Kullanıcı mesaj:Vito Genovese/Arşiv/2017/02

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
:en:WP:VEGAN

Arşiv


Büyük İrlanda Kıtlığı[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Örnekteki gibi yönlendirmelerde sayfaya verilen bağlantıları taşıyıp eski yönlendirmeye sil şablonu ekliyorum. Bu yönlendirme de henüz yeni olduğu ve hiç trafiği olmadığı için gereksiz yere kalacağına silinsin diye sil şablonu eklemiştim. Hiç bağlantısı olmayan yönlendirmelerin bir yararı olmadığını, hazır bağlantı verilmemişken silinmesi gerektiğini, böylece yönlendirmelere değil de asıl maddelere bağlantı verilmesinin daha kolaylaştığını düşünüyorum.

Bu arada umarım bu kalıcı bir dönüştür :) --Cobija (mesaj) 15:01, 2 Şubat 2017 (UTC)

Sağolasın. :)
İlk zamanlarda yönlendirmeler konusunda çok elitist, çok sildirmeciydim açıkçası. Sonradan sonradan pratik yarar odaklı düşünmeye başladım. Ben bir yönlendirmenin bir iç bağlantı olarak kullanılma durumundan ziyade, okuyucunun bilgiyi ararken o yönlendirmeyi tuşlama olasılığını öngörmeye çalışıyorum. Büyük Kıtlık (İrlanda) adında bulunan maddenin bulunması için de Büyük İrlanda Kıtlığı yazımını kullanarak bilgi arayacak kullanıcılar geliyor gözümün önüne. :) Çok da önemli bir konu değil, silinse de dünyanın sonu olmaz, ama o anki düşüncemi ben de paylaşmış olayım böylelikle.
Vito Genovese 19:44, 2 Şubat 2017 (UTC)
Yönlendirmelerle ilgili şurada bazı açıklamalar var. bilginize.-- Hakan·IST 19:47, 2 Şubat 2017 (UTC)
Tam anlamıyla, nereden biteceği belli olmayıp perspektif katan bir kültür mantarısın @HakanIST. :) İyi ki varsın!
Vito Genovese 19:52, 2 Şubat 2017 (UTC)

Hoşgeldin[kaynağı değiştir]

Selam Vito

Öncelikle hoşgeldin demek istiyorum. Sen belki beni hiç tanımıyorsun ama ben arşiv sayfalarında adını hep gördüm. Tekrardan katkı yapmaya başladığını görünce içimden "...ve efsane geri döndü" dedim ve de çok sevindim. Şuraya da bi baksan fena olmaz hani ;) --Zaitsév 19:35, 2 Şubat 2017 (UTC)

Estağfurullah, çok teşekkür ederim. :) O teklife mutlaka bakayım, bazı ayrıntılara katılmasam da genel doğrultu olarak benim de gönlümden benzer şeyler geçiyor.
Vito Genovese 19:41, 2 Şubat 2017 (UTC)

Bürokrat başvurusu[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Bürokratlık başvurusu/Tenor Serkan Slm sonuçlandırırmısınız--Tenor Serkan (mesaj) 19:58, 2 Şubat 2017 (UTC)

Vikipedi:Bürokratlık başvurusu/Tenor Serkan bu başvuruyu siler, açan kullanıcıyı da engeller misiniz? Açık açık vandalizm var. Amaç ne çözemedim ama. Diğer kullanıcılar adına kendine imza atmış. İyi akşamlar. --Locos Turcos (mesaj) 20:00, 2 Şubat 2017 (UTC)
Bu bana iftira atmaktadır lütfen bu iftiracıyı engelleyin. --Tenor Serkan (mesaj) 20:02, 2 Şubat 2017 (UTC)
Engellenmiş, teşekkürler.
Vito Genovese 21:17, 2 Şubat 2017 (UTC)

Nuri Alçı[kaynağı değiştir]

Nuri Alçı şöyle bir değişiklik yapmış, vikiçizer ile locos turcos'un yaptıklarını silmiş yani. Doğru mu yanlış mı yapmış, bilemedim. O yüzden size bildiriyorum.--

HKN DRN MesajKatkılar 21:03, 2 Şubat 2017 (UTC)

Engellendi, teşekkürler.
Vito Genovese 21:17, 2 Şubat 2017 (UTC)

@Chansey[kaynağı değiştir]

@Chansey, @Vito Genovese şu değişikliğin amacı nedir sizce?--HKN DRN MesajKatkılar 21:19, 2 Şubat 2017 (UTC)

Vandal temizliği sırasında karışıklık olmuştur.
Vito Genovese 21:33, 2 Şubat 2017 (UTC)
Tekrar geri almamdan ötürü anladığınızı düşündüğümden geri dönüş yapmamıştım. Özür dilerim sayın @Hakan Duran, -eski haline getir- butonu bazen baş belası olabiliyor... chansey Mesaj 23:20, 2 Şubat 2017 (UTC)
Önemli değil, sayın @Chansey.--HKN DRN MesajKatkılar 09:01, 3 Şubat 2017 (UTC)

Anonim alt sayfaları[kaynağı değiştir]

Merhaba, şu sayfalar silinebilir: https://quarry.wmflabs.org/query/15978 . Javascript dosyalarını işaretleyemediğimden mesaj yazıyorum.--evolutionoftheuniverse mesaj 22:03, 2 Şubat 2017 (UTC)

Hiçbiri statik ve daimi kullanıcı değilmiş, dolayısıyla silinmesinde bir sakınca yok. :) Sağolasın, işlem tamam.
Vito Genovese 11:05, 3 Şubat 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Administrator Barnstar Hires.png Hizmetli Yıldızı
Özellikle SAS'lara göstermiş olduğunuz hassasiyet dolayısıyla, çalışmalarınıza bir teşvik olması temennisiyle... İyi vikiler! :) chansey Mesaj 10:19, 4 Şubat 2017 (UTC)
Çok teşekkür ederim @Chansey. Zahmet etmişsin.
Vito Genovese 10:20, 4 Şubat 2017 (UTC)
Rica ederim, kolay gelsin... chansey Mesaj 10:22, 4 Şubat 2017 (UTC)
Seni buralarda görmek çok güzel, bir daha böyle uzun süre kayıplara karışmaman dileğiyle...--Śαвяí¢αи76ileti 10:30, 4 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler Sabri, seni de görmek çok güzel. :)
Vito Genovese 10:31, 4 Şubat 2017 (UTC)
Bu arada open proxy'leri toptan engelleme imkanımız yok değil mi? Değişiklik özetlerini gizledim ancak bazen Vikipedi'de çoğu zaman da Vikisözlük'te aynı vandal büyük harflerle değişiklik özetine "ananızı ** ** çocukları" yazarak sanki bot kullanır gibi art arda vandalizme başlıyor. Çoğu zaman small wiki monitoring team ekipleri olaya müdahale ediyor ancak son iki gündür bu vandalizmlerin arttığını gördüm. Vikisözlük'teki tek aktif hizmetli olarak zaten haftada birkaç kere girip topluca kontrol ediyorum. Şuna bakar mısın? Bir insan bu kadar mı boş bu kadar mı gereksiz olabilir? Bahsettiğim gruptan biri benimle iletişime geçip neden kendi vikisi olan İsveççe Viki'deki gibi toptan open proxy'leri engellemediğimizi sordu. Ben de 2016 yılında 2-3 kere Vikipedi'ye normal IP adresimle aşırı yavaşladığı için giremediğimden DNS değiştirip girmek zorunda kaldığımdan bahsettim. Bahsettiğim zaman dilimlerinde facebook, twitter vs. açılırken Vikipedi 10 dakikada açılıyordu ve hayliyle değişiklik yapamıyordum, sayfa yenilenirken süresi doluyordu. Bizde de devam ediyor mu takip edemiyorum ancak bu konuya nasıl çözüm bulabiliriz? DNS değiştirme open proxy anlamına geliyor sanıyorum. Eğer öyleyse Türkiye üzerinden muhtemel bir vikipedi engelinde ya da yavaşlatmasında siteye giremeyebiliriz.--Śαвяí¢αи76ileti 18:09, 4 Şubat 2017 (UTC)
Pfff, saçmasapan işler.
Dün de aynı durum yaşandı, eskiden kullandığım engel aralığı hesaplayıcıyı ararken en:Template:IP_range_calculator'a denk geldim. aynı adlı modülden yararlanıyor bu şablon ve IP verileri verildiğinde o aralığı kapsayacak engel aralıklarını, kaç adresi etkileyeceğini ve (bir dış araç sayesinde) o aralıktaki kullanıcıların yaptığı tüm son değişiklikleri listeliyor. Bir yanım, eski uygulamalarımızda zaten vardı (bilmiyorum ben yokken değişti mi) diyerek tüm açık proxy'lere engeli basmaktan yana. Diğer yanım da, bir süre sonra bizzat biz proxy, VPN vb. kullanmadan bir yere giremez hâle gelirsek ne olacak, diye soruyor. Türkiye dışında bir ülkede yaşıyor olsaydık doğrudan ilk olasıktan yana olurdum, ama bu koşullar altında kestiremiyorum ne yapmak gerektiğini. Ya çok başarılı değişiklik süzgeçleri geliştireceğiz (ki öyle bile olsa dediğin gibi kardeş projeler ne olacak?) ya da çok radikal engeller vermek durumunda kalacağız gibi. Belki bahsettiğim şablonun verileriyle 6 saatlik aralık engelleri verirsek anlık çözümler üretebiliriz, ama kalıcı bir çözüme ihtiyacımız olduğu açık.
Vito Genovese 18:19, 4 Şubat 2017 (UTC)

Yardım[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Meylişah Hatun - 2 sayfası SAS'ta görünmüyor. Düzeltme yapar mısınız? --Nushirevan11 ☾★ 12:53, 4 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11, sayfaya başlık koymadığın için görünmüyor.
Yalnız, bu sayfanın SAS tartışması 8 gün önce kapandı yalnızca. Tartışmanın sürmesi gerektiğini düşünüyorsan ilk başvurunun kapatma işlemini geri çekeyim, o da fikir birliği sağlanamadığı için. Normalde bu kadar kısa bir süre sonra yeni adaylık pek makul olmaz, tabii eğer bir fikir birliği varsa ilgili konuda.
Vito Genovese 12:55, 4 Şubat 2017 (UTC)
O tartışmada silinmesini istemiştim ancak şimdi aktarılmasını talep ediyorum. Yeni bir SAS olması daha sağlıklı olur. İlginiz için teşekkürler. --Nushirevan11 ☾★ 12:57, 4 Şubat 2017 (UTC)
Eski sayfada konuyla ilgili görüşler var, elbette orada ifade ettiğin görüşü güncelleyebilirsin. SAS tartışmalarının çok düşük tempoda geçtiği bu günlerde ve bu adaylık yoğunluğu arasında pek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum yeni adaylığın.
Vito Genovese 12:59, 4 Şubat 2017 (UTC)
Orada silinmesi üzerinden tartışma yürütüldüğü için o talebe yönelik yorumlar yapılmıştı. İsterseniz o sayfayı tekrar açın. --Nushirevan11 ☾★ 13:03, 4 Şubat 2017 (UTC)
İşlem tamam. Yorumun "Hakkında çocuğu dışında hiçbir bilgi yoktur. Eşi [[II. Osman]]'ın sayfasına bilgiler aktarılmalı." şeklindeydi, eğer aktarmak istersen.
Vito Genovese 13:09, 4 Şubat 2017 (UTC)

Sehzade Mehmed Selahattin Efendi[kaynağı değiştir]

Merhaba, ben birsey anlamiyorum, neden zaten O sehzade maddesi silin? Sorun ne? Bütün Sehzadeler ozaman silin lütfen, daha iyi. Yani Abdülhamid II ogullari hepsi madde var, ama zaten Murad V tek erkek Sehzade Mehmed Selahaddin siz silin. Cok tuhaf...cok cok tuhaf. Peki Sehzade Selahaddin Efendi'nin neyin var size? Diger Sehzade neden silinmez? Bu imzasız yazı Nalanidil (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba @Nalanidil,
Madde, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Mehmed Selahaddin Efendi sayfasındaki tartışma sonucunda, VP:KİŞİ sayfasında anlatılan ölçütleri sağlamadığı için silinmiş.
Vito Genovese 16:51, 4 Şubat 2017 (UTC)
Evet, ama neden? ben bu anlamiyorum...yani Murad V kizlar Hatice ile Fehime Sultan maddesi var...ve diger Sehzadeler Maddesi var, neden zaten Sehzade Mehmed Selahaddin Efendi Silinmeye aday sayfalar yaptiniz? Ben bu anlamiyorum.Bu imzasız yazı Nalanidil (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Aday gösteren ben değilim, tartışma sayfasından da görüleceği üzere Kullanıcı:Nushirevan11 aday göstermiş maddeyi. VP:KİŞİ'ye uymadığı kanıtlanan maddeler siliniyor, uyduğu kanıtlanan maddeler de kalıyor. Uymayan ve silinmemiş bir madde varsa, kimse fark edip aday göstermediği için vardır.
Vito Genovese 17:01, 4 Şubat 2017 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Teşekkürler hak değişikliği için. Kolay gelsin. Hizmetli meselesinde de aklıma birşeyler vardı uzun uzun. Neyse kısaca, bence o on hizmetliyi hizmetlilikten çıkaralım. Ara grup meselesini sonra düşünürüz. Orada kastettiğim, kendi katkılarına icaben toplumun da teveccühü ile verilmiş çeşitli bireysel, var olmasının biz diğerlerine çok sakınca çıkarmayacağı, birden çıkıp gelseler bile ortalığı karıştıramayacakları ayrıcalıkların ellerinde kalması. Neyse, inşallah hizmetli katkıları daha düzgün bir dağılıma dönüşür. --Deniz (mesaj) 07:36, 6 Şubat 2017 (UTC)

Benlik bir şey yok, ben teşekkür ederim vandalizm mücadelesinde gönüllü olduğun için.
Ara grubu neden istediğini şimdi anladım, Vikipedi tartışma:Hizmetliler sayfasındaki yorumlardan çıkaramamıştım. Bence ne "emekli maaşı" veya "teselli ikramiyesi" tipi bir hak paketine gerek var ne de topluluğun güvenini sağlamış kullanıcıların gelip ortalığı karıştırma tehlikesi var. Dediğim gibi etkin olmayanın hakkı alınsın, geri istediğinde de geri verilsin. Böylelikle ne liste şişer ne de hizmetlilerimizin katkılarından mahrum kalırız. O listede (bizim burayı yeniden bir cazibe merkezine dönüştüremediğimiz varsayımıyla) hakları geri isteyeceğini ve hatta belki de dönmeyeceğini az çok tahmin ettiğim insanlar da var.
Vito Genovese 08:09, 6 Şubat 2017 (UTC)

İngilizce Vikipedi'deki "People from" kategorileri[kaynağı değiştir]

Merhabalar sayın @Vito Genovese, İngilizce Vikipedi'de en:Category:People from New York gibi kategoriler var, şehir şehir açılan. Onlarca dilde de bu tür kategoriler oluşturulmuş ama Türkçe Vikipedi'de henüz yapılmamış. Ben oluşturmayı düşünüyorum ama nasıl çevirsek Türkçe'ye, sizin fikrinizi almak istedim. Kategori:New York'taki insanlar mı yapsak, Kategori:New York'tan insanlar mı yapsak? Fikriniz var mı? :) Burakolik (mesaj) 19:56, 6 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Burakolik
10 gün kadar önce Vikipedi:Kategori tartışmaları/Kaliforniya doğumlu yazarlar sayfasındaki kategori tartışmasını kalsın kararıyla kapattım. Orada görüş bildiren kullanıcıların yazdıklarına bir gözat istersen. Şu anda zaten buna topluluğun emsal kararı gözüyle bakmak ve onu gözeterek hareket etmek durumundayız.
Vito Genovese 21:10, 6 Şubat 2017 (UTC)

Politikalar ve köy çeşmesi tutumu[kaynağı değiştir]

VP:TROLL ve Vikipedi:Vikipedi ne değildir? okur musunuz rica etsem? İnsan gibi rica ediyorum, bu nezakete karşılığınız aynı seviyede olur umarım. Anlaşıldı sanırım? --Ali Adnan Tekin (mesaj) 10:14, 7 Şubat 2017 (UTC)

Farkındaysan hiç hoş geldin moş geldin demedim. Sonra büyü bozulur da ortadan kaybolursun diye. Ay tamam, özledik işte! :) — Pınar (mesaj) 10:22, 7 Şubat 2017 (UTC)

