Corendon Airlines

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Corendon
Corendon Airlines Logo 2017.svg
IATA ICAO Çağrı Kodu
XC CAI CORENDON
Kuruluş Kasım 2004
Hubları

Amsterdam Schiphol Havalimanı

Antalya Havalimanı
Uçak filosu 23[1]
Uçuş noktaları 145[2]
Şirket sloganı Your Holiday Airline
Ortak şirketler

Corendon Airlines Europe

Corendon Dutch Airlines
Ticari işletme merkezi Antalya
Önemli kişiler

Yıldıray Karaer (CEO)

Atılay Uslu (Chairman)
Websitesi corendonairlines.com
Vikiveri öğesi
Corendon Havayolları, Amsterdam merkez şubesi
Corendon Airlines'a ait bir Boeing 737-8 MAX

Corendon Turizm Grubu bünyesinde kurulan Corendon Airlines, Türk tescilli bir hava yolu operatörüdür. Corendon Turizm Grubu çatısı altında ayrıca Hollanda ve Belçika merkezli tur operatörleri; Avrupa, Türkiye ve Karayipler'de otelleri bulunan bir otel zinciri ile incoming şirketi yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Corendon Airlines, 2004 yılında kurulmuş ve ilk ticari uçuşunu 12 Nisan 2005 tarihinde Sabiha Gökçen’den Amsterdam’a gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Hollanda tescilli Corendon Dutch Airlines, 26 Mayıs 2017'de Corendon Airlines Europe olmak üzere iki kardeş şirket kurmuştur.

IATA üyesi Corendon Airlines; ayrıca AOC, IOSA, JAR-OPS 1, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 27001, JAR 145 ve Engelsiz Havayolu belgelerine sahiptir. 11 Nisan 2014'te Almanya'dan Antalya'ya uçuşlar düzenlemeye başlayan Corendon Airlines, pazarın en büyük tur operatörleri ile yaptığı iş birliği sonucu her sene sunduğu koltuk sayısını artırarak yükselen bir başarı grafiği sergilemiştir.

Corendon Airlines, biri Türkiye, 2’si Avrupa bayraklı olmak üzere 3 hava yolu şirketiyle yılda yaklaşık 6 milyon turist taşımaktadır. Türkiye’ye en fazla turist getiren havayollarından biri konumunda olan havayolu, operasyon ağına ve tanıtım faaliyetlerine yaptığı yatırımlarla Hollanda, Belçika, İskandinav ülkeleri, Almanya gibi destinasyonlarda ismini Türkiye ile özdeşleştirmiştir.[3]

Uçuş noktaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Full charter, split charter, sub charter ve wet lease operasyonları yöneten havayolu; Hollanda, Belçika, Almanya, İsviçre, Avusturya, İspanya, İskandinav ülkeleri, Finlandiya, İtalya, Fransa, Çekya, Romanya, Polonya, İsrail ve Mısır başta olmak üzere 40'tan fazla ülkede 145 havalimanından uçuşlar düzenlemektedir.

Türkiye'deki operasyon merkezleri olan Antalya, İzmir, Kayseri'nin yanı sıra; Almanya'nın Hannover, Köln, Münster ve Nürnberg havalimanlarında uçaklarını base eden havayolu, 2021 senesinde Düsseldorf ve İsviçre'nin Basel meydanlarını da operasyon merkezleri arasına ekleyecek.

Avrupa'dan Türkiye, İspanya, İtalya Yunanistan, Mısır gibi popüler tatil destinasyonlarına uçuşlar düzenleyen Corendon Airlines, bunların yanı sıra Türkiye'nin farklı şehirlerinden Avrupa'ya direkt uçuşlar düzenlemektedir.

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

[4]

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Yıldıray Karaer’in yürüttüğü Corendon Airlines’ın filosunda 14'ü Türkiye; 3'ü Hollanda, 6'sı Malta tescilli olmak üzere 23 adet Boeing 737-800 bulunmaktadır.

Corendon Hava Yolları Filosu
Tescil Uçak Tipi Toplam Yolcu Kapasitesi Bilgi
Türkiye Boeing 737-800 14 189
Hollanda Boeing 737-800 3 189
Malta Boeing 737-800 6 189

Olay ve Kırım Raporları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Corendon Havayolları, dünyadaki tek emniyet ve ürün derecelendirmesi yapan havacılık sitesi AirlineRatings.com tarafından 2016 yılında yapılan değerlendirmede, tam puan anlamına gelen 7 yıldız alarak dünyadaki 448 hava yolundan sadece 137 tanesinin seçilebildiği emniyetli havayolları arasına girdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]