İçeriğe atla

VI. Ramses

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Standing man holding the hair of a man on his knees.
Şu anda Mısır Müzesi'nde bulunan Karnak'tan bir heykel, VI. Ramses'i bağlı bir Libyalı tutsağı tutarken gösteriyor.

VI. Ramses Nebmaatre-Meryamun (bazen Ramesses veya Rameses olarak yazılır, aynı zamanda diğer adı Amenherkhepshef C [note 1] olarak da bilinir) Mısır'ın Yirminci Hanedanlığının beşinci hükümdarıydı. MÖ 12. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar yaklaşık sekiz yıl hüküm sürdü ve III. Ramses ile kraliçe Iset Ta-Hemdjert'in oğluydu. Bir prens olarak, Ramses Amunherkhepeshef olarak biliniyordu ve kraliyet katibi ve süvari generali unvanlarını elinde tutuyordu. Yerine, VII. Ramses Itamun geçti.

İktidardaki firavun ve VI. Ramses'in büyük abisi olan V. Ramses'in ölümünden sonra tahta çıktı. Taç giyme töreninden sonraki geçen ilk iki yılda Libyalı veya Mısırlı yağmacıların baskınlarını durdurdu. VI. Ramses, Krallar Vadisi'nde V. Ramses için planlanmış bir mezar olan KV9'u gasp etti ve kendisi için genişletip yeniden dekore ettirdi. VI. Ramses, Kraliçeler Vadisi'nde bugün hiçbiri bilinmeyen altı mezar daha planlamış ve yaptırmış olabilir.

Mısır, VI. Ramses döneminde Kenan'daki son kalelerinin kontrolünü kaybetti. Nubia'daki Mısır işgali devam etmesine rağmen, Asya topraklarının kaybı Mısır'ın ekonomisini zorladı ve fiyatları artırdı. İnşaat projelerini finanse etmek giderek zorlaşırken, VI. Ramses atalarının anıtlarını gasp etti. Kendi kült heykellerine düşkündü. Mısırbilimci Amin Amer, VI. Ramses'i "huzursuzluk ve çöküş çağında büyük bir firavun gibi görünmek isteyen bir kral" olarak nitelendiriyor.

Firavunun gücü, VI. Ramses'in yönetimi sırasında Yukarı Mısır'da azaldı. VI. Ramses, kırk yaşlarında, hükümdarlığının sekizinci veya dokuzuncu yılında öldü. Yağmacılar mezara zarar vermeden önce mumyası 20 yıldan az bir süre mezarında el değmeden yattı. Vücut Pinedjem I döneminde KV35'e taşındı ve 1898'de Victor Loret tarafından keşfedildi.

Not listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The "C" in this name is not part of Ramesses VI's original Egyptian name, rather it is a denomination added in modern Egyptology to distinguish him from other people of the same name: Amenherkhepshef A, a son of Ramesses II, Amenherkhepshef B, a son of Ramesses III, and Amenherkhepshef D a son of Ramesses VI.