Norman Borlaug

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Norman Ernest Borlaug

Norman Ernest Borlaug (d. 25 Mart 1914 - ö. 12 Eylül 2009), Amerikalı tarımbilimci, bitki patolojisti ve yardımseverdir. Gelişmiş tarım teknolojisiyle dünyadaki açlık sorununu yenmeyi amaçlayan Yeşil Devrim'in öncülerinden, 1970 Nobel Barış Ödülü sahibidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Minnesota Üniversitesi'nde bitki biyolojisi ve ormancılık öğrenimi gören Borlaug, 1941'de aynı üniversitede bitki patolojisi dalında doktora derecesini aldı. 1944-1960 arasında Rockefeller Vakfı'nın Meksika'da uyguladığı Meksika Tarım Programı'nda araştırmacı olarak çalıştı. Campo Atizapan'daki bir araştırma istasyonunda tahıl bitkilerinin ıslahıyla uğraştı ve ürün verimi yüksek olan yeni ırklar geliştirdi. Borlaug'un Meksika hükûmetiyle çalıştığı süre içinde, Meksika'nın buğday üretimi üç katına çıktı; 1960'ların ortalarında ithal edilen cüce buğday, Pakistan ve Hindistan'ın buğday üretiminde yüzde 60'lık bir artışa yol açtı. Borlaug ayrıca, triticale adıyla bilinen bir buğday-çavdar melezi geliştirdi.

1960-1963 arasında Amerika Kıtası Gıda Bitkileri Programı'nın, 1964-1979 arasında Meksika'daki Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezinin yöneticiliğini yapan Borlaug, tarım, nüfus kontrolü ve besin kaynakları konusundaki birçok oturum ve komiteye de danışman olarak katılmıştı. 1986'da Dünya Gıda Ödülü'nü başlattı. Asya ve Afrika'daki tarım üretiminin artışı için çalışmış olan Borlaug, dünyadaki açlık sorununun biyoteknoloji ile ortadan kalkacağını savunmaktaydı. 1970'te, "Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi", "özellikle Asya ve Latin Amerika'daki gıda üretimine etkisi olan Yeşil Devrim'e yaptığı katkılarından dolayı" Nobel Barış Ödülü'nün sahibi oldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Nobel Peace Prize 1970" (İngilizce). Nobel Vakfı. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2019.