Lady Margaret Hall, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lady Margaret Hall
Harita
Slogan Souvent me Souviens (Sık Sık Hatırlarım)
Kuruluş 1878
Başkan Alan Rusbridger
Lisans öğrencileri 390 (2011/2012)
Lisansüstü öğrencileri 205
Konum Norham Gardens, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Web sitesi lmh.ox.ac.uk
Lady-Margaret-Hall Oxford Coat Of Arms (Motto).svg

Lady Margaret Hall (LMH adıyla bilinir), Oxford Üniversitesi'nin kolejlerinden bir tanesidir. Oxford'un kuzeyinde Norham Gardens'da bulunur.

1878 yılında Oxford'da kadınların girebildiği ilk kolej olarak kurulan Lady Margaret Hall, 1979 yılından beri erkek ve kadın öğrencileri kabul etmektedir. LMH'de hem lisans hem lisans üstü öğrenciler eğitim görmektedir. 2015 tarihli Norrington Table'da Oxford kolejleri arasında 28. olmuştur.[1]

Kolejin şu an görev yapmakta olan müdürü, The Guardian gazetesinin eski başyazarı Alan Rusbridger'dır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oxford'un ilk kadınlara açık koleji olarak 1878 yılında kurulan Lady Margaret Hall ilk dokuz öğrencisini ertesi yıl kabul etmiştir. Kolejin kurucuları o dönem Keble Kolej'in müdürlüğünü yapan Edward Stuart Talbot ve eşi Lavinia'dır.[2] Koleje VII. Henry'nin annesi, eğitim ve öğrenimin destekçisi Leydi Margaret Beaufort'un adı verilmiştir. Kolejin ilk müdiresi, şair William Wordsworth'ün akrabası ve Lincoln Piskoposu Christopher Wordsworth'ün kızı Elizabeth Wordsworth idi.

Kurulduktan yüz yıl sonra 1979'da LMH erkek öğrencileri kabul etmeye başlamıştır; St. Anne's ile birlikte karma eğitime başlayan ilk iki kız kolejinden biriydi.

Kolejin arması kuruluşunda rol oynamış herkesi hatırlar. Kale kapısı Leydi Margaret Beaufort'un armasına aittir; çan Wordsworth ailesinin bir sembolüdür; avcı talbot köpekleri ise Edward Talbot'u temsil eder.

Kolejin renkleri mavi ve sarıdır (bazen beyaz da kullanılır); sloganı ise "Sık sık hatırlarım" anlamına gelen Eski Fransızca "Souvent me Souviens"dir.

Binaları ve mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Talbot Hall önündeki avluda öğrenciler

Lady Margaret Hall, Oxford'un Cherwell Nehri üzerinde bulunan sayılı kolejlerinden bir tanesidir; genişçe bir araziye (5 hektar (49.000 m2)) ve bakımlı bahçelere sahiptir. Kolejin Old Old Hall adıyla bilinen ilk binası halen kullanılmaktadır. Kolejin ana binalarının arkasında bir dizi oyun sahası ve tenis kortu, bir kayıkhane, ayrıca uzun çalıçitlerin ardında öğretim üyelerine açık bakımlı bir bahçe bulunmaktadır. Liverpool Katedrali'ni ve K2 kırmızı telefon kulübelerini tasarlayan Giles Gilbert Scott, kolejin Bizans üslubundaki şapelini tasarlamıştır.

Ana kolej binalarının mimarı Sir Reginald Blomfield, 17. yüzyılın Fransız Rönesans mimari üslubunu kullanmış, kırmızı tuğla ve beyaz taş kaplama kullanmıştır. Talbot Binası'nda (1910) kolejin yemek salonu ve kütüphanesi bulunur; öğrenci ve öğretim üyelerinin lojmanları ise üç yapı içinde paylaşılmaktadır: Wordsworth Binası (1896), Toynbee Binası (1915) ve Lodge Binası (1926). Yemek salonunda eski öğrencilerin Elizabeth Wordsworth anısına bağışladığı meşe kaplamalar bulunur. Yemek salonunda bazı ünlü ressamların eserleri asılıdır: Sir J. J. Shannon'ın Dame Elizabeth portresi, Philip de Laszlo'nun Bayan Jex-Blake portresi, Sir Rodrigo Moynihan'in Dr. Grier portresi ve Maud Sumner'ın Lucy Sutherland portresi bunlardan bazılarıdır. Kütüphanede Edith Bateson'ın mermer bir heykeli bulunmaktadır. Şapelin Yunan haçı planında yapılan şapeli Ocak 1933'te kolejin kurucusu Edward Stuart Talbot tarafından vakfedilmiştir.[3]

2006 yazında mevcut kütüphanenin altına bir hukuk kütüphanesi inşa edilmiş, aynı yıl Cherie Blair tarafından açılmıştır.[4]

2005 yılında kolej, LMH'nin genişletilmesi için bir proje planı sipariş etmiştir. Bu projenin ilk safhası olan Pipe Partridge Binası, 2010 başında tamamlanmıştır. Binada 136 kişi alabilen Simpkins Lee Sahnesi,[5] yemek salonu, seminer salonları, küçük orta salon ve 64 yeni lisans öğrencisi alabilen bir yatakhane mevcuttur.[6] Georgian Group'un klasik üslupta inşa edilen en iyi yeni bina ödülünü almış,[7] Oxford Üniversitesi rektörü Lord Patten tarafından Nisan 2010'da açılmıştır.[8]

Bahçelerden Talbot Hall manzarası.

Saat kulesinin çanı 08.00 ila 22.00 arasında her saat bir defa çalmaktadır.

Orta Ortak Salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin Orta Ortak Salonu (MCR) her yıl yaklaşık 100 üye alır ve toplamda yaklaşık 160 üyeye sahiptir. Her MCR üyesi mutfaktan, televizyon odasından ve kendine ait bir bilgisayar odasından oluşan kendi ortak salonuna sahiptir. Önümüzdeki yıl yeni bir lisans üstü merkezi için çalışmalar başlayacak, yeni bir ortak salonun yanı sıra lisans üstü öğrenci lojmanları yapılacaktır. Bu bina kolejin ön cephesini ciddi anlamda değiştirecektir.

Ünlü LMH kişileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Formula 1 yorumcusu James Allen; yazar ve diplomat Gertrude Bell; Pakistan eski başbakanı Benazir Butto; oyun yazarı Caryl Churchill; yazar Antonia Fraser; belgesel fotoğrafçı Tim Hetherington; "Save the Children" kurucusu Eglantyne Jebb; televizyon yemek programı sunucusu Nigella Lawson; komedyen Josie Long; BBC Sound Archive kurucusu Marie Slocombe ve siyasetçi Ann Widdecombe, Lady Margaret Hall mezunları arasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Undergraduate degree classifications 2014/15". 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
  2. ^ Alden's Oxford Guide. Oxford: Alden & Co., 1958; s. 120–21
  3. ^ Alden (1958)
  4. ^ "LMH Library". Lady Margaret Hall, Oxford. 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2010. 
  5. ^ "Simpkins Lee Theatre". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
  6. ^ "Lady Margaret Hall Phase I and II". 26 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
  7. ^ "Pipe Partridge wins an award". 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
  8. ^ "opening of the Pipe Partridge Building". Lady Margaret Hall, Oxford. 26 Nisan 2010. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]