Thai Airways International

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thai Airways International
Thai Airways Logo.png
IATA ICAO Çağrı Kodu
TG THA THAI
Kuruluş 1960
Hubları Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı
Don Mueang International Airport
Odak şehirler Chiang Mai International Airport
Phuket Uluslararası Havaalanı
Sık uçuş programı Royal Orchid Plus
Havayolu ittifakı Star Alliance
Uçak filosu 90 (+17 sipariş)
Uçuş noktaları 74
Ortak şirketler Thai Ministry of Finance
Ticari işletme merkezi Bangkok, Tayland
Önemli kişiler Apinant Suraseranee, Chalit Pookpasuk
Websitesi http://www.thaiairways.com
Vikiveri öğesi

Thai Airways International Public Company Limited (Tay: การบินไทย) Tayland'ın 1960'ta kurulan ulusal havayolları şirketidir. Merkezi Suvarnabhumi Airport (havaalanı) ve Star Alliance´ın kurucu üyelerindendir. Bangkok´tan New York ve Los Angeles´e non-stop uçuş bağlantısı ile, varsayılan en uzun menzil ve aktarmasız uçuşlardan birkaçını sağlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Boeing B747-400

Thai Airways International, 1960 yılında, iki milyon Tayland bahtı değerindeki yeni şirketin yüzde 30 hissesine sahip olan Scandinavian Airlines (SAS) ile Tayland'ın yerel havayolu şirketi Thai Airways Company (Tay : เดินอากาศไทย) arasında ortak girişim olarak kuruldu . Ortak girişimin amacı, yerli taşıyıcı Thai Airways Company için uluslararası bir bileşen yaratmaktı. SAS, mümkün olan en kısa sürede tamamen bağımsız bir ulusal havayolu inşa etmeyi amaçlayan eğitimle birlikte operasyonel, yönetimsel ve pazarlama uzmanlığı sağladı. Tayland vatandaşları, kademeli olarak tam yönetim sorumluluğunu üstlenebildiler ve gurbetçi personelin sayısı, 1987'de Tayland'da bulunan personelin yüzde birinden daha azını oluşturan gurbetçilerle birlikte, gerektiği gibi azaldı.

1 Nisan 1977'de, SAS'ın 17 yıllık sermaye katılımından sonra, Tayland hükûmeti, SAS'ın sahip olduğu hisselerin kalan yüzde 15'ini satın aldı ve Tayland, Tayland hükûmetinin devlete ait bir kuruluşu oldu . 22 Mayıs 2020 itibarıyla, Tayland Maliye Bakanlığı, hissesini yüzde 51,03'ten yüzde 47,86'ya düşürerek artık çoğunluk hissedarı değil.

1 Nisan 1988'de, zamanın başbakanı General Prem Tinsulanonda, iki şirketin uluslararası ve yerel operasyonlarını birleştirdi ve tek bir ulusal taşıyıcıya sahip olmak için mevcut şirket olan Thai Airways International'ı oluşturdu. 25 Haziran 1991'de yeniden yapılandırılan şirket, hisselerini Tayland Menkul Kıymetler Borsası'na kote etti ve halka arz etti. Tayland'ın halka arzı, ülkede şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük halka arzdır.

1997'de Thai Airways, Tayland tarihinde bir ilk olan bir özelleştirme programı planladı.

14 Mayıs 1997'de THAI, Lufthansa, Air Canada, SAS ve United Airlines ile birlikte dünyanın ilk ve en büyük havayolu ittifakı olan Star Alliance'ı kurdu

Thai, 2005 yılında edindiği Airbus A340-500 filosunu kullanarak, Kuzey Amerika'ya ilk aktarmasız seferi olan Bangkok-New York arasında aktarmasız uçuşlara başladı . Havayolu daha sonra Los Angeles'a tek duraklı hizmeti (Tokyo üzerinden) aynı uçak tipini kullanarak aktarmasız bir uçuşa dönüştürdü. Çok yüksek yakıt maliyetlerine atıfta bulunan Thai, havayolu koltukların yüzde 80'ini doldurabilmiş olmasına rağmen, Temmuz 2008'de New York hizmetini durdurdu. Los Angeles'a hizmet, 1 Mayıs 2012'de Seul üzerinden tekrar tek noktadan hizmete döndürüldü ve havayolunu Tayland ve Kuzey Amerika arasında kesintisiz bir hizmet olmadan bıraktı. Kullanılan A340'lar aşamalı olarak kaldırıldı, yerini Bangkok-Seul-Los Angeles rotası için Boeing 777-200 aldı. Durmaksızın hizmetleri için kullanılan önceki A340 tabi olmamasına rağmen ETOPS, (330 dakika kuralına) 777 tek stop hizmet içinde çıkarmalara önümüzdeki yıllarda süresiz olacak; havayolunun daha yeni Kuzey Amerika destinasyonlarını (örneğin, Houston) takip etme veya Trans-Pasifik rotaları için Boeing 747-8 satın alma planı yoktur .

2010 yılında ellinci yıldönümünü kutlarken, başkanı Piyasvasti Amranand liderliğindeki Thai, uçak filosunun yenilenmesi ve mevcut hizmetlerin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere havayolunun geleceği için yeni planlar hazırladı. Thai, Boeing 787 ve Airbus A350 de dahil olmak üzere bir dizi uçak siparişi verdi ve Boeing 747 ve 777 kabinlerinin yenilenmesini başlattı . Artan yakıt maliyetlerini dikkate alan havayolu, Airbus A340-500'ler de dahil olmak üzere en verimsiz uçaklarını aşamalı olarak kaldırdı . Havayolu, 2012'nin ikinci yarısında ilk Airbus A380 uçağını teslim aldı ve sonunda uçağı ana Avrupa rotalarına yerleştirmeyi planladı.

THAI uçuşları yeniden başlaması ile ağ genişlemesini devam Brüksel yeni durmaksızın uçuş ek olarak, Stockholm ve Kopenhag için Phuket . Aynı zamanda, Yunan borç krizi, Thai'nin Atina'ya olan hizmetlerini askıya almasına neden oldu .

Ağustos 2016'da Tay, yeni bir rota ağı yönetim sistemi tanıttı. Uygulamanın ardından uçuş tarifeleri senkronize edilerek, uluslararası yolcuların Bangkok Suvarnabhumi üzerinden daha rahat geçiş yapmaları sağlandı . Thai, başta Japonya, Avustralya ve Hindistan olmak üzere 13 güzergâh programını ayarlamayı planladı . Açıklanan güzergâhlar Perth ve Brisbane'dir .