İçeriğe atla

VI. Seleukos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antakya antik kentinde darb edilmiş VI. Seleukos Epifanes Nikator'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde kral Seleucus VI Epiphanes Nicator portresi, arka tip tahtta oturan Zeus sağ elinde Nike sol elinde asa tutuyor, çevresinde ΒΑΣΙΛΕΩΕ ΣΕΛΕΥΚΟΥ ΕΠΙΦANOΥΣ NIΚAΤΟΡΟΣ - BASILEOS SELEUKOU EPIPHANOUS NIKATOROS lejantı.

VI. Seleukos Epifanes Nikator (YunancaΣέλευκος Ἐπιφανής Νικάτωρ), MÖ 96 ve 94 yılları arasında Helenistik Seleukos İmparatorluğu'nun Kralı.

Kral VIII. Antiokhos Grypus ve Kraliçe Tryphaena'nın [Τρύφαινα] oğludur. Seleucus VI Epiphanes [Σέλευκος Ἐπιφανής Νικάτωρ], babası ve amcası IX. Antiohos arasında, MÖ 96'da Antiochus VIII'in öldürülmesiyle sona eren bir iç savaş döneminde yaşamıştır. MÖ 96'da Seleucus VI Epiphanes, babasının ölümünün intikamını almak için üvey amcası olan IX. Antiohos'u yenmiştir. Ertesi yıl MÖ 95 tarihinde IX. Antiohos'un oğlu X. Antiokus Eusebes Filopator tarafından yenilgiye uğratılmış ve Suriye'den Kilikya'daki Mopsuestia antik kentine kaçmak zorunda kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]