SunExpress

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SunExpress
SunExpress Logo.svg
IATA ICAO Çağrı Kodu
XQ -XG SXS - SXD SunExpress
Kuruluş 1989
Faaliyet sonlandırma Halen faal
Hubları
Sık uçuş programı SunPoints[1]
Üye longu Turkish Airlines Lounge
Uçak filosu 57[2]
Uçuş noktaları 107
Ortak şirketler Türk Hava Yolları 50% & Lufthansa 50%
Ticari işletme merkezi Antalya, Türkiye
Önemli kişiler Jens Bischof (Genel Müdür)[3]
Ahmet Fevzi Çalışkan
(Genel Müdür Yardımcısı) [4]
Websitesi http://www.sunexpress.com/

SunExpress (Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.) Antalya,Türkiye merkezli bir havayolu şirketidir. Havayolu, Türkiye'nin popüler tatil yörelerinden Avrupa'ya tarifeli ve charter uçuşlar düzenlemektedir. SunExpress'in merkezi Antalya Havalimanı, Antalya'dır. İkinci merkezini Mart 2006'da İzmir'de açmıştır.[5] Türkiye içindeki üçüncü merkezini ise 2008'de İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda açmıştır.[6]

SunExpress 2010 yılında, Türkiye’de ilk kez Anadolu şehirlerinden Almanya’nın önemli merkezlerine tarifeli direkt uçuşlara başladı. 2011 yılı ortasında Almanya merkezli SunExpress Deutschland isimli ikinci şirket kuruldu.[7] Bu şirketin IATA kodu XG, ICAO kodu ise SXD'idir.[8] SXD Anadolu kentlerinden Almanya’ya direkt sefer düzenlemesinin yanı sıra KızılDeniz,Kuzey Afrika ve Kanarya Adaları’nı da charter seferler düzenlemektedir. Geçtiğimiz yıl ise Erbil (Irak) ve Varna (Bulgaristan) duraklarını uçuş ağına ilave etti.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski SunExpress uçakları

SunExpress Ekim 1989'da kuruldu ve Nisan 1990 tarihinde Antalya'dan Frankfurt, Almanya'ya ilk charter uçuşunu düzenledi. Türk Hava Yolları ve Lufthansa şirketleri tarafından kurulmuştur. 1995 yılında Lufthansa kendi payını Condor Havayolları'na (şimdi Thomas Cook Havayolları) devretti. 2006 yılında Lufthansa eski hisselerini geri aldı. Havayolu şirketinin %50'si Türk Hava Yolları'na %50'si de Lufthansa ya aittir. 2004 yılında 1.35 milyondan fazla yolcu taşımıştır. SunExpress Türkiye'de ISO 9001, ISO 14001, ISO 10002 ve OHSAS 18001 sertifikalarına sahip havayolu şirketidir.[kaynak belirtilmeli]

SunExpress, Almanya başta olmak üzere, uzun süre Avrupa ile Antalya arasında turistik charter seferleri düzenleyen SunExpress, 2001 yılında başlattığı Antalya-Frankfurt uçuşlarıyla, Türkiye’nin yurtdışına tarifeli sefer düzenleyen ilk özel havayolu oldu.

O günden bu yana tarifeli uçuşlarının sayısını hızla artıran SunExpress, 2006’nın Mart ayında 2. merkezini İzmir’de açtı ve buradan iç hat seferlerine başladı. SunExpress, iç hat seferleriyle birlikte İzmir’i Anadolu şehirlerine aktarmasız uçuşlarla bağlayan ilk havayolu oldu ve halen İzmir’den Türkiye’nin farklı bölgelerine en çok uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

SunExpress 2010 yılında, Türkiye’de ilk kez Anadolu şehirlerinden Almanya’nın önemli merkezlerine tarifeli direkt uçuşlara başladı ve yolcu avantaj programı SunPoints’i müşterilerinin hizmetine sundu. SunExpress, 2011 yılına gelindiğinde ise Almanya’daki kardeş kuruluşu “SunExpress Almanya”yı kurdu ve Almanya ile Türkiye arasındaki uçuşlarının yanı sıra Almanya’da Mısır’ın Kızıl Deniz bölgesi ile İspanya’nın Kanarya Adaları’na da turistik uçuşlar düzenlemeye başladı. Geçtiğimiz yıl Frankfurt - Hahn ve Varna (Bulgaristan), bu yıl içerisinde ise Batman, Bremen, Enfidha (Tunus), Lefkoşa (KKTC) ve Strazburg desinasyonlarını uçuş ağına dahil etmiştir.

SunExpress 2013 yaz tarifesinde Türkiye ve Almanya merkezli operasyonlarında, haftada 800’den fazla tarifeli ve charter uçuş gerçekleştiriyor. SunExpress’in, Türkiye ve Avrupa genelindeki birçok ülkeden 3.800’ü aşkın çalışanı bulunuyor.

SunExpress Havayolları, geçtiğimiz yıldan beri AnadoluJet ve Nisan2013’den itibaren ise Türk Hava Yolları için wet-lease operasyonunu yürütmektedir.

SunExpress’in pek çok departmanı, açılışı 8 Haziran 2012’de gerçekleştirilen “SunExpress Plaza” isimli binada görev yapıyor. Antalya’da toplam 8.019 metrekare alan üzerine kurulu ve 87 ofis alanı, 12 toplantı, 10 briefing, 6 eğitim ve 1 simulatör odası ile 270 kişilik oturma kapasiteli 1 oditoryuma sahip olan “yeşil” bina, çatısındaki güneş panelleriyle kendi enerjisini üretebiliyor ve güneşin yararlı ışığını binaya dağıtırken, istenmeyen sıcaklığı dışarıda bırakan yepyeni teknolojiler kullanıyor.

Kuruluşunun 25. yılı olan 2014 senesinde SunExpress 1 milyar 25 milyon Euro ciro elde etmiştir. 2014'te 7 milyon 300 bin yolcu taşırken, doluluk oranı ise %85 olmuştur.[9]

SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof 2019 yılının Şubat ayında açıklamada, 2018 yılında 1 milyar 300 milyon euro ciro elde ettiğini belirtti. Bu süreçte 73 uçak işleterek, %84 doluluk oranı ile 10 milyona yakın yolcu taşındı.[10]

Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya Havalimanı´ndan sağlanan iç hatlar uçuş noktaları:

Antalya Havalimanı´ndan sağlanan dış hatlar uçuş noktaları:

PolonyaPolonya
  • Varşova
  • Poznan
  • Katowice


İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan sağlanan iç hatlar uçuş noktaları:

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan sağlanan dış hatlar uçuş noktaları:

Ayrıca bünyesinde bulundurduğu teknik servis ile yabancı havayolunun teknik hizmet talebine de cevap vermektedir.

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

SunExpress filosu (Ocak 2019) [11]

SunExpress filosu
Uçak Toplam Sipariş Yolcu Bilgiler
Boeing 737-800 65 -
Airbus A330 7 -
Boeing 737 MAX 8 0 15 Teslim Tarihi: 2015-2021
Toplam 72 15

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]