Kullanıcı mesaj:Vito Genovese

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
:en:WP:VEGAN

Arşiv


Sizi özledik Vito Genovese![kaynağı değiştir]

Vito Genovese, Vikipedi sizi özledi!
Wikipedia mini globe handheld.jpg
Katkılarınızı ve Vikipedi'deki varlığınızı özledik!

Eski temponuzla, aramıza yeniden dönmeniz dileğiyle,
Sizi Bekliyoruz!


En samimi ve içten sevgilerle, --TmѰ e12 20.05, 15 Mart 2018 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba vito Bu imzasız yazı Erdolfeyza41 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 15.25, 28 Nisan 2018‎

Hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair politika teklifi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Köy çeşmesinin politika kısmında, hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasına dair bir politika teklifi sunuldu. Toplu olarak bu mesajı tüm hizmetlilere, ilgili tekliften haberdar olunması ve görüşlerini paylaşmaları ricasıyla atıyorum. İyi günler.--Rapsar--MediaWiki message delivery (mesaj) 18.24, 26 Temmuz 2018 (UTC)

İyi Bayramlar![kaynağı değiştir]

İyi bayramlar dilerim Sevgili Vito, nasılsınız? Bu şablona tartışma devam ederken gelişigüzel bir şekilde HS konuldu. Kullanılmadığı gerekçesiyle siz de doğal olarak silmişsiniz. Halbuki kullanıyordu ve aktif bir tartışma mevcuttu. Vaktiniz olduğu bir zaman geri döndürmenizi umuyorum. Sevgilerimle. --Mecnun (mesaj) 11.33, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Çok teşekkürler @Mecnun112, umarım sen de iyisindir. Belirttiğin şablonun kullanımı gözümden kaçmış, dikkat çektiğin için çok teşekkür ederim. Şimdi geri getirdim ve önceki sürüme aldım.
Vito Genovese 13.24, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Hoş geldin hediyesi[kaynağı değiştir]

