Syrian Air

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boeing 707–400 Paris–Le Bourget Havalimanı'nda. (1975)
Airbus A320-232 Viyana Uluslararası Havalimanı'nda. (2009)
Boeing 727-294/Adv.
SyrianAir Boeing 747SP

Syrian Airlines (Arapçaالسورية للطيران), SyrianAir (Arapçaالسورية), Suriye'nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir.[1] Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'da çeşitli hedeflere uluslararası tarifeli çalışmaktadır. Arap Baharı ile başlayan ve Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle 2011 yılından bu yana işletilen uçuş sayısı azalmıştır. Syrian Air önceden dünya çapında 50 hedefe uçuş yapmaktaydı. Şam Havalimanı ve Halep Havalimanını kullanmaktaydı. SyrianAir, sekiz yolcu uçağı filosuna sahiptir. Altı Airbus ve iki ATR'den oluşmaktadır. SyrianAir, Arap Hava Taşıyıcıları Teşkilatı ve Arabesk Havayolu İttifakı üyesidir. SyrianAir'in Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle gecikmeli olmasına rağmen yeni Tupolev, İlyushin ve Antonov uçakları için siparişleri bulunmaktadır.

Suriye'de devam eden iç çatışmalar nedeniyle 23 Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Birliği, Suriye'ye yaptırım uygulamaya başlamıştır. Yaptırımlar havayolunun Avrupa Birliği ülkelerine uçuşlarını yapmak, ya da Avrupa ülkelerini içeren herhangi bir yeni uçak satın alamaması anlamına geliyordu. Sonuç olarak Syrian Air, Avrupa Birliğine tüm faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı. Şirket, Suriye Havayolları'nın "herhangi bir yasayı ihlal etmediği ya da güvenliği tehlikeye düşürmediği" gerekçesiyle Avrupa Birliği ülkelerine dava açmayı görüşüyor. Ancak AB bakanları havayolundaki yaptırımları haklı çıkardılar çünkü şirket, Suriye hükümetine mali ve lojistik destek sağlamaktadır.[2]

10 Ekim 2012'de, Türk hava sahasında bir Suriye Air'e ait uçak, iki Türk savaş uçağı ile kuşatıldı ve ülkeye inmeye zorlandı. Uçağın, Suriye ordusuna bir Rus gönderi taşıdığına inanılıyordu. Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin “bu uçağın sivil havacılık kurallarına uymayacak nitelikte bir kargo taşıdığını” bildiğini söyledi. Rus haber ajansı Interfax, uçakta silah veya askeri teçhizat olmadığını belirterek, bir Rus silah ihracat ajansından isimsiz bir kaynak gösterdi.[3]

9 Ocak 2020'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye Arap Hava Yolları'nın adını Suriye Hava Yolları olarak değiştirmek için bir yasama kararnamesi yayınladı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Syrian Arab Airlines at Abu Dhabi Airport official website". 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2015. 
  2. ^ Gardner, Andrew (23 Temmuz 2012). "EU tightens sanctions on Syria". European Voice. 8 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2013. 
  3. ^ Salloum, Raniah (11 Ekim 2012). "Dangerous Cargo from Moscow: Syrian Jet Incident Ups Turkish-Russian Tensions". Spiegel Online. 2 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2017. 
  4. ^ "الرئيس الأسد يحذف صفة 'العربية' من مؤسسة الطيران". alalamtv.net (Arapça). 16 Ocak 2020. 8 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]