İçeriğe atla

Kaisarion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Caesarion
Caesarion, "Unravel the Mystery" Cleopatra sergisinden
Ptolemaios Kralı
Hüküm süresiM.Ö. 2 Eylül 44 – M.Ö. 12 Ağustos 30
Önce gelenKleopatra
Sonra gelenAugustus (Roma İmparatoru)
DoğumM.Ö. 23 Haziran 47
Ptolemaios Krallığı
ÖlümM.Ö. 23 Ağustos 30
İskenderiye, Mısır Roma Eyaleti
Tam adı
Ptolemaĩos Philopátōr Philomḗtōr Kaĩsar, Kaisaríōn
HanedanJulio-Claudian Hanedanı
BabasıJül Sezar
AnnesiKleopatra

Ptolemy XV[1] Philopator Philometor Caesar, lâkabı Küçük Sezar (Yunanca: Πτολεμαίος ΙΕ' Φιλοπάτωρ, Φιλομήτωρ Καίσαρ, Καισαρίων Caesarion; 23 Haziran, MÖ 47 – Ağustos, MÖ 30), Antik Mısır tahtına çocuk yaşta çıkmış olan Ptolemaios hanedanının son Kralı. Tahta annesi Kleopatra VII ile birlikte 2 Eylül MÖ 44 tarihinde çıkmış ve Octavian tarafından ölüm emri verildiği Ağustos MÖ 30 tarihine kadar saltanat sürmüştür.

Kleopatra VII'nin en büyük oğlu olan Caesarion, adını aldığı Jül Sezar'ın oğlu olarak kabul edilmiştir. Eğer bu iddia doğruysa, bu onu Sezar'ın bilinen, kan bağıyla bağlı, tek erkek çocuğu yapar.

Ptolemy XV, bazen "Ptolemy Caesar" olarak da adlandırılır, en bilinen adıyla Caesarion, MÖ 47 yılında Mısır'da doğmuş ve çocukluğunda annesiyle birlikte MÖ 46-44 yılları arasında Sezar'ın misafiri olarak Roma'da bulunmuştur. Kleopatra VII oğlunun babasının ardılı olarak hem Roma hem de Mısır tahtına oturacağını umut etmişti. Sezar'ın 15 Mart MÖ 44 tarihinde suikaste kurban gitmesi üzerine, Kleopatra ve Caesarion Mısır'a geri dönmüştür. Caesarion, henüz üç yaşındayken 2 Eylül MÖ 44 tarihinde annesi ile birlikte müşterek kral olarak atanmıştır. Tek başına kral olduğu dönemlerde de annesinin otoritesi altında gölgede kalmıştır.

Dendera tapınağında Kleopatra VII ve Caesarion'a ait rölyef (kabartma).

Marcus Antonius ve Octavian (geleceğin imparatoru Augustus) arasındaki güç çatışmasının kaçınılmaz hale geldiği gergin dönemde, Octavian ve Lepidus'la birlikte Cumhuriyetin kontrolünü elinde tutan Antonius, Caesarion ve Kleopatra'dan olan kendi üç çocuğuna doğudan bazı topraklar ve çeşitli unvanlar verdi. Caesarion "Kralların Kralı" ilan edildi. Antonius, Octavian'ın geleceği için ölümcül bir tehlike olacak şekilde (sahip olduğu gücü Sezar'ın yeğeni ve evlatlık oğlu olmasına borçluydu), Caesarion'un Sezar'ın gerçek oğlu olduğunu ilan etti. Bu açıklama, Antonius ve Octavian arasındaki ilişkinin bir daha asla tamir edilemeyecek şekilde bozulmasına ve Octavian'ın tahıl tedarikinde yaşanan sıkıntıdan Antonius'u sorumlu tutarak Antonius ve Kleopatra'ya karşı savaş açmasına neden oldu.

Octavian MÖ 30 yılında Mısır'ı işgal ettiğinde, Kleopatra VII Caesarion'u, muhtemelen Hindistan kaçma planı uyarınca, Kızıldeniz'deki Berenice limanına gönderdi. Octavian, İskenderiye kentini 1 Ağustos MÖ 30 tarihinde ele geçirdi ve bu tarih Mısır'ın Roma Cumhuriyeti topraklarına katıldığı gün olarak tarihe geçti. Marcus Antonius, Octavian'ın şehre girmesi üzerine intihar etti; Kleopatra da aynı örneği izleyerek 12 Ağustos MÖ 30 tarihinde intihar etti. Caesarion'un muhafızları, öğretmeni de dahil, İskenderiye'ye dönmeleri karşılığında affedilecekleri sözüyle kandırıldılar ya da ona ihanet ettiler (kayıtlar bu konuda net değildir). Octavian, "İki Sezar'dan biri fazla" diyerek Caesarion'u öldürttü.

Antik Mısır'da isimleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut Yunanca lâkap ve isimlerine ilave olarak, Caesarion Mısır dilinde kraliyet isimlerine de sahiptir:

  • Iwapanetjer entynehem
  • Setepenptah
  • Irmaatenre
  • Sekhemankhamun

Bu isimler genellikle şöyle çevirilirler:

  • "Tanrının koruduğunun mirasçısı"
  • "Ptah tarafından seçilmiş olan"
  • "Ra'nın hükmünü yerine getiren"
  • "Amun'un yaşayan sureti"

Kaynak: Chronicle of the Pharaohs (Pharaohların günlükleri), Peter Clayton (1994), ISBN 0-500-05074-0

  1. ^ Ptolemylerin numaralandırılması bir modern dönem geleneğidir; Yunanlar onları takma adları ile belirtmişlerdir. Burada verilmiş olan numara günümüzde varılan bir uzlaşmaya dayanır; ancak hangi Ptolemy'nin hükümdarlık yapmış olanlar arasında sayılacağı konusunda tartışmalar vardır. Eski kaynaklar, sayıları bir eksik ya da bir fazla verebilirler ancak lakapları aynıdır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]