Purble Place

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Purble Place
GeliştiriciOberon Media
YayımcıMicrosoft
PlatformlarWindows Vista, Windows 7
Çıkış
  • : 30 Ocak 2007
TürlerAksiyon, gizem, bulmaca, strateji
ModTek oyunculu

Purble Place, içerisinde 3 adet küçük oyun bulunduran bir bilgisayar oyunudur. Oberon Media tarafından Windows Vista[1] ve Windows 7 işletim sistemleri için geliştirilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Purble Place ilk kez Windows Vista'nın build 5219[2][3] ön izleme sürümünde Chess Titans ve Mahjong Titans oyunlarıyla birlikte 2007 yılında tanıtılmıştır.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar; Purble Pairs, Comfy Cakes ve Purble Shop adlarıyla Purble Place'in ana sayfasında bina olarak tıklanabilir durumdadır.[4]

Purble Pairs[değiştir | kaynağı değiştir]

Purble Pairs, Konsantrasyona benzer bir örüntü tanıma ve hafıza oyunudur. Amaç, tablodaki kartları en az hamlede temizlemektir. Beceri seviyesi ilerledikçe bir oyunda bir zamanlayıcı aktif hale gelir, ızgara boyutu artar ve resim çeşitliliği artar. Başlangıç seviyesinde bir adet 5x5 ızgara, orta seviyede iki adet 6x6 ızgara ve ileri seviyede oyun başına çözülmesi gereken dört adet 8x8 ızgara bulunur (yoncalar, kalpler, gülen yüzler veya sakız damlaları). Açığa çıkan bir kartın başka bir eşleşmesini otomatik olarak bulan bir şakacıya ek olarak, daha yüksek seviyelerde çok sayıda özel çift bulunur; örneğin, eşleştirildiğinde tahtayı karıştıran Comfy Cakes'teki pasta hamuru istasyonunun bir kartı, daha fazla zaman kazandıran bir saat kartı vb. Sneak Peek jeton bonusu, oyuncunun kalan tüm kartları birkaç saniyeliğine açmasına izin verir, ancak bu şekilde açılan her kart bir tur olarak sayılır.

Bu oyun, Purble Place'in 2005 yılında yayınlanan v0.4 numaralı erken sürümünde yer almamaktadır.[5]

Comfy Cakes[değiştir | kaynağı değiştir]

Comfy Cakes, bir el-göz koordinasyonu oyunudur. Oyundaki amaç, pastayı çeşitli istasyonlara getiren bir taşıma bandını kontrol ederek, ekrandaki pastaya uyacak şekilde bir pasta üretmek ve siparişi tamamlamaktır. Pasta istenilen özelliklere uymazsa oyuncu cezalandırılır ve pasta çöpe atılır. Oyuncu iki veya üç yanlış sipariş gönderirse oyun biter.

Purble Shop[değiştir | kaynağı değiştir]

Purble Shop, code-breaker tarzında bir oyundur. Bilgisayar, oyuncudan gizlenen beş adede kadar özelliğin (saç (v0.4'te saç), gözler, burun, ağız ve giysiler) rengine karar verir. Oyuncu daha sonra sınırlı sayıda tahminde doğru özellik renklerini çıkarmaya veya tahmin etmeye çalışır (başlangıç zorluğunda mevcut değildir). Üç zorluk seviyesi vardır: Üç olası renkte üç özelliğe sahip başlangıç; 33 = 27 farklı olası çözüm, 44 = 256 çözümle orta ve 55 = 3125 çözümle gelişmiş. Başlangıç ve orta seviyeler, her hareketten sonra bilgisayarın oyuncuya hangi ögelerin doğru olduğunu söyler. İleri düzeyde bilgisayar, oyuncuya hangi belirli ögelerin doğru olduğunu söylemez, yalnızca doğru renk ve konumdaki seçimlerin sayısını ve doğru renkteki ancak yanlış konumdaki seçimlerin sayısını bildirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "10 Classic Microsoft Windows Games, Ranked By Difficulty". ScreenRant (İngilizce). 1 Şubat 2023. 2 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2023. 
  2. ^ Clyman, John (13 Eylül 2005). "Inside Windows Vista Build 5219". PC Magazine. Ziff Davis. 2 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2014. 
  3. ^ Paul Thurrott (6 Ekim 2010). "Microsoft Windows Vista Build 5219 (Community Technical Preview 1) Review | Product Review content from Paul Thurrott's SuperSite for Windows". Winsupersite.com. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2013. 
  4. ^ James Yu (24 Temmuz 2006). "A Look at Windows Vista Installed Games, Page 3". GameSpot. CBS Interactive. 15 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2013. 
  5. ^ "Proto:Purble Place/Build 5219 Prototype". The Cutting Room Floor. 29 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2022.