VII. Antiohos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
VII. Antiokhos Sidetes Evergetes
Αντίοχος Ζ' Σιδήτης;
VII. Antiokhos Sidetes
Antiochus VII coin (Mary Harrsch).jpg
VII. Antiokhos Sidetes'in bastırdığı gümüş sikke.
Selefkos Kralı
Hüküm süresi MÖ 138 - MÖ 129
Önce gelen Diodotus Trifon
Sonra gelen II. Alexanderos Zabinas
Eş(leri) Kleopatra Tea
Çocukları IX. Antiokhos Kyzikenos, VIII. Laodice, IX. Laodice
Hanedan Selefkos Hanedanı
Babası I. Demetrius Soter
Annesi (muhtemelen) V. Laodice
Ölüm MÖ 129
Dini Çoktanrılı Antik Yunan dini

VII. Antiokhos Sidetes (UFA, antiohos siditis; Yunanca, Αντίοχος Ζ΄ Σιδήτης ) (Sayda'dan), (MÖ 138-MÖ 129 döneminde Helenistik Seleukos İmparatorluğu'nun hükümdarıdır. Doğum tarihi bilinmemektedir. Son büyük Seleukos kralıdır.

Hayati[değiştir | kaynağı değiştir]

Antiokhos II. Demetrius Nikator'un küçük kardeşi olidi ve agabeyi kral iken kardeşinin Diodotus Trifon ile yaptığı mucadeleye katilmamasını sgalamak için onu Side'ye gönderdi. Temmuz/Agustos MO. 138 kardeşi kral I. Demetrius Nikator Partlar Kralı Büyük I. Mithriadates ile savaşa girişip bu savaşta yenilip esir dustu. Bu savaşta Partlar Seleukos Impartorlugu'na bağlı olan Medya, Babil ve Elam'i ellerine geçirdiler. II. Demetrius'un Partlılar tarafından ele geçirilmesi sonucu cesaretlenen VII. Antiokhos Side'den ayrılıp Antakya'ya gelip orada agabeyi II. Demetrius'un karısi Kleopatra Tea ile evlendi. Böylelikle Seleceus Krallığı'na olan mesru hakkini daha da kuvvetlendirdi. Bu evlikten oalan çocukları V. Seleukos Philometor ve VIII. Antiokhos Gripus olup bunlar için VII Antiochus hem baba hem de yarı-kardes oldular.

Diger taraftan II. Demetruius'un esir dusmei ile tahti gasp etmis olan Diodotus Trifon, etrafında Giritli koruma birlikleri ile Seleucya asillerinin kendinden hosnutsuzlandırmisdi. Bunlar VI. Antiochus'un kral olmasını istemeye başladılr. Agustos MO 138'denn önce VII. Antiochus kendinin tutan muttefik asiller ve onlarain yerel orduları ile bilikte birlikte Seleucus Kralolig tahtini gasp etmis olan Diodotus Trifon'a karşı bir askeri sefer yaptı. Bu seferde VII. Antiochos Akdeniz'de kıyı kale-sehri olan Dor'a yurudu ve bu kaleyi kusatti. Diodous Trifon deniz'den kacarak Ortthosia'ya gitti ve oradanda kendini tutan bölgenin merkezi olan Apamea'ya gecti. VII. Antiochos onu takip etti. Kendini koruyamayacağını anlayan Diodous Trifon ya intihar etti; ya da yakalanıp olduruldu.

KudüsMÖ 134'te kuşatmıştır. Josephus'a göre[1] Haşmonayim kralı Yohanan Hurkanus Kral Davud'un mezarını açmış ve oradaki paraları Antiokhos'a vererek şehri kuşatmayı bırakmasını istemiştir. Bunun ardından Sidetes, Hirkanus'un kontrolü altındaki bir Yahudi desteğiyle, Partlara saldırmıştır ve Mezopotamya, Babil ve Medya'yı almıştır; ancak II. Phraates tarafından tuzağa düşürülüp öldürülmüştür. Erkek kardeşi Demetrius II Nikator salıverilmiştir; ancak Seleukos toprakları sadece Suriye ile sınırlı kalmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Josephus The Jewish Wars (1:60)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Josephus (İng. çev.:William Whiston) (2009) The Wars of the Jews ; Or, The History of the Destruction of Jerusalem
  • "Antiochus VII Sidetes [ca. 159 - 129 BCE; slain in battle" maddesi Mahlon H. Smith (ed) "Virtuareligion.net" websitesinde [1] (İngilizce)
  • Jona Lendering, "Antiochus VII. Sidetes", Livius,org websitesinde (İngilizce) [2] (İngilizce)
VII. Antiohos
Doğumu: -- Ölümü: MÖ 146
Önce gelen
Diodotus Trifon
Seleukos Kralı
MÖ. 150– MÖ. 146
Sonra gelen
II. Alexanderos Zabinas