Aramıza tekrardan hoş geldin Vito, seni buralarda görmek çok güzel :) Ufak bir hoş geldin hediyesi olarak, yine Mirada maddeleriyle başını ağrıtmak istiyorum. Mihrace, Livonya ve İlk gece hakkı maddelerini temizlenmesi için geri getirir miydin rica etsem? Bir de şurada görüş belirtmen faydalı olacaktır. Şimdiden teşekkürler :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.34, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba Seksen, teşekkür ederim. Ama görünüşe bakılırsa hediyemizi Çizer'e kaptırmışız. Olsun, sen bana yeni bir hediye düşünürsün sekiz vakte kadar. :)
X yılında Türkiye serisinin telif ihlali yarattığı açık ve bu tür kısa tümce dizilerinin telif ihlali yaratmadığına yönelik bir yanılgı var, her telif tartışmasında deneyimliyorum. Telif ihlali barındırmamız geçici bile olsa düşünülemez, savunduğumuz tüm değerlere terstir. Dolayısıyla bu maddelerin hangilerinin boş veya boşa yakın içerik taşıdığını ve hangi maddelerin gerçek anlamda temizlenmiş olduğunu tespit ettikten sonra bir toplu silme işlemi daha görünüyor ufukta. Belki sen hangilerinin temizlikten geçtiğini ve silme işleminden muaf tutulması gerektiğini yazarsın da benim de sana hediyem bu olur? :)
Vito Genovese 04.24, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Tartışmaya dair[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito Genovese. Tartışma sayfasında yazdıklarıma tekrar baktım da üslubum sanırım düşüncelerimi gölgelemiş. Eğer söylediklerim bir kırgınlığa yol açtıysa özür dilerim. Maksadım sadece yorum yapmaktı. Tartışma sayfasında yeni bir şey olmadıkça tekrara düşeceğim için bir şey yazmayacağım. Bu konu benim için güzel bir beyin jimnastiği oldu. Katkınız ve desteğiniz için çok teşekkürler. Esenlikler. --Narsilien (mesaj) 17.19, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @Narsilien,
Aklımın ucundan bile geçmedi endişe duyduğun gibi bir şey. Ben teşekkür ederim yorumun için.
Sevgiler
Vito Genovese 19.59, 22 Ağustos 2018 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Madem o kısmı çıkardınız Vito, o halde aynı başlık altındaki bu kısımlara da müdahale etmeniz icap ediyor. Şahsım aynı cümleler ile itham edilirken buna başka bir hizmetli eleştiri demişti de. TBA'yı ve İUYYKÜD'yi kişiye göre değerlendirmeyeceğiz, öyle değil mi? --Maurice Flesier message 09.23, 14 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba @Maurice Flesier,
Citrat ile aynı fikirde değilim ve (şu an gösterdiklerin de dâhil olmak üzere) bu tür ifadelerin çıkarılmasını gerektiğini düşünüyorum, ancak VP:Ş'nin şu anda tepesinde duran şikâyete müdahalemde yazdığıma benzer şekilde, birbirinizle olan yazışmalarınızda o kadar çok kişisel yorum bulunuyor ve bu sorunlu yazışmalar o kadar geriye gidiyor ki, günlerimi ve hatta belki de haftalarımı harcamam lazım hepsini temizlemek için. Yapmaya çalıştığım şey, en azından (yine bir "milat" anlayışıyla) bundan sonra tartışmaların sağlıklı yürütülebilmesine katkıda bulunmaya çalışmak. Diğer yandan, bu tür temizlik çabalarının yetkili olarak algılanan biri tarafından yapılmadığı durumlarda reaksiyona ve geri almaya yol açtığını da biliyorum. Bu temizlik işlemlerini yapmak isteyen olursa ben de bu işlemi destekler ve doğru yapılan işlemler için geri almalara müdahil olurum.
Vito Genovese 10.06, 14 Eylül 2018 (UTC)
"bu tür temizlik çabalarının yetkili olarak algılanan biri tarafından yapılmadığı durumlarda reaksiyona ve geri almaya yol açtığını da biliyorum." Tam olarak özeti bu Vito. İçerik üzerine olmayan bu yorumları birkaç defa kaldırdım fakat yazan kişi tarafından geri alındı. Durumu Vikiçizer'e yazdım o da Citrat'a pasladı. Kendisinin yorumunu zaten linkte gördünüz. Bu konu özelinde daha önce defalarca dediğim gibi bana yapılan kişisel ithamlara aynı tonda ve seviyede karşılık vereceğim. Onun kişisel ithamları son bulmadığı sürece benimkisi de son bulmayacak. Hizmetliler arasındaki bu koordinasyon eksikliği ve birbirinin zıttı değerlendirmeler güven bunalımını derinleştiriyor sadece. Yani şu anda birisinin "ak" dediğine ötekisi "kara" diyor. Biz de nasıl bir reaksiyonda bulunmamız gerektiğine artık şaşırır olduk. Ben ilgili yerleri yeniden temizleyeceğim. Eğer aynı geri alma işlemiş devam ederse ne gerekiyorsa onu yapın artık. --Maurice Flesier message 13.21, 14 Eylül 2018 (UTC)
Bu sorunu çözmenin anahtarı sağlıklı emsallere dayanarak ilerlemek ve bu davranışı tutarlı bir tutum izleyerek bitirmek mi, @Maurice Flesier, yoksa başkasının yanlışının kendi yanlışını doğru kıldığı savunusuyla ileride yeni ihlaller geleceğinin teminatını vermek mi? Ben sürekli zıtlaştığım bir ve proje için zararlı olduğuna inandığım bir kullanıcının bir kullanıcı olarak olumsuz etki görmesini istesem ve uzun vadeli tartışmalarımda ahlaki üstünlüğü kazanmak istiyor olsam, kendi davranışlarımın kurallara uygun olduğundan emin olur ve sorunun karşı taraftan kaynaklandığını herkesin görmesini sağlamaya çalışırım. "Kısasa kısas" veya "X'le mücadele için X+1 gerekir" tipi bir düsturla kendim de kullanıcı olarak zarar görürüm çünkü.
Hizmetlilerin hepsinin tektip bir yargıya sahip olmasını bekleyemeyiz, zaten biz de çocuklarını yetiştirirken düzgün bir disiplin anlayışı yerleştirmek için tutarlı hareket etmesi gereken ebeveynler değiliz. Vikipedi'nin politika ve yönergeleri yer yer net, yer yer yoruma muhtaç, bazen esneklik var, bazen katiyet hakim. Önemli olan sağduyu, önemli olan iyi niyet, önemli olan projeyi her şeyin üzerinde tutmak.
Önemli olanların gözetilmediği ve uyarılara rağmen gözetilmeyeceği anlaşıldığında da, hizmetlinin engelden başka çaresi kalmıyor ne yazık ki. Burada olabildiğim zamanlarda da o noktaya gelmemek için çabalıyorum umuyorum ki gözünden kaçmadığı üzere.
Vito Genovese 18.00, 14 Eylül 2018 (UTC)
Söz konusu yerde konu tarafımın "ülkelerin yayınladığı terör listelerindeki terör örgütlerinin tarafında olan birisi" olmakla itham edilmem. Olay; direkt bana durup dururken kişisel olarak "sen böylesin" gibi bir yanıt verilmesi. Burada değiştirilmek istenen içerik ise; konu başlığı gereği "terör konusunu" kullanıcının katkılarıyla örnekleyerek bir tartışma açmam ve terör örgütü seçimlerinin "kişisel görüşler ve özgün yorumlar ile" yapıldığı. Yani olgu tartışması. Evet tam da konu orada anlatılan zaten, bu içerik çıkarılırsa konu başlığını da kapatmamız gerekir, çünkü tartışılan durum örneklenerek yapılan girişim. Hatta topluluğa dair olan sorum "seçimler kişiye özgü seçimler değil midir sizce?" şeklinde. Konu terör konusu olunca kullanıcıların kendi özgün düşüncelerinden öte taraf olan terör örgütü listelerini Vikipedi'ye odaklamaya çalışması bir sıkıntı. Yoksa elbette kendi yaşamlarında istediğine taraf olabilir. Ben de belli yerlere taraf olabilirim, ama bunu Vikipedi'ye yansıttığım ölçüde sorun var. Ben yukarıdaki ithama cevap vermem, belki bu örgütün, belki şu örgütün, belki şu devlet politikasının yanındayım, bunu tartışmam, yanıt vermem, kimseyi de ilgilendirmez. İlgilendiren kısım Vikipedi'ye yönelik katkılarımdır. Flesier'in katkısı direkt Viki'ye yönelik olduğu için bunu tartışıyoruz, ve bu gayet doğal. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.43, 15 Eylül 2018 (UTC)
Mesajın için teşekkürler, @Ahmet Turhan. Sorun şurada: Maurice'in katkılarını sorunlu davranışın örneği olarak topluluğun önüne koymuş konuyu başlatan yazın, sonra niyet okuması yapmış, neden böyle yapıldığını bir güzel çözümlemiş, sonra bu çözümlemelerine topluluktan onay istemiş ve son olarak da ağır bir taraflılık ithamında bulunmuş. Yapının çatısını edilgen olarak kurman seni söylediğinin sorumluluğundan azade etmiyor (hele ki Maurice'in katkılarına bağlantı verdikten sonra), bunlar yine Maurice'e yönelik yorumlar, içeriğe yönelik yorumlar değil.
Vikipedi'de neden olduğunu anlamlandıramadığım bir şekilde, sorunlu olduğu dile getirilmiş yorumlara gurur vesikası gibi sahip çıkma eğilimi var. Bu ifadeler çıkarılırsa tüm sav çökecekmiş gibi bir reaksiyon gözlemliyorum sıklıkla ve tüm bu durumlar için insanların şunu görmesini bekliyorum: "Politika ihlali olduğu somut bir şekilde dile getirilmiş ifadeler olmadan savınızın çökeceğini düşünüyorsanız, savınız yeterince güçlü değil demektir." Bunu senin "O olmadan başlığı da kapatmamız gerekir" yorumundan bağımsız, tüm bu "Yorumumu çıkaramazsın" tartışmaları için söylüyorum, ki söz konusu tartışmada ben seninkilere yakınsayan görüşler ifade etmiş durumdayım zaten.
Vito Genovese 10.21, 15 Eylül 2018 (UTC)
Şöyle ki; ben bahsi geçen yerde bir olgu tartışıyorum. Siz de bu olguyla ilgili uzun uzun düşüncelerinizi yazdınız zaten. Daha önce de başka kullanıcılarla da başka yerlerde aynı konuyu tartıştım. Son tahlil gösteriyor ki bu durum, yani terör konularını madde içine işleme konusu, ağırlıklı olarak TBA'ya aykırı bir tutuma telabül ediyor. Yani siz de dahil görüş bildiren kullanıcılar bunun böyle olduğunu ve yapılmaması gerektiğini belirtti. Burada çıkardığınız içerikler tam da bu idi.(3-13 Ağustos arası içerik örneği mesela, kullanıcılar bunu görüp yorum yaptılar haliyle. Büyük ihtimal siz de öyle. Fakat yelpazenin diğer yüzü durup dururken benim terör örgütlerinden yana taraf olmamın ifade edilmesinin konuyla ilişkisini siz açıklayın. Örneğin bu ithama yola açacak yönde bir katkı yapsam, "Direnişçi örgütler" diye bir portal veya taslak şablonu açıp bu örgütleri buraya iliştirsem bu olgu benim katkılarımı örnek vererek yapılabilir. Ama ortada hiçbir şey yokken bir anda böylece "teröre taraf" şeklinde hedef gösterilmem, VP:Ş sayfasının en üstünde hala çözülmesi gereken daha önceki konulara bir örnek teşkil eder ve açıkça bir ihlalin olduğunu bize gösterir. Başıma bir şey gelse bunun sorumlusu kim olacak? --Ahmet Turhan (mesaj) 13.16, 15 Eylül 2018 (UTC)
Sorunu bir "kişi" olarak görmedim ki tartışmaya yorum yazmaya Maurice'in katkılarını görerek dâhil olmaya karar vereyim, @Ahmet Turhan. Zamanında nasıl Hz ile ilgili genel bir sorun yaşayıp insanlarda bunun oturmasını sağlamak için çaba harcamamız gerektiyse, terör konusunda da benzer bir sorun yaşanıyor bana göre, bunun netleştirilmesi için de katkı sağlamaya çalışıyorum. Arşivlere vakit olur da göz gezdirirsen, geçmişte bu tür mücadeleleri çok katı bir milliyetçi bakış açısıyla katkı vermekte ısrar eden kullanıcılara karşı yoğun olarak verdiğimizi ve sonuçta taraflılıkla suçlandığımızı görebilirsin. Uca meyleden herkes ortadakini de diğer uçtakiyle bir görme eğilimi gösteriyor zira.
Şu anda hem ilk mesajını hem de Pragdon'a yazdığın yanıt olan ikinci mesajını bir bütün olarak değerlendirirsek, masaya yatırmak istediğin konuyu gayet net bir şekilde ortaya koyduğun görülüyor. Sorun Ali Veli sorunu değil, Maurice bu etiketlemeyi yapmayı bıraktığında sorun bitmeyecek, o kadar dil dökmem de ondan ilgili tartışmada. Gerek bireysel algılar gerek topluluğun kolektif algısı zaman içinde farklı yönelimler gösterebilir, bu yönelimlerin ilkelerden şaşmamasını sağlamak da projeyi önemseyen her kullanıcının görevidir. Bu noktada sanmıyorum ki konuşulan onca şey arasında senin bu ilk mesajının özgün sürümleriyle konuşulmasını amaçladığın ama bu kısımlar silindi diye gözden kaçacak bir boyut olsun.
Bu arada sana yönelik kişisel yorum arkada kalsın diye yanıtıyla birlikte kaldırdım zaten, bu saatten sonra bunu irdelemenin çok da yararını görmüyorum. Diğer yandan, senin "ülkelerin yayınladığı terör listelerine taraf" ibarenle Maurice'in "ülkelerin yayınladığı terör listelerindeki terör örgütlerinin tarafında" ibaresi arasında yönerge düzleminde çok fark yok esasen, yasa düzleminde var. Ben de ceza mahkemesi hakimi değil Vikipedi hizmetlisi olduğuma göre, yönerge düzleminde ihlalin aynı sayılacak düzeyde sorunlu olduğu tespitinde bulunmakla yetiniyorum. Bunların yinelenmesini konuşup ikna ederek önleyebileceğime ilişkin umudumu da yavaş yavaş kaybetmeye başlıyorum, üzülerek.
Vito Genovese 13.47, 15 Eylül 2018 (UTC)

