İçeriğe atla

Adolfo Pérez Esquivel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adolfo Pérez Esquivel
Esquivel (2010)
DoğumAdolfo Pérez Esquivel
26 Kasım 1931 (92 yaşında)
Buenos Aires, Arjantin
İkametArjantin
MilliyetArjantin
Etnik kökenİspanya
VatandaşlıkArjantin
EğitimLa Plata Ulusal Üniversitesi
Ödüller
Nobel Barış Ödülü (1980)
Pacem Terris Ödülü (1999)
Resmî siteadolfoperezesquivel.org
İmza

Adolfo Pérez Esquivel (d. 26 Kasım 1931) İspanyol kökenli, Arjantinli insan hakları savunucusu, toplum organizatörü, pasifist, ressam ve heykeltıraş. Esquivel 1980 yılında Nobel Barış Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pérez Esquivel, Galiçya Poio'dan Arjantin'e göç eden İspanyol bir balıkçının çocuğu olarak Buenos Aires'te dünyaya geldi. Kendisi henüz üç yaşındayken annesi öldü. Yoksul bir aileden olmasına rağmen Esquivel, Manuel Belgrano Güzel Sanatlar Okulunda resim ve heykeltıraşlık eğitimi aldı. Bu eğitimin ardından La Plata Ulusal Üniversitesi'nde eğitimini tamamladı.[1] Mimari bir akademisyen olarak 25 yıl boyunca profesörlük yaptı. İlk ve Orta öğretim ile Üniversitelerde eğitim verdi. Yaptığı çok sayıda heykel medyada yer aldı. Pérez Esquivel, 1960'larda halkı esas alan Latin Amerika Hristiyan pasifist gruplar ile çalışmaya başladı.

1974 yılında Latin Amerika tabanlı şiddet içermeyen yollarla yoksulların kurtuluşunu teşvik eden toplulukların genel koordinatörlük görevi için öğretmenliği bıraktı.[2] Arjantin'de 1976 yılında General Jorge Rafael Videla'nın sistematik baskı ile iktidara gelmesinin ardından Pérez Esquivel, insan haklarını savunmak ve kurbanların ailelerini desteklemek için halk tabanlı kuruluşların oluşumunu, aralarındaki iş birliğini ve finansman için gerekli kaynakların bulunmasını sağladı.

Bu yıllarda kurduğu El Servicio de Paz y Justicia ("Hizmet, Barış ve Adalet Vakfı" ya da kısaltılmış adıyla SERPAJ) STK'sı bu bağlamda gelişti ve uluslararası bir kampanya ile askeri rejim tarafından uygulanan zulüm ve kirli savaşın kınanmasını teşvik ederek, insan haklarının savunulmasında bir araç olarak kamuya hizmet etti.[3] SERPAJ kurulduğu tarihten itibaren Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR) üyesi olup, tüm bu sürede Esquivel'ın çalışmalarını desteklemiştir.[4]

Pérez Esquivel, 1975 yılında Brezilya Askeri Polisi tarafından gözaltına alındı. Latin Amerika ve Kuzey Amerika piskoposları ile birlikte, 1976 yılında Ekvador'da hapse atıldı. 1977 yılında Arjantin Federal Polisi tarafından Buenos Aires'te tekrar gözaltına alınan Pérez Esquivel, 14 ay süresince mahkemeye çıkartılmadan işkence görerek tutuldu.[2]

Pérez Esquivel, insan hakları savunma çabalarından dolayı 1980 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Adolfo Pérez Esquivel". Peace Jam. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
  2. ^ a b "Adofo Pérez Esquivel". Nobel Prize Committee. 5 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
  3. ^ "Panelist:Adolfo Pérez Esquivel". OAS. 7 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
  4. ^ Hildegard Goss-Mayr 26 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. New City Press, Hyde Park, New York, 2009, p. 58-59.