Sansür Endeksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sansür Endeksi
Kuruluş 1972
Kuruluş yeri Londra
Amaç İfade özgürlüğünü savunmak
Genel Müdür Jodie Ginsberg[1]
Resmî site indexoncensorship.org

Sansür Endeksi, ifade özgürlüğünü savunmak üzere 1972 yılında kurulmuş Londra merkezli bir sivil toplum kuruluşu ve bu kuruluşun yayımladığı derginin adıdır.

Sansür Endeksi dergisi üç ayda bir yayımlamaktadır. Kendi ülkelerinde ifade özgürlüğü kısıtlananların koşullarını duyurmak ve çalışmalarını yayımlamak amacıyla çıkarılan derginin ilk sayısı 1972'de Moskova Davaları'na bir yanıt olarak yayımlanmıştı.[2] İngiliz şair Stephen Spender öncülüğünde[3] özellikle Demir Perde ülkelerindeki anlatılmayan öyküleri yayımlamak üzere kurulan dergi, sol ve sağ kanat diktatörlükleri ve köktendinci rejimlerinde sansür ve baskıya da yer verdi. Nijeryalı yazar Ken Saro-Wiwa'nın hapishaneden yazdığı yazılar, Václav Havel ve arkadaşlarının hazırladığı 77 Bildirgesi'nin çevirisi Endeks'in önemli yayınlarındandır. Aleksandr Soljenitsin'in Nobel konuşmasının İngilizce çevirisi, 1989 Tiananmen Meydanı Olayları'ndan sonra yaşanan katliamdan kurtulmaya başaranları eserleri, Anna Politkovskaya'nın Çeçen Savaşı hakkındaki haberleri Sansür Endeksi tarafından yayımlanmıştır.

Sansür Endeksi örgütü, 2001 yılından itibaren her yıl dünya çapında sansürle mücadelede etkisi olan grup ve bireylere İfade Özgürlüğü Ödülleri sunmaktadır.

Sansür Endeksi, Kırk yıllık geçmişinde siyasi önyargılara sahip olmadığı gerekçesiyle 2013 yılında PEN Almanya'nın Hermann Kesten Ödülü'ne layık görülmüştür.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Staff". https://www.indexoncensorship.org. indexoncensorship.org sitesi. 3 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Index on Censorship". https://uk.sagepub.com. Sage Publishing web sitesi. 3 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ Butselaar, Emily. "Freedom is not a luxury". https://www.indexoncensorship.org. indexoncensorship.org sitesi, 12 Şubat 2010. 27 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "German PEN's Prestigious Hermann Kesten Award Presented to 'Index on Censorship'". http://www.pen-international.org. Pen-international.org sitesi, 31 Temmuz 2013. 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]