Kayıt sayfasındaki hatalı bağlantı[kaynağı değiştir]

Selam @Vito Genovese, Vikipedi'nin kayıt formunda, kullanıcı adının yanındaki "(seçmeme yardım et)" linki Vikipedi:Username policy sayfasına bağlı. Bunu düzeltebilmenin bir yolu var mı acaba? ~ SkyHorizonmsj 18.16, 18 Eylül 2018 (UTC)

Sorun çözülmüş. Superyetkin halletti. ~ SkyHorizonmsj 18.32, 18 Eylül 2018 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kullanıcı:Kötüye kullanım süzgeci botmu?--Neriman2003 (mesaj) 11.46, 25 Aralık 2018 (UTC)

Evet, @Neriman2003.
Vito Genovese 15.15, 2 Ocak 2019 (UTC)

Kafana göre değişiklik yapıyorsun[kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Bulgaristan_Halk_Cumhuriyeti&diff=prev&oldid=18172555

 • Birim ne demek? Bir olan demek. Mesela lira, liralar değil. Mesela dolar, dolars değil. Mesela Lev, leva değil. 1 lev'in üstünde лев yazıyor zaten, hiç "1 лева" yazan banknot ya da madeni para gördün mü? Görmedinn, göremezsin de. Nasıl ki 1 dolars saçmaysa 1 leva da saçma. Neden "dolarsları getir" demiyoruz? Çünkü Türkçesi "dolarlarları getir" olur. Neden "levaları getir" demiyoruz? Çünkü Türkçesi "levlerleri getir olur". 5 lia, 5 dolar, 5 lev. 5 liralar değil, 5 dolars değil, 5 dolarlar değil, 5 leva değil, 5 levler değil.
 • България'nın nasıl okunduğunu biliyor musun? Bulgarca biliyor musun? Bilmiyorsan İngilizce sayfaya bakma çünkü İngilizcede ı harfi yok. Bulgarca sayfaya bak.
 • BGN 1999'da ortaya çıktı. 1946–1990 döneminde 1946–1990 nasıl kullanılmış olabilir? Bana bunun açıklamasını yap? BGL'yi neden siliyorsun?
 • 1991'de .bg ortaya çıktı. 1946–1990 döneminde ne işi var? Gelecekten 1990'a zaman yolculuğu yaptı?

Amacın sayfayı 2019'a ait bilgilerle doldurmaksa bayrağını da güncelle bari! Bugün Bulgaristan'ın bayrağında aslan arması yok. --78.184.38.110 23.35, 4 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @78.184.38.110,
Bir mesaj yazmıştım ama karışıklığı anlayınca sildim, yeniden yazıyorum.
Yaptığım geri alma işlemi leva ile ilgili değil, daha ziyade BGN ve .bg ile ilgiliydi, mesajını ilk gördüğümde de yönetici satırlarıyla bu iki bilginin satırını grup olarak gördüğünü zannetmiştim ama karıştıran elbette benmişim. Eski devletin maddesini yeni devletin maddesiyle karıştırmışım. Hatamı fark ettiğin için çok teşekkür ederim.
Onun dışında gerilmene, canını sıkmana gerek yok bu kadar. Vikipedi'yi geliştirmeye, iyileştirmeye çalışan herkes başımın tacıdır. :) Vaktiden istemeden de olsa çaldığım için özrümü kabul et lütfen.
Sevgiler
Vito Genovese 23.59, 4 Ocak 2019 (UTC)

İnterviki çevirmeni[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. İnteviki çevirmenini kullanmaya başladım ve Rumence yerine yanlışlıkla Romence yazıldığını gördüm. Sanırım şu sayfadan düzeltilmesi gerekiyor, o nedenle size yazıyorum. Ayrıca hem TDK'nin kullanımı hem de Vikipedi madde adları dikkate alındığında Sanskritçe → Sanskrit [1] ve Gagauzca → Gagavuzca [2] değişiklikleri yapılabilir. Son olarak bazı diller (Çekçe, Sırpça, Tatarca, Uygurca, Özbekçe gibi) ilgili sayfada Türkçe olarak yer almasına rağmen İnterviki bağlantıları kısmında Türkçe olarak gözükmüyor. İyi günler.--BSRF 💬 16.14, 6 Ocak 2019 (UTC)

Merhaba @BSRF,
Mesaj için teşekkürler. Türkçe olarak görünmeyen dillerin nedeni eskiden özgün dil adının hatalı yazımı oluyordu genellikle. Onlarla oynandıysa merkezden, muhtemelen bizi de etkilemiştir. Bakayım onlara ilk fırsatta.
Sanskritçeye Sanskrit denmesi kanımca bir hata, zira bizim dil adı yapan bir biçimbirimimiz var, başkalarının yok, olmayabilir; ancak bizim dilimiz çoğu dilde olmayan bir olanağa sahipken bunu rafa kaldırmak çok anlamsız geliyor bana. TDK'yı ise ciddiye almayı bıraktım çoktan. :) Elbette bunu tartışma argümanı olarak söylemiyorum (böyle öznel argümanla tartışılmaz zaten), düşüncelerimi paylaşmak istedim yalnızca.
Rumen-Romen-Roman kutsal üçlemesinde Rumen'e kayış makul olabilir (aksi görüşte olanlar da biliyorum gerçi). Tartışma durumuna göre gerekirse geri alınır da elbette. TDK'nın au'ların au mu avu mu olması gerektiği konusundaki ezeli ve ebedi kararsızlığı da elbette malum. Çok önemli değil, onu da düzelteyim.
Vito Genovese 16.41, 6 Ocak 2019 (UTC)

Kötüye kullanım süzgeci[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Kötüye kullanım süzgecinin engellemelerine "mesaj sayfasını değiştiremez" seçeneğini de eklemeliyiz. Engellerin çoğu zaten mesaj sayfasına vandalizm uygulayan bir IP ve hizmetliler engel değiştirip bu seçenekle tekrar engelliyorlar. Çifte işe gerek yok bence, vandal mesaj sayfasını da değiştirememeli. Artık görünce ilgilenirsin:) Kolay gelsin. --Vikiçizer (mesaj) 14.28, 23 Şubat 2019 (UTC)

Öyle bir seçenek yok hatırladığım kadarıyla, @Vikiçizer. Yerel bir ayar olmadığı zaten malum. Topluluk başvurusuyla düzelttirebileceğimiz bir ayarı olsaydı bile tepeden, sanırım yapmazlardı, çünkü engelde mesaj sayfası engellemek çok viki felsefesiyle bağdaştırılmayan bir durum. Elle yapmaya mahkumuz gibi. Bir yolu varsa da benim bilmediğim, Hakan ya da Yetkin bilir muhtemelen.
Vito Genovese 15.32, 23 Şubat 2019 (UTC)
Merhabalar bu konuyla ilgili birkaç gün önce Yetkin'e mesaj atmıştım, o da söz konusu işlem için başvuru gerçekleştirmişti. Süzgeç mevcut süreç itibariyle engellediği ip adreslerinin mesaj sayfalarında değişiklik yapılmasını da önlemekte. Özlemler, sevgiler. :) --Théoden ileti 14.25, 24 Şubat 2019 (UTC)
İyi olmuş, Vito'suz bir iş yürümüş:) @Théoden. --Vikiçizer (mesaj) 14.50, 24 Şubat 2019 (UTC)
İlgili seçenek seçildiğinde altta bu seçeneklerin belirmesi sanırım yeni bir özellik, ben de o seçeneği seçmeden düz listede yer almadıklarını görünce olmuyor sanmışım. Negzel, el elden üstündür işte. Ellerinize sağlık, @Théoden ve @Superyetkin!
Vito Genovese 15.59, 24 Şubat 2019 (UTC)