Bilmukabele @Pinar. :) Benim gelişim de gidişim de belli olmuyor, hakkın var.
Bu arada üstteki durum da iyiymiş. Hem yıllardır burada olduğunu itiraf edeceksin hem insanlara dayanağın olmadan trol demek için saniye kaybetmeden yeni hesap açacaksın hem de kendince algı yönetimi yapacaksın. Yalnız size gelen mesajlar daha yapıcıymış, en az ben seviliyorum belli ki. :) Velhasıl, VP:KUKLA+VP:TROL'den engellendi ilgili hesap.
Vito Genovese 11:37, 7 Şubat 2017 (UTC)

Küçük değişiklik[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. İng. Vikipedide değişiklik penceresinin altında "This is a minor edit" yazısından "Help:Minor edit" sayfasına bağlantı verilmiş. Aynı şeyi burada "Bu küçük bir değişiklik" yazısından Yardım:Küçük değişiklik'e bağlantı vererek yapabilir miyiz? Ben pek anlamıyorum, mümkünse, sen halledebilirsen çok iyi olur. Teşekkürler şimdiden. --Yabancım 11:42, 7 Şubat 2017 (UTC)

İşlem tamam, @Yabancı. Ellerine sağlık bu vesileyle. :)
Vito Genovese 11:49, 7 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler, senin de eline sağlık. :) --Yabancım 11:52, 7 Şubat 2017 (UTC)

vandalizm[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu sayfa 31 Aralık'ta süresiz yarı korumada fakat IP vandalizm yapıyor. Nasıl? Vikiçizer (mesaj) 19:01, 7 Şubat 2017 (UTC)

Değiştirme korumasının süresi bitmiş, taşıma koruması kalmış. Yarı-taşıma koruması da etkisiz bir koruma olduğu için garip bir durum olmuş. Geçenlerde iki tane daha düzelttim bunlardan. İleri koruma seçeneklerini seçip iki korumayı bağımsız hâle getirince oluyor galiba @Vikiçizer.
Vito Genovese 19:11, 7 Şubat 2017 (UTC)
OK. Teşekkürler. Vikiçizer (mesaj) 19:13, 7 Şubat 2017 (UTC)

/*adresi sil*/[kaynağı değiştir]

88.228.89.3 adresdeki kullanıcı katkıları vekullanıcıadısilinsinBu imzasız yazı Bilmeden (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şurada yanıtlandı.
Vito Genovese 12:51, 9 Şubat 2017 (UTC)
Not olarak, bu talep şura ile ilgili sanırım.-- Hakan·IST 13:16, 9 Şubat 2017 (UTC)
Süresiz mi versek ona @HakanIST? Silinen katkılarına bakılacak olursa her zamanki arkadaş o.
Vito Genovese 13:25, 9 Şubat 2017 (UTC)

78.176.80.120 adresindeki kullanıcı katkılarını lütfen silermisiniz --Bilmeden (mesaj) 13:32, 9 Şubat 2017 (UTC)

Neden @Bilmeden?
Vito Genovese 13:32, 9 Şubat 2017 (UTC)

78.167.200.217 adresindeki kullanıcı katkılarını lütfen silermisiniz--Bilmeden (mesaj) 13:34, 9 Şubat 2017 (UTC)

Neden diyorum @Bilmeden?
Vito Genovese 13:34, 9 Şubat 2017 (UTC)
Evet, bu IP'nin katkılarını gizlemek gerekiyormuş. :)
Vito Genovese 13:36, 9 Şubat 2017 (UTC)

Silermisin çünkü kötü yazılar yazılmış siliniz lütfen--Bilmeden (mesaj) 13:35, 9 Şubat 2017 (UTC)

Amacım vikipedi güzel tutmak ve ondan kötü olayları silmek ve vikipedi güzelleştirmek --Bilmeden (mesaj) 13:40, 9 Şubat 2017 (UTC)

Vikipedi hizmetlisi gizlemeyin silin ve kullanıcı katkılarını ve kullanıcıadısilinsinBu imzasız yazı Bilmeden (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sana kötü vandalizmleri söyleyip sileceğiz--Bilmeden (mesaj) 13:49, 9 Şubat 2017 (UTC)

Sağol @Bilmeden. İlk adresin katkılarında sorun yoktu, ikinci ve üçüncü adresin sorunlu katkılarını gizledim. Geçmişten revizyon silmek gibi bir yetkim yok, yalnızca gizleyebiliyoruz. Kullanıcı adları ise değişmiyor, silinmiyor. IP adresleri de dâhil buna. Benzer vakalara denk geldikçe VP:RST sayfasına bildirebilirsin, ben her zaman burada olmayabilirim zira.
Vito Genovese 13:53, 9 Şubat 2017 (UTC)

85.104.174.215 kötü yorumları sil yada tüm kullanıcı katkılarını siliniz--Bilmeden (mesaj) 14:22, 9 Şubat 2017 (UTC)

Sorunlu yorumlar gizlendi.
Vito Genovese 15:34, 9 Şubat 2017 (UTC)

/* kullanıcı katkılarını siliniz*/[kaynağı değiştir]

Adreslerindeki saçma yorumları kötü sözleri sil bence komple kullanıcı katkılarını siliniz hiç yorulma --Bilmeden (mesaj) 15:56, 9 Şubat 2017 (UTC)

Komple kullanıcı katkılarını silemem. Sorunlu değişiklikleri temizleyip listenin üzerine notlar düştüm. Bundan sonraki istekleri VP:RST sayfasına gönderebilrsin. Buraya yazarsan da oraya taşıyacağım, bilgine.
Vito Genovese 16:19, 9 Şubat 2017 (UTC)
  • 85.104.162.102
  • 88.228.76.198
  • 78.174.189.150

Adreslerindeki kullanıcı katkılarını lütfensilermisiniz saçmalık yapılmış kullanıcı katkılarını lütfen iyi incelermisin--Bilmeden (mesaj) 19:40, 9 Şubat 2017 (UTC)

İnceledim, sorun görmüyorum. Ayrıntılı bilgi için şu politikaya bakabilirsin.
Vito Genovese 19:43, 9 Şubat 2017 (UTC)

Hepsini baştan incele ve kullanıcı katkılarınısiliniz--Bilmeden (mesaj) 19:43, 9 Şubat 2017 (UTC)

Hayır.
Vito Genovese 19:44, 9 Şubat 2017 (UTC)

Nerden geliyo[kaynağı değiştir]

Vikipedi kullanıcı katkılarını baktığımda yorumlar yazılmış ben yazmadım neden çıkıyo acaba nasıl sileriz--Unutalım (mesaj) 17:50, 9 Şubat 2017 (UTC)

Nerede?
Vito Genovese 19:35, 9 Şubat 2017 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito Genovese. Engel aldığım için bir aydır buradan uzaktaydım. Son değişikliklere göz attığımda geri döndüğünüzü gördüm. Bir hizmetlinin tekrar etkin olduğunu, diğer hizmetlilerin yükünü hafiflettiğini görmek gerçekten memnuniyet verici. Hoşgeldiniz. VP:Şikayet'te birçok davayı kapattığınız için teşekkürler ayrıca. Burada yer alan bir başlıkta bir kullanıcının @Muratero ile tarafımı üstü kapalı kuklacılık ile itham ettiği şu [1] yorum ile ilgilenebilir misiniz? İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 13:50, 10 Şubat 2017 (UTC)

İkimiz de hoş geldik o zaman @Maurice Flesier. :)
Kalan iki şikâyet biraz kaos durumunda. VP:HDP'de de konuşulduğu üzere, onun için çok ciddi bir zaman ayırmak gerekiyor. Ayırabilirsem bakacağım.
Vito Genovese 13:54, 10 Şubat 2017 (UTC)
aslında şikayetin tamamı değilde sadece bu yorumun kaldırılması gerektiğini ve böyle bir suçlamanın yerinin VP:Denetçi sayfası olması gerektiğinin kullanıcıya hatırlatılması gerektiğini düşünüyorum. Her türlü VP:KSY ihlali içeren nezaketsiz yorumların olduğu bir başlık altında bu tür imâlar kullanıcıların katkılarını ileriye dönük olarak olumsuz etkilediğini söylemek zorundayım. --Maurice Flesier message 14:13, 10 Şubat 2017 (UTC)
Bağlama hakim değilim @Maurice Flesier. Bu yorum %100 kuklalık ithamı olarak yorumlanabilecek bir yorum gibi görünmüyor. Ben şu anda birçok kullanıcıyla birlikte bekleyen değişiklikleri temizlemek için "birlikte hareket ediyorum" örneğin. Birçok farklı şeyi yapmak, birçok farklı hedefe ulaşmak için birlikte hareket ettiğim kullanıcılar var. Bazen bir kişi, bazen çok kişi.
Bariz bir ihlal olduğunu düşünüyorsan ihlal içeren yorumu temizleyebilirsin. Bunun için hizmetli olmaya gerek yok, bu bir kullanıcı görevidir. Yorumun sahibi ihlal olmadığı savıyla geri alırsa, o zaman bir hizmetli beklemek yararlı olabilir. Her şeyi okuyup bitirmeden o konuda bir karar vermem mümkün değil.
Vito Genovese 14:25, 10 Şubat 2017 (UTC)
Tahmin ettiğim gibi kuklacılık ithamı içeren yorumu kaldırdıktan sonra ihlalci geri aldı. Bu kullanıcı ile değişiklik savaşı da dahil hiçbir şekilde karşı karşıya gelmek istemiyorum artık. Sansürün her türlüsüne geçmişte ve günümüzde başvuran kullanıcı bize sansürden bahsediyor. Yorum zaten doğrudan bir itham içermiyor dolaylı olarak göndermede bulunuyor. Bunu görmek zor olmasa gerek. Gereğini yapmanızı rica ediyorum. İyi geceler. --Maurice Flesier message 22:16, 10 Şubat 2017 (UTC)
Değişiklik savaşına girmediğin için teşekkürler, ancak "ihlalci" sözcüğünden kaçınalım lütfen (geçmişte çok daha kötüleri söylenmiş olabilir, "artık" benim gayem).
Bu şikâyetlerle ilgili Vikiçizer'in bir çağrısı var tüm hizmetlilere. Emin ol bir süre sonra kapatılacaktır. Şimdi hepimiz önümüze bakalım.
Vito Genovese 22:23, 10 Şubat 2017 (UTC)

sol taraf[kaynağı değiştir]

Merhaba. Sol taraftaki araçlar barında "silinecek sayfalar" ile "silinmeye aday sayfalar" vardı, şimdi yok. Aklıma sen geldin.Vikiçizer (mesaj) 15:09, 10 Şubat 2017 (UTC)

Hele bir başkası gelsin @Vikiçizer! :))
Ne zaman vardı en son, yakın zamanda mı?
Vito Genovese 15:12, 10 Şubat 2017 (UTC)
Başkası olsa da aklımıza gelse:) Dün vardı, bugün yok. Sürekli kullandığım bir şeydi. Sadece bende mi genel bir kayboluş mu, bilemiyorum. Vikiçizer (mesaj) 15:14, 10 Şubat 2017 (UTC)
Bir-iki saat idare et @Vikiçizer. O bağlantıları sağlayan betiği güncelledim. Eve varıp oradan hâlledeceğim o bağlantı işini.
Vito Genovese 15:37, 10 Şubat 2017 (UTC)
@Vikiçizer: Bana bir yer söyle, oraya koyayım? İstersen soldaki menü gruplarından herhangi birine, istersen de tepedeki "Mesaj sayfam"ın falan yanına koyabilirim.
Vito Genovese 19:05, 10 Şubat 2017 (UTC)
Sol taraftaki "araçlar" içinde duruyordu, yine orada olabilirler. Bir de Aşağıda Yabancı'nın söylediği sıkıntı var. Vikiçizer (mesaj) 19:20, 10 Şubat 2017 (UTC)
Ona bakacağım şimdi @Vikiçizer. Görüyor musun şu an bağlantıları (önbellek temizliği kalkmış galiba, otomatik görür oldum ben her şeyi)?
Vito Genovese 19:22, 10 Şubat 2017 (UTC)
Bu arada Monobook mu Vector mü kullanıyorsun?
Vito Genovese 19:23, 10 Şubat 2017 (UTC)
Evet geri gelmiş teşekkür. Elim ayağımmış, gidince anladım. Monobook mu Vector mü bilmiyorum. Gerçekten:) Vikiçizer (mesaj) 19:26, 10 Şubat 2017 (UTC)
Oh, güzel. Özel:Tercihler#mw-prefsection-rendering sayfasında ikisinden biri (muhtemelen) seçili olmalı bu arada: Vector veya Monobook.
Vito Genovese 19:28, 10 Şubat 2017 (UTC)
MonoBookmuş, unutmam artık.Vikiçizer (mesaj) 19:30, 10 Şubat 2017 (UTC)
:) --Vito Genovese 19:39, 10 Şubat 2017 (UTC)
  • Vito merhaba. Ben de aynı başlıktan devam edeyim. Sayfaların üst kısmındaki geçmiş sekmesi de şu anda görünmüyor. Yukarıda konuştuğunuz konuyla ilgiliyse, belki onu da aynı anda halledebilirsin diye not düşeyim dedim. --Yabancım 17:08, 10 Şubat 2017 (UTC)
@Vikiçizer ve @Yabancı: İkinizi de modern Vector çağındaki bu Monobook muhafazakârlığınızdan ötürü kınıyor, Geçmiş sekmesini şu an görebiliyor olduğunuzu tahmin ediyor, selam ediyorum.
Vito Genovese 19:39, 10 Şubat 2017 (UTC)
Evet görüyorum. Yılların monobookçusuyum bir yanlışını görmemişim, ama kınandık. İyi bir şeyse geçelim deneyelim:) Teşekkür.Vikiçizer (mesaj) 19:44, 10 Şubat 2017 (UTC)
Bakma sen bana. :) Atadan, babadan yadigardır, candır o da.
Vito Genovese 19:46, 10 Şubat 2017 (UTC)
Ben de görüyorum Vito, sağolasın. Monobook candır +1. :) --Yabancım 20:50, 10 Şubat 2017 (UTC)

Devriye başvurusu[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın @Vito Genovese, Rahatsız ettiğim için kusura bakmayın lütfen. Zamanınız varsa Vikipedi:Devriyelik başvurusu sayfasına bakar mısınız rica etsem? Ben ve birkaç arkadaş bir konuda şikayetçi. İyi akşamlar, saygılar, sevgiler. Burakolik (mesaj) 20:51, 10 Şubat 2017 (UTC)

Bakayım.
Vito Genovese 20:54, 10 Şubat 2017 (UTC)

Anasayfa tasarımı[kaynağı değiştir]

Selam Vito

Bir ara aylardır bekleyen şuraya bakabilir misin? --Zaitsév 10:30, 11 Şubat 2017 (UTC)

Görüş bildirmek için mi, kapatmak için mi @Zaitsév?
Vito Genovese 14:37, 11 Şubat 2017 (UTC)
Fikir birliği oluşmuş mu tam emin değilim. Söz konusu renkler ve zevkler olunca her kafadan bir ses çıkıyor. Bence uygulamaya koyalım. Daha sonra "şurası şöyle olsun" "burası böyle olsun" gibi ek tartışmalar devam etsin. --Zaitsév 14:48, 11 Şubat 2017 (UTC)
Tasarımla ilgili aktif tartışmalar (son birkaç "E haydi artık?" yorumunu saymazsak) 1 yıl önce durmuş görünüyor @Zaitsév. Önceki tartışmalar da hep iyileştirme önerileri ağırlıklı gitmiş. İstersen çeşmeden insanları oradaki tartışmaya çekecek bir duyuru yapıver, destek görürse (ki herhâlde görür), o zaman hemen uygularız. Güncel bir fikir birliği daha sağlıklı hareket etmemizi sağlar.
Vito Genovese 15:00, 11 Şubat 2017 (UTC)
Evet en son "tasarımı uygulamaya koyalım" yazıp çeşmeden duyurmuştum. Bu sefer de sen duyuru yapsan --Zaitsév 15:14, 11 Şubat 2017 (UTC)
VP:KÇ/TL'de duyurdum şimdi.
Vito Genovese 15:55, 11 Şubat 2017 (UTC)

Kısaltma meselesi[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Vikipedi:Biçem el kitabı (kısaltma) diye bir sayfamız var, biraz toparlamaya çalıştım. İngilizce Vikipedide biçem el kitabının bir bölümü sadece; burada neden ayrı sayfası var, bilemiyorum. Tepesinde de epeydir politika teklifi şablonu duruyormuş. Biçem el kitabına taşınıp taşınmamasını topluluğa mı sormalı, yürürlüğe girmesine ilişkin tartışma için çeşmeden duyuru mu yapmalı, görüşünü almak istedim. --Yabancım 17:23, 11 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Yabancı,
Sayfayı 2006'da GraphicDesigner oluşturmuş (hızlı başlayıp hızlı ayrılan bir kullanıcı olmuş, kulakları çınlasın). O günlerde Vikipedi:Haftanın işbirliği/Yardım sayfaları projesi ve Kullanıcı:Tembelejderha/not defteri/Politika sayfaları ile ilgili çalışmalar sayfalarında bir-iki koordine çalışma vardı, ancak ondan sonraki süreçte sen el atana kadar özellikle Yardım sayfaları ile ilgilenen olmuş mudur, şüpheliyim.
Bu yönerge teklifi görünüşe göre 2006 yılından beri Teklif statüsünde kalmış. Diğer yandan da sayfa {{Biçem el kitabı}} içinde listelendiği için yüzlerce sayfada da görüntüleniyor. Garip bir durum. Tartışıldığına dair bir bulgu da olmadığı için, metnin tatmin edici olduğunu düşündüğün anda yönergeleşmesi için teklifte bulunabilirsin bence. Eğer itiraz olmazsa, makul bir süre geçtikten sonra yönerge statüsü verebiliriz. Ha, doğrudan da verilmez mi? Verilir. Ancak o zaman trollüğe kalkışan birinin mezesine dönüşebilir sayfa.
Vito Genovese 18:26, 11 Şubat 2017 (UTC)
Tamamdır, birkaç gün içinde topluluğa sunarım o zaman. Sağolasın. --Yabancım 20:50, 11 Şubat 2017 (UTC)

Danışma[kaynağı değiştir]

Vito selamlar,

Denk geldiğim bir twitter hesabı için soruyorum: Burada devriyelik haklarına sahip bir kullanıcı twitter profiline "Wikipedia Vikipedi Editör Dijital Medya Hizmetleri" şeklinde biyografi bilgisi yazmışsa, kendisine ait olduğu alenen belli bu twitter hesabında aşırı nefret söylemi içeren provokatif tweetler atıyorsa,

Bu kişi Vikipedi'de engellenebilir mi?

