Vikipedi:Portal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portal.svg

Portaller, Vikipedi'de belli konuların "ana sayfa"ları olması amaçlanan kapsamlı sayfalardır. Portaller bir veya daha fazla VikiProje ile bağlantılı olabilir; ama VikiProje'lerden farklı olarak, hem okuyucular hem de vikipedistler içindir ve içeriği ön plana çıkarırken, katılımı da teşvik etmelidir.

İçindekiler

Portal nedir?[kaynağı değiştir]

Ana ad alanları Tartışma ad alanları
0 (Ana/Madde) Tartışma 1
2 Kullanıcı Kullanıcı mesaj 3
4 Vikipedi Vikipedi tartışma 5
6 Dosya Dosya tartışma 7
8 MediaWiki MediaWiki tartışma 9
10 Şablon Şablon tartışma 11
12 Yardım Yardım tartışma 13
14 Kategori Kategori tartışma 15
100 Portal Portal tartışma 101
102 Vikiproje Vikiproje tartışma 103
828 Modül Modül tartışma 829
2300 Gadget Gadget talk 2301
2302 Gadget definition Gadget definition talk 2303
-1 Özel
-2 Ortamevet
Ayrıca bakınız: Vikipedi:Seçkin portal nedir?

Portal kavramı ilk olarak Lehçe ve Almanca Vikipedilerde gelişti; 2005 başında İngilizce, 2006 başında da Türkçe Vikipedilerde kullanılmaya başlandı. Artık Vikipedi'de, "Portal" ayrı bir alan adı olarak kullanılıyor.

Portallerin amacı okuyucular ve kullanıcılar için, belirli konulardaki benzer maddeleri izleyerek Vikipedi'de yollarını bulmalarını sağlamaktır. Temelde, belirli konuların Ana Sayfaları gibi, Vikipedi içeriğini incelemek için bir başlangıç noktası olmaları amaçlanır.

Mevcut portaller[kaynağı değiştir]

Bütün portaller Portal dizini'nde listelenmelidir. Burada ayrıca portalin oluşturulma zamanı ve o portalle alakalı olarak kimlerle bağlantı kurulabileceği de yazmalıdır. Bir portal kurduysanız burada mutlaka listelenmelidir.

Portaller arasında bağlantılar da mevcuttur, kullanıcılar bir portalden diğerine geçiş yapabilirler. En üst düzey portallere bağlantı veren browsebar şablonu ve Portaller kategorisi gibi araçlar, portaller arasında gezinmek için uygundur. Zamanla, alt portaller da kategorilenecektir.

İlgili portaller, portalin konusu olan ana maddenin sonundaki "Ayrıca bakınız" bölümünde, bir de portalle ilgili ana kategorinin sayfasında {{portal}} konularak duyurulur. Şimdilik Ana Sayfa'da portallere bağlantı verilmemektedir.

Portal adayları[kaynağı değiştir]

Portaller her konu için uygun değildir; sadece geniş konulu alanlarda, yani geniş kullanıcı ve okuyucu kitlesine sahip konulardaki portaller uygundur. Bu yüzden, yeni bir portal oluşturulmadan önce lütfen sadece kendi kullanıcı alanınızı kullananarak portal sayfasını hazırlayınız ve aday gösteriniz. Böylece gereklilikleri ve kullanıcı tabanları tartışılabilir. Mevcut portallerin isminin değiştirilmesi, bölünmesi veya birleştirilmesi de teklif edilebilir.

Portal inşası[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Portal/Teklifler sayfasındaki teklifler kabul edildikten sonra portal yaratılabilir. Portaller için belirli bir tasarım standardı yoktur. Yeni portaller, mevcut portallere bakılarak tasarlanabilir. Portallerin nasıl dizayn edilebileceğini, Vikipedi:Portal/Kılavuz sayfasından öğrenebilirsiniz.

İdeal bir portal[kaynağı değiştir]

Pek çok portal şunları içerir:

  • Seçilmiş bir madde ve/veya resim
  • Konu için ana kategoriye ve mümkünse alt kategorilere bağlantı.
  • Konuyla alakalı genel bilgi ve mümkünse bağlantı
  • (Şablonlar kullanarak) diğer portallere ve kullanıcılara bağlantılar
  • İlgili VikiProjeye bağlantılar. Portalinizde Wikimedia'ya kardeş bağlantılar yaratmak için {{Wikimedia}} kullanabilirsiniz (haberlere, resimlere vs bağlantılar).
  • Özel madde veya işlere linkler
  • Haftanın/ayın işbirliği

Eğer hala yapılmamışsa, ilgili kategorileri uygun konularla doldurmak (ya da ziyaretçilerin yardım etmesi için portalin yapılacak işler listesine koymak) isteyebilirsiniz.

Portal ekibi[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin geneli gibi portaller da herkes tarafından değiştirilebilir. Ancak başkalarının daha önceden mevcut işlerine dikkat etmekte yarar vardır. Her portalin devamı için kullanıcılara her zaman ihtiyaç vardır. Bu nedenle, eğer bir portale katkıda bulunmak istiyorsanız, o portalin 'tartışma' sayfasına isminizi yazın ve hemen işe koyulun!

Portaller Seçkin portaller (Kıstaslar, Adaylar) | Liste | Dizin | Kılavuz | Talimatlar | Kategori