Anlaşmazlık[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikiçizer yazacağım konu hakkında sizi pingledi. Bende konu hakkında bir şeyler yazmak istedim size. Tartışma konusu olan durum Hichkas madde adının transkript edilip edilmemesi problemi. Vikipedi:Adlandırma kuralları#Türkçe olmayan madde adlarında açıkça ve kesin bir şekilde transkript yapılmalıdır deniyor. Politika çok açık. Karşı tarafın argümanı ise hiçbir politikaya dayanmayan "sanatçının sosyal medya hesaplarında Hichkas adını kullanıyor olması". Onlarca Arap ve İranlı sanatçı sosyal medyada Latin alfabesini kullanır ve biz bugüne kadar hiçbir maddede sosyal medyayı kıstas almadık. Argüman hiçbir politikaya dayanmıyor. Yaygın kullanım da söz konusu değil. Sadece Türkçe bir iki kaynakta adı Hichkas olarak geçiyor. Açık olan politikaya karşı direnme söz konusu. Maddenin tartışma sayfasında ve başka bir tartışma sayfasında transkript yapılması gerektiğini dört beş kullanıcı ifade etti. Hatta İranlı kullanıcı bile yorum yaptı. Bir konsensus da mevcut. Takip ettiğim güncel tartışma sayfalarında itiraz olmasına rağmen pek çok madde adı konsensus oluşması üzerine taşındı. Burada konsensusdan öte çok açık bir politika var. Tartışma başlayalı 1,5 yıl geçti, aktif olarak katılan yok, katılanlar da transkript dedi ve politikada açık, ancak buna rağmen inatlaşma söz konusu. Lütfen konuyla ilgilenir misiniz?--Nushirevan11 13.29, 27 Şubat 2019 (UTC)

Şu anda anlaşmazlıklarla ilgilenmek için vaktim yok maalesef @Nushirevan11.
Vito Genovese 13.36, 27 Şubat 2019 (UTC)
Lütfen rica ederim bakın. 1,5 yıldır süren bir tartışma. Karışık bir şey değil.--Nushirevan11 13.37, 27 Şubat 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

Robot çeviri[kaynağı değiştir]

Selamlar. Yanlış hatırlamıyorsam @Ben.okucu, robot çeviri yaptığı gerekçesiyle çokça kez uyarıldı, beyaz listelikten çıkarıldı, tekrar eklendi falan. Ancak kendisi bu konuda ne yazık ki ısrarlı. Son açtığı şu maddenin adına bakmak yeterli olsa da, içeriği de okuyunca birçok anlamsız ifadeyle karşılaşmak mümkün. Kullanıcı iyi niyetle katkı yapmaya çalışıyor ancak uyarılara rağmen de aynı hataları tekrarlamaya devam ediyor. İNoki maddesinde de görülebilir mesela. Bu tip katkılar Vikipedi'ye yarardan çok zarar getiriyor diye düşünüyorum, çeviri doğru değil, okurları yanlış yönlendiriyoruz göz göre göre. Ne yapmalı?--RapsarEfendim? 21.55, 21 Nisan 2019 (UTC)

 • Kullanıcının Xəzər adında başka bir hesabı daha bulunmakta. Açılan maddelerin incelenmesi söz konusu olduğu için kullanıcının diğer hesabıyla açtığı maddeler de inceleme sürecine dahil edilmeli. --Ali Haydar (mesaj) 09.21, 22 Nisan 2019 (UTC)

Şablon belgeleme[kaynağı değiştir]

Selamlar. Noinclude içinde konulması gerekiyorsa, geri alıp yıkıcı olmak yerine bu şekilde koyup yapıcı olmak daha iyi olmaz mıydı Vikipedi için? En olmadı bir mesaj atıp, durumu bana anlatıp, ilgili değişiklikleri yapmamı benden rica etmeni beklerdim. Doğru yapmaya çalışılırken bir hata yapmak iyi bir şey, ancak bu doğruyu geri alıp, düzeltmeye çalışmamak iyi bir şey değil. Lütfen Vikipedi'yi düzen içinde geliştirmeye odaklanalım. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.39, 19 Mayıs 2019 (UTC)

Geri almak ne zamandan beri yıkıcılık, ben orayı anlamadım, @Rapsar? Sayfalar bozuldu, 10 küsür değişikliğin 1'i hariç hepsini Geri Getir ile, sana bildirim gitmesi ve dolayısıyla durumu rahatlıkla görebilmen için o son 1 taneyi de Geri Al seçeneğiyle geri aldım. Bunları yapmam 10 saniye. Senin bu sayfalara noinclude içeren kodu kopyala/yapıştır yapman yine 10 saniye. Onu yapmayıp (ilginçtir ki yapmamışsın) bana bu mesajı yazman şüphesiz ki 10 saniyeden fazla, benim bu yanıtı yazmam da keza.
Sayfaları ben oluşturdum diye müdahale edildiğinde sahiplenip duruma sinirlendiğimi mi düşünüyorsun bilmiyorum. Ya da değişikliklerinin geri alınmış olmasını bir hakaret ve/veya saygısızlık olarak görüp görmediğinden emin değilim. Buradaki işlem, hata düzeltip bununla ilgili olarak 10 küsür yıldır mesai arkadaşım olan kişiye teknik açıdan en verimli gördüğüm şekilde bildirimde bulunmaktır. Bunu yapmam Vikipedi'nin bozulan iç düzenini yerine getirir, çünkü bozulan sayfayı düzeltir. Sana da bilgi vermiş olurum, zira İzleme Listesi falan değil, doğrudan Uyarılarınız bölümünden bildirim aldın bunun için.
Senin yaptığın, sayfayı bozan ve hata olarak tanımladığın değişiklikler bana göre büyütülecek bir şey değil. Benim yaptığım geri alma işlemi de büyütülecek bir şey değil. Ha, dersen ki "Ben seri geri alma işlemlerini açıklama barındırsa da saygısızlık olarak görüyorum", tamam, bundan sonra sana mesaj atıp haber veririm bu tür şeyleri.
Vito Genovese 04.11, 20 Mayıs 2019 (UTC)
Hata yapmak normaldir, bu hatayı geri almak Vikipedi'ye bir şey katmıyor ne yazık ki. Amacın Vikipedi'ye bir şey katmaksa -ki bundan şüphem yok- beni bilgirendirmen daha uygun olacaktı, tek tek değişiklikleri geri almaktansa. Daha da iyisi, bu değişiklikleri kendinin yapması olacaktı. Hadi geri aldın, ondan sonra dahi bilgilendirme göremedim ve tek tek değişiklik özetlerine bakmak zorunda kaldım birisinde bir özet yazmış mısın diye (ve tekinde yazdığını gördüm). Olay burada, Vikipedi'nin çıkarları ve buraya katkı vermekse, düzeltmek ya da düzeltilmesine önayak olmak daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Bu mesajı yazacağın zamanda dahi bu düzeltmeleri yapabilirdin. Konu saygısızlık ya da geri almak değil; tekrar ediyorum, amaç, Vikipedi'yi geliştirmek :) İyi günler.--RapsarEfendim? 06.00, 20 Mayıs 2019 (UTC)
Hata yapmak normaldir. Hatanın geri alınması da bozulan sayfayı düzelttiği için Vikipedi'ye bir şey katar. Yazdığım özet ve kullandığım işlevsellikler (Geri Getir + Geri Al) sana bildirim gönderilmesini sağlamıştır. Konuyla ilgili ilk mesajı atmış, değişikliği olması gerektiği gibi yapma işini an itibarıyla hâlen yapmamış ve yaptığın hatanın düzeltilmesi sorumluluğunu bana yüklemeye çalışan kişi olarak bana "Bu mesajı yazacağın zamanda dahi bu düzeltmeleri yapabilirdin" demeni nereye sığdıracağımı inan bilemiyorum. Sayfa bozulursa bu sorun giderilir, bu her zaman nettir. Geri alma işlemini yaptığım andaki zamanım, işim, gücüm vs. itibarıyla bunu en doğru seçenek olarak gördüm; usul, gelenek, teamül, nezaket vs. açısından da herhangi bir uygunsuzluğunu da görmüyorum. Kaldı ki geçmişte de birçok kez aynı yönteme başvurdum, herhangi bir tepki almaksızın. Diğer yandan, senin tercihini de bundan sonra dikkate alacağımı belirttim, dolayısıyla adım da atmış bulunuyorum. Bunun neden gurur meselesine dönüştüğünü açıkçası anlamıyorum, ancak "Amaç Vikipedi'yi geliştirmekse bu konu neden ikinci mesaja uzadı ya da birazdan üçüncü mesaja uzayacak?" diye sormak zorunda kalıyorum sen böyle yapınca.
Vito Genovese 10.22, 20 Mayıs 2019 (UTC)

