İçeriğe atla

Ibrahim Rugova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ibrahim Rugova
Ibrahim Rugova
Kosova Cumhurbaşkanı
Görev süresi
25 Ocak 1992 - 21 Ocak 2006
Yerine geldiği Makam Oluşturuldu
Yerine gelen Fatmir Sejdiu
Kosova Demokratik Ligi Lideri
Görev süresi
23 Aralık 1989 - 21 Ocak 2006
Yerine geldiği Makam Oluşturuldu
Yerine gelen Fatmir Sejdiu
Kişisel bilgiler
Doğum 2 Aralık 1944(1944-12-02)
Çerçi,Demokratik Federal Yugoslavya (şimdi Kosova[a])
Ölüm 21 Ocak 2006 (61 yaşında)
Priştine, Sırbistan ve Karadağ (şimdi Kosova[a])
Partisi LDK (1989-2006)
Evlilik(ler) Fana Rugova
Çocuk(lar) Mendim Rugova
Ukë Rugova
Teuta Rugova
İmzası

Ibrahim Rugova (2 Aralık 1944 - 21 Ocak 2006), Kosova Cumhurbaşkanı. 2002 yılından görev başında ölümüne dek Kosova Cumhurbaşkanlığı ve Kosova'nın önde gelen siyasi partisi Kosova Demokratik Birliği'nin (LDK) başkanı. 1944'te o dönemde Yugoslavya'nın bir parçası olan Kosova bölgesinin Çerçi (Cerrcë) köyünde doğmuştur. Babası ve dedesi II. Dünya Savaşı'nın hemen akabinde, Nazi Almanyası işgal güçleri ile iş birliği yaptıkları gerekçesiyle kurşuna dizilmişlerdir. Üniversite öğrenimini Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde yapmıştır. 1990'da ihracına dek Yugoslav Komünist Partisi'nin üyesi olmuştur.

Kosova'nın Sırbistan dahilindeki otonom statüsünün 1989'da Yugoslavya hükûmeti tarafından iptali ile LDK'nın kurucuları arasında yer almış, ılımlı bir Arnavut siyasetçi olarak ön plana çıkmıştır. Arnavut direnişinin barışçı yollarla örgütlenmesi gerektiğini savunmuştur. Bu dönemde Kosova Arnavut liderleri bağımsızlıklarını ilan ederek ve bir gölge hükûmet oluşturarak sağlık ve eğitim alanlarında merkezi hükûmete paralel hizmetler başlatmışlar ve İbrahim Rugova başkanlığındaki LDK'nın ezici çoğunlukla galip çıktığı, ancak Belgrad tarafından tanınmayan seçimler organize etmişlerdir. İbrahim Rugova 1990'lı yıllarda sert bir siyasi çizgi izleyerek Sırbistan yetkilileri ile Kosova'nın bağımsızlığının peşinen kabul edilmeyeceği müzakerelere girmeyi reddetmiştir. 1995 ve 1996'da ise, önce Sırbistan içinde yüksek derecede otonom bir statünün kabul edilebileceği, sonra da Arnavutların kurduğu paralel eğitim sisteminin devlet tarafından verilen eğitime entegre edilebileceği konularından iki kez yumuşama işaretleri vermiş, ancak bu politikalardan somut sonuçlar doğmamıştır. 1998'de Saharov Ödülü'nü almıştır.

1999'da Kosova'da cereyan eden çatışmaları ailesiyle birlikte ev hapsinde tutulduğu Priştine'den izlemiştir. 4 Mart 2002'de Kosova'da Birleşmiş Milletler gözetiminde düzenlenen seçimlerde cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. ABD ve AB ile yakın ilişkiler sürdürülmesine dayalı bir politikayı benimsemiştir.

2005 yılı içinde akciğer kanseri nedeniyle, önce Priştina'da, ardından da Kosova'daki Amerikan üssü Camp Bondsteel'de bir süre tedavi gördükten sonra, 30 Ağustos günü Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Almanya'da Landstuhl üssündeki hastanesine nakledilmiştir. Bir hafta sonra Kosova'ya dönmüş ve hastalığının ciddiyetini kamuoyuna açıklamıştır. Görevinde kalacağını beyan etmesi üzerine, kanserle savaşından 21 Ocak 2006 günü yenik çıkarak ölmüştür.

  1. ^ a b Kosova, Kosova Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasındaki toprak anlaşmazlığının konusudur. Kosova Cumhuriyeti tek taraflı olarak 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını ilan etti ancak Sırbistan, Kosova'yı kendi egemenliğinin bir parçası olarak kabul etmeye devam ediyor. İki hükûmet, Brüksel Anlaşması'nın bir parçası olarak 2013'te ilişkileri normalleştirmeye başladı. Kosova, Birleşmiş Milletler üyesi 193 devletin 97'si tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmış durumdadır. Toplamda, BM üyesi 112 devlet Kosova'yı bir noktada tanıdı ancak bunlardan 15'i daha sonra tanımalarını geri çekti.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]