Cevap olumluysa kişinin kullanıcı adını ve twitter adresini vereceğim.

--bermanya 11:24, 12 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Bermanya,
Kullanıcıların Wikimedia Vakfı projeleri dışındaki web siteleri üzerinde yayımladıkları herhangi bir şeye elbette müdahale şansımız yok. Ansiklopedi yazma amacımızı sekteye uğratmamak adına söz ettiğin dış içeriğin Vikipedi üzerinde barındırılmasına da kesinlikle izin vermez, müdahale ederdik. Nefret söylemi ölçüsüne var olmamış olan "Bu kullanıcı Ermeni Soykırımına inanmaktadır / yalan olduğunu savunmaktadır" tarzı kullanıcı kutularını bile geçmişte silmiştik, son derece doğru olarak.
Kullanıcı Vikipedi üzerinde nefret söylemine başvurmuyorsa, belirttiğin tarzdaki dış içeriğe kullanıcı sayfasından bağlantı vermiyorsa ve bu dış içerik Vikipedi ve kullanıcılarıyla ilgili değilse, o zaman bu kullanıcıya bir yaptırım uygulanması doğru olmaz kanısındayım. Sadece şu var: Eğer bu kullanıcı dış platformda kendini Vikipedi adına konuşabilir gibi lanse ediyorsa, yani bu kişinin dış eylemleri Vikipedi'nin imajını etkileyecek duruma geliyorsa, o zaman bir müdahale hakkımızın doğduğu savunulabilir. Ancak alıntıladığın ibarenin bu izlenimi vermeye yeterli olduğunu düşünmedim açıkçası.
Vito Genovese 12:32, 12 Şubat 2017 (UTC)
"Wikipedia Vikipedi Danışma için DM.." ve benzeri birçok tweeti mevcut, olabildiğince fazla kişiye ulaşmak için hashtag de kullanmış. Bu tweet'lerden birini tesadüfen gördüm o sayede keşfetmiş oldum ben de. Vikipedi'yi bilmeyen birinin "Bu herhalde Vikipedi'de yetkili biri" izlenimi edinmesi mümkün. Öyle görünüyor ki nefret söylemi içeren tweetler atması için bir yerlerden maaş alıyor (bkz: troll ordusu). Durum bu, görüşmek üzere. --bermanya 13:40, 12 Şubat 2017 (UTC)
Haber verdiğin için çok teşekkürler @Bermanya, ben de takip etmeye çalışacağım. Geçmiş tartışmaları da ayrıntısıyla okuyamadım henüz bu konudaki. Bir istismar durumuna denk gelirsem mutlaka gerekli önlemin alınması için çabalarım.
Vito Genovese 13:57, 12 Şubat 2017 (UTC)
Sana bir e-posta attım. Görüşürüz kolay gelsin. --bermanya 14:07, 12 Şubat 2017 (UTC)

risk[kaynağı değiştir]

Risk sayfasında çok güzel bir çeviri yapmış bir arkadaş ve ingilizceden aldığı kaynakları işleyemediği için kaynak gösterilmediği için geri alınmış bir devriye tarafından. Ben politikaları bilmem ama bu en büyük istismardır. Kaynakları kendi düzenleyeceğine kocaman bir emeği hiç ediyor. Böyle yaptıkça yeni bilgi eklemek istemiyor hiçkimse. Böyle olmamalı.Bir bakarsan mutlu olurum--IVBaudouin (mesaj) 15:57, 12 Şubat 2017 (UTC)

Bilgi verdiğin için çok teşekkürler @IVBaudouin. İyi niyet varsayalım, hepimiz projeyi geliştirmek için buradayız. Yanlışlıklar olur, ısrar edilmediği sürece dünyanın sonu değildir.
Bu arada sayfayı geri aldım, düzenleme şablonu koydum, bazı İngilizce yerleri temizledim ve çevirmen arkadaşa bir VikiSevgi yıldızı gönderdim.
Vito Genovese 16:09, 12 Şubat 2017 (UTC)

Yardım[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Vito Genovese, Kurtlar Vadisi Pusu maddesi ısrarla 61Çakır61 tarafından vandalizme uğratılmaktadır. Vandalizm olarak tanımlamamın sebebini lütfen kullanıcının engel ve sayfa üzerinde geçmişteki değişikliklerine bakmanız, göreceksiniz... Israrla ana maddeye Kurtlar Vadisi karakterleri listesindeki içeriği eklemekte. Önceki uyarı mesajlarına verdiği cevapta ortada. --Ryan O'Reily (mesaj) 23:31, 12 Şubat 2017 (UTC)

Yanıtım biraz gecikti @Ryan O'Reily, kusuruma bakma lütfen.
Maddeyi geri alıp kullanıcıya konuyla ilgili bir bilgi mesajı gönderdim. Üslubu sert olsa da iyi niyet varsaymakta yarar var. Bu noktadan sonra bir sorun görürsen yine konuşalım.
Vito Genovese 09:39, 13 Şubat 2017 (UTC)


Sayın Vito Genovese, ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 09:50, 13 Şubat 2017 (UTC)

E-posta[kaynağı değiştir]

Merhaba Zaitsév,

Bana bir e-posta atabilir misin bugün? Viki üzerinden e-postayı devre dışı bırakmışsın da.

Vito Genovese 08:20, 14 Şubat 2017 (UTC)

Gönderdim. --Zaitsév 11:13, 14 Şubat 2017 (UTC)

Geçmiş[kaynağı değiştir]

Merhabalar geçmişimi silermisinz teşekkürler.Bu imzasız yazı 176.240.74.203 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullandığımız yazılımda böyle bir özellik yok ne yazık ki.
Vito Genovese 16:34, 14 Şubat 2017 (UTC)
O zaman kullanıcı katkılarını silermisiniz teşekkürler.Bu imzasız yazı 176.240.74.203 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Geçmiş derken ben de kullanıcı katkılarını kastetmiştim zaten. Böyle bir özelliğe veya yetkiye sahip değiliz.
Vito Genovese 16:45, 14 Şubat 2017 (UTC)
Tamam teşekkür ederim.Bu imzasız yazı 176.240.74.203 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Vikipedi:Şikayet sayfası[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Şikâyet sayfasında şuradaki kullanıcı yorumlarının kaldırılarak özet haline getirilmesi şikayet bitmeden doğru mudur? Ben tüm yorumların kalması gerektiğini düşünüyorum, o sebeple size danışmak istedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:43, 15 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Ahmet Turhan,
O yorumların kalmasının herhangi bir yararını görüyor musun?
Vito Genovese 11:03, 15 Şubat 2017 (UTC)
Elbette, zira şikayet konusunu açan kişi kullanıcı yorumlarının sayfada kalmasının son derece uygun, yararlı olduğunu düşünüyorum. Konu çok kapsamlı ve şu an ki haliyle çok basit bir hale indirgenmiş durumdadır. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:46, 15 Şubat 2017 (UTC)
Şikayet sayfasındaki düzenleme için teşekkür ederim Vito. Ben bunu olumlu buldum çünkü şikayet sonuçlanıncaya kadar listelenen kullanıcıların katkıları her türlü kişisel itham ve yorum ile buraya taşınmaya devam edecekti. Şu bunu yaptı, bu kullanıcılar ortaklaşa hareket ediyor, bu kullanıcı engellendi vs.. her türlü iklimden yararlanma ve suistimal önlenmiş oldu. Myskrider'in şikayeti ile iç içe geçtiği doğru çünkü Turhan'in şikayeti kendisine evrilmiş görünüyor. Karar verilirken iki şikayetin bağımsız olarak ve aynı anda verilmesini elzem görüyorum. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 11:54, 15 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler @Maurice Flesier.
@Ahmet Turhan: Yararını gördüğünü söylemişsin, ancak o yararların ne olduğunu söylememişsin. Ben de öyle bir yarar bulunduğunu düşünmediğim için bu değişikliği yaptım zaten. Orada yazdığım şeyler bu işlemin temel nedenidir. Ancak bunlara ek olarak şunlara değinmek isterim:
Sayfa, senin de şikâyetçi olduğun üzere sayısız kişisel saldırı ve nezaketsizlik içeriyor. Bu güne kadar bu ihlal doğuran içeriklere müdahale edilmemiş (hizmetliler değil, kullanıcılardır müdahale etmesi gereken), şikâyetler kangrene dönüşmüş. Sayfada sayısız ihlal var, bu ihlaller yenilerini doğuruyor. Orada kendisi hakkındaki kişisel saldırıları ve nezaketsizlikleri gören kişi, yenilerini yapma konusunda tahrik oluyor. Ben X kullanıcısına ihlali nedeniyle uyarıda bulunsam, o da bana "Sen VP:Ş sayfasını görmüyor musun? Onlara neden bir şey demiyorsun o zaman?" diyecek. Yaklaşımım özetle şu: Bugüne kadar olan oldu, projemizi ve topluluğumuzu korumak istiyorsak bundan sonra devamına izin vermemek durumundayız. Geçmişteki ihlallerle ilgili karar elbette verilir. Hiçbir yorum kaybolmuyor, hepsini verdiğim kalıcı bağlantılardan açıp okuyabilecek durumdayız. Bundan sonra ihlallere dur diyebilmek için, oradaki bataklığın kurutulması gerekiyordu. Ben de bunu yaptım.
Eğer şikâyeti açarken amaçladığın şey ihlalde bulunan kullanıcıların yaptırım görmesi olduysa, bunun önünde bir engel yok. Karar henüz verilmedi, şikâyet kapatılmış durumda değil. Eğer amaçladığın şey bu ihlallerin durmasını sağlamak olduysa, işte benim yaptığım da tam olarak bunu amaçlıyor. Politikalara göre temizlenmesi gereken ama temizlenmesi pratikte mümkün olmayan bir ihlal deryasını kaldırıyorum, ancak tarihten de siliyor değilim. Bundan sonra, öncelikle ben ve benim bu hassasiyetimi paylaşacağına inandığım kullanıcılar, ilk adım olarak ihlalleri kaldıracak, kullanıcılara yanlışını anlatacak; sonrasında da ben ve benim bu hassasiyetimi paylaşacağına inandığım hizmetliler, son çare olarak ihlalleriyle projeye zarar veren kullanıcılara yaptırım uygulayacak.
Daha sağlıklı sonuçlar doğuracağına inandığın bir önerin varsa paylaşmanı çok isterim.
Vito Genovese 12:32, 15 Şubat 2017 (UTC)
Şöyle ki; ben durumun tam tersi bir duruma tekabül edeceğini düşünüyorum. Yani oradaki ifadeler yer aldığında söz konusu kullanıcılar benzer şeyleri yazmamaya, kişisel saldırı yapmamaya gayret eder, çünkü durumun devam ettiğini (henüz sonuçlanmamış da olsa) bilir. Ayrıca kaldı ki "orada kendisi hakkındaki kişisel saldırıları ve nezaketsizlikleri gören kişi" ifadesine nazır olan ve şikayeti açan kişi benim ama yenilerini yapmak için tahrik olmuyorum :) tam tersine bu işin çözülmesi gerektiğine dair inancım olduğunda aylardır bu konu üzerinde duruyorum. Zira şikayetin başını çeken kullanıcı olan Maurice Flesier'in, en son durumu şahsıma hukuki tehdit durumuna evriltmesi sebebiyle 1 ay uzaklaştırma aldığını unutmayalım.
İkinci olarak katılımın ve görüş bildiriminin son derece geniş olduğu kesin, kullanıcılar bu duruma, duruma yol açan nesnel gerekçelere, temennilere, sebep-sonuç ilişkilerine vb. gibi pek çok konuyu dile getirdiler. Yani basit bir şikayet olmaktan çıkıp, uzun vadeli sistematik bir saldırı olduğunu belirten yorumlar son derece fazla. Şikayetçi olarak bu yorumlara ben de dahilim haliyle. Zira diğer yandan söz konusu şikayete nazır olan kullanıcının derhal buraya gelip "yorumları gizlediğiniz için teşekkürler" mahiyetindeki sözleri bu söylemime bir kanıt oluşturuyor. Çünkü yorum yapan kullanıcıların birçoğu şikayeti geçerli ve yerinde buluyor. Yukarıda "şikayet sonuçlanıncaya kadar listelenen kullanıcıların katkıları her türlü kişisel itham ve yorum ile buraya taşınmaya devam edecekti." sözleriyle özetlenen bu durum açıkçası bir nevi itiraf. Yani kişisel itham ve yorumlara devam edileceğinin, ama bunların buraya taşınmasını istemediği durumu. Görüşüm şudur ki sadece bu durum bile şikayete nazır olan durumların orada kalması için yetmektedir.
Üçüncü olarak şikayet sadece bununla yetinmiyor, çok daha büyük durumlara tekabül ediyor. Eldarion'un bir denetçi sıfatıyla resmen kullanıcıları hedef aldığı şikayet metninde geçiyor ve halen nasıl denetçi pozisyonunda aklım almıyor. Vikipedistlerin gerçek yaşamdaki hayatlarını tehlikeye atacak yorumlar bir Vikipedi denetçisinin ağzından çıkıyor, açık açık kullanıcıları hedef gösteriyor. Hatırlatalım kendisi aynı zamanda denetçi, yani hedef aldığı kullanıcıların IP adreslerine sahip. Kullanıcıların katkı sunduğu herhangi bir ülkede hukuki sorunlarla karşılaşılabilecek bu durum son derece ciddi ve bunlar öyle geçilecek ve basite indirgenecek bir duruma kesinlikle tekabül etmiyor. Son özette bu durumların hiçbirine dem vurulmadan sadece basit bir anlaşmazlık süsü vermek son derece vahim. Ve hatta şikayet konusu olan kullanıcıları sevindirmekten öteye de geçemez. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:59, 15 Şubat 2017 (UTC)
Not: İki şikayetin birleştirilmesi doğru bir tutum, fakat "şahsıma evrildiği" yorumu, diğer bağımsız kullanıcıların yorumlarıyla birlikte geçersiz. Sayfa ve katılımcıların ikinci şikayete dair yorumları kontrol edilebilir rahatlıkla. Zira son tahlilde katılımcıların görüşleriyle birlikte benim açtığım şikayete ek bir saldırı örneği oldu malesef. Topluluk yorumları ortada. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:46, 15 Şubat 2017 (UTC)
Şimdi, @Ahmet Turhan: Eğer bir forum sitesinde olsaydık, ben şikâyet metninin ve tüm kullanıcıların yorumlarının yer aldığı gönderiyi silseydim, "Metnin kopyası bizde var, merak etmeyin, biz bir karar vereceğiz" diyor olsaydım, o zaman yazdıklarına katılmamak mümkün olmazdı. Ancak hiçbir değişikliğin (sürüm/sayfa silme sözkonusu olmadığı müddetçe) kaybolmadığı bir yazılım üzerindeyiz. Yaptığım değişiklikle oraya koyduğum açıklama bile her iki şikâyetin tam metnine açık seçik bir bağlantı içeriyor. Hiçbir şey kaybolmuyor. Yalnızca, politikaların ihlallerin temizlenmesine yönelik önerileriyle paralel olarak, sayfaların güncel sürümlerinden kaldırılıyor metinler. Her şey o kalıcı bağlantılarda var, hiçbir şeyi saklamak mümkün değil, şikâyetle ilgili karar verecek olan hizmetlinin de orada yer alan onca bulguyu yoksayması mümkün değil.
Topluluk, şikâyete yoğun bir ilgi göstermiş, doğru. Konu aktif bir şekilde tartışılmış, ancak artık ortaya konabilecek tüm bulguların konduğunu, bu saatten sonra değerlendirme için herhangi bir ek bulgu ortaya koyulma olasılığının son derece düşük olduğunu ve yazdığım metinde böyle bir olasılık durumunda atılabilecek adımla ilgili de bir yol göstermiş olduğumu sanırım kabul edersin. Kişisel saldırıların durmasını isteyen bir kullanıcı olarak "milat" konusunda yazdıklarımı bu konuda atılmış olumlu bir adım olarak göreceğini düşünüyorum. Kişisel saldırıların durmasını istiyorsak (ki ben istediğimden oldukça eminim), var olan örneklerini temizleyecek, bundan sonra buna başvurulmasına da izin vermeyeceğiz. Kişisel saldırı gördüğümüzde, o yorumu kaldıracağız; bunu hizmetliden beklemeyeceğiz. Hizmetlileri "şikâyet" makamı olarak, sorun ortaya çıktığında pinglenip sorun çözmeye gelmesi beklenen kullanıcılar olarak görmeyi bırakacak, hizmetlinin sözcüğün çağrışımına uygun bir şekilde "hizmetli" olarak, yani paspas yaparak, kötü niyetli kişilerin içeriye girmesini engelleyerek ve "bina"nın bakımını yaparak projeyi korumaya odaklanmasına elverişli bir proje hâline geleceğiz.
Eski sağlıksız konuları aşarak projemizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bunun için de ihlallerin alışkanlık edinilmesini durduracağız. Bu saatten sonra bir ihlal gerçekleşirse ve sen bunu görürsen, senden ricam, bu ihlali temizle ve değişiklik özetinde bunu belirt, kişiyi de uyar. Kişi ihlalinde ısrarcı olur veya değişikliğini geri alırsa, o zaman bir hizmetliye başvur. Ben görürsem ben de uyarırım, ısrar durumunda da gerekeni yaparım.
Eldarion'un yorumları konusunda yazdıkların, aslında diğer yazdıklarınla biraz çelişmiş. Kişilerin güvenliğini tehlikeye atan yorumlarının güncel sürümde bulunuyor olması, metinlerin kaldırılmasının haklılığını ortaya koyan bir durum oluyor. Bu arada, şikâyetleri değerlendirecek hizmetlinin ihlallerle ilgili işlem yapma yetkisi var, ancak denetçi için bir işlem yapma yetkisi yok. Bir denetçinin kendine duyulan güveni suistimal ettiği iddiası topluluğun değerlendireceği bir konudur. Topluluk uygun görürse yetkiler alınır; hizmetlilik, bürokratlık ve gözetmenlikte de olduğu gibi.
Şunu tekrar vurgulamış olayım: Yaptığım işlem hiçbir iddia veya bulguyu hafife almıyor. İşlem, yalnızca politikaların gereğini uygulayarak ihlaller serisini bıçak gibi kesmeyi amaçlıyor. İddia ve bulgular yeni bir kullanıcının bile kolaylıkla ulaşabileceği kadar açık bir şekilde bağlantılandırılmış, değerlendirilmeyi bekliyor. Değerlendirilecek de. Artık bu konuya değil ansiklopedimizi geliştirmeye odaklanmanın vaktidir. Toplululuğu oluşturan kullanıcılar olarak birbirimizi sevmek zorunda değiliz, ancak birlikte çalışmamızı sağlayacak asgari müştereklerde buluşmak zorundayız.
Vito Genovese 14:48, 15 Şubat 2017 (UTC)
Şikayet sayfasının derlenip toparlanması ve engel almamın vurgulanması arasında nasıl bir ilişki var, anlamak güç doğrusu. Yine yukarıdaki yorumumdan farklı anlamlar ve yorumlamalar çıkarmanız maalesef yapıcı olmaktan uzak ve yine tarafınıza yöneltilen suçlamalardan birisini teşkil ediyor. Geçmişte onlarca kez Turhan'ın politika ihlallerini gerek mesaj sayfası gerekse hizmetlilerin mesaj sayfasına bildirmiştim. Fakat ne yazık ki her ihlal iyi niyet varsayıldı veya göz ardı edildi. Bundan sonrası için Vito'nun gösterdiği yöntemi uygulayacağım ve tarafıma yöneltilen her kişisel yorum, ima, mobbing ve ithamı doğrudan sileceğim. Eğer bir geri alma savaşı olursa ikinci bir bold-revert yapmadan doğrudan Vito'ya veya Vikicizer'e rapor edeceğim. Bence siz de Şikayet sayfasında veya kullanıcı adınız altında listeler oluşturmak yerine bu yolu seçin. Kişisel itham olarak addediniz her yorumumu hizmetlilere bildirin. Böylece iki kullanıcı da karşı karşıya gelmekten, brbirlerine rest çekmekten uzaklaşmış olur. --Maurice Flesier message 15:31, 15 Şubat 2017 (UTC)

