Wizard 97'nin yerini alıyor.

Daha spesifik olarak:

 • Sihirbazın verimliliğini artırmak için <a0> </ a0>, Wizard 97'deki "Hoş Geldiniz" sayfaları artık kullanılmamaktadır. (Bu değişikliğin öncüsü, kullanıcıların sihirbazın gelecekteki kullanımlarında hoş geldiniz sayfasını devre dışı bırakmasına izin veren, Microsoft SQL Server 2005 gibi ürünlerdeki sihirbazların sayısının ima edildiği sayfaları karşılamak için bir onay kutusu eklendi.)
 • Aero Sihirbazları yeniden boyutlandırılabilirken Wizard 97 ilkeleri, sihirbaz penceresi ve içerik boyutları için kesin boyutları tanımlar.
 • Aero Sihirbazlarının amacı üstte daha açık bir şekilde belirtilmiştir.
 • "Komut bağlantısı" adı verilen yeni bir kontrol türü, kısa bir seçenekler listesinden seçim yapmak için tek bir tıklama operasyonu sağlar.
 • Bir sonraki adımın, sihirbazın yürürlüğe girmesi için kullanıldığı gerçek süreç olacağı açıklandığı "Commit pages" kavramı tanıtıldı. Hiçbir takip bilgisinin iletilmesi gerekmiyorsa, bunlar sihirbazdaki son sayfalardır. Genellikle taahhütlü sayfanın sağ alt kısmında, "Hesap oluştur" gibi alınan işlemle etiketlenmiş bir düğmesi vardır.
 • "Geri" düğmesi sihirbazın penceresinin sol üst köşesine taşındı ve diğer Vista uygulamalarında geri düğmesinin görsel stiliyle eşleşir. Bu, taahhüt seçeneklerine daha fazla odaklanmak için yapılır. "Sonraki" düğmesi yalnızca gerekli olduğu yerde gösterilir.
 • Sihirbazın sonunda, kullanıcıyı, sihirbazı tamamladıktan sonra ilgilendikleri ilgili görevlere yönlendirmek için bir "Takip sayfası" kullanılabilir. Örneğin, bir CD yazma sihirbazının izlenmesi, "Bu diski çoğalt" ve "Bir disk etiketi yap" gibi seçenekler sunabilir.

Bildirimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bildirimler, bildirim alanındaki bir simgeyle birlikte bir uygulama veya işletim sistemi bileşeninin bir olay veya sorunla ilgili bazı bilgiler içeren bir açılır pencere oluşturmasına izin verir. Windows 2000'de tanıtılan ve yaygın olarak "balon" olarak bilinen bu pencereler, çizgi romanlarda yaygın olarak kullanılan konuşma balonlarıyla benzeşiyorlar. Balonlar, Windows'un önceki sürümlerinde, özellikle de oyunlar gibi tam ekran uygulamalarla nasıl etkileşim kurduklarına (kabarcık ortaya çıktıkça tüm uygulama en aza indirildi) dolayı, müdahaleciliğinden dolayı eleştirildi. Aero'daki bildirimler, yavaş yavaş solup içeri girerek daha az müdahalecidir, tam ekran bir uygulama veya ekran koruyucu gösterilirse görüntülenmeyecektir; bu durumlarda, bildirimler uygun bir zamana kadar kuyruğa alınır. Aero'nun bildirim pencereleri ile birlikte daha büyük simgeler ve birden fazla yazı tipi boyutu ve renkleri de tanıtıldı.

Yazı tipi[değiştir | kaynağı değiştir]

Segoe UI yazı tipi, Latince, Yunanca ve Kiril karakter setlerini kullanan dillerle Aero'nun varsayılan yazı tipidir. Okunabilirliği artırmak için varsayılan yazı tipi boyutu da 8pt'den 9pt'a yükseltilmiştir. Windows 8'den önceki Segoe UI yazı sında, sıfır sayısı ("0") dar, büyük harf "O" geniş, bir rakam ("1") üst kancadır. Aero'nun temel simgeleri, önceden Windows XP simgelerini tasarlayan The Iconfactory tarafından tasarlandı.

