Malala Yusufzay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Malala Yusufzay, 2015
Malala Yousafzai, Oval Ofis'te Barack Obama ve ailesi ile, 2013

Malala Yusufzay (d. 1997), Pakistanlı insan hakları aktivisti.

Pakistan'ın kuzeyinde, Taliban'ın güçlü olduğu Svat Vadisi'nde yaşayan Malala Yusufzay eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi.

Çocuk aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen "ulusal barış ödülüne" layık görüldü.

Malala, BBC'nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme geldi. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer aldı.

Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistanlı kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Taliban'ın ölüm listesinde yer alan Yusufzay, 9 Ekim 2012 tarihinde okuldan eve dönerken Taliban'ın düzenlediği silahlı saldırıda başı ve boynundan vuruldu. Saldırıyı izleyen günlerde Ravalpindi kentindeki askeri hastanede tedavi altında olan Malala'nın sağlık durumu ciddiyetini korudu. 15 Ekim'de Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir özel hava ambulansıyla İngiltere'ye götürüldü.[1]

12 Ekim'de Malala’yı hastanede ziyaret eden Pakistan Başbakan Raja Pervez Aşraf ise gazetecilere yaptığı açıklamada “Önümüzdeki 48 saat önemli... Bir kişiye yapılmış bir saldırı değil, insanlığa karşı yapılmış bir suç, ulusumuza ve toplumumuzun değerlerine yapılan bir saldırı. Malala, Pakistan’ın gerçek yüzü” diye konuştu.[2] Bütün dünyada infiale neden olan saldırı, ABD Başkanı Barack Obama ve bazı batılı liderler tarafından kınandı.

2014'te Nobel Barış ödülüne layık görüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Malala Yusufzay'ın tedavisi İngiltere'de yapılacak, Milliyet 15/10/2012.
  2. ^ Dualar Malala için, Hürriyet 14/10/2012.