wikimedia şeyleri[kaynağı değiştir]

Selam Vito

Sayfanın yukarısında çıkan wikimedia bannerlarını (buna banner deniyor sanırım) nasıl otomatik olarak kapatabilirim. --Zaitsév 15:50, 15 Şubat 2017 (UTC)

Beyle! :)
Vito Genovese 15:59, 15 Şubat 2017 (UTC)

Mona780[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Vito Genovese, size bir durumu bildirme mecburiyeti hissettim. Daha önce sayın devriye Mona778'e benzer kullanıcı adı seçtiği için Mona779 adlı kullanıcıyı engellemiştiniz. Engellediğiniz kişi tahminimce Mona780 kullanıcı adıyla tekrar geri dönmüş, benzeri değişiklikler yapmakta. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 18:46, 15 Şubat 2017 (UTC)

Çok teşekkürler @Ryan O'Reily, hem bildirim hem de beni etiketlediğin şu mesaj için.
Bu kullanıcı engellendi.
Vito Genovese 20:45, 15 Şubat 2017 (UTC)
Asıl ben teşekkür ederim sayın Vito Genovese, açıklamanız kullanıcıyı geri kazanmada işe yarayacaktır. Günlerdir hevesli bir şekilde katkı yapan bir kullanıcının sahte bir mesaj ile katkı vermeyi kesmesi bizim için büyük bir kayıp. İyi geceler dilerim... --Ryan O'Reily (mesaj) 21:00, 15 Şubat 2017 (UTC)

Yeni Sayfalar Oluşturmak[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Vikipedi'yi üç gündür aktif olarak kullanıyorum. 14 şubat tarihinde ArtIstanbul kullanıcı isimli bir hesap açtım. Tarafınızca engellendi. Kullanıcı adıyla ilgili gerekçeyi ihlal ettiğimden bu durum oluşmuş şimdi öğrendim, duruma saygı duyuyorum ve yeni bir hesap oluşturdum. Bir önceki hesap çalıştığım şirket adına, birlikte çalıştığımız oyuncularımız için vikipedide sayfalar oluşturmak amaçlıydı. Ancak sayfa oluşturduğum birkaç oyuncumuzun sayfası silindi. Şu an açmış olduğum hesap da oyuncularımız için hizmet amaçlı. Sizden ricam bana takıldığım konularda yardımcı olmanız. Yardım edebilir misiniz? Saygılarımla... --Fadik Mutlu (mesaj) 07:29, 16 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Fadik Mutlu
Yeni hesap oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Elbette elimden gelen yardımı yaparım.
ArtIstanbul hesabının oluşturduğu maddelerden "Gencö Özak", "Gümeç Alpay", "Cansu Türedi" ve "Basri Albayrak" an itibarıyla silinmiş görünüyor. Bu gibi maddelerin kayda değerlik yönergelerimize uygun olması, yani bağımsız kaynakların kendilerini konu almış olması gerekiyor. VP:KİŞİ sayfasında bulabileceğiniz kişileri konu edinen kayda değerlik ölçütleri ise, oyunculara özel bazı maddelere yer veriyor. Kayda değer (yani ansiklopedide yer alabilecek) projelerde önemli rol almış ve/veya önemli bir hayran kitlesi oluşturmuş oyuncuların maddelerinin olmasının uygun olacağı belirtilmiş. Söz konusu oyuncular kayda değer projelerde yer almış, ancak başrol diye tabir edebileceğimiz roller alamamış oldukları için sanıyorum ki, maddeleri silinmiş.
Bu işlemlerin kişisel olduğunu düşünmeyin. Ansiklopedide belli bir standardı koruyabilmek adına sürdürülen bir uygulama bu. Vikipedi kaynak göstererek, yani biraz bilimsel yayın mantığıyla ilerleyen bir projedir. Hakkında kendisiyle ticari veya bireysel ilişkisi bulunmayan bağımsız bir kaynak bulunmayan bir kişinin biyografisinin proje üzerinde bulunması da sürekli değiştirilebilecek bilgilerin ne ölçüde gerçeği yansıttığını asla bilemememiz sorununu doğurur. Bu yönerge, bunun önüne geçmeyi amaçlıyor.
Silinen maddelerin bir gün yeniden açılmasının önünde hiçbir engel yok. Ancak ölçütleri sağlamayan maddelerin ısrarla açılması bazen kötü niyet olarak yorumlanabiliyor. Eğer silinen maddeleri konu edinen oyuncuların kayda değerlik ölçütlerini sağladığını düşünüyorsanız, silme işlemini yapan bir hizmetliye mesaj atabilirsiniz (silinen sayfaya geldiğinizde üstteki kırmızı alanda sayfanın kimin tarafından silinmiş olduğunu görürsünüz) Makul bir itiraz durumunda o hizmetli silinmiş sayfayı geri getirerek bir silinmeye aday sayfa tartışması başlatabilir. Böyle bir tartışmada sayfanın silinip silinmeyeceğine topluluk karar verir. Ancak aksi yönde bir bulgu yoksa topluluğun kararı da aynı olacaktır.
Vito Genovese 10:23, 16 Şubat 2017 (UTC)
Merhaba @Vito Genovese,
Geri dönüş yaparak gösterdiğiniz inceliğe teşekkür ederim. Ayrıntılı bilgi paylaşımınız için ayrıca teşekkürler. Faydalı oldular ve kesinlikle dikkate alarak ilerleyeceğim. Kolaylıklar dilerim. İyi günler... Fadik Mutlu (mesaj) 09:26, 17 Şubat 2017 (UTC)

Tuhaf hevesler[kaynağı değiştir]

Selam Vito

Twitter maddesinde gördüm. "2000'lerde geçici akımlar" ve "2000'lerde tuhaf hevesler" kategorileri ne anlama geliyor? 2017'de olduğumuza göre geçici akım demek biraz şey olmamış mı? Bir de tuhaf heves derken şair burada ne anlatmak istemiş olabilir? --Zaitsév 09:52, 16 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Zaitsév,
Bu konuyla ilgili bir kategori tartışması var şu anda. İngilizcede Fad sözcüğüyle anlatılan bir kavram. Aslında şimdi İngilizce Vikipedi maddesine bakınca "Trend" maddesiyle karşılayabileceğimizi düşündüm bir anda. Sınırlı bir süreyle "moda" olmuş dönemsel eğilimlere verilen bir ad. "Tuhaf" demek gerçekten biraz garip kaçıyor.
Vito Genovese 10:11, 16 Şubat 2017 (UTC)
O zaman 2 kategoriyi de Twitter maddesinden kaldırıyorum. --Zaitsév 11:07, 16 Şubat 2017 (UTC)
Mantıklı. :) Pek geçiciliği kalmadı @Zaitsév.
Vito Genovese 11:10, 16 Şubat 2017 (UTC)

Dot-com şirketi bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Twitter'da çalışanların sayısını güncelledim ama bir sıkıntı var. Bilgi kutusunda "hizmetleri" olarak görünüyor. Değiştirmeye çalıştım ama beceremedim. --Zaitsév 11:22, 16 Şubat 2017 (UTC)

Şablonun belgeleme sayfasını değiştirmişsin, ondan olmamış @Zaitsév. Şu değişiklikle sanırım olmuştur.
Vito Genovese 11:32, 16 Şubat 2017 (UTC)

Sayfa Düzeltme[kaynağı değiştir]

Merhaba sayın Vito Genovese,Özgür Dogruöz (şarkıcı)sayfasındaki eksikleri düzeltim inceleyip onaylarsanız çok sevinecegim saygılarımla.Şimdiden teşekürler.Bu imzasız yazı Konzara (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba @Konzara
Sayfa incelenmiş sanırım. Bugünlerde o bekleme listesini eritmeye çalışıyoruz. Umuyoruz ki yakın zamanda bu bekleme süreleri daha da kısalacak.
Vito Genovese 07:51, 18 Şubat 2017 (UTC)

sas[kaynağı değiştir]

Selam, sıfır kaynaklı ve bir yorumlu şu sas neden kararlı bu ise neden kararsız? Çok garip durmuyo mu sizce?--Kingbjelica (mesaj) 23:50, 16 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Kingbjelica
Sorun için teşekkür ederim. Açıklayayım:
SAS tartışmalarında kullanıcıların ifade ettiği görüşler benim için önem taşıyor ve kullanıcı ne söylemiş, yalnızca bunu baz alıyorum. Haksöz tartışmasında Nushirevan11 "Bağımsız kaynaklara sahip değil, KD'liğine karar verilmeli" diyor. Malumun, Nushirevan bir süredir kayda değerlik şablonu konmuş maddeleri SAS'a çıkarıyor ve bu tartışmaları açarken bazen "KD değil" diyerek doğrudan görüşünü ifade ediyor, bazen "Karar verilmeli" diyor, bazen doğrudan kendisi "Kalsın" diyerek adaylığı başlatıyor. Tüm bu bağlamı bildiğim için bu adaylıktaki görüşünde bir kanaatin oluşmadığı değerlendirmesini yapıyorum. Kibele ise KD olduğunu düşünüyor. Bu durumda, tek bir kanaat olduğu ve tartışma da günler geçmesine rağmen ilgi görmediği için o SAS'ın sonucu benim için "kalsın" olarak çıkıyor.
Pazarören Anadolu Lisesi tartışmasında ise Zaitsév adaylığı bir kanaatle başlatıyor. "KD" değil diyor. Sen ise VP:OKUL'a atıfta bulunarak kalması yönünde görüş bildiriyor. Senin savların, maddenin yönergenin en az iki ölçütünü sağlamasa da KD kabul edilebilecek bir istisna teşkil ettiği yönünde. Dolayısıyla ibre ortayı gösteriyor, "fikir birliği sağlanamadı" oluyor sonuç.
Bu lise SAS'larından birini daha kapattım bu süreçte: Çanakkale Fen Lisesi tartışması. Burada Zaitsév aynı kanaatle gelmiş. Chansey ise VP:OKUL ölçütlerini sorunsuz sağladığını göstermiş. Dolayısıyla ÇKL, PAL'ye göre kayda değerlik açısından daha güçlü çıkıyor ringe. Onu da bu doğrultuda kalması yönünde kapatmış oluyorum böylelikle.
Değerlendirmemde kullandığım hususlar aşağı yukarı böyle. Keşke daha fazla katılım olsa da daha sağlıklı tartışmalar yürütebilsek, ancak ne yazık ki şu an için katılımdaki düzey bu.
Vito Genovese 08:02, 18 Şubat 2017 (UTC)

