Aigle Azur

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aigle Azur, merkezi Paris Orly Havalimanı'nda bulunan bir Fransız havayolu idi. Havayolu, Airbus A320 ailesi ve A330 uçaklarından oluşan bir filo ile Fransa'dan Avrupa, Afrika ve Yakın Doğu'daki 21 noktaya tarifeli uçuşlar gerçekleştirdi. Havayolu, iflas başvurusunda bulundu ve 2 Eylül 2019'da vekalet altına alındı. Devralma teklifleri alındı, ancak hiçbiri geçerli olmadı ve havayolu 27 Eylül 2019'da mahkeme tarafından tasfiye edildi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1946–1955[değiştir | kaynağı değiştir]

Aigle Azur, 1946 yılında Sylvain Floirat tarafından kuruldu, savaş sonrası ilk özel şirket oldu ve 32 yolcu kapasiteli birkaç Junkers Ju 52s'yi işletmeye başladı. Kurucusu ayrıca, Tunus ve Lübnan'a (ilk varış yerleri olan okul tatillerinde denizaşırı öğretmenler için sözleşmeler gibi) yetkililerle özel ulaşım sözleşmeleri yapmayı başardı. Amerikanın fazlasından daha modern ekipman satın almak, şirketin faaliyetlerini Çinhindi ve Cezayir'e genişletmesine olanak sağladı; burada önemli bir nokta, insanların Fransa'ya geri gönderilmesiydi.

1955-2000[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında şirket, Lucas Aviation adı altında bölgesel bir havayolu olarak yeniden kuruldu. Kayıtlı ofisi Pontoise havaalanındaydı. Lucas Aviation başlangıçta, Deauville ile London Gatwick arasında yıl boyunca bir bağlantı hizmeti de dahil olmak üzere Lucas Air Transport olarak bölgesel tarifeli uçuşlar gerçekleştirdi. Şirketin adı daha sonra bir kez daha Lucas Aigle Azur olarak değiştirildi. Aigle Azur, bu düzenli rotanın yanı sıra politikacılara, işadamlarına, sporcu figürlere ve sanatçılara iş uçuşları da sağladı. 1 Mayıs 1955'te, Sylvain Floirat tüm filoyu, şirketin 54 mürettebat üyesi ve otel personeli ile birlikte Union Aéromaritime de Transport'a (UAT) transfer etti.

2001'den beri[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında, Aigle Azur yalnızca iki Boeing 737-200 uçağıyla düşüşteydi. Şirkete sermaye yatırımı yapan ve filosunu güncelleyen ve aynı zamanda Cezayir'e charter uçuşlarına odaklanan GoFast grubu (nakliye, lojistik, endüstriyel projeler ve turizm alanlarında uzmanlık sahibi bir şirket) tarafından devralındı. Air Lib ticareti durdurduğunda, Aigle Azur Cezayir'e düzenli rotalar açtı. Ayrıca, Air Algeria ile birlikte Fransa'dan Cezayir'e hizmet veren Khalifa Airways'in kapanmasından da yararlandı.

2006 yılında, Fas ve Tunus'ta yürüttükleri açık gökyüzü anlaşmaları ile şirket, Fas'ın başlıca şehirlerine, özellikle Kazablanka, Rabat, Marakeş, Agadir, Fes, Tangier ve Oujda'ya çok sayıda düzenli uçuş gerçekleştiriyordu.

2007 yılında, Aigle Azur birkaç Fransız şehrinden 30 düzenli varış noktası sunuyordu ve Orly'den Djerba'ya, Orly'den Rimini'ye ve Marsilya'dan Sal, Cape Verde'ye düzenli uçuşlar başlattı. Aynı zamanda elektronik biletler de piyasaya sürdü.

2008 yılının başında şirket, Portekiz'in güneyinde Faro ve Mali'de Bamako'ya düzenli uçuşlarla yeni destinasyonlar ekledi. Nisan 2008 sonunda üçüncü Airbus A319'u F-HBMI olarak tescil ettirerek filosunu 11 uçağa çıkardı.

Mayıs 2009'da şirket ilk yeni Airbus A3202'yi aldı ve Paris Air Show'daki varlığı, bir ay sonra Airbus'tan dördüncü bir Airbus A319 sipariş etmesini sağladı. Bu uçak Nisan 2010'da teslim alındı. 5. Airbus A319 2010 Mayısında teslim alındı.

Haziran 2010'da şirket, Eylül 2010'dan itibaren Paris ve Bağdat arasında bir rota açma planını duyurdu. Temmuz 2010'da, Aigle Azur, Malian şirketi Air Mali ile bir ortaklığa başladı. Bu, Aigle Azur'un diğer Afrika şehirlerine, özellikle de Dakar, Abidjan ve Brazzaville'e uçuş satmaya başlayabileceği anlamına geliyordu. Anlaşma 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. 30 Ekim 2010'da şirketin Bağdat'a ilk uçuşu gerçekleşti. Havayolu, Bağdat için rezervasyonları açtı ve ilk ticari uçuşları Aralık 2010'un ortalarında başladı. Ülkedeki olaylardan kaynaklanan rezervasyon eksikliği nedeniyle bu rota 2011 ortalarında durduruldu.

23 Kasım 2011'de Aigle Azur, Mali'ye yeni bir düzenli rota açtı.