VI. Mithridatis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
VI. Mithridatis
Pontus Kralı
Hüküm süresiMÖ 120-63
Önce gelenV. Mithridatis
Sonra gelenII. Farnekes
DoğumMÖ 135
ÖlümMÖ 63
Sinop
BabasıV. Mithridatis
AnnesiVI. Laodice
Pontos Yunan Krallığı. Mithradates VI Eupator'a ait Pergamon antik kentinde darb edilmiş stater sikke. Sikke ön yüzde Mithradates VI portresi,arka tip Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte otlayan geyik ve BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantı görülmektedir.
Pontos Yunan Krallığı. Mithradates VI Eupator'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Sikke ön yüzde Mithradates VI portresi,arka tip Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte Pegasos tasviri ile birlikte BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantı görülmektedir.

VI. Mithridatis veya Mithridatis Eupator[a] veya Büyük Mithridatis (Yunanca Μιθριδάτης, MÖ 135MÖ 63), Pontus kralı olarak Anadolu'da MÖ 120 - MÖ 63 yıllarında hüküm sürdü.

Roma Cumhuriyeti'ne karşı savaşan en başarılı ve zeki düşmanların başında sayılır. Roma Cumhuriyetinin dönemindeki en başarılı komutanları olan Sulla, Lucullus ve Pompey ile Mithridatis Savaşları adı verilen savaşlarda üç kez karşılaşmıştır.

Mithridatis Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Mithridatis Savaşı, MÖ 88 - MÖ 84 yılları arasında Sulla'nın ordusu ile Mithridatis arasında gerçekleşmiştir. Sulla, zafer kazandığı birkaç çarpışmanın ardından, Roma'da rakibi olan general Gaius Marius'un güç kazandığı haberini almış ve hızlı bir barış antlaşması ayarlayarak Roma'ya dönmüştür. İki tarafın da üstünlük sağlayamadığı bu savaşın sonunda Sulla, Lucius Licinius Murena'yı Anadolu'daki kuvvetlerinin başına bırakmıştır. Mithridatises, kısa süreceğini öngördüğü bu barış dönemini ordusunu kuvvetlendirmek için kullanmıştır.

İkinci Mithridatis Savaşı, Murena'nın MÖ 83 yılında Mithridatis'e saldırmasıyla başlamış ve iki yıl sürmüştür. Bu savaşta büyük bir zafer kazanan Mithridatis, lehine olan bir barış antlaşması elde etmiştir.

İkinci Mithridatis Savaşı'ndan on yıl sonra, Roma'nın Bitinya'yı (Günümüzdeki Bursa ve Zonguldak arasındaki bölge) ilhak etme kararı almasının ardından Üçüncü Mithridatis Savaşı başlamıştır. On yıl süren bu savaşta önce Lucullus ve ardından Pompey, Mithridatis'ın karşısına çıkmıştır. Mithridatis, önceleri Pontus krallığı civarında muhabereler kazansa da sonunda Pompey'e ağır şekilde yenilmiştir. Bu yenilginin ardından en önemli müttefiki olan Ermenistan kralı 2. Tigranes'in desteğini de kaybeden Mithridatis, Gürcistan üzerinden o sırada oğlunun yönetiminde olan Azov bölgesine kaçmak zorunda kalmıştır.

Antik Sikkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pontus Krallığında en çok sikke dbasımı VI. Mithradates döneminde olmuş ve bölgedeki kentlerin çoğu Hellenistik Dönem’de Pontus kralı VI. Mithradates döneminde antik sikke basımı yapmıştır. VI. Mithridates'den önce Pontus sikkeleri çok nadirdir. Pontus Bölgesinde, Kraliyet ve Şehir sikkeleri arasında farklılık vardır. Kraliyet sikkeleri altın ve gümüş olarak basılırken, şehirlerin basmış olduğu antik sikkeler bronz olup sikkelerin arka yüzlerinde basıldığı antik kentin adı görülmektedir. Kral VI. Mithradates'e ait Stater sikkeler ön yüzlerde diadem'li VI. Mithridates portresi, arka tiplerde Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte otlayan geyik ve BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantları görülmektedir. VI. Mithridates'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan gümüş antik sikkelerin ön yüzlerinde diadem'li VI. Mithridates portresi, arka tiplerde Dionysos çelengi içinde hilal ve yıldız ile birlikte otlayan geyik ve BAΣIΛEΩΣ MIΘPAΔATOY EYΠATOPOΣ/BASILEOS MITHRADATOU EUPATOROS lejantları görülmektedir. MÖ 96-88 sikkelerinde arka tiplerde geyik yerine Pegasus tasviri bulunmaktadır. VI. Mithridates, Büyük İskender'in koruması ve Trakya Kralı Lysimachos adına da sikke basılmıştır. Bu tip Stater sikkeler ön yüzlerde VI. Mithradates'in özellikleriyle tanrılaştırılmış Büyük İskender portresi, arka tiplerde Athena Nikephoros tahtta oturmakta elinde baykuş ve çevresinde BAΣΙΛΕΩΣ ΛΥΣIMAXOY/BASILEOS LYSIMACHOS lejantları görülmektedir. VI. Mithridates, Büyük İskender adına da Tetradrahmi kategorisinde olan gümüş antik sikke bastırmış ve sikke ön yüzlerde Herakles [Büyük İskender] portresinin yerine Herakles olarak kendi portresini ekletmiş, arka yüzde ise tahtta oturan Zeus ve BAΣIΛEΩΣ AΛEΞAN∆POY/BASILEOS ALEKSANDROU lejantları görülmektedir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü Mithridatis savaşı kaybetmesinin ardından Anadolu'da barınma şansı kalmadığını anlayan Mithridatis, o güne değin müttefiki olan 2. Tigranes'in sığınma talebini reddetmesinin ardından bugünkü Gürcistan üzerinden, oğlunun idaresindeki Azov bölgesine gitmiştir. Ülkedeki iktidarı direnişle karşılaşmadan ele geçirmesinin ardından savaş hazırlıklarına karşı çıkan oğlu Machares'i idam ettirmiştir.

MÖ 63. yılında babasına karşı isyan çıkaran 2. Farnakes'in eline düşmemek için sarayında intihar etmiştir. Ömrü boyunca geliştirdiği ve adını verdiği zehre karşı bağışıklık kazanma yöntemi olan Mitridatizm ustası olduğu için, kendini zehirleme çabaları boşa çıkmış ve kendini yakın korumasına öldürtmek zorunda kalmıştır.

VI. Mithridatis zamanında Pontus topraklarının gelişimi
Koyu pembe renk devraldığı toprakları, pembe renk fethettiği yerleri, yeşil renk ise müttefiki Ermenistan topraklarını gösterir

Pontus Kralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eupator, asilzade anlamındadır
Resmî unvanlar
Önce gelen:
V. Mithridatis
Pontus Kralı
MÖ 120-63
Sonra gelen:
II. Farnekes