Portugália Airlines

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portugália Airlines
IATA ICAO Çağrı Kodu
NI PGA Air Portugal
Kuruluş1988
HublarıLizbon
Odak şehirlerPorto
Sık uçuş programıMiles and Go
Uçak filosu13
Ortak şirketlerTAP Air Portugal
Websitesiportugalia-airlines.pt
Vikiveri öğesi

Portugália Airlines, merkez ofisi Lizbon'daki Lizbon Portela Havaalanı'nda bulunan Portekizli bölgesel bir havayolu şirketidir. TAP Air Portugal'ın bir yan kuruluşudur ve TAP Express adına Lizbon Havaalanı ve Porto Havaalanındaki üslerinden tarifeli uluslararası ve yurt içi hizmetleri yürütmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Havayolu, 25 Temmuz 1988'de bir anonim şirket olarak kuruldu, ancak hava taşımacılığının serbestleştirilmesindeki gecikme nedeniyle hizmetlerine başlayabilmesi için iki yıl beklemek zorunda kaldı. 7 Temmuz 1990'da Lizbon'dan Porto'ya uçuşla faaliyete geçti. Aynı gün Lizbon'dan Faro'ya da uçtu. Portekiz yasalarına göre tarifeli uluslararası uçuşlara izin verilmediğinden, tarifeli iç ve dış charter uçuşları ile faaliyetlerine başladı. Uluslararası tarifeli uçuşlar Haziran 1992'de Lizbon ve Porto'dan başladı.

Şirketin ilk uçakları Fokker 100'dü ve 1990'ların sonundan bu yana 8 Embraer 145 satın alarak devlet bayraklı havayolu TAP Air Portugal'ın ana rakibi oldu. Bölgesel pazarda faaliyet gösteren Portugália, operasyonunu iç hatların yanı sıra İspanya, Fransa, İtalya, Almanya ve Fas'taki varış noktalarına odakladı.

Şirketin filosu 2000 yılında, bugün hala faaliyet gösteren 14 uçakla (6 Fokker 100 ve 8 Embraer 145) stabilize edildi. Portekiz, ilk günlerinden beri kendi bakım hizmetlerini geliştirdi, ancak yalnızca kendi Hangarına sahip olmayı ve Lizbon Portela Havalimanı'ndaki Hangarını açarak 2005 yılı itibari ile üs bakım kapasitesini artırmayı başardı. Fokker ve Embraer bakımlarının çoğunu kendi bünyesinde gerçekleştiren Portugália, sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirmeyi başardı.

Portugália, 2001, 2002, 2003, 2004 ve 2005'te Avrupa'nın En İyi Bölgesel Havayolu unvanını, 2005 ve 2006'da Avrupa'nın En İyi Kabin Personeli için Skytrax Ödülü'nü ve 2007'de Güney Avrupa'daki En İyi Kabin Personeli ödülünü aldı.