Zen, Zendegi, Azadi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Jin, Jiyan, Azadi sayfasından yönlendirildi)
Viyana'daki bir duvar, bir Kürt kadınını ve Kürtçe "Kadın, Yaşam, Özgürlük" sloganını gösteriyor.

Zen, Zendegi, Azadî, (TürkçeKadın, Yaşam, Özgürlük) Kürt bağımsızlık hareketinde kullanılan ve kadınların önemini tanımayı amaçlayan popüler bir politik Kürt sloganıdır.[1][2]

Mehsa Emini'nin ölümünü takiben yapılan protestolarda, slogan, küresel protestocular tarafından hem orijinal Kürtçe hâlinde hem de Farsça versiyonunda (Farsçaزن زندگی آزادی, romanizeZan, Zendegi, Azadi) kullanıldı. Libération, sloganı, Farsça dilinde ön sayfasında tesettürsüz İranlı kadınların arasına yazdırdı.

Erken Kürt kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Slogan jineoloji ile ilişkilidir ve Abdullah Öcalan tarafından ortaya çıkarılmıştır.[3] Slogan, 2000'lerde Kürt kadınlarının politik aktivitelerine damga vurdu ve yazılışı, ritmi ve çağrışımındaki önemi dolayısıyla cazibeli bir slogan sayıldı.[2] Slogan ayrıca IŞİD'e karşı savaş sırasında da Kürtler arasında kullanıldı.[4]

Dünyaya yayılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Slogan ilk başta Kürt kadın savaşçıları tarafından kullanıldı ve sonra dünyada diğer protestolarda da popüler hale geldi.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bocheńska, Joanna (2018). Rediscovering Kurdistan’s Cultures and Identities: The Call of the Cricket. Palgrave Macmillan. s. 47. 
  2. ^ a b Çağlayan, Handan (2019). Women in the Kurdish Movement: Mothers, Comrades, Goddesses. Springer Nature. s. 197. 
  3. ^ Neven, Brecht; Schäfers, Marlene (25 Kasım 2017). "Jineology: from women's struggles to social liberation". ROAR Magazine. 1 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2022. 
  4. ^ Hamad, Words by Sarah Lazarus Photographs by Sonja (28 Ocak 2019). "Women. Life. Freedom. Female fighters of Kurdistan". CNN (İngilizce). 28 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2022. 
  5. ^ "کام ژن؟ کام ژیان؟ کام ئازادی؟" [Hangi kadın? Hangi yaşam? Hangi özgürlük?]. Iran's Kurdistan Human Rights Watch (Farsça). 5 Aralık 2020. 4 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2022.