II. Kambises

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Kambises
İran Kralı
Hüküm süresiMÖ 530-522
Önce gelenBüyük Kiros
Sonra gelenSmerdis
Mısır firavunu
Hüküm süresiMÖ 525-530
Önce gelenÜçüncü Fısıh
Sonra gelenSmerdis
ÖlümMÖ 522
günümüz Suriye 'nin bir yerinde
Eş(ler)iArtystone
Atossa
Fydyma
HanedanAhameniş
BabasıBüyük Kiros
AnnesiCassandane

II. Kambises (Antik Farsça: Kambūjia, Farsça: کمبوجیه, ölümü MÖ 522) Ahameniş Hanedanı'ndan Pers imparatoru.

Büyük Kiros'un oğlu ve halefidir. Şehzadeliği sırasında Babil kralı ilan edildi. MÖ 530'da babasının doğu seferinde öldürülmesi üzerine şah oldu.

Babasının yarım kalan Orta Doğu istilasını tamamlayarak Mısır'ı işgal etti. Ancak daha öteye gidecek iradeden yoksundu; Afrika içlerine düzenlediği sefer fiyaskoyla sonuçlandı, Libya'ya doğru yolladığı keşif birlikleri başarısız oldu ve Kartaca'yı işgal planları Fenikeli denizciler tarafından engellendi.

Mısır'da kutsal sayılan Apis boğasını öldürtmesi yerli halkı öfkelendirdi. Rivayete göre bu saygısızlığı yüzünden delilikle cezalandırıldı. Cinnet geçiren Kambises, kardeşlerini öldürttü. Mısır'da çakılıp kalması muhalefeti harekete geçirdi, İran'da ortaya çıkan biri kendini şah ilan etti. Bu kişi Kambises'in öldürülmekten kurtulan kardeşi Smerdis olduğunu iddia ediyordu, sonraları ise Gaumata adında bir Mecusi büyücüsü olduğu söylenecekti. Kambises bu rakibiyle savaşmak için İran'a dönmeye yeltendiyse de cinnet anında intihar etti.

Kambises'in Libya tarafına yolladığı fakat çölde kum fırtınasına kapılıp kaybolan ordusu hakkındaki rivayetler, bazı araştırmacıların ilgisini çekmektedir. 2009 yılında Angelo ve Alfredo Castiglioni kardeşler çölde kaybolan ordusunun kalıntılarını bulduklarını açıkladılar.

II. Kambises
Doğumu:  ? Ölümü: MÖ 522
Önce gelen
Büyük Kiros
Pers Kralı
MÖ 530–MÖ 522
Sonra gelen
Smerdis
Önce gelen
III. Psammetik
Mısır firavunu
MÖ 525–MÖ 522