Óscar Arias

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Óscar Arias Sánchez
Óscar Arias, 1980
Doğum13 Eylül 1940 (83 yaşında)
Heredia, Kosta Rika
MilliyetKosta Rika
MeslekPolitikacı
Ödüller
Nobel Barış Ödülü (1987)
İmza

Óscar Arias Sánchez (d. 13 Eylül 1940), Kosta Rikalı siyaset adamı. 2006 ve 2010 yılları arasında Kosta Rika'nın devlet başkanlığını yapmıştır. Daha önceki yıllarda 1986 ve 1990 arası Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Orta Amerika ülkeleri arasındaki iç savaşları engellemek için gösterdiği çabaları için 1987 yılında Nobel Barış Ödülü almaya hak kazandı. Ayrıca Arias Sánchez Albert Schweitzer İnsanlık için çalışan kişiler ve Barış ve Güvenliği Sağlayan Ekonomistler ödüllerinin de sahibidir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Heredia şehrinde dünya gelen Arias üst sınıf olarak tabir edilen bir aile tarafından yetiştirildi. Kosta Rika'nın başkenti San José'de bulunan Aziz Françesko Koleji'nden mezun oldu. Daha sonra ABD'ye giden ve eğitimini Boston Üniversitesinde tamamlamak için çalışan politikacı bu ülkede çok fazla kalmadan kendi ülkesine dündü ve eğitimini Kosta Rika Üniversitesinde Hukuk ve ekonomi bölümlerini başarı ile tamamladı. 1967 yılında eğitimine devam etmek için Birleşik Krallık'a giden Arias, burada Londra ekonomi okulunu tamamladı. 1974 yılında Essex Üniversitesinde doktorasını yaptı.

İlk başkanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Arias Kosta Rika'daki siyasi partilerden biri olan Ulusal Kurtuluş Partisine (Partido Liberación Nacional, PLN) katıldı. Bu pati ülkenin ana sosyal demokrat partisiydi. 1986 yılındaki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. İlk olarak geleneksel Kosta Rika ekonomisinin ana damarları olan Kahve ve muz ihracının yanı sıra çiçekler, değişik meyveler ve Turizm alanında büyük yatırımlar ve gelişimler gösterdi. Partisinin içerisindeki sosyal demokrat öğretileri terk edip Liberal ekonomiye dönerek dikkatleri üzerine çeken Cumhurbaşkanı Arias sosyal demokrat bir partinin başkanı olmasına rağmen çoğu zaman neoliberal olarak adlandırıldı.

Arias 1987 yılında Nobel Barış Ödülü'nü aldı. Orta Amerika ülkelerinden Guatemala sivil savaşı Salvador İç Savaşı ve Panama'daki diktatörlük yönetimine karşı uyguladığı barışçıl siyaset çabaları neticesinde bu ödüle layık görüldü. Arias'ın desteği ile bu kanlı olaylar 10 yıl içerisinde sona ermiştir.

İkinci Başkanlık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosta Rika da bir kez Cumhurbaşkanlığı yapan bir siyaset adamının ikinci kez bu görevi yapabilmesini yasaklayan yasa 1969 yılında yürürlüğe girmiştir. Arias bu yasaya daha sonra Anayasa Mahkemesine başvurarak itiraz etmiştir. Yasanın değişmesi ile Arias 2004 yılında 2006 senesindeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gireceğini ilan etmiştir. Birçok seçim anketinde açık farkla başkan seçilmesi kesin gözüken Arias 8 Mayıs 2006 tarihinde Ulusal Stadyumda yemin ederek ikinci kez ülkesinin Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmeye başladı.

2009'da Honduras'taki anayasa krizinde ara buluculuk yapan Cumhurbaşkanı[1][2][3] siyasi yaşamı 2010 yılında sona erdi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Micheletti podría asumir en Honduras" (İspanyolca). 28 Haziran 2009. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Micheletti sería el nuevo presidente de Honduras" (İspanyolca). Diario digital de noticias de El Salvador. 28 Haziran 2009. 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Honduran Congress names provisional president". CNN.com. 28 Haziran 2009. 26 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Honduras negotiations snag over unity government". CTV (Canada). 28 Temmuz 2009. 1 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]