İçeriğe atla

Volga-Dnepr Airlines

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ilyushin IL-76TD-90VD Volga Dnepr

Volga-Dnepr Airlines, LLC (Rusça: ООО «Авиакомпания« Волга-Днепр ») merkezi Rusya'nın Ulyanovsk şehrinde bulunan bir havayolu şirketidir. Küresel operasyonlar için sertifikalı tüm kargo uçaklarından on iki Antonov An-124 (en büyük üretim kargo uçağı), beş Boeing 747-8F ve beş IL-76TD-90VD rampasından oluşan benzersiz bir filoyu işleterek hava kiralama hizmetleri sağlamada uzmanlaşmıştır. Büyük boyutlu, benzersiz ve ağır hava kargolarının hareketi için küresel pazarda bir dünya lideridir.[1] Volga-Dnepr Havayolları, petrol ve gaz, enerji, havacılık, tarım ve telekomünikasyon sektörlerinin yanı sıra insani yardım ve acil durum hizmetleri sektörlerindeki işletmeler dahil olmak üzere hükûmet ve ticari kuruluşlara hizmet vermektedir. Ana üssü Ulyanovsk Vostochny Havalimanı (ULY), Ulyanovsk'tur ve Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Yemelyanovo Havalimanı (KJA)'da bir merkeze sahiptir. Havayolu aynı zamanda George Bush Kıtalararası Havaalanında Houston, Teksas, (ABD)'de bir operasyon üssü işletmektedir.[2]

Havayolu, Ağustos 1990'da ana hissedarları tarafından bir anonim şirket olarak kuruldu: uçak üreticisi "Aviastar", uçak üreticisi Aviant (şimdilerde Antonov Seri Üretim Tesisi olarak biliniyor), uçak tasarım bürosu Antonov Havacılık Bilimsel-Teknik Kompleksi (şimdi Antonov Eyaleti olarak biliniyor) bir şirket ve uçak motoru üreticisi "Progress Design Bureau" (şimdi "Motor Sich" olarak biliniyor). Ekim 1991'de Amsterdam'dan Almatı'ya 120 tonluk bir yük taşıdığı zaman faaliyete geçti.

Havayolu, İngiltere merkezli HeavyLift ile Antonov An-124'ü dünya kargo pazarında sunan bir pazarlama anlaşması imzaladı. Rusya'da, Aeroflot'un bir parçası olmayan, büyük boyutlu kargo faaliyetlerine başlayan ilk taşıyıcı oldu.

  1. ^ "Volga-Dnepr and the AN-124-100". Moscow Defense Brief. Centre for Analysis of Strategies and Technologies (1 15 / 2009). 24 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2021.  (İngilizce)
  2. ^ https://aircargoworld.com/allposts/volga-dnepr-group-opens-operations-base-in-houston/ 1 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)