İfade sesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vista Kullanıcı Deneyimi Yönergeleri, Aero kullanıcı arabirimi ile kullanılan metnin yazımında "ton" konusunu da ele alıyor. Microsoft'un önceki tasarım yönergeleri, kullanıcı arabirimi metninin nasıl dile getirildiğini ele almak için fazla bir şey yapmadı ve bu nedenle, bilgi ve isteklerin kullanıcıya sunulma biçimi, işletim sistemi parçaları arasında tutarlı değildi. Vista ve uygulamaları için yönergeler, teknik olarak doğru tavsiyeyi kesin, objektif ve olumlu olarak sunan iletileri önermekte ve belirli bir sorunu çözmek için motive olmuş akıllı bir kullanıcı olduğunu varsaymaktadır. Özel tavsiye gibi, ikinci kişinin ve etkin sesin (örn. "Fotoğraflarınızı fotoğraf makinenize yazdırın") kullanımını ve "lütfen", "üzgünüm" ve "teşekkür ederim" gibi kelimelerin kaçınılmasını içerir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2012. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 8. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 13. ^ Warren, Tom (11 Mayıs 2017). "Fluent Design is Microsoft's new Metro UI for Windows and more". The Verge (İngilizce). 11 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 14. ^ hickeys. "Windows 11 design principles - Windows apps". docs.microsoft.com (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 15. ^ "Windows 11 Leaks Indicate a Dramatic New Look Is Coming Soon". Gizmodo (İngilizce). 15 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 16. ^ hickeys. "Materials used in Windows 11 apps - Windows apps". docs.microsoft.com (İngilizce). 25 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 17. ^ Salter, Jim (24 Haziran 2021). "Windows 11 is much more than a new theme slapped onto Windows 10". Ars Technica (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 18. ^ "Microsoft reveals brief look at Windows 11's new modern File Explorer UI". Windows Central. 24 Haziran 2021. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 19. ^ Parmar, Mayank (28 Haziran 2021). "Hands on with Windows 11 File Explorer's command bar, context menu". Windows Latest (İngilizce). 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 20. ^ June 2021, Kimberly Gedeon 28. "Windows 11 Settings and File Explorer app leak — see the new interfaces". LaptopMag (İngilizce). 29 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 21. ^ Parmar, Mayank (24 Haziran 2021). "Microsoft teases new File Explorer for Windows 11 with redesigned header". Windows Latest (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 22. ^ a b c d "Hands on with Windows 11 (and this time it's official)". PCWorld (İngilizce). 29 Haziran 2021. 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 23. ^ a b Warren, Tom (15 Haziran 2021). "Windows 11 leak reveals new UI, Start menu, and more". The Verge (İngilizce). 15 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 24. ^ a b c "Windows 11 Specifications - Microsoft". Windows (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 25. ^ Crothers, Brooke. "'Leaked' Windows 11 Reviews Are In". Forbes (İngilizce). 19 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 26. ^ a b c June 25, Simon Bisson in Software on; 2021; Pst, 2:40 Am. "Windows evolves: Windows 11, and the future of Windows 10". TechRepublic (İngilizce). 25 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 27. ^ "Windows 11 gets 'Dynamic Refresh Rate' to compete with Apple's ProMotion". Windows Central. 28 Haziran 2021. 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 28. ^ Blog, Windows Insider (28 Haziran 2021). "Announcing the first Insider Preview for Windows 11". Windows Insider Blog (İngilizce). 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 29. ^ Parmar, Mayank (25 Haziran 2021). "Windows 11 features a shiny new Action Center with media controls". Windows Latest (İngilizce). 25 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 30. ^ "Microsoft is updating the context menu with Windows 11 - MSPoweruser" (İngilizce). 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 31. ^ "Windows 11 features already in preview: Everything you can try right now". xda-developers (İngilizce). 29 Haziran 2021. 18 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 32. ^ "Leak Shows Off 'Windows 11' Ahead of Next Week's Microsoft Event". PCMAG (İngilizce). 15 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 33. ^ "11 New Windows 11 Features We Are Most Excited For". Digital Trends (İngilizce). 16 Haziran 2021. 16 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2021. 
 34. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 35. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 36. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]