Başkanlık Özgürlük Madalyası[kaynağı değiştir]

Merhaba. Anonim kullanıcı olarak benim tarafımdan açılan "Başkanlık Özgürlük Madalyası" maddesinin ismi Maurice Flesier adlı kullanıcı atarafından "Özgürlük Madalyası" olarak değiştirilmiş. [...] Başkanlık Özgürlük Madalyası 1961 yılında John F. Kennedy tarafından oluşturulmuş bir madalyadır. Bu madalyadan önce Harry S. Truman döneminde oluşturulan ve 1961 yılına kadar verilen "Özgürlük Madalyası" adında bir madalya zaten bulunmaktaydı. Yaptığı değişikliklerin geri alınarak Başkanlık Özgürlük Madalyası isminin geri getirilmesi ve Özgürlük Madalyası adında yeni bir maddenin açılması gerekmektedir. Benim açmış olduğum madde Başkanlık Özgürlük Madalyası ile alakalı olup Özgürlük Madalyası ile alakalı değildir. Gerekli değişiklikleri yapmasını istedim. Fakat değişikliği yapacağını sanmıyorum. O yüzden değişikleri ben yapacağım. Yardımcı olacağınıza inanıyorum. İyi çalışmalar --88.240.63.39 18:43, 17 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @88.240.63.39
Öncelikle katılımcı üzerine değil, içerik üzerine yorum yapmamızı gerektiren bir kuralımız var. O yüzden kullanıcıyla ilgili yorumlar yapmaktan kaçınalım lütfen. Bir taşıma işlemine itiraz edildiği zaman maddeyi eski adına taşıyıp tartışma başlatma uygulamamız var. Bu nedenle maddeyi eski adına taşıdım, Tartışma:Başkanlık Özgürlük Madalyası sayfasında da konuyla ilgili bir tartışma başlatarak Maurice'i etiketleyeceğim şimdi.
Bu arada kopyala yapıştır yöntemiyle sayfa taşımak (geçmiş birleştir şablonu kullanılmış olsa da) pek sağlıklı değil. Böyle durumlarda kullanıcıyla iletişime geçmek daha sağlıklı. İtirazı ilettiğimiz zaman o da değişikliğini geri alır zaten.
Vito Genovese 08:09, 18 Şubat 2017 (UTC)

Sekmeler[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Sayfaların üst kısmında sayfayı izleme listemize eklemeyi sağlayan "izle" sekmesi de "sil" sekmesi de görünmüyor. "Hızlı silme" diye bir sekme belirmiş, bu da twinkle yardımıyla silmeyi sağlıyor ki, eski usul silmeyi tercih ederim. Zira birden fazla silme gerekçesi olduğunda onu da not düşebiliyorduk. (Twinkle ile sildiğimizde sanıyorum bunu yapamıyoruz.) Bunların nedeniyle ilgili fikrin var mı? Teşekkürler. --Yabancım 10:27, 18 Şubat 2017 (UTC)

Pratik Menü tüm o sekmeleri "sayfa" sekmesinin altına alıyor @Yabancı. Bu sekme de tıklamadan üzerine gelince tüm seçenekleri görüntüleyen bir açılır menü (dropdown) barındırıyor. "Pratik" bulmuyorsan betiği devre dışı bırakayım, geleneksel sekmelerle devam et istersen? Oldukça pratik bence ama karar senin.
Vito Genovese 10:37, 18 Şubat 2017 (UTC)
Gayet pratikmiş dediğin gibi, sadece farketmemişim. Sağolasın. :) --Yabancım 10:47, 18 Şubat 2017 (UTC)

Sürüm gizleme[kaynağı değiştir]

Merhaba, nasılsınız? Şu vandallığın gereğini rica ediyorum. İyi vikiler! chansey Mesaj 12:07, 18 Şubat 2017 (UTC)

Teşekkürler @Chansey, umarım sen de iyisindir. İşlem tamam.
Vito Genovese 12:12, 18 Şubat 2017 (UTC)

.[kaynağı değiştir]

Merhaba umarım iyisindir. Bürokratlar listesinde etkinlik düzenlemesi yapmak isterken, tabloyu göremiyorum. Ben bütün değişikliklerimi kaynağı değiştir kullanarak yapıyorum ama bazen mesela bir tablonun olduğu kısımda tabloyu göremiyorum. Mesela bürokrat listesinde olduğu gibi. Yazılana göre Elmacenderesi'nin etkin değil görünmesi gerekiyor. Bunu düzeltmek için kaynağı değiştire basınca dediğim durumla karşılaşıyorum. Bunun nedeni nedir? Bilmediğim bir şekilde mi düzenleniyor veya yetkim mi yok? AWB ile düzenlemelerimde yazım hataları listesinde olmayan değişiklikleri bazı awb kullanıcıları yapabiliyor. Mesela Ayrıca Bkz.= Ayrıca bakınız düzenlemesini yapabiliyor. Bu bende yok yani Typos listesinde yok. Bu sadece örnek. Başka olmayan düzenlemelerde görüyorum. Aslında yapanlara nasıl yaptıklarını henüz sormadım ama bu yazım hataları listesi çok az bunun geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. bir böyle sayfalar veya iki böyle araçları ve maddeleri bulmam kolaylık sağlıyor. Ayrıca telif ihlallerini inceyebileceğim ya da yeni gelen kullanıcıları görebileceğim özel bir sayfa var mı? bunları görebiliyor muyum? Başka yardımcı olabileceğin durumlar varsa yol gösterirsen iyi olur ve aslında bununla ilgili özel tercih düzenlemesi varsa bazı durumları kolaylaştıracak, yapabilirsen mutlu olurum. Birde herhangi bir başvuru için yeni madde ekleme unsurunun gelmesinin gelişim için yararlı olunacağını düşünüyorum. Mesela devriyelik için 10 yeni madde ekleme ya da hizmetli için 10 seçkin içerik veya başka içerik şekli varsa ve hangisi uygun olursa. Çünkü temel başvuru kriterlerinin sadece olanları düzenleme şeklinde olduğunu düşünüyorum. Bu tür başvuruların daha fazla fedakârlık gerektirdiğini düşünüyorum. Bu durumlar karşısında değerli vaktinin birkaç dakikasına talibim.Bu imzasız yazı IVBaudouin (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba @IVBaudouin,
Öncelikle bir süredir aklımda olan şeyi yazayım. Geçtiğimiz günlerde sana nahoş bir engel vermek durumunda kalmıştım. Geçmişte böyle engeller sonrasında hem ilişkilerin hızla bozulduğuna hem de engel alan kullanıcıların davranışlarının yapıcılıktan uzaklaştığına üzülerek şahit olmuşluğum var. Senin bu olaydan etkilenmeden katkılarını sürdürmen hem de şimdi bana mesaj atıyor olman beni çok mutlu etti. Bunun için öncelikle teşekkür etmek isterim. Ele aldığın konulardan tek tek bahsedeyim:
Bürokratlar sayfasındaki o bilgiler Şablon:Görevliler listesi'nden geliyor. Bu şablon, hizmetliler, bürokratlar, denetçiler ve gözetmenler sayfalarında kullanılıyor ve bu sayfaların her birinde farklı şekilde yapılanıyor. Bilgileri değiştirmek için şablondan düzeltme yapman lazım, ancak Superyetkin'in botu o şablonu düzenli olarak güncelliyor diye biliyorum.
Bu şablonun yapısı aslında biraz sorunlu, çünkü Bürokratlar sayfasında en eski bürokrat benmişim gibi görünüyor. Sıralama hizmetlilik tarihini baz aldığı ve ben diğer bürokratlardan daha önce hizmetli olduğum için baştayım, ancak benim bürokratlığım en eski değil onların aralarında. Bu gibi düzeltmelere ihtiyacı var şablonun. Ayrıca hizmetlilik ve bürokratlık işlemleri birbirine girmiş durumda, denetçilerin etkinliğini denetçi olmayanın görme olanağı yok, dolayısıyla bir revizyon şart.
AWB konusunda ise ne yazık ki deneyimim yok. 10 yıl kadar önce indirip kurcalamışlığım var, o zamanlar yasak olduğu için gerisi gelmedi zaten. Şu an bilgisayarımda bir kopyası bile mevcut değil. Bu konuda deneyimli olan arkadaşlar eminim sana yardımcı olabilirler.
Pageviews Analysis gibi sayfalara kolay ulaşmak istersen, şu menüden Pratik Menü seçeneğini seçebilirsin. Bu JavaScript betiği her sayfada "Sayfa" adında bir sekme çıkmasını sağlar. Bu sekmeden sayfayı analiz edecek dış araçlara doğrudan bağlantı bulabilirsin. Diğer bir özellik olarak, kullanıcı sayfalarında da "Kullanıcı" adında bir sekme çıkarır ve buradan yine ilgili araçlara hızla ulaşabilirsin. Ben yokken bir sürü yeni araç çıkmış, bir ara hepsini bir dolaşıp işimize yarayacak araçları Pratik Menü'ye entegre edeceğim. Kullanıcı uyarı mesajlarımız da kapsamlı bir revizyon istiyor. Twinkle adlı açık ara en güçlü betiğimizi baştan yapmam gerekiyor önümüzdeki günlerde, o kapsamda onları da elden geçireceğim.
Telif ihlalleri konusunda en büyük yardımcımız Google. Pratik Menü'nün içinde bir telif ihlali tespit dış aracı var, ancak yaptığım denemelerde çok sağlıklı sonuç vermiyormuş gibi geldi. Son değişikliklerde yüksek sayıda karakter eklemesi gördüğünde, hele bir de metin viki diliyle biçimlendirilmemişse bir-iki cümlesini tırnak içinde Google'da aratabilir ve başka bir sitede yer alıp almadığına bakabiirsin. Bunların %95'i telif ihlalidir, böyle durumda {{telifihlal}} şablonuyla etiketleyebilirsin. Yeni sayfaları şimdilik Özel:YeniSayfalar'dan görebilirsin. Daha da pratik bir görüntüleme sağlayan bir betik daha var ama şu an sorunlu. Sorunu giderdiğimde mutlaka sana yazar, bilgi veririm.
İçerik üretimi şüphesiz ki çok değerli, ancak hizmetlilik için seçkin madde üretimi bir koşul olsaydı hizmetlimiz kalmazdı, en başta da ben giderdim. :) Tüm vaktini vandallarla savaşmak için geçiren bir kullanıcı tüm vaktini madde yazmak için geçiren bir kullanıcıya göre hizmetliliğe biraz daha fazla deneyimle başlamış olacaktır (bu demek değildir ki sadece içerik yazandan kötü hizmetli olur), çünkü hizmetlilik en basite indirgendiğinde silmek, engellemek ve korumaktan ibarettir. Bunun için de son değişikliklerde zaman geçirme deneyimi oldukça önemlidir. Devriye için de durum farklı değil. Yeni bir madde yazarken harcanan emeğin kıymetini bilmek ve potansiyel vaadeden katkıları bir çırpıda reddetmemek anlamında diyorsan, evet, o konuda biraz daha titiz olmamız gerekiyor genel olarak. Önümüzdeki günlerde bu konuyu muhakkak konuşuruz.
Sevgiler
Vito Genovese 14:00, 18 Şubat 2017 (UTC)
Bazı ortamlarda veya canlı destek hatlarında bot değildir ibaresiyle belirtmeler olur. Seninde bu takdire şayan cevaplarının sonuna öyle bir ibare şart.
Açıkcası ben o engeli aradım ve istedim. Çünkü burayı bilmeyen bir kullanıcı için eklediği doğru bilginin silinmesi hiç hoş bir durum değil. Uyarı koyabilirsin, bana yol gösterebilirsin veya görev yoğunluğundan hızının bir sonucuda olabilir.
Bu durumlarda bir uyarı, bir tag koyulabilir. Hatta ben istiyorum ki maddeyi gören her kullanıcı da birşey eklesin ama burda herşey yeni madde konusunda ekleyenden beklenince hızlı sil bana çok acımasız görünüyor.
Bürokrat sayfası için sadece tablo altında gördüğüm bilgiden dolayı belirtmek istedim.Kontrol edersen sende aynı sonucu göreceksin ama bu gereksiz (cidden gereksiz) durumdaki yorumumu cevabından bahsettiğin önemli durumlar neticesinde geri çekiyorum.
Verdiğin bilgi ile kullandığım telif hakkı kontrolünün çok sağlıklı sonuçlar vermediğini eklediğim bir maddede Teiresias sayfasını kontrol etmek için denememde ingilizce metinden kontrol etmesiyle bende destekliyorum. Çünkü maddenin hepsini çok az yerleri alıntı şeklinde kendim yazdım ama böyle sayfalar telife çok müsait.
Ben yeni madde eklemesine teşvik yönünde belirttiğim durumlarda ısrarcıyım. Yetkilerin alanlarını pek bilmediğim için hizmetliler muaf olur, seçkin madde olması tartışılır ve orta yol bulunur. Sembolik olur veya 1 tane olur ama hiç olmamasından iyidir. Çünkü 1 milyon üzerinde maddesi olan ülkere bakınca, biz neden bu kadar maddeye sahip olamıyoruz sorusu aklıma doğal olarak geliyor.
Kendimce yaptığım günde kaç madde eklenebilir temalı (200 dedim) hesaplamamda, bizim 1 milyon olmamız bana 10 yılda bile muhtemel görünmüyor.
Ama cevabından genel olarak bana Yunan mitolojisinin giriş cümlesini çağrıştırdı " Başlangıçta kaos vardı" her paragrafının sonunda bir değişiklik gerektiğini belirtmen bana burda büyük bir kaos olduğu düşüncesini hafızamda vuku buldurdu.
Sana böyle uzun cevap yazdırarak, daha önemli konularla ilgilenmeni istemsizce kısıtladığımı düşünmeden edemiyorum. Gerçekten yazdıkların çok yardımcı olacak.
Şükranlarımı sunuyorum. :) --IVBaudouin (mesaj) 17:42, 18 Şubat 2017 (UTC)
Başlangıçta Kaos vardı, ondan Gaia, yani doğa ana meydana geldi. O yüzden buralar hep dutluk, hep tarla, hep ekine uygun arazi şu anda. Gaia'dan Uranos'un ayrılmasını, onlardan da türlü türlü çocuklar doğmasını istiyorsak, kesinlikle Eros'a, yani sevgiye ihtiyacımız var. Yakın geçmişte örneklerine bolca rastlanan kavga gürültüyle projenin ilerlemesi mümkün değil. Kaosun izlerini silmek için hep birlikte çalışacağız. :) Tespitin doğru, düzeltilmesi gerekmeyen bir yer aklıma gelmiyor Vikipedi'de. Nereden söz etsek illa yapılması gereken işler oluyor, akla geliyor. Babil Kulesi misali gökyüzüne tuğla dizerek ulaşmaya çalışıyoruz, arada sırada gelip yıkan oluyor, yenisini diziyoruz, ömür boyu dizsek dizilecek kadar tuğla var, yukarı çıkışın da bir sınırı yok. 10 milyon maddeye bile ulaşsak her zaman yazılabilecek yeni maddeler olacak.
Geçen gün, Vikipedi'ye ilk üye olduğum günlerde (Ağustos 2006) yaptığım bazı yorumlara baktım. Vikipedi'nin madde sayısını artırmak için ne yapabiliriz gibi konulara kafa yormuşum. Meta'daki List of Wikipedias sayfasını belki görmüşsündür. Şu anda 29. sıradayız. Benim üye olduğum günlerde 24. sıradaymışız. Bu listenin üst kısımlarında hemen hemen tüm maddelerini botla açmış, topluluğu olmayan dil projeleri de var elbette, ancak biz de dilimizin hak ettiği yerde değiliz kesinlikle. Bizde de geçmişte bazı botla madde açma girişimleri oldu. Türkiye'nin köyleri açıldı, Portekiz'in vs.nin küçük yerleşim birimleri açıldı. Ancak o diğer vikiler kadar abartı bir durum olmadı.
Vikipedi'de biraz deneyim kazandıktan sonra hemen herkes nicelik yerine niteliğe ağırlık vermeye başlıyor. Örneğin seçkin madde sayısını daha fazla önemsemeye başlayabiliyor. Ben de sayıyı şu an o kadar önemsemiyorum. 29. sırada oluşumuzu, diğer temel sorunlarımızın dolaylı bir getirisi olarak görüyorum. Evet, sen günde 100 madde açabilirsin. Belki böyle 10 kişi birleşip günde 1000 madde aça aça ilerleyebiliriz bir süre. Ancak yine "sürdürülebilir" bir iş yapmamış oluruz. Benim edindiğim deneyimler şunu gösteriyor ki, hiç kimse bir şeyi yapmak zorunda olduğu için yapmadığında, herkes neyden keyif alıyorsa onu yaptığında kaydetmekte olduğumuz hız bizim "gerçek hız"ımız ve bizim yapay hızlanmaya değil, gerçek hızı artıracak adımlara ihtiyacımız var. Bu da nasıl olur? Vikipedi'ye ilgi duyup gelen insanları kaçırmayarak olur. Deneyimli bir kullanıcı olmak bir sürü küçük şeyi öğrenmeyi gerektiriyor. Bu küçük şeyler yığınını öğrenerek "yetişmiş eleman" hâline gelen insanları tartışmalarla kavgalarla trollüklerle bunaltarak buradan ayağını kestirmeyerek olur. Bunun için de işleyişleri değiştirmek gerekiyor. Eğer daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsek, topluluğumuz büyür, içerik üretimimiz artar, "gerçek hız"ımız artar. Yaklaşımımı bu şekilde özetleyebilirim.
Maddelerin silinmesi konusunda söylediklerin de önemli bir noktayı oluşturuyor @IVBaudouin. Geçmişte ben İngilizce Vikipedi'de olduğu gibi yeni kullanıcıların madde açamaması, bunun için otomatik onaylanmış kullanıcı olma (yani 4 günlük üyelik ve 10 değişiklik yapmış olma) şartını savunmuştum. İngilizce Vikipedi'deki Articles for Creation sürecini inceleyebilirsin dilersen. Maddeni orada oluşturuyorsun, onaylanıyor gerekirse ve Madde alanına taşınıyor onaylanınca. İnsanların şevkinin kırılmasının önüne geçme açısından da bunun yararlı olacağını düşünüyorum. Bunu tekrar gündeme getirmek gerekecek sanırım önümüzdeki günlerde.
Vito Genovese 19:04, 18 Şubat 2017 (UTC)
Merhaba @IVBaudouin,
Sana bahsettiğim betiği şurada "Yeni maddeler kutusu" adıyla bulabilirsin. Bu betiği seçersen, sol tabloda "Yeni Maddeler" yazan bir yer göreceksin. Oraya tıklarsan oluşturulan son 10 maddeyi görebilirsin ve liste sürekli olarak güncellenir. İşine yaramasını umarım.
Vito Genovese 18:43, 23 Şubat 2017 (UTC)
Merhaba umarım iyisindir.3 tarayıcıda denedim. Üzerine tıkladığımda yazının yanında (gunc.) yazısı çıkıyor ama görebileceğim bir liste sunmuyor bana. Bu etkinleştirdikten sonra henüz yeni sayfa oluşturulmadığından mı kaynaklanıyor?Birde dün geri alma işlemleri yaparken şöyle bir hata yapmışım. Hemen müdahale etti devriye arkadaşımız ama ben görünmesinden rahatsızım ve yapabileceğin birşey mümkünse güzel olur.Dün commonsa bir resim yükledim ve resim 1923 öncesi amerikada çekilmiş bir resimdi. Kaynağını bilmesemde barındığı siteyi yazdım. Bu dosyanın akıbeti ne olur. Paylaşabileceğin kilit biligiler varsa commons hakkında, okurum.--IVBaudouin (mesaj) 19:21, 23 Şubat 2017 (UTC)
Sürümün icabına baktım. Betikte ufak bir sorun var ama ben Chrome ve Firefox'ta görebiliyorum maddeleri (öncekileri de gösterir bu arada betik). Biraz daha araştırdıktan sonra yeniden haber vereyim sana madem.
Dosya ve telif işlerinden az biraz anlarım, ancak Commons'ın süreçleri, uygulamaları konusunda pek deneyimim olmadı. (Fotoğrafı gördüm, internette de bakındım. Her yerde anonim olduğu belirtilmiş. Böyle bir durumda yükleyenin ispat yükümlülüğünü dayatırlar mı, bilmiyorum. Sanırım 1-2 gün içinde bir mesaj alırsan sen de ben de öğrenmiş oluruz. :)
Vito Genovese 19:34, 23 Şubat 2017 (UTC)
Aslında bu resimi çok seviyorum ve hatta kullanıcı sayfama eklemek önceliğiyle yükledim. Kodlamada html öğrenim setini izlemiş, temel bazı durumları öğrenmiştim ama epey zaman geçti üzerinden ve unuttum. Dün birşeyler denedim ama istediğim sonucu alamadım.Eğer dediğin süreç içerisinde telife takılmazsa, o işte elllerinden öper bu arada. :) Tamamdır.--IVBaudouin (mesaj) 19:46, 23 Şubat 2017 (UTC)

