İçeriğe atla

Condor Flugdienst

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Condor Flugdienst GmbH
IATA ICAO Çağrı Kodu
DE[1]
Kuruluş29 Mart 1956
Faaliyet üsleriFrankfurt, Almanya
Şirket sloganıMiles & More
Önemli kişilerRalf Teckentrup, CEO
Websitesicondor.com
Vikiveri öğesi

Yasal anlamda Condor Flugdienst GmbH olarak kurulmuş olan Condor, Frankfurt merkezli bir Alman havayoludur. Afrika, Karayipler, Avrupa, Güney Asya ve Kuzey Amerika'daki eğlence noktalarına tarifeli uçuşlar düzenlemektedir. Ana üssü, diğer Alman havaalanlarında daha küçük üsleri olan Frankfurt Havaalanı'dır.

Havayolu aslen 21 Aralık 1955'te Deutsche Flugdienst GmbH olarak kuruldu. İlk filosu, 36 yolcu kapasiteli üç Vickers VC.1 Viking uçağından oluşuyordu, havayolunun ilk turist odaklı uçuşu 29 Mart 1956'da başladı. 1961'de Deutsche Flugdienst görevi devraldı. rakibi Condor-Luftreederei ve daha sonra işletme adı olarak Condor Flugdienst GmbH'yi benimsedi.

1966'da Condor ilk uzun mesafeli uçuşlarını başlattı. Bu zamana kadar havayolu, Almanya'nın turizm hava yolculuğu pazarında çoğunluk pazar payına sahipti. 1990'larda Condor yeniden yapılandırıldı ve C&N Touristic olarak bilinen entegre bir turizm işletmesi ile birleştirildi.

2000 yılından itibaren Lufthansa'nın sahip olduğu Condor hisseleri, hem Thomas Cook AG hem de Thomas Cook Group tarafından kademeli olarak satın alındı. 4 Şubat 2013'te Thomas Cook Group, Thomas Cook Airlines, Thomas Cook Airlines Belgium ve Condor'un Thomas Cook Group, Thomas Cook Group Airlines'ın tek bir faaliyet segmentinde birleştirileceğini duyurdu.

23 Eylül 2019'da Condor'un ana şirketi Thomas Cook Group çöktü; ancak Condor, operasyonda kalabilmek için Alman hükûmetinden bir köprü kredisi aldı. Condor Flugdienst GmbH, varlık satılıncaya veya tasfiye Resmi Alıcı tarafından tamamlanıncaya kadar Thomas Cook Group plc'nin bir varlığı olmaya devam eder.

24 Ocak 2020'de, LOT Polish Airlines'ın sahibi olan Polonya Havacılık Grubu'nun Condor'u satın alacağı açıklandı. Antitröst onayları alındıktan sonra satın almanın Nisan 2020'de tamamlanması bekleniyordu. Ancak 2 Nisan 2020'de LOT Polish Airlines'a satışın düştüğü açıklandı.

  1. ^ "IATA – Airline and Airport Code Search". iata.org. 15 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015.