İçeriğe atla

Hostes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malaysia Airlines bölgesel kabin kadrosu, Skytrax tarafından en iyi kabin ekibi olarak sıralanmıştır.
Austrian Airlines Male Hostes

Hostes veya kabin görevlisi, uçuşlarda yolcuların rahatlığını ve güvenliğini sağlamak amacıyla istihdam edilen görevli. Özel iş jetlerinde de hostes kullanılır.[1]

Yolcu gemilerinde ve yolcu trenlerinde de hava hostesleri gibi hostesler bulunmaktadır. Fakat hava hostesleri yolculuğun kısa olması gibi sebelerden dolayı yolcularla daha yakın ilişkidedirler. Ayrıca uçuş hostesliği işi diğer taşımacılık formundaki kadrolardan daha fazla olarak güvenlik konusunu düşünüp taşınmaktadır. Hava hostesleri uçağın kabin kadrosundaki görevlileri içerir ve kokpitteki pilot ve uçuş mühendisinden ayrıdırlar.

Birleşik Krallık'ın Imperial Airways'ı 1920 lerde erkek hostese sahipti. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Stout Airways 1926 yılında hostes çalıştıran ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Karayipler'de kumar seyahatleri tarihinde Havana ve Küba'ya Florida'dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.

İlk kadın hostes[2] ayrıca hemşire olarak da görev yapan 25 yaşındaki Ellen Church'dü. 1930 yılında United Airlines tarafından kiralanmıştı, ayrıca uçaklardaki ilk hemşireydi. Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire istihdam ederek, onların hem bir hostes gibi hizmet vermesinden hem de hemşirelik görevi yapmasından yararlandılar.

İlerleyen yıllarda hosteslik mesleği daha da geliştirilerek, yolculara daha iyi hizmet verilmesi amaçlanmıştır.

İlk hostes Üniforma'sı dayanıklı, pratik ve yolculara güven verecek şekilde dizayn edildi. United Airlines'ın ilk hostesleri yeşil bere, yeşil atkı ve yeşil ayakkabı giyiyordu. Diğer havayolları Eastern Air Lines gibi hosteslerine benzer dizaynda üniforma giydiriyordu.

11 Eylül, 2001

[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Eylül 2001'den sonra hosteslerin aktif olarak yolcuları bir saldırıdan korumak ve Hava korsanlığı'nda hava trafik kontrollerine hayati bilgi vermeye teşebbüş etmeleri onların önemini yükseltti.[3]

11 Eylül, 2001 de terör ataklarının uyanmasıyla, büyük havayolarındaki pek çok hostesin yolcu yükündeki azalış sebebiyle işlerine geçici olarak son verildi.[3]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava hostesi işçi birlikleri:

Muhtelif (çeşitli)

  1. ^ "Cabin Managers - Corporate". 4 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2008. 
  2. ^ "The Original Eight: Genesis of the Modern Day Flight Attendant". 1 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2008. 
  3. ^ a b "Flight attendant history 10". 30 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2008.