Mesaj sayfam[kaynağı değiştir]

Selamlar! İstemediğim halde mesaj sayfamdan içerik silen burada gördüğünüz arkadaşa gereğini uygular mısınız? Teşekkürler! chansey Mesaj 16:55, 18 Şubat 2017 (UTC)

VP:KA'dan engellendi ve sorunla ilgili bilgi verildi @Chansey.
Vito Genovese 17:00, 18 Şubat 2017 (UTC)

silme[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Niye sana geliyoruz, çünkü senden başka bunlara dokunan yok:) Bir sayfayı artık eski usul silemiyorum, illa twinkle, sayfanın üstünde "sil" vardı şimfi yok, "hızlı silme" var, mecburi bir şablondan silme nedeni seçip twinkle silmesi. Bana zulüm gibi geldi, daha kolay ve hızlı silerken, şimdi fazladan tıklar var, silince de sayfada o şablon kazık gibi kalıyor, başka sayfa tıklayıp kurtulacaksın, hiç pratik değil. Böyle.Vikiçizer (mesaj) 14:32, 19 Şubat 2017 (UTC)

Merhabalar. Aynı durumdan ben de muzdaribim. Geçici bir durum olduğunu düşündüğüm için çok ilgilenmemiştim ancak şu an çok zaman kaybettirdiğini düşünüyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 14:40, 19 Şubat 2017 (UTC)
Geribildirim için sağolun, @Vikiçizer ve @Sabri76.
Şimdi, o sil sekmesini Pratik Menü içine alıyor. Daha yeni Yabancı da aynı şeyi söyledi. Ben de silme bağlantısının "Sayfa" sekmesinin altına girdiğini ve bu sekmenin tıklanan değil, üzerine gelince aşağıya doğru açılan "dropdown" tipi bir açılır menü olduğunu açıkladım. Fark etmediğini söyledi, "pratik" buldu ve şu an kullanmaya devam ediyor. "Sayfa" menüsünün altındaki "Sayfayı sil" bağlantısına tıklarsanız geleneksel silme menüsüne ulaşıyorsunuz, o sekme oraya gitti aslında.
İsterseniz sekmeyi görmenizi sağlayabilirim, hiç sorun değil. Ancak şunu da dikkate almanızı öneriyorum. Monobook'ta (Sabri sen hangi görünümü kullanıyorsun bilmiyorum ama Vikiçizer'in Monobook kullandığını biliyorum) Twinkle'ın yarattığı sekmeleri ortadan kaldıramıyoruz ve hepsi toplanınca çok fazla sekme oluyor. Pratik Menü bu kalabalığın biraz azalmasını sağlıyor. Normalde "geçmiş" de bunun içindeydi ama onu dışarı çıkardım, "sil"i de çıkarabilirim. Siz karar verin.
Vito Genovese 14:46, 19 Şubat 2017 (UTC)
Ben eski ve temel görünümü kullanıyorum, teşekkürler ama aslında benim muzdarip olduğum konu eskiden sayfa üzerindeki "sil"e tıklayıp hemen sayfayı silme ekranına gelirken şimdi sayfa sekmesinin üzerine gelerek dakik hareketler "Sayfayı sil" sekmesine tıklamımın her sayfa silmemde 2-3 saniye kaybettirmesi ve silme etiketi konulan sayfalara tıkladığımda anında silecekken sayfa üzerindeki o tüm sekmelerin 2-3 saniye içerisinde yüklenmesini bekleyemeden "Sayfayı sil" butonuna tıklayamıyor oluşum. 2-3 saniye de olsa pratikliği engelliyor. Zaten "sil" ibaresi üç harfli, fazla kalabalık tutmaz sayfa yukarısını. Ancak "sayfa" sekmesindeki diğer kısımlar kalabilir elbette. Sayfa taşıma ve korumaya almayı sayfa silme kadar sık kullanmıyoruz nihayetinde.--Śαвяí¢αи76ileti 15:07, 19 Şubat 2017 (UTC)
Şimdi görebiliyor olmanız lazım.
Vito Genovese 15:11, 19 Şubat 2017 (UTC)
Aynen şu an oldu, memnun oldum.--Śαвяí¢αи76ileti 15:27, 19 Şubat 2017 (UTC)
Olmuş sanırım. Teşekkür. Gidersin de birşey öyle kalır diye ödüm kopuyor, ekürin de yok:)--Vikiçizer (mesaj) 15:56, 19 Şubat 2017 (UTC)
:) Beni yaptıktan sonra "Bu olmamış" diyerek bu işe tövbe etmişler, hep ondan oluyor bunlar. Ama sen yine de kum pistte beni yaz @Vikiçizer. Arap atı olmasam da İtalyan tembel hayvanıyım, devekuşu gibi uçar, arı gibi kafa ütülerim.
Vito Genovese 16:00, 19 Şubat 2017 (UTC)
Ütü kısmı hariç OK. Kolay gelsin.Vikiçizer (mesaj) 16:02, 19 Şubat 2017 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
== Beyaz liste ==

Merhaba sayın Vito Genovese wikipedia beyaz liste üyesi olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

Konzara (mesaj) 16:40, 20 Şubat 2017 (UTC)
@Konzara merhaba,
Bugün değişikliklerini inceleyecek vaktim ne yazık ki olmayacak, dilersen yarın itibarıyla göz atabilirim. Eğer daha hızlı bir sonuç istersen şu anda son değişikliklerde etkin olduğunu gördüğüm Vikiçizer ile görüşebilirsin.
Vito Genovese 16:50, 20 Şubat 2017 (UTC)
İşlemi gerçekleştirdim @Konzara. Bir yerde sorun yaşarsan mesaj atmaktan çekinme lütfen.
Vito Genovese 12:23, 21 Şubat 2017 (UTC)

Öğrenmek[kaynağı değiştir]

Merhaba umarım iyisindir | 61Çakır61 kullanıcısı senin | VP:İNV Ve | VP:AG çabana rağmen, ısrarcılığı sonucu engellenmiş. Dönüşünde vandalizm tutumunu ve | VP:MM politikasını ihlal etmeye devam ediyor. Bir bakarsan mutlu olurum. Ben şikayeti yaparken görmüşsün sende. Ben yinede politikaları öğrenme yolundaki bu söylemlerimin doğruluğunu veya eksikliğini senden duymak isteerim.--IVBaudouin (mesaj) 16:56, 20 Şubat 2017 (UTC)

Senin mesaj attığın anda ben de bu konuyla ilgileniyordum @IVBaudouin. Vikipedi'de biçem el kitabına uygunsuzluğu belirsiz olan, ortaya konmuş standarda uygunsuz değişiklikleri ısrarla yinelemek de vandalizm kapsamına giriyor. İletişim olsa, "Bunu nasıl doğru yapabilirim?" çabası görülse yine engele gerek kalmaz da, maalesef bazı durumlarda projeyi korumak için mecbur kalınıyor.
Vito Genovese 16:58, 20 Şubat 2017 (UTC)
Benim yaptığım değerlendirmeler yerinde ve doğru mu? Yoksa vandalizm olarak belirtmek yeterli mi?--IVBaudouin (mesaj) 17:12, 20 Şubat 2017 (UTC)
Hemen hemen doğru @IVBaudouin. Yalnızca, 61Çakır61'in tutumu VP:MM kapsamına tam olarak girer diyemeyiz. Madde kendisine aitmiş gibi davranarak başka hiç kimsenin değişiklik yapmasına izin vermeyen, sürekli olarak başka katkıları yararsız bulup maddeden çıkarıp kendi görüşüne göre şekillendirmeye çalışan bir kullanıcı olursa, o zaman maddeyi sahiplenmekten söz edebiliriz. O düzeyde bir sahiplenme söz konusu değil, ancak elbette şu an için yegâne ilgi alanı Kurtlar Vadisi gibi görünüyor.
Ben sanat eserlerinin maddelere özel ilgi duyan hayranlarına karşı değilim. Kurallara uyulduğu sürece maddeleri güzelleştirici etkileri olacağı muhakkak.
Vito Genovese 17:15, 20 Şubat 2017 (UTC)

Sil şablonu[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Son zamanlarda Esra Bilgiç maddesinde silinmeli mi silinmemeli mi tartışması dönüyor gördüğünüz üzere.Madde kayda değerlik kıstaslarını sağlıyor gibi gözüküyor ama sürekli hızlı sil şablonu konuluyordu.Buraya kadar bir sıkıntı yok çünkü eski hali ile açık bir şekilde kayda değerlik kriterlerini karşılamıyordu.Aynı zamanda sil şablonunu koyan kullanıcı 3 kere hızlı sil ile işaretlerken hiçbirinde maddeyi açan kullanıcıyı bilgilendirmemişti.Ben bununda sıkıntı belirttiğini düşünmüyorum.Ama maddeyi açan kullanıcı bu 3 seferde de silinme ile işaretlenme sebebini sorgulamıştı ve yorum yapmıştı ama kimse ilgilenmemişti.Doğal olarak kullanıcı yanlış düşünceler düşünmeye başladı ve yanlış bir harekette bulundu.Benim buradaki önerim devriyelerin hızlı sil ile işaretlenmelere karşı gelen her türlü itirazı cevaplaması ya da cevap verebilecek ilgili bir kullanıcıya yönlendirmesidir.Burada ben genel bir öneride bulunuyorum kişiye yönelik bir eleştiri değil kesinlikle.Daha vikipediyi tam olarak kavrayamadığım için köy çesmesine mi bir hizmetlinin mesaj sayfasına mı yazacağıma karar veremedim ve konuyla ilgili bir yorum yaptığınız için size yazmaya karar verdim.Cevaplarsanız sevinirim, iyi çalışmalar....... (mesaj) 19:06, 20 Şubat 2017 (UTC)

Mesajın ve duyarlılığın için çok teşekkürler @Cem Rize. Mesajında yer verdiğin endişeleri ben de paylaşıyorum ve yeni kullanıcıları burada tutabilmek için kesinlikle bu konuda bir revizyona ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bir planım var bu konuyla ilgili, önümüzdeki günlerde teklif hâline sokup topluluğumuza sunacağım.
Vito Genovese 19:17, 20 Şubat 2017 (UTC)
@Vito Genovese Ben kayda değerliği sağlamak için bazı referanslar ekledim ama şablonu kaldırma konusunda bilgimin yetersiz olduğunu düşünerek tekrar seni rahatsız etmeyi uygun buldum. Kayda değerliği sağlamak için yaptığım değişiklik yeterli mi ve bu tür şablonlar neye göre kaldırılmalıdır?--IVBaudouin (mesaj) 19:22, 20 Şubat 2017 (UTC)
Bu şablonlar ilgili VP:KD altyönergesine ya da bağımsız kaynaklara göre kaldırılmalı. Maddenin konusu bir kişi olduğu için bizi ilgilendiren altyönerge VP:KİŞİ. Orada da kayda değer yapımda önemli rol ölçütü var oyuncular için. Oynadığı dizide önemli bir rolde olduğu için bu ölçütü sağlıyor, dolayısıyla şablonu kaldırdım.
Eklediğin kaynaklar ise pek arzu edilen türde kaynaklar değil. Biyografi siteleri ve Kimdir tarzı siteler herkesin biyografisini yayımlayabilen ve her zaman güvenilir olmayan tarzda siteler. Çok güvenilir veriler sunmuyorlar her zaman. Haber7 olabilir, ancak o da tanım için değil madde içindeki herhangi bir ifadeyi desteklemek için ilgili yerde kullanılsa daha doğru olur.
Bu arada mesaj sayfama yazarken ping şablonunu kullanmana gerek yok. Herkes, kendi mesaj sayfasına yazılan şeyler için sistem bildirimi alır varsayılan olarak. Şu an benim mesaj sayfamda konuştuğumuz için, ben Ping şablonu kullanarak @IVBaudouin demesem, sana bildirim gelmemiş olur. Ping'i böyle (ve bağımsız bir yerde konuştuğumuz) durumlarda kullanıyoruz. :)
Son anda aklıma geldi. Kaynak ekleme işini biraz daha gelişmiş bir şekilde yapmak istersen, değişiklik yaptığımız metin kutusunun hemen üzerindeki Kaynak menüsünü kullanabilirsin. {{Web kaynağı}} gibi şablonlara bu sayede pratik bir şekilde ulaşabilir ve daha biçimlendirilmiş ve zengin kaynaklar ekleyebilirsin. Vitesi daha da artıran araçlar var, ama onlar ben yokken bozuldu sanırım, bir ara bakmam lazım. :)
Vito Genovese 19:41, 20 Şubat 2017 (UTC)
Onları okumuştum . Bana göre ilk halide kayda değer görünmüştü o yüzden sordum. Ben biyografi sitelerini baz alıyordum genelde ama haber siteleri daha önemli ise tekrar güncellerim. Ping yaparken söylediğinin durumun farkındaydım ama elimin alışması için fırsatını bulduğum yerlere böyle küçük süprizler katıyorum. İmzayı bile unuttuğum şu dönemlerde, pingleme yaparak büyük atılımlar içinde olduğumu düşünüyorum. teşekkürler :) --IVBaudouin (mesaj) 19:52, 20 Şubat 2017 (UTC)
Yürüyedur @IVBaudouin. :)
Vito Genovese 19:55, 20 Şubat 2017 (UTC)