Rahatsızlık[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şurada ve şurada @Esc2003 tarafından kullanılan üslup ve laf sokma çabalarından rahatsız olduğum için kendisinden bir ricade bulunmak istedim ancak kendisi bunu geri çevirdi ve değişiklik özetinde yine rahatsız edici bir üslup kullandı. Burada rahatsızlık vermemek bir tercih meselesi değil, bir zorunluluk. Kendisi iletişim yöntemlerini kapadığı için, üçüncü bir göz olarak konuyu sana getirmeyi uygun buldum. Hiçbir kullanıcı tarafından iğnelenmek, azarlanmak istemiyorum ve bunun da en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum. İyi günler.--RapsarEfendim? 18.36, 22 Mayıs 2019 (UTC)

 • "Harikasın...sevgiler" Bunda kötü bir şey yok. Çok basit konularda dahi zamanımı çalan, sinirlerimi yıpratmaya çalışan kullanıcılarla ilgilenmek istemiyorum. Açıklama yapmama gerek yok zaten, incelendiği zaman kimin ne yaptığı görülüyor. Rapsar'dan ziyade @Pragdon'la ilgilenilirse çok iyi olur. esc2003 (mesaj) 19.43, 22 Mayıs 2019 (UTC)
Burada dahi benzer üslup kullanılmış, şurada değerli bir kullanıcıya trol ithamında bulunulmuş. Tekrar ediyorum, bu tarz davranışların hiçbir şeye katkısı yok ve kendisinin uyarılması gerek. Hiçbirimiz, başkalarının hakaret ve ithamlarına maruz kalmak zorunda değiliz.--RapsarEfendim? 23.36, 22 Mayıs 2019 (UTC)
Kullanıcıları değerli değersiz olarak ayırt etmek senin problemin. Trol deme gerekçem ortada. Tanıma uyuyor sergilenen davranışlar. Kendin trolü daha çok tartışmalarda hakaret mahiyetinde kullandığından olsa gerek bu şekilde yorumlamışsın. --esc2003 (mesaj) 11.04, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • Tartışma cümlelerinde muhattabı olan kullanıcının rahatsız olabileceğini içeren ifadeler mevcut olduğuna bende katılıyorum. Benzer olarak buradaki "kendiniz çalıp kendiniz oynayabilirsiniz. .. Buradan devam edersiniz artık kendi kendinize tartışmaya. Kırk takla atmaya gerek yok rahatsızlığınızı gizlemek için" ya da buradaki "Topluluğun bu tür konular için harcayabileceği zamanının olduğunu zannetmiyorum" gibi karşıdaki kullanıcıyı hor görücü ve laf sokma yoluyla yazılan ifadelerin zaman zaman kullanıldığına şahit olduk. İletişim önemlidir, kıymetini bilmemiz gerekli.--Ahmet Turhan (mesaj) 05.06, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • Bu üslup ciddi anlamda yormaya başladı beni. Bu güne kadar kendisiyle birebir bir madde üzerinde karşılaşmamız bile olmamışken anlamlandıramadığım bir şekilde çirkin bir üslupla tavır alındı. Son dönemlerde fazlaca burada bulunmamam ama bulduğum bir kaç saatlik vakitte de böyle bir üslup ve tartışma ile karşılaşmam beni ciddi anlamda üzüyor. Burada geçmişte ciddi anlamda tartışma yaşadığım kullanıcılara bile böylesi bir üslup takınmadığımı Vito sen dahil birçok kullanıcı bilir. Kaldı ki geçmişte tartışma yaşadıklarım ile aramı da bir şekilde düzeltme yoluna gittim hep. Ortada hiç bir şey yokken, sadece bir değişikliği var olan kaynaktan farklı yazıldığı için geri aldıktan sonra böylesi bir üslupla karşılaştım. Asger Ferhadi maddesinin tatışmasında yazılandan anladığım kadarıyla da bu durum açtığımız maddeleri mülkleştirmeden kaynaklanıyor. Ben açtım, yanlış yazmışım. Ben açtığım için benim düzeltmem doğrudur mantığı vikipedi için çok sağlıklı bir argüman değil takdir edersin ki. Kaldı ki Bu düzeltmeye dair bir açıklama ve kaynak istedim sadece. Söylediği argüman doğru olabilir ama kaynağı görmek sadece benim değil ileride benzer bir tartışmanın önüne geçmek için de bir zorunluluk.--Pragdonmesaj 08.34, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  yazılandan anladığım kadarıyla da bu durum açtığımız maddeleri mülkleştirmeden kaynaklanıyor nasıl mantık yürütülüyor anlamadım. "Asghar Farhadi"yi ben oluşturmadım. Sadece Türkçe Latinle başlatılmadığı için madde adını Asgar Ferhadi olarak değiştirdim. Kararlı sürüme dönülsün diyerek maddeyi Asger'e taşımış kullanıcı. Kararlı sürüm bu değil anlayacağınız. Ayrıca daha sonra VP:STT'de doğru transkriptin Asger olduğunu iddia etmiş. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü ben oluşturdum ama bunu belirtme sebebim, yanlışın Türkçe kaynağı esas almamdan kaynaklandığını belirtmekti. Yanlış bilgi vermenin sebebi olarak kendimi gösterip düzeltmeye çalıştığımı anlatmaya çalıştım. Kullanıcının bunu amaçladığımı anladığını sanıyorum. Şimdiye dek böyle bir tutum içini girdiğimi hiç hatırlamıyorum. Kullanıcının bana yönelik karşıtlıklara girişmesi şu tartışmadan sonra başladı. Getirdiği argümanlar yetersiz kaldı. --esc2003 (mesaj) 10.42, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  @Ahmet Turhan. Yorumlarımda siyasi motivasyon arayan sizdiniz. Varsayımlarda bulunup bunun üzerine argümanlar türettiğiniz için o sözü söylemiş olabilir miyim? Açıklamalarıma rağmen alay eder gibi yine bunlara varsayımlar getirdiniz. Tartışmalarda üsteleyeci bir tavrınız var ve tartıştığınız kullanıcıyı anlamaya çalışmıyorsunuz, çok fazla yoruyorsunuz. --esc2003 (mesaj) 10.56, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  Ben onu unutmuşum tabi. Sağlıklı bir tartışma yürütülürken birden tarafıma "tartışmayı sulandırdığım" ithamının atılması benim saldırganlığımmış gibi anlatılmaya çalışılması da iyi örnek olmuş. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 10.49, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  Evet unutulmuş. İranlı yönetmenin adıyla ilgili cevap verseniz. Konuyla ilgili samimiyetinizi de görmüş olurduk.--esc2003 (mesaj) 10.58, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • Bak hala aynı üslup devam ediyor. Konuları tartışmıyoruz, üsluptan rahatsız oluyoruz. Her rahatsızlığa ayrı ayrı yanıt vermek ve hala laf iğnelemek, tam da bundan bahsediyoruz. Gerek yok, Vikipedi nezdinde önemli kişilikler değiliz, sadece katkı veren kullanıcılarız, konular çok daha önemli.. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.12, 23 Mayıs 2019 (UTC)
  Bak hala aynı üslup devam ediyor... cidden çok güzel bir üslubunuz var. Ben de sizin üslubunuzdan rahatsız olduğumu belirttim. Buna dahi tahammülünüz yok tebrikler. Yapmaya çalıştığınız şeyi de anlayabiliyorum, haydi devam. Kolay gelsin hepinize. -esc2003 (mesaj) 09.32, 24 Mayıs 2019 (UTC)

Kaynaklandırma[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito Genovese. İngilizce Wikipedia'da bazı kullanıcıların "sfn ibaresi+yazar soyadı+tarih" şeklinde inline olarak ve sonrasında da "kaynaklar" kısmında pek çok detayın yer alacağı şekilde gelişmiş bir kaynaklandırma yaptıklarını gördüm. Bakınız: https://en.wikipedia.org/wiki/Virginia_Woolf. Fakat bizim sayfayı değiştirirken kullandığımız mevcut "kaynak" linkinden yararlanarak bunu gerçekleştirmek pek olası görünmüyor. Bahsettiğim tarzda bir kaynaklandırma için Türkçe Vikipedi'de herhangi bir kısa yol var mıdır? Ayrıca kaynaklandırma yaparken okuyucuya kolaylık sağlamak adına metinden alıntı nasıl yapılabilir? Selamlar, Poohclaps (mesaj) 07.37, 23 Mayıs 2019 (UTC)

