Jimmy Carter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
James Earl Carter, Jr.
39. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı
Görev süresi
20 Ocak 1977 – 20 Ocak 1981
Başkan Yardımcısı Walter Mondale
Yerine geldiği Gerald Ford
Yerine gelen Ronald Reagan
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ekim 1924 (1924-10-01) (92 yaşında)
Plains, Georgia
Partisi Demokrat
Eşi Rosalynn Smith Carter
İmzası

James Earl "JimmyCarter Jr. (d. 1 Ekim 1924), Amerikan politikacı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanı. 1977-1981 yılları arasında başkanlık yapmıştır. Carter Center'daki çalışmalarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jimmy Carter 1924 yılında doğdu. ABD'nin Georgia eyaletinde fıstık tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğudur. 1970 yılında Georgia eyaletine vali seçildi. 1976 yılında o zamanki başkan Gerald Ford'a karşı Demokrat partiden adaylığını koydu ve seçimi küçük bir farkla kazanarak başkan oldu.

Jimmy Carter'ın başkanlığı sırasında petrol krizi yaşandı. Enflasyon oranı tarihin en yüksek değerlerinden birine ulaştı. Sovyetler Birliği Afganistan'ı işgal etti. İran'daki Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimi yıkılarak İslam Cumhuriyeti kuruldu. ABD'nin Tahran'daki elçiği hükümetten cesaret alan bir grup öğrenci tarafından işgal edildi ve elçilik çalışanları 444 günlük bir süreyle rehin alındı. Bu durum Jimmy Carter'ın başkanlığının son günlerine kadar sürdü ve Jimmy Carter'ın rehinelerin serbest bırakılması konusunda başarısızlığı 1980 yılındaki başkanlık seçimlerini Ronald Reagan'a kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Dönemin ABD başkanı Jimmy Carter Mısır cumurbaşkanı Enver Sedat ile (Beyaz Saray, Washington, D.C., 8 Nisan 1980)

Başkanlığından sonraki dönemde Jimmy Carter dünya çapındaki birçok krizde ara buluculuk görevini üstlendi. Bu konudaki katkılarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'ne almaya uygun görüldü.

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin, ABD Devlet Başkanı Jimmy Carter'ın Camp David Sözleşmesi'nin sonucu açıklandığı Kongre Ortak Oturumu sırasında alkışlanırken. (18 Eylül 1978)