+[kaynağı değiştir]

Selam Vito! şu değişiklik ile ilgilenebilir misiniz? Maddenin bir ideoloji ile ilgisi bulunmuyor. Ayrıca içerikden ziyade madde adı gerekçesi ile etiketlendigi açık. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 12:01, 22 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Maurice Flesier,
Cesur Ol - Geri Al - Tartış prosedürü konusunda söylediklerinde haklısın. Ancak @Ahmet Turhan da tartışma bitmeden etiketin kaldırılmaması gerektiği konusunda haklı. Bu tür etiketler maddelerdeki ideallikten uzak durumları belirtmek için, Ahmet'in bu konuda bir endişesi var ve tartışma da devam ediyor görünüyor. Tartışma sürdüğü sürece ne madde adını değiştirmeli ne de tartışmanın konusunu oluşturan sorun iddialarına ilişkin etiketleri kaldırmalıyız. Dilerseniz tartışmaya topluluğu da çağırın köy çeşmesinden, daha sağlıklı sonuç çıkmasına vesile olabilir.
Bu arada Maurice, bu mesajı bana deneyimli bir kullanıcı olduğum ve önerimin yararlı olacağı düşüncesiyle attıysan, teşekkür ederim. Ancak hizmetli olduğum için attıysan, bence her tartışmanın hizmetliler tarafından çözülmesi gerektiği algısına en çok deneyimli kullanıcılarımızın karşı durması lazım. İkiniz de değerli kullanıcılarsınız, eminim yeri geldiğinde birlikte de çalışarak projemize nice katkılar vereceksiniz.
Vito Genovese 12:13, 22 Şubat 2017 (UTC)
Hizmetli pozisyonundan dolayı olduğunu söyleyebilirim. Bu kullanıcının [...] tutumu nedeniyle bir sorunun çözümü mümkün gözükmüyor geçmiş tecrübelere bakarsak. Bu yüzden hiç kendimi yıpratmadan bir hizmetliye durumu bildirmek daha az gerilimli oluyor. Aksi durumda şikayet sayfasında ve kullanıcı adları altında açılan sayfalarda neler yazıldığını hep birlikte gördük. Tarafsız her kullanıcı ile çalışmaktan memnuniyet duyarım fakat [...] kullanıcılar ile hiçbir şekilde bir projede yer almayacağım gibi iletişim halinde olmak da istemiyorum. --Maurice Flesier message 12:51, 22 Şubat 2017 (UTC)
Kişi üzerine yorum yapmayalım lütfen @Maurice Flesier, tüm sorunlarımız böyle başlıyor, malum.
Hep söylerim, birbirimizi sevmek zorunda değiliz. Bir türlü anlaşamayanların birbirinden farklı yerlerde katkılarını sürdürmesinde yarar var. Bahsettiğim işbirliği konusunda elbette bir zorlama yapmam söz konusu olamaz. Umarım gerginlik biraz soğuduğu zaman daha iyi bir iletişim de kurabilir aranızda.
İkiniz de prosedürlere hakim kullanıcılarsınız. Yukarıda da değindiğim üzere senin prosedürsel yaklaşımın doğruydu, Ahmet'in belirttiği noktada da hakkı var. Herkes prosedürleri izlediği sürece zaten hizmetliye ihtiyaç kalmaz. Tartışma tıkanırsa da topluluk gelir ve bir çıkış yolu buluruz. Yeter ki motivasyonumuza zarar verecek tatsızlıklara mahal vermeyelim.
Kolaylıklar diliyorum ikinize de.
Vito Genovese 13:22, 22 Şubat 2017 (UTC)

İşlem[kaynağı değiştir]

Saygıdeğer Vito, Ermeni harfli Türkçe, Yimpaş Alışveriş Merkezi, Yimpaş Proma ve Yimpaş Holding'in SAS tartışmaları kapatılmış ancak herhangi bir işlem yapılmamış. Bi göz atar mısınız? --Nushirevan11 ☾★ 08:47, 23 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11,
@Mskyrider kapatmış. Kararlar silme yönünde olmadığı için kapatma sonrasındaki işlemleri tüm kullanıcılar gerçekleştirebilir. Sen bakabilirsen sen gerçekleştir istersen işlemleri. Olmazsa ben de birazdan bakarım.
Vito Genovese 12:01, 23 Şubat 2017 (UTC)
İşlem tamam @Nushirevan11
Vito Genovese 12:51, 23 Şubat 2017 (UTC)

Vandal kullanıcı[kaynağı değiştir]

@Turk199 kullanıcısı, şöyle bir değişiklik yapmış, diğer değişiklikleri de benzer. Gerekli yaptırımı uygulayabilir misiniz? İyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 12:44, 23 Şubat 2017 (UTC)

Bildirim için teşekkür ederim @Tuğkan. 1 saatten uzun bir süredir değişiklik yapmamış ve uyarılmamış. Bir uyarı mesajı gönderdim. Devamı durumunda müdahale ederiz.
Vito Genovese 12:46, 23 Şubat 2017 (UTC)

KAT[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Kategori:BM Daimi Temsilcileri'de yer alan ülkelere göre temsilciler kategorilerinde bir düzenleme yaptım. Kategori:BM Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcileri ve Kategori:BM Viyana Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcileri'nde yer alan maddeleri Kategori:Türkiye'nin Birleşmiş Milletler daimî temsilcileri'ne katalitik ile taşıyamadım, ben de kopyalama yaptım. Yani bu iki alt kategoride yer alan maddeler ana kategoride mevcut şu anda. Bu tür şehir bazında kategorilendirme gereksiz olduğu için silmenizi rica ediyorum. Umarım tam olarak açıklyabilmişimdir durumu. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 17:15, 23 Şubat 2017 (UTC)

Anladım @Maurice Flesier,
Maddelerin kategorileri Şablon:Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi daimi temsilcileri ve Şablon:Türkiye'nin BM Viyana Ofisi daimi temsilcileri tarafından sağlanıyormuş. Onlardan kaldırınca kategoriler de boşaldı ve az önce sildim. Eline sağlık bu arada.
Vito Genovese 17:32, 23 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkür ederim, zahmet oldu :) --Maurice Flesier message 17:38, 23 Şubat 2017 (UTC)
Estağfurullah.
Vito Genovese 17:40, 23 Şubat 2017 (UTC)

SAS arşiv[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito, SAS'daki kapanmış tartışmaları "sadece hizmetliler yapmıyor sanırım" diyerek arşivledim. Tam emin olamadığım için de buradan bilgilendireyim dedim. Yanılmışsam geri alalım işlemi :) --Pragdonmesaj 17:24, 23 Şubat 2017 (UTC)

Çok iyi yapmışsın @Pragdon, sağolasın. Elbette bunu yapmak için hizmetli olmaya gerek yok. SAS arşivleri kronolojik olarak tutulmalı ama çok karışmış, tek sorun bu. Ona da şu an için acil bir müdahale etmenin gereği yok. Bir ara geriye dönük temizleriz.
Arşivlemek bir yana, hizmetli olmayan kullanıcıların tartışma kapatması da son derece mümkün. Herkes aynı şeyi söylerken ve yeterli süre de geçmişken malumu ilan etmesini beklemek için bir hizmetli beklemenin hiçbir gereği yok. Hele bir de birleştirme, taşıma, aktarma gibi kararlar çıkacaksa. Silme kararında yine hizmetli dokunuşu gerektiği için hizmetli beklemek belki yine bir derece anlaşılabilir, ama VP:KT'de olduğu gibi diğer kararları açık bir fikir birliği de görülüyorsa herkes alabilir.
Vito Genovese 17:35, 23 Şubat 2017 (UTC)
Bilgilendirme için teşekkür ederim. İyi çalışmalar. :) --Pragdonmesaj 17:39, 23 Şubat 2017 (UTC)
Devriyelerin bir konsensüs oluşmuş adaylıkları kapatması güzel gerçekten fakat itirazların olacağını düşünüyorum sanki. Bir de bu adaylık kapatma kalsın'lar için de geçerli mi Vito Genovese? --Maurice Flesier message 20:52, 23 Şubat 2017 (UTC)
Devriye olmaya gerek yok (devriye vandalizm savaşçısı demek, önemli olan deneyimli kullanıcı olmak) ve elbette "kalsın" kararları için de geçerli, @Maurice Flesier. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var şüphesiz: Kişinin konuya dahli olmaması, konuda herhangi bir tarafa yakın olduğuna dair herhangi bir bulgu olmaması ve "hızlı kalsın" istisnası haricinde yeterli zamanın geçmiş olması gibi. en:Wikipedia:Non-admin closure'a uygun hareket ettiğimiz sürece sorun olacağını düşünmüyorum. en:Wikipedia:Articles_for_deletion/The_Calutron_Girls de bu kapama işlemine örnek sayfa olsun. "Non-admin closure" diye işaretliyorlar yalnızca.
Vito Genovese 21:02, 23 Şubat 2017 (UTC)
Aydınlatma için teşekkürler Vito. Hizmetli dışında deneyimli kullanıcıların adaylık kapattığına daha önce şahit olmadığım için bilmiyordum doğrusu. Benim dikkat çektiğim nokta da tam olarak oy kullanan kullanıcının o adaylığı kapatmasına gelecek tepkilerdi. Ben değerlendirmede bulunmadığım, gerekli zamanı doldurmuş ve konsensüs oluşmuş adaylıkları kapatabilerim ileride, bilginiz olsun. ;) --Maurice Flesier message 21:11, 23 Şubat 2017 (UTC)
Durduğun kabahat. :) Kapatan kişi olarak konuya dâhil olmamış olmak benim gerek hizmetli olarak gerekse de bürokrat olarak kapattığım tartışmalarda son derece dikkat ettiğim bir konu. Bu isterse SAS olsun isterse hizmetlilik başvurusu olsun.
Vito Genovese 21:32, 23 Şubat 2017 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

YSK üyeleri kayda değer kabul ediliyor mu? --Nushirevan11 ☾★ 18:59, 23 Şubat 2017 (UTC)

Sesli düşüneyim @Nushirevan11: Yapılacak şey ilgili VP:KD alt yönergesine bakmak. VP:KİŞİ'den daha özelleşmiş bir alt yönerge yok bu kişiler için. Orada da doğrudan bu kişilerden söz edilmiyor. Bu durumda ana kurala geri dönüp bağımsız kaynaklar tarafından konu edilip edilmediklerine bakacağız. Muhtemelen de edilmemiş olacaklar. İstisnai kişiler haricinde KD olmayacaklar yani.
Vito Genovese 19:03, 23 Şubat 2017 (UTC)
Face-smile.svg AYM üyeleri hangi kritere istinaden kayda değer kabul ediliyor? YSK'da AYM gibi görülüyor olabilir. Ulusal bazda üst merci organları. --Nushirevan11 ☾★ 19:09, 23 Şubat 2017 (UTC)
İşte sıkıntı da burada @Nushirevan11. Hatta ikili bir sıkıntı var. Bizim kayda değerlik yönergelerimizde bu konuda özel bir hüküm yok. İngilizce Vikipedi'de ise var. Bu yönergeye göre AYM üyeleri kayda değer oluyor, ama bu kural bizim kuralımız değil.
İkinci sıkıntı da şurada. VP:SAS süreci aslında hukuk mantığıyla işler. Orada aldığımız kararların her biri emsal karardır. Şimdi ben yokken neler tartışılıp karara bağlandı hepsine hakim değilim elbette, ama bu konuyu konuşup karara bağladıysak bir tartışmada, o zaman bu aldığımız kararları hep ilgili yönergelere entegre etmemiz gerekir. Aksi takdirde suya yazı yazmış oluruz.
Sanırım acilen en.wiki yönergelerini buraya aktarıp teklifleştirmek gerekiyor.
Vito Genovese 19:15, 23 Şubat 2017 (UTC)
Bence bir de Rapsar'a soralım. @Rapsar bu meseleye bi bakar mısınız? AYM ve YSK üyeleri hangi kritere istinaden kayda değer kabul ediliyor? --Nushirevan11 ☾★ 19:18, 23 Şubat 2017 (UTC)
  • Selamlar. Vito, yanlış anlamadıysam kayda değer kabul ediliyor veya edilmiyor dememiş. Bunun yerine her kişinin kendi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinden ve bu değerlendirmenin genel kayda değerlik yönergelerine göre yapılması gerektiğinden bahsetmiş. Daha önce gündeme gelmişti, Yargıtay ve Danıştay üyelerini "direkt olarak" kayda değer kabul etmiyoruz. Ama en başta da dediğim gibi bu demek değildir ki tamamı silinmeli. Arada, kaynaklara konu olmuş olanlar, yani kayda değer olanlar olabilir.--RapsarEfendim? 02:37, 24 Şubat 2017 (UTC)
@Rapsar AYM üyeleri için de aynı kaide geçerli sanırım? --Nushirevan11 ☾★ 09:30, 24 Şubat 2017 (UTC)
Açıklık getirmek adına soruyorsun sanırım :) AYM, Sayıştay, FIFA, FIBA, UNESCO fark etmez, spesifik kriter yoksa hepsi için aynı şeylere bakmak lazım :)--RapsarEfendim? 15:30, 24 Şubat 2017 (UTC)

Devriyeliğe adayım lütfen görüşünüzü belirtiniz![kaynağı değiştir]

Başvurunda ve sınavlarında başarılar dilerim @TmY e12. :)
Vito Genovese 20:37, 24 Şubat 2017 (UTC)

Sayfa taşıma isteği[kaynağı değiştir]

Merhaba, iyi geceler dilerim. Son değişikliklerde sizi gördüm epey yoğunsunuz ama bir şey rica etmek istiyorum. Maddeye göz gezdirirseniz savaşın bitmiş olduğunu görürsünüz. (2012-günümüz) şeklinde yazmasına gerek yok. Sadece "Halep Muharebesi" yazılsa yeter çoktan bitti çünkü savaş. Ben taşıyamıyorum. Tartışma sayfasında belirttim fakat kimse görüş belirtmedi. Zaten söylediğim gibi, savaş bitti. Taşıyabilirseniz çok iyi olur. Kolaylıklar dilerim. İyi çalışmalar. --Tuğkan (mesaj) 20:20, 24 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Tuğkan,
Sayfada inceleme bekleyen değişiklik olduğu için taşıyamadın sanırım. Şu an taşıyabiliyor olman gerekir. Sorun olursa haber ver lütfen.
Vito Genovese 20:25, 24 Şubat 2017 (UTC)
Evet taşıyabildim. Beyaz liste içinde çok teşekkür ederim. Çok sağolun. İyi geceler :)--Tuğkan (mesaj) 20:58, 24 Şubat 2017 (UTC)

Google Translate[kaynağı değiştir]

Merhaba Yetkin,

Döndüğümden bu yana haberleşemedik. Projeden ayrılan birçok deneyimli kullanıcıya üzülürken, senin arı gibi katkı yapmayı sürdürdüğünü gördüğüme çok sevindim. Umarım iyisindir, keyifler yerindedir.

Son günlerde birkaç Google Translate vakasıyla ilgili işlem yaptığını gördüm. O yüzden denk geldiğim ilginç bir vakayla ilgili senden yardım rica edeyim dedim.