Taraflı içeriğin isteyerek eklenmesi[kaynağı değiştir]

Köy çeşmesindeki tartışmadan sonra şimdi de YPG'ye Vikipedi nezdinde terör örgütü sıfatlandırması yapılması yapılıyor ve VP:TBAaçıkça ihlal ediliyor. Böyle içerikler Vikipedi'de olacaksa biz kapıyı kitleyelim. Uyarılarımı yapmama ve "geri-al tartış" usülüne dönmeme rağmen VP:3GD için size söyledim, bunun sonu yok. Dur demediğimizde girişimler de durmaz. Hatta değişiklik özetine bakar mısınız? Direkt olarak kullanıcıyı hedef almaktan da geri durulmaz. Ayrıca gerekçe "kaynakta ne diyorsa o" denilmiş, Anadolu Ajansı kaynağı konulup bağımsız denmiş, böyle bir saçmalık olur mu? Türkiye'nin devlet ajansının neresi bağımsız? Ben de "kahraman direniş örgütü" diyen onlarca dilde kaynak ekleyip sıfata bunu ekleyeyim, böyle bir yöntem olmaz, inadına kavga etmek için içerik eklemek ve bu girişim enerjimizi bilerek isteyerek burada harcamaya yönelik. Kişiye özel ithamlar zaten ayrı. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.04, 28 Mayıs 2019 (UTC)

Köy çeşmesindeki açıklamaya rağmen toplu değişiklikler[kaynağı değiştir]

Selam. Terörizm ile ilgili yaptığın açıklamanın ardından tartışmanın taraflarından biri olan Kullanıcı:Ahmet Turhan tarafından konuyla ilgili seri değişiklikler yapılmıştır. ...Maurice'in 6 ay aramızda olmayacak olması maddelerin diğer yöne çekilmesine izin verileceği anlamına da gelmez... bu şekilde belirtmene rağmen kullanıcının bu yönde algıya neden olacak harekete girişmesi vahim. Bir hizmetli tarafından gerçekleştirilmesi belirttiğin izlenimin verilmemesi açısından ve de etik davranış açısından uygun olur. Hizmetlilerin son zamanlardaki yaşananlara tepkisizliği için de bir uyarı yapman yerinde olur. İyi günler. --esc2003 (mesaj) 09.31, 29 Mayıs 2019 (UTC)

Bu tartışma görüş ayrılığı veya farklı düşünmek kaynaklı taraf olmak üzerine bir durum değil, taraflı bakış açısıyla yazılan ifadelerin kaldırılması. Terör örgütü ve terörizm ifadeleri VP:MİLLİ'ye ve VP:TBA'ya aykırı, bu aykırı ifadeler kaldırıldı, bu tartışma grupların fikirlerini koyduğu bir oturum değil yani. Terörist diyen kaynaklar yerine kahraman diyen kaynakları ekleyip maddede değişiklikler yapılmıyor, bu nedenle "diğer yöne çekmek" diye bir durum söz konusu değil. Ki zaten neden bir yöne çekelim, zaten "tarafsız bakış açısı olmalı" fikrini savunuyoruz. Hepimiz. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.20, 29 Mayıs 2019 (UTC)
Diğer yöne çekildi demedim zaten. Vito en uç noktaya değinmiş. Siz tartışmanın baş kahramanlarındansınız. Sizin yerinize işlemleri başkası yapsın diyorum. Kısaca anlatmak istediğim bu. --esc2003 (mesaj) 16.27, 29 Mayıs 2019 (UTC)
"Tartışmanın baş kahramanı" ne demek yahu, ben görüşümü bildiren biriyim, hedefte olan bir baş kişi değil. Ben ya da başkası yapmış ne farkı var, ortada bir karar var uygulayıcının kim olduğunun ne önemi var? Konu madde içeriklerinin tarafsız olması, bu tartışmaya açık bir durum değil ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.49, 29 Mayıs 2019 (UTC)
Maurice ve siz değil miydiniz tartışmanın başkahramanı? Hedefte olan bir kişi "ne demek yahu"? Neden sürekli başka yöne çekmeye bir gayret? Ben farkın ne olduğunu açıkladım anlamak size kalmış. --esc2003 (mesaj) 16.56, 29 Mayıs 2019 (UTC)

Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Zazaca vikipedi de dolaşım şablonu yıllardır çalışmıyor. şurada ölçeklendirme problemi var, navbar problemi var. Nasıl çözebiliriz bilmiyoruz. Bize yardım edebilir misiniz? Xorasan (mesaj) 13.33, 3 Ağustos 2019 (UTC)

Merhaba @Xorasan,
Geç yanıt veriyorum, kusuruma bakma lütfen. Bu tür şablonlar genellikle MediaWiki:Common.js ve MediaWiki:Common.css sayfasındaki ilgili kodların eksikliği ya da uygunsuzluğu nedeniyle düzgün görünmez. Dolaşım şablonlarıyla ilgilendiğimden bu yana epey zaman geçti, ancak nasıl görünmesini isterken bu şekilde bir sonuç ortaya çıktığını görebilmem için bir-iki örnek gösterebilirsen belki kodlarla ilgili bir öneride bulunabilirim. Projenin hizmetlileri (ya da arayüz yöneticileri galiba artık) de uygular.
Vito Genovese 12.09, 31 Ağustos 2019 (UTC)

Adil Kullanım Kapsamındaki Görselleri Kullanıcı Sayfasında Kullanmak[kaynağı değiştir]

Merhabalar sevgili @Vito Genovese. Umarım her şey gönlünüzcedir. Adil kullanım kapsamındaki görselleri maddeler dışında kullanamıyoruz diye biliyorum. Bir kullanıcı Youtube logosunu kullanıcı alt sayfasında kullanarak "Kanalıma abone olun" tarzı bir şeyler yapmış SAS'a gönderdim bende. İyi niyetli olmadığım mealinde yorum yapılınca size danışmak istedim. Yanlış biliyorsam ona göre mesajımı düzenleyeceğim. Sevgilerimle. --Mecnun (mesaj) 10.26, 31 Ağustos 2019 (UTC)

Bahsi geçen sayfa Kullanıcı:Ali Haydar/= sayfası, bahsi geçen dosya YouTube Logo 2017.svg dosyası. Dosya Commons'a yüklenmiş, dosyanın lisansında Bu görüntü sadece geometrik şekillerden ve/veya metinden oluşmaktadır ve telif hakkında bulunabilmek için gerekli olan özgünlük eşiğine uymadığından bir kamu malıdır. yazmaktadır. Yani adil kullanım dosyası değildir. --Ali Haydar (mesaj) 10.31, 31 Ağustos 2019 (UTC)
@Ali Haydar'ın yazdıkları doğru, @Mecnun112.
Vito Genovese 12.05, 31 Ağustos 2019 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Cidden özlemiştik sizi, burayı.sıkıcı hale getiren bürokrasiyi hızlandırmak, sonu gelmeyen tartışmalar ve farklı bakış açıları için topluluğun daha etkin olmaniza ihtiyacı var. Tabi imkânlar el verdiğince :) Selamlar. Kingbjelica (mesaj) 22.36, 7 Eylül 2019 (UTC)

Nazik sözlerin için çok teşekkür ederim, @Kingbjelica.
Sevgiler
Vito Genovese 23.02, 7 Eylül 2019 (UTC)

Help[kaynağı değiştir]

Selam Vito. {{Dönüştürme|306|km/h|mi/h|0}} şablonu '306 kilometre/saat (190 mph)' şeklinde çıkıyor. km/sa ve mil/sa falan yazması gerekli.{{Dönüştürme|2981|cc|L|1}} şablonu da '2.981 cubic centimetre (3,0 L)' üretiyor. Bu dönüştürme şablonlarının Türkçesi var da ben mi yanlış yapıyorum, yoksa şablonlarda sorun mu var? Porsche 992 sayfasında görebilirsin. --Khutuckmsj 01.15, 12 Eylül 2019 (UTC)

Modül:Dönüştürme/veri yerelleştirme istiyor görünüşe göre, @Khutuck.
Vito Genovese 09.52, 12 Eylül 2019 (UTC)
Oldu galiba. --Khutuckmsj 15.47, 12 Eylül 2019 (UTC)

Fikir[kaynağı değiştir]

