Malta Air

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malta air'a ait olan Boeing 737-800M

Malta Air, Malta dışında faaliyet gösteren düşük maliyetli bir havayoludur. Ryanair ve Malta Hükümeti arasındaki bir ortak girişimdir. Malta Air henüz kendi uçak desenlerini kullanmamakta ve tüm uçuşlarını Ryanair deseni ile gerçekleştirmektedir.

Yeni havayolu başlangıçta altı eski Ryanair uçağını işletiyordu. Ryanair, Malta'ya ve Malta'dan işlettiği 62 güzergâhı bu yeni havayoluna devretmeyi planlıyordu ve ağı bunun ötesinde büyütme planları vardı. Ancak bu planlar, COVID-19 krizine yanıt olarak 179 pilot ve kabin ekibinden oluşan tam kadronun üçte biri için fazlalık ilan edildiğinde Mayıs 2020'de revize edildi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Haziran 2019'da Ryanair, Malta Hükümeti ile birlikte, Malta Air adında, 10 uçaklık bir ilk filodan oluşacak ve şu anda adadan Ryanair tarafından gerçekleştirilen 61 uçuşu üstlenecek bir yan havayolu kuracaklarını duyurdu. Filo Malta'da tescil edilecek ve yeni bir onarım ve bakım hangarı da kurulacak. Ryanair, 2020 ortalarına kadar 6 Boeing 737-800 uçağından 10'a çıkması beklenen filosuyla ve Malta Air renkleriyle mevcut tüm Malta operasyonlarını yeni havayoluna devredecek.

Haber toplayıcı Corporate Dispatch, 20 Haziran 2019'da Stansted Havalimanı'nda ön yolcu kapısının hemen dışında 'Malta Air tarafından işletiliyor' etiketi gösteren bir Ryanair uçağının ilk defa görüldüğünü bildirdi. Eylül 2019'un sonunda, tüm yolcu koltuklarının arkasındaki güvenlik kartlarının yanı sıra uçuş görevlisi ve kokpit duyuruları da dahil olmak üzere, Ryanair uçuşlarında Malta Air markasının daha fazla bildirildiği bildirildi. bu kamuoyuna duyurulmuştu.

Mayıs 2020'de COVİD-19 kriziyle karşı karşıya kalan Malta Air, ilk olarak %10'luk bir maaş kesintisi önerdikten sonra pilotları ve kabin ekibi için önemli miktarda işten çıkarmalar duyurdu. 179 pilot ve kabin ekibinden oluşan yaklaşık 20 pilot ve 40 kabin ekibinin istihdamı 30 Haziran 2020'den itibaren sonlandırıldı.

Rotaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, 2020'den itibaren Malta Uluslararası Havalimanı üssünden 66 güzergâh işletmeyi planladı. Malta Air, Malta'ya giden ve giden tüm eski Ryanair rotalarına ek olarak şu varış noktalarını da ekledi: Kıbrıs'ta Paphos; İtalya'da Brindisi, Trapani ve Trieste; Sırbistan'da Niş; ve İspanya'da Santiago de Compostela. Malta Air, 1 Nisan 2020'den itibaren Dublin ve Viyana arasında da uçuşlarını başlatıyor.

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

Malta Air Şu Uçakları Kullanmaktadır:

  • 120 Adet Boeing 737-800