V. Mithridatis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Euergetes (Hayırsever) Mithridatis
Mithridates’in terakotadan yapılmış heykeli
Mithridate V Evergète (Louvre, CA 1972).jpg
Pontus Krallığının 7. Kralı
Hüküm süresi MÖ 150-120
Önce gelen IV. Mithridatis
Sonra gelen VI. Mithridatis
Ölüm 120
Sinop
Eş(ler)i Leodike (Selevkos Prensesi) (IV. Antiokhos Epiphanēs’in kızı)
Çocuk(lar)ı Leodike ( Kapadokya Kraliçesi-VI. Ariarathes’in eşi), VI. Mithridatis, Mithridates Chrestus, Leodike (Kardeş eş-VI. Mithridatis’in eşi)
Hanedan Mithridates Hanedanı
Babası I. Farnekes
Annesi Selevkoslu Nysa

V. Mithridatis (Μιθριδάτης ὁ εὐεργέτης –Hayırsever Mithridatis anlamında); 7. Pontus kralı. Babası I. Farnekes, annesi Selevkoslu Nysa’dır. Amcasının MÖ 150 yılında veliaht bırakmadan ölmesi üzerine Pontus kralı olmuştur. MÖ 152 yılından sonraki bir tarihte Selevkos İmparatoru IV. Antiokhos Epiphanēs’in kızı VI. Leodike ile evlenmiştir.

Roma Cumhuriyeti ile olan iyi ilişkilerini sürdürerek onlara Üçüncü Pön Savaşı (MÖ 149-146) ile Pergamon Kralı Aristonikosla MÖ 131-129 yıllarında yapılan savaşlarında yardımda bulundu. Desteklerinden dolayı Pergamon Krallığını ilhak eden Roma’nın konsülü Manius Aquillius’un Anadolu topraklarını düzenleme çalışmaları kapsamında Frigya ve Galatya toprakları kendisine verildi. Roma Senatosu bu durumu kabul edip onaylamasa da Frigya topraklarındaki Pontus hakimiyetini hükümdarlığı süresince sürdürebildi.

Kapadokya Krallığındaki iç karışıklığa müdahale ederek buraya düzenlediği sefer sayesinde bazı toprak kazanımları elde etti.

Roma ile iyi ilişkileri olmasına rağmen, Anadolu’daki Roma ilerleyişine karşı kara ve deniz ordusunu güçlendirme çalışmalarında bulundu..[1]

MÖ 120’de Sinop’ta düzenlenen bir ziyafette suikast sonucunda zehirlenerek öldürülmüştür. Kendisine suikast düzenleyenler kesin olarak bilinmemekle birlikte Roma'nın ya da karısı VI. Leodike’nin bu suikastta rol aldıkları yönünde düşünceler bulunmaktadır. Ölümünden sonra oğullarının küçük yaşta olması nedeniyle karısı VI. Leodike naip olarak krallığı yönetmeye başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bakır, Abdulhalik; Aksoy, Fatih (2018). "Roma Hâkimiyetine Kadar Sinop Şehri". Cappadocia Journal Of History And Social Sciences, 11. cahij.com. s. 46. 8 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Mart 2022. 
Önce gelen:
IV. Mithridatis
Pontus kralı
y. MÖ 150 - y. MÖ 120
Sonra gelen:
VI. Mithridatis