Bundan otomatik olarak birkaç yüz (veya birkaç bin) tane açmamız fikrine ne dersin? Şu an fikir aşamasında, gerçek dünya şartlarını çok derin incelemedim ama adamların istatistik kurumu istatistikler kuru mu, yaş mı diye bakmaktansa güzel veritabanları hazırlamış. Wikidata ekibine de sorup ilginç bir şeyler yapabiliriz. --Khutuckmsj 02.39, 13 Eylül 2019 (UTC)

@Khutuck: Valla çiçek gibi madde. Daha önceki toplu madde açma tartışmasında da benzer bir şeyler söyledim diye hatırlıyorum: Akarı kokarı olmayan böyle temiz maddelere ben hep olumlu bakıyorum. Suni bir artış endişesi olan olursa da, ona "Suni bir şekilde geriletilmiş olmamızın telafisi" diyebiliriz pekala. :) Önceki seriden çok daha iyi görünüyor üstelik. Tabii topluluk kararı lazım.
Vito Genovese 09.04, 13 Eylül 2019 (UTC)

Kaynak şablonu sorusu[kaynağı değiştir]

Selam Vito. Burada yaptığım bir test Şablon:Kaynak içinde basım/baskı anahtarının hatalı olduğunu düşündürüyor. Şablon sayfasında anahtar "basım" olarak yazıyor ama sayfada kullanınca çalışmıyor, "baskı" yazınca çalışıyor. Bir bakabilir misin? --Khutuckmsj 01.54, 21 Eylül 2019 (UTC)

Contribution/katkı da çalışmıyor sanki? --Khutuckmsj 19.26, 21 Eylül 2019 (UTC)
Lua'da aradığını bulmak biraz zor, henüz bulamadım, ama iz üstündeyim, @Khutuck.
Vito Genovese 18.23, 22 Eylül 2019 (UTC)
Kaynak şablonları kabus gibi, ben dokunmaya korkarım. Kolay gelsin :) --Khutuckmsj 18.27, 22 Eylül 2019 (UTC)
Vitocan bi de "Bilinmeyen parametre |coauthors= görmezden gelindi " sorunu var. Deistler listesi sayfasının kaynaklarına bakabilirsin. Bu parametre komple çalışmıyor. --Khutuckmsj 21.38, 27 Eylül 2019 (UTC)
@Khutuck: Maskeli Lua ve onun sahte yüzleri... :\
Vito Genovese 10.14, 1 Ekim 2019 (UTC)

Kartopu yöntemi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Vikipedi:Kartopu yöntemi metada resmi Meta-Wiki politikası. Ama Vikipedia dil sürümlerinde tamamlayıcı sayfa ve deneme statüsünde. Bu ayrım neden? Aklıma sadece bu geliyor :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17.58, 22 Eylül 2019 (UTC)

İkisi birbirinin zıttı aslında, @Ahmet Turhan, adlarına aldanma. En.wiki sayfası "Bürokrasinin suyunu çıkarmayın, olacağı yoksa zorlamayın, kapatın gitsin" diyor, Meta sayfası "Burası dil projesi değil, herkes her an burada değil, her şeyi iki günde kapatıp tartışmaları baltalamayın" diyor.
Vito Genovese 18.25, 22 Eylül 2019 (UTC)
Anladım, tuhaf ama gerekli diyelim. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.34, 22 Eylül 2019 (UTC)

Mesaj sayfandaki sağ alt köşedeki deneme[kaynağı değiştir]

Bu denemeyi artık çevirmen gerektiğini düşünüyorum :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10.29, 1 Ekim 2019 (UTC)

Çok doğru düşünüyorsun valla, @Ahmet Turhan.
Vito Genovese 14.17, 14 Ekim 2019 (UTC)

IP engelleme muafiyeti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, bana küresel IP engelleme muafiyeti tanınmasını istemiştim. Tanımlandığı söylendi Türkçe sayfalarda sıkıntı olmuyor da, İngilizce sayfalarda engel görünüyor. Tanımlanmada sorun yaşandı mı bilmiyorum. Sayfamda da IP engelleme muafiyeti yazmıyor. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.--Urzicani (mesaj) 9.43, 2 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba @Urzicani,
Küresel muafiyetin olduğun görülüyor, ancak en.wiki'de bir muafiyetin yok elbette. Hafızamda bu konuya ilişkin bilgiler taze değil, ancak İngilizce projede gidip muafiyet almam gerektiğine göre, sanırım küresel muafiyetin oraya pek bir faydası yoktu ve onların proxy IP'lere verdiği engeller bir şekilde yolumuza taş koyuyordu. @HakanIST pratik bir yol biliyordur diye umarak onu bir dürtelim, yoksa en:WP:UTRS sayfasından muafiyet talep edilmesi gerekecek gibi görünüyor.
Vito Genovese 14.21, 14 Ekim 2019 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese,
@HakanIST küresel muafiyeti tanımlamıştı. IP engelleme muafiyeti listesinde kullanıcı adım gözükmediğinden en.wiki'de engellemenin devam ettiğini görünce küresel IP engelleme muafiyeti tanımlanmasında sorun yaşandığını,tanımlamadığını düşünmüştüm. Size ve @HakanIST'e şimdiden teşekkür ediyorum. Pratik bir yol varsa çok iyi olur. --Urzicani (mesaj) 6.04, 15 Ekim 2019 (UTC)
Merhaba, malesef UTRS sistemini kullanmak gerekiyor orası da pek pratik olmayabilir.-- Hakan·IST 09.39, 15 Ekim 2019 (UTC)
Merhaba @HakanIST, yardımlarınız için size ve @Vito Genovese teşekkür ederim. --Urzicani (mesaj) 20.59, 18 Ekim 2019 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
İlginize teşekkürler Urzicani (mesaj) 06.07, 15 Ekim 2019 (UTC)

Dil[kaynağı değiştir]

Selam, değişiklikte mesaj yazdığınız için buradan mesaj yazıyorum. Ben Lehçe olduğunu ve bir dil olmadığına dair bilgim vardı ve ben kaynak istemedim direkt geri aldım çünkü kullanıcının geçmiş değişikliklerine bakarak bu araea. Ayrıca İngilizce verdiğiniz viki bağlantısında da herhangi bir kaynağa rastlamadım Neyse demek yanlış biliyormuşum. Öğrenmiş oldum, kusuruma bakmayın.--Nystaléos benim? 12.55, 20 Ekim 2019 (UTC)

Estağfurullah @Nystaléos, kusurluk bir durum yok.
Dil-lehçe tartışmaları gri bölgenin en yoğun olduğu tartışmalar oluyor genellikle, bu konuda da aslında iki yönde de kaynak yağdırmak mümkün maddeye. Ethnologue genel olarak dilbilim alanında kabul edilen sınıflandırmaları iyi kötü doğrulukla veren bir kaynak. Bir toplumun kendi içinden çıkan kaynaklar bile bu konuda aksi görüşte olabiliyor, ikinci Paris Kürt Enstitüsü kaynağı gibi. İnsanlar toplumbilimle dilbilimi birbirine karıştırıp dilin bölünmesinin ırkın, ulusun, milletin vb. bölünmesine eşdeğer olacağını ileri sürebiliyor, o yüzden 40 küsür Türk diline de tek bir Türkçe diyenler oluyor.
Vikipedi özelinde bakarsak, özellikle Zazaca maddesi geçmişte çok fazla tartışma doğurmuş, bu da anonim ve/veya yeni kullanıcı katkılarına bir güvensizlik doğurmuş. Ben bu kullanıcı özelinde yararlı olmaya çalışan bir kullanıcı profili görüyorum, bağlantı verdiğim en.wiki değişikliğinde de Kurmancinin anadili olduğunu belirtmiş. Dolayısıyla dilsel veriyi sağlaması konusunda (herhangi bir kötü niyet göstergesi görülene dek) güvenilir bir kaynak olacağını varsaymayı mantıklı görüyorum.
Kedilere ve sana sevgiler :)
Vito Genovese 13.06, 20 Ekim 2019 (UTC)
Genellikle Dil ve siyasi maddelerin sayfalarına fazla ilgilenmek istemiyorum dediğiniz yoğun vandalizm içeren maddeler olduğundan lakin bazen çok birikince ve konuyla ilgilenenler yoğun/çevrimdışı olunca bakıyorum ve elimden geldiğince de geçmiş değişiklikleri, kullanıcının yazdıklarına bakiyorum. Sakhalinio'ya da vandal demiş o anonim kullanıcı ve değişiklikleri geri alınca bende kontrol ettim ondan aldım:)
Ilk konuya ikinci de gelirsek: Söylediklerinize katılıyorum. Hassas konular. Meslek olarak artık emekli olan annem ve babamın bildiği konular olduğundan bu dil konusunu onlara sorup ve kendimce araştırarak şeffaf şekilde hareket etmeye çalışıyorum :)
Size de çok selamları var ve saygılar :)
--Nystaléos benim? 13.15, 20 Ekim 2019 (UTC)

