VII. Kleopatra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
VII. Kleopatra
Antik Mısır Kraliçesi
Bust of Cleopatra VII
Hüküm süresi MÖ 12 Ağustos 30
XIII. Ptolemaios (MÖ 47)
XIV. Ptolemaios (MÖ 44)
Caesarion (MÖ 30)
Önce gelen XII. Ptolemaios
Sonra gelen Yok (Roma eyaleti)
Doğum tarihi MÖ Ocak 69
Ölüm tarihi MÖ 12 Ağustos 30 (39 yaşında)
Ölüm yeri İskenderiye
Eşler XIII. Ptolemaios
XIV. Ptolemaios
Jül Sezar (de facto)
Marcus Antonius (de facto)
Hanedan Ptolemaios hanedanı
Babası XII. Ptolemaios Auletes
Annesi V. Kleopatra
Çocukları Caesarion
II. Kleopatra Selene
Alexander Helios
Ptolemaios Philadelphus (Kleopatra)

VII. Kleopatra (d. Ocak MÖ 69 - ö. 12 Ağustos MÖ 30), Antik Mısır'ın son Hellenistik kraliçesidir.

Asıl ünvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. 9 dil bilen Kleopatra zeki bir kadındı.

İskenderiye'de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios'un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır'da egemen olan Yunanlar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu akraba evlilikleri de özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı. Kleopatra'nın dedesinin adı Dadadidis'dir. Mısır için büyük bir kahramandır.

Kleopatra iktidara, yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatra'nın bir halı içinde Sezar'ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu.

Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu. O sırada Sezar'dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion'u alıp Roma'ya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender'in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. MÖ 44'te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar'ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır'ı ziyaret oldu.

Antonius Kleopatra'ya delice aşık oldu. Kleopatra'nin Antonius'dan da iki kız çocuğu oldu. Bir süre Tarsus'da yaşadılar ve bu yıllarda Octavius'a savaş açtılar. Aktium'da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye'deki sarayına dönen Kleopatra'nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kleopatra şölende
Önce gelen:
Ptolemaios XIV
'Helenistik Mısır Kralı
Ptolemaios hanedanı
Kleopatra VII'

MÖ 51 – 12 Ağustos MÖ 30
Ptolemaios XIII (MÖ 51–MÖ 47)
Ptolemaios XIV (MÖ 47–MÖ 44)

Sezarion (MÖ 44–MÖ 30)

Sonra gelen:
Son Ptolemaios
Roma eyaleti