Nadiye Murad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Nadya Murad sayfasından yönlendirildi)
Nadiye Murad (2015)

Nadiye Murad (Arapça: نادية مراد), (d. 1993, Koço), Iraklı Yezidi insan hakları savunucusu. 2018'de Nobel Barış Ödülü'ne Denis Mukwege ile beraber layık görüldü.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nadiye Murad önceleri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırıldı üç ay esir kaldı. Tutsak edildiği dönemde çeşitli cinsel ve fiziksel şiddete uğradı. IŞİD'in elinden kurtulduktan sonra Yezidi katliamının tanınması için mücadele vermeye başladı. Sincar saldırısında ise ailesini kaybetti. Kendisinin BBC'ye verdiği bir röportaja göre IŞİD'in elinden kurtulmasında Müslüman bir aile yardımcı oldu. Murad 2016'da kendisi gibi IŞİD'in elinden kurtulan insan hakları savunucusu Lamiya Başar'la beraber Avrupa Parlamentosu eksenindeki Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'ne layık görüldü. Yıl içinde Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi seçildi. Avrupa Konseyi Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü'ne de layık bulundu. Ödül töreninde Yezidi katliamlarını soykırım olarak niteledi ve IŞİD militanlarının uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanmasını istedi. Son Kız: Bir Anı (2017) adlı kitabında ise tutsaklık dönemini işledi ve IŞİD'in bölgeyi nasıl etkilediğini anlattı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Murad ve Mukwege kimdir?". BBC Türkçe. 8 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2018.