İnç - cm dönüşüm[kaynağı değiştir]

Selam Vito. Ay Müzesi maddesinde 0,75 inç'i 190cm olarak dönüştürüyor, bir bakabilir misin nedendir? Ben çözemedim. --Khutuckmsj 00.52, 29 Ekim 2019 (UTC)

Modül:Dönüştürme'den geliyor, @Khutuck.
Vito Genovese 10.23, 29 Ekim 2019 (UTC)
Modül pek düzgün çalışmıyor o zaman :( Düzeltebilir miyim diye baktım ama beni aşıyor. --Khutuckmsj 16.32, 29 Ekim 2019 (UTC)

Yine Türkçe[kaynağı değiştir]

Selam. Başlığı geri taşımışsın? Uzun süredir kullanılan şekli Türkiye Türkçesi ağızları olduğu halde ana maddeye uyum gerekçesi sunularak taşıma yapılmış. Vikipedi:Cesur ol, geri al, tartış döngüsünü ileri sürmüşsün. Belki senin söyleyeceklerin vardır? --esc2003 (mesaj) 13.14, 29 Ekim 2019 (UTC)

Merhaba @Esc2003,
O taşıma 2016'da, senin taşıman dün olmuş ve 2016 taşımasını yapan Cobija/Ötüken tarafından geri alınmış ya, o kısmını GTD olarak değerlendirerek itiraz öncesi sürüme çevirdim. 2016-2019 arasını bir oturmuşluk kabul ederek tabii.
Yani, çok şey söyleyebilirim konuyla ilgili, tartışma sayfası temelsiz görüş kaynıyor; ama @Cobija bir şeyler söylemek ister sanırım benden önce.
Vito Genovese 15.22, 29 Ekim 2019 (UTC)
Öncesinde lehçe denilsin, hayır ağızdır doğrusu çevresinde dönmüş tartışma. Bötöntıl "Türkoloji literatürü, lehçe-ağız anlam farkı, kapsam vb." diyerek 2011 yılında "Türkiye Türkçesi ağızları" başlığını getirmiş. İncelendiğinde dilbilim çevresinde kullanılan da bu admış zaten. Başlığı taşıyan kullanıcının gerekçesi ana madde adına uyumluluk. Son olarak "Birbirlerinden ayrı kavramlar olmadıkları gibi ayrı değerlendirilmeleri de mümkün değil" diye ekleme yapmış. Oturmuşluk kastın şahsi görüşünden kaynaklanmıyorsa sorun yok. --esc2003 (mesaj) 15.42, 29 Ekim 2019 (UTC)
"Türkiye Türkçesi ağızları" kavramının yaygın olduğu ortada. Ancak bu adı kullanan kaynaklara bakıldığında çoğunlukla Türkiye Türkçesi ağızları diyenler bizim Türkçe dediğimize de Türkiye Türkçesi diyerek anlam bütünlüğünü koruyorlar. Bizde ana madde adı Türkçe, Türkçenin ağızları maddesinin adı Türkiye Türkçesi ağızları. Anlam bütünlüğünü korumak gerekli, hele de kavramların birbirleriyle iç içe olduğu bu gibi bir konuda. Benim "anayasal adlandırma" açıklamam bu, her maddede illa ki yaygın olan adlandırmanın uygulanmak zorunda olmadığını da hatırlatayım. Bu arada yaptığım taşımadan bir yıl sonra gelip "geri alma" yapanı görmüştüm de üç yıl sonra yapana ilk kez denk geldim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.47, 29 Ekim 2019 (UTC)
Tartışma sayfasında konuşalım anlamında demiştim, burada kalan tartışma maddeye yararlı olmaz, yazık olur gider sonra.
Vito Genovese 15.56, 29 Ekim 2019 (UTC)
Bu arada yaptığım taşımadan bir yıl sonra gelip "geri alma" yapanı görmüştüm de üç yıl sonra yapana ilk kez denk geldim. O laf sokulacak illa ki. Kendisini bu konuda uyarırsan sevinirim. Zaman aşımı diye bir şey var da ben mi bilmiyorum? --esc2003 (mesaj) 16.49, 29 Ekim 2019 (UTC)

"Türkçenin öncülü olan dil değişkeleri"[kaynağı değiştir]

Selam Vito. Madde güzel olmuş gerçekten. Bu ifadeye bağlantı verecektim ama nereye verilmesi gerektiğini kestiremedim. --esc2003 (mesaj) 22.15, 10 Kasım 2019 (UTC)

@Esc2003: Bu ifadeyi kullanmamın nedeni tarihsel süreçte varlığını koruyup koruyup Türkçe adını verdiğimiz modern değişkeye, en azından İstanbul Türkçesine yetişememiş olması. Tam olarak nerede ses değerini kaybettiğini çok net bilmiyoruz, ama Osmanlı Türkçesi desek başımız ağrımaz sanırım şu an için. Lehçe ve ağızlarda kullanılıyor yaşıyor oluşunu da zikredebilirdik, ama yazı diliyle lehçe ve ağızlar tam örtüşen şeyler olmadığı için bu şekilde ifade etmek doğru gelmedi.
Vito Genovese 22.25, 10 Kasım 2019 (UTC)

İkili tartışma[kaynağı değiştir]

İkili bir tartışmaya girdikten sonra "hizmetli değerlendirmesi" girizgahı yapıp savunduğun yönde değişiklik yapamazsın Vito. Lütfen değişikliğini geri al ve başka birinden görüş iste. esc2003 (mesaj) 18.35, 14 Kasım 2019 (UTC)

Haklısın. Alayım.
Vito Genovese 18.41, 14 Kasım 2019 (UTC)

Topluluğu kışkırtıcı içerik[kaynağı değiştir]

Selamlar. @E4024 adlı kullanıcı, aylardır, sürekli bir şekilde rastgele ve herhangi bir faydası olmayan yersiz eleştirilerle ne yazık ki topluluğu kışkırtıyor ve buranın geliştirilmesine katkıda bulunmadığı gibi geliştirmeye çalışanlara da negatif enerji veriyor, heveslerini kaçırıyor. Kendisine burada son uyarıyı (kendimce) yapmıştım, daha önceki uyarılar için de kendisinin değişiklik yaptığı tartışmalar incelenebilir. Son değişiklikleri incelendiğinde bu olayın bir âdet hâline geldiği, uyarıların fayda etmediği görülebilir. Tek tek bunları gösterebilirim de aslında, ama zaten son değişikliklerini incelemek yeterli olacaktır. Hiç kimse buraya başkalarından gelişigüzel laflar, eleştiriler, hakaretler işitmek için gelmedi, kimse de bunları duymak istemiyor. Kronikleşmiş bu sorunun artık çözülmesini ve enerjimizi daha verimli şeylere harcamamızı rica ediyorum İyi günler.--NanahuatlEfendim? 03.41, 19 Kasım 2019 (UTC)

Selamlar. Faaliyetler devam ediyor. Bakabildin mi?--NanahuatlEfendim? 03.20, 26 Kasım 2019 (UTC)

subst[kaynağı değiştir]

Selam. İngilizceden aktardığım şablon ve modüller sıklıkla subst parametresi içeriyor ve belgelemelerinde de Wikipedia:Substitution sayfasına bağ veriliyor. Uygun bir karşılık bulamadım, bir fikrin var mı? ikame şeklinde kullandım ama biraz uyduruk geliyor bu da. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.34, 27 Kasım 2019 (UTC)

Eline sağlık @𐰇𐱅𐰚𐰤, yanıt şurada: Vikipedi:Köy_çeşmesi/2013/Şubat#Subst_->_yk.
Vito Genovese 00.07, 28 Kasım 2019 (UTC)

Çok teşekkür ederim. Bu daha içime sindi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.08, 28 Kasım 2019 (UTC)