Özel:Katkılar/Ssoussou sayfasından görebileceğin üzere, Türkçe bilmediğini zannettiğim kullanıcı aynı soyada sahip iki kişinin maddesini oluşturmuş. Makine çevirisi olduğu açık, ancak maddeyi iyileştirmek için büyük bir çaba harcıyor. Türkçe bilmediği için olsa gerek, pek başarılı görünmüyor şimdilik bu çabasında. Küresel katkılarına bakıldığında da bu çalışmaları tüm vikilerde sürdürdüğü ve iki projeden de süresiz engel aldığı görülüyor.

Bu ilginç durumu uygun olduğun bir zamanda değerlendirebilirsen çok sevinirim.

Sevgiler

Vito Genovese 20:35, 24 Şubat 2017 (UTC)

Teşekkürler, iyiyim. Umarım sizin için de işler yolundadır.
Robot çeviri yapan bu tür kullanıcıların, Türkçe bilmediği için ulam ad alanına yoğunlaşan ve vikiye çok değerli katkılar yapmış olan Dünya vatandaşı'na öykünmelerini sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Superyetkinileti 20:47, 24 Şubat 2017 (UTC)

Beceriksizlik[kaynağı değiştir]

Selamlar Vito. Şu şablondan dolayı bir başını ağrıtmaya geldim, kusura bakma :) Üzerinde uğraşacağım bir madde için oluşturayım dedim; ama tabii benim boyumu çok aştığı için amatör işi oldu, yani olmadı, şimdi "Script error: The function "rep" does not exist." diye bas bas bağırıyor. İyice ayyuka çıktı kodun k'sinden bihaberliğim, tabii hemen aklıma sen geldin :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:23, 25 Şubat 2017 (UTC)

Estağfurullah @Seksen iki yüz kırk beş, iyi yapmışsın. :)
Şablonların içinde {{#invoke:X}} diye bir şey görürsen, bil ki "Modül:X" diye bir Lua programlama dili sayfası vardır ve şablon o modülü çağırıyordur. Yetkin bu modülü 2013'te uyarlamış, ancak kodu eski kaldığı için senin çalışma sayfandaki işlevi yerine getiremeyecek bir hâle gelmiş. Öncelikle o modülün kodunu yeniledim. Hata ortadan kayboldu. Daha sonra Hücreler şablonu için Cells yönlendirmesini (enwiki adlandırmalarını da yönlendirme olarak korumamız gerektiği kanısındayım, çeviri maddelerde kolaylık adına) oluşturdum. Scarf şablonunu ve Cell yönlendirmesini de oluşturunca sayfandaki görünüm sanırım istenen hâle gelmiş oldu. Scarf'ın Atkı mı Şal mı olacağına karar vermesi senden. :)
Bu arada birinci kaynakta da |başlık değiştirgeni eksik, onunla ilgili bir hata var. Oraya bir |başlık ya da |title istiyor. Liste için eline sağlık son olarak da. :)
Vito Genovese 06:50, 25 Şubat 2017 (UTC)
Vallahi müthiş olmuş, ellerin dert görmesin :) Kaynakları falan zaten büyük bir revizyondan geçireceğim, oranın nispeten eski maddelerinden. Sağolasın, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:10, 26 Şubat 2017 (UTC)

Binali Yıldırım[kaynağı değiştir]

Yolsuzluk iddiaları başlığının kaldırılması sansür olmuyor mu? Yargı içermeyen, olanların kaynaklı bir şekilde anlatıldığı kısım nasıl sorun teşkil edebilir? --Cobija (mesaj) 08:37, 26 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Cobija,
Benim herhangi bir yere herhangi bir şekilde sansür uygulayabileceğimi düşünmüş olmandan dolayı üzüldüm.
Bu değişiklikte çıkardığım paragrafın kaynak barındırdığı konusunda haklısın, ancak kaynaklı kısımların maddeye konu kişiden söz etmeyen, yer aldığı hükûmetle ilgili bilgiler olduğuna dikkat çekmek isterim. Bir yaşayan insan biyografisinde yolsuzluk diye başlık açıp altında kişiyi doğrudan konu edinmeyen bilgilere yer verirsek hem tarafsızlığımıza gölge düşürmüş hem de hukuki sorunlara kapı açmış oluruz. Politikamızın şu bölümüne özellikle göz atmanı rica ediyorum. Yıldırım'dan söz eden bölüm yalnızca çıkardığım paragrafın son 3 cümlesi. Tamamı kaynaksız olan bu cümleleri de politika uyarınca kaldırdım. VP:GİE üzerinden gelen talepte de, (madde içinde verildiği 3 cümle için de kaynak belirtilmemiş olan) bu iddiaların iki yıldır kanıtlanamamış olduğuna da vurgu yapılmış.
Bu konuda hassas olmazsak bunun bize VP:İFTİRA ihlali olarak geri dönme ve yine hukuki sorun doğurma riski var.
Vito Genovese 11:18, 26 Şubat 2017 (UTC)

VP:KET[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito Genovese, iyi akşamlar! VP:KET sayfasıyla bir ilgilenebilirmisin? Kolay gelsin... chansey Mesaj 17:26, 26 Şubat 2017 (UTC)

İBP'den başım dönmüş anlaşılan :) Neyse, selam vermiş olduk kolay gelsin :) chansey Mesaj 17:28, 26 Şubat 2017 (UTC)
:)
Vito Genovese 19:05, 26 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito. Evet epey zaman oldu görüşemiyoruz. Açıkçası önüme durmadan engel çıkaran üyelerden illallah ettiğim için bu halimden memnunum :)--88.235.248.80 17:26, 26 Şubat 2017 (UTC)

:)
Vito Genovese 19:05, 26 Şubat 2017 (UTC)

Şikayet[kaynağı değiştir]

Merhaba, pek çok kaynakta söz konusu olmuş bir şahsı kaynaklandırarak açmış olduğum sayfa SAS'a taşınmadan subjektif bir görüşle silindi. Rica ediyorum bu sayfayı geri alır mısınız? İsteyen SAS'a taşır. Timurtaş Uçar'ın sayfası açıkken bu sayfayı silmek hangi kritere uygun addedilebilir. --Nushirevan11 ☾★ 13:10, 27 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11,
İşlemi yapan ben olsaydım geri alır ve sayfayı SAS'a taşırdım hiç şüphesiz, ancak bir hizmetlinin işlemini onunla görüşmeden geri almama kuralımız var. Bu yüzden @Elmacenderesi ile görüşmeni rica ediyorum. Kayda değerliğe katılmadığı açık, ancak bu isteğini yerine getirecektir.
Vito Genovese 13:31, 27 Şubat 2017 (UTC)
Peki teşekkür ederim. Sizde mi kayda değer olmadığını düşünüyorsunuz? --Nushirevan11 ☾★ 13:34, 27 Şubat 2017 (UTC)
Aradayım @Nushirevan11. Bağımsız kaynaklar var, ancak diğer yandan da bu bağımsız kaynaklar tek bir olaydan, yani öldürülmesinden dolayı var. en:WP:ONEEVENT durumu söz konusu yani. Bir SAS tartışmasını hak ediyor bence, zira iyi değerlendirmek lazım. Neticede Gavrilo Princip de tek bir olaydan dolayı ünlü, orada da yazdığı üzere. :)
Vito Genovese 13:38, 27 Şubat 2017 (UTC)
Ölümünden ötürü bağımsız kaynaklarda konu edinilmiş ancak ölümü şahsından ayrı bir olay değil ki. Kayda değer kriterlerini karşılaması için bir kaç olay olması gerekir diye bir şey de yok ki. SAS'a taşınmasını makul karşılarım ancak kaynaklandırılmış bir sayfayı pat diye silmek ne demek? Bir insan bürokrat ve hizmetli diye kafasına göre iş yapabilir mi? Tartışma gereği duymuyorum diyebilir mi? Çok sinirlendim. --Nushirevan11 ☾★ 13:43, 27 Şubat 2017 (UTC)
Sinirlenme @Nushirevan11, moral bozucu şeyler de maalesef viki deneyiminin bir parçası. Bir sorunla bir kez karşılaşırsak önce onu çözmeye ve yinelenmesini önlemeye çalışalım, ki tekrar tekrar karşımıza çıkmasın. Tekrar tekrar yaşanıyorsa sinirlenelim hep birlikte, haklı da oluruz zaten.
Elmacenderesi iyi niyetli bir insandır. Makul bir endişe dile getirildiğinde dikkate alacaktır. Bu olay özelinde değil de genel konuşmam gerekirse de, herkes hata yapar, hatalar geri alınabilir, ancak iş kalp kırma raddesine gelirse o zaman onun geri alımı olmayabilir. O yüzden biz sakin sakin çözelim meselemizi. :)
Vito Genovese 13:50, 27 Şubat 2017 (UTC)
İyi niyetiniz için teşekkür ediyorum. Timurtaş Uçar vb. pek çok sayfa açık. Bu da bir emsaldir diye düşünüyorum. Ayrıca ölümü Ergenekon ve FETÖ ile ilişkilendirilmiş ve tarikat içi hesaplaşma olarak bahsedilmiş. Bunlar da önemli bilgi ve kaynaklar. --Nushirevan11 ☾★ 13:55, 27 Şubat 2017 (UTC)
Pek güvenilir bir kaynak olmadığı söylenebilir sanırım.
Vito Genovese 13:51, 27 Şubat 2017 (UTC)
  • Sayfayı açan olarak sizden talep etsem geri alamaz mısınız? Geri alıp SAS'a taşırız. Sayfayı silen hizmetli Vikipedi'ye sık girmiyor. Kim bilir ne zaman girer. --Nushirevan11 ☾★ 13:50, 27 Şubat 2017 (UTC)
Politikayı ihlal etmiş olurum. Üstelik henüz kendisine bir mesaj dahi atılmış değil, büyük bir saygısızlık yapmış olurum.
Kendisiyle bugünlerde IRC kanalımızda konuşuyoruz denk geldikçe, bugünlerde buralarda. Bir mesaj atarsan sıkıntı kalmayacaktır kanımca.
Vito Genovese 13:53, 27 Şubat 2017 (UTC)
Haklısınız. Benim sayfama mesaj yazmıştı. Oradan cevap vermiştim. Tekrar mesaj yazayım en iyisi sayfasına. --Nushirevan11 ☾★ 13:57, 27 Şubat 2017 (UTC)

Ütopik bir öneri[kaynağı değiştir]

Görebileceğiniz üzere kim olduğu belli olmayan vandal ip adresleri, hizmetlilerin açık olmadığı zamanlarda çok sayıda tartışma ve mesaj sayfasına zarar veriyor. Benim önerim 24 saat her hangi bir hizmetliye erişebilmeyi sağlayan bir nöbet sistemi olması. Mesela bir hizmetli çıktığında bir başka hizmetli girecek. Girmese bile bir şekilde erişilebilir olacak. Bu sayede bu tarz değişiklikler başlamadan engellenmiş olacak. Vikipedi az sayıda hizmetliye sahip olduğu için bu fikir çalışmayacak gibi duruyor. O sebeple üst üste 10 kere süzgece yakalanan birinin otomatik olarak 1 gün engellenmesi daha uygun olabilir. Diğer vikipedi dillerinde buna mutlaka çözüm bulmuşlardır. Eğer ilgiliyseniz burada uygulanabilecek bir çözüm var mıdır sizce ? Cem 53 (mesaj) 15:41, 27 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Cem Rize,
Hizmetlilerin nöbet tutması uygulanabilir değil, hizmetli sayısı ona katlansa da mümkün değil. Önlem olarak bazı fikirler üzerinde çalışıyoruz, ancak bunların da herkese açık olarak konuşulması uygun değil. :) Malum.
Vito Genovese 16:30, 27 Şubat 2017 (UTC)

AWB[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito, AWB diye bir program yükledim ve çalıştırdım ama nasıl çalışıyor ve ne işe yarıyor kavrayamadım. Beni bilinçlendirmeni isteyeceğim sizden. Teşekkürler --TmѰ e12 17:25, 27 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @TmY e12,
AWB'yi 10 yıldır hiç kullanmadım, şu anda da bilgisayarımda yüklü değil. Vikipedi:AutoWikiBrowser/CheckPage sayfasında kullanıcıların bir listesi var. O kullanıcılardan son değişikliklerde sık gördüğün biri daha iyi yardımcı olabilir sana bu konuda.
Vito Genovese 17:30, 27 Şubat 2017 (UTC)

DocCastle[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Başlıkta adı geçen sayfayı oluşturduk, fakat Kayda değer olmayan konulu madde & Reklam amaçlı sayfa gibi kriterler sebebiyle silinmesi söz konusu oluyor. Wikipedia'da pek çok yazılım ürününün sayfası var. Örnek: https://en.wikipedia.org/wiki/Edraw_Max

Neleri yanlış yaptığımızı açıklayabilir misiniz?

Semihtezcan (mesaj) 07:17, 28 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Semihtezcan,
Kayda değerlik yönergemizin ana fikri, birden fazla bağımsız ve ikincil kaynağa konu olmaktır. Genel olarak bu ölçütü sağlayan konular hakkında maddelere yer veriyor, aksi durumda bunları VP:HS#M6 uyarınca siliyoruz. Edraw Max, kayda değerlik ölçütlerini yerine getirir görünen bir yazılım, oysa DocCastle için bu durum geçerli değil. Bir gün bu ölçütü sağlar hâle gelirse elbette onun için de bir madde yazılması söz konusu olabilir.
Belli bir standardı koruyabilme adına yürürlüğe konmuş bu politikayı incelediğinde uygulamaya hak vereceğini düşünüyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.
Vito Genovese 10:59, 28 Şubat 2017 (UTC)

Portal sorumluluğu[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Bdscvr takma adıyla portal sorumlusu olarak resmen seçildiğimi henüz fark ettim. Portal adaylarını değerlendirirken önceden kullandığım ve başvuru yaptığım Bdscvr adıyla mı yapmalıyım, yeni hesabımla yeniden portal sorumluluğu için aday mı olmalıyım, ya da portal sorumluluğunun sonlandırılması yönündeki tartışmaların neticelenmesini mi beklemeliyim? Bu konuda ne önerirsiniz? e.a. BdscvrGnoMate mesaj 13:12, 28 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba @Gnomate,
Gereksiz bürokrasiye ihtiyacımız yok [diyor bürokrat :)], o yüzden faaliyetlerine bu şekilde devam etmende sorun olmaz diye düşünüyorum.
Vito Genovese 13:21, 28 Şubat 2017 (UTC)

Yanlış dil bağlantısı[kaynağı değiştir]

Merhaba Vito, Şablon:En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü ve Şablon:En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü şablonlarının ingilizce vikideki bağlantıları birbirine karışmış. Türkçe'deki "uyarlama senaryo" ingilizce vikideki "özgün senaryoya" bağlanmış. Türkçe'deki "özgün senaryo" da "uyarlama senaryoya" bağlantı verilmiş. Düzeltme şansımız elbet vardır ama umarım uğraştıracak bir şey değildir. Diğer akademi şablonlarını daha incelemedim ama incelemekte fayda olacak. --Pragdonmesaj 18:45, 28 Şubat 2017 (UTC)

Sağolsun Süperyetkin düzeltmiş @Pragdon.
Vito Genovese 19:09, 28 Şubat 2017 (UTC)
O zaman buradan @Superyetkin'e teşekkür etmiş olalım. :) --Pragdonmesaj 19:19, 28 Şubat 2017 (UTC)

adil kullanım galerisi[kaynağı değiştir]

Şu sayfadaki "Filmden Görüntüler" başlığında bulunan dosyaların hepsi adil kullanım. Bununla ilgili bir politika / yönerge var mı? Bir maddede kaç tane kullanılabilir? Bence tamamını kaldırmalıyız. Ek olarak, şunu atlamışsınız. --Selahattin ilhan (mesaj) 22:22, 28 Şubat 2017 (UTC)

Adil kullanımın maddenin boyutuyla orantılı olması lazım. İki paragraf metin içeren maddenin AK dosyaları bir de galeri şeklinde kullanması son derece uygunsuz. O maddenin ederi bir film afişi şu anda, daha fazlasını kaldırmaz. Hani tam teşekküllü bir madde hâline gelir, o zaman 2-3 tane ekran görüntüsü sokulur, hatta yerine göre daha da fazla, ama bu şekilde mümkün değil.
Vito Genovese 22:42, 28 Şubat 2017 (UTC)