II. Seleukos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Seleukos Kallinikos Pogon
Σέλευκος Β΄ ὁ Καλλίνικος ὁ Πώγων
II. Seleukos Kallinikos
SeleucusII.jpg
II. Seleukos Kallinikos döneminde basılmış bir gümüş sikke. Ters tarafta Apollo'nun resmi. Yunanca yazı ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΣΕΛΕΥΚΟΥ (Seleukos Kralının).]]
Seleukos Kralı
Hüküm süresi MÖ 246 - MÖ 226
Önce gelen II. Antiohos Theos
Sonra gelen III. Seleukos
Doğum y. MÖ 265
Ölüm MÖ 225
Eş(ler)i II. Laodice
Çocuk(lar)ı III. Seleukos
III. Antiohos
Antiochis
Iki daha çocuk
Hanedan Seleukos Hanedanı
Babası II. Antiohos Theos
Annesi I. Laodice
Dini Çoktanrılı Antik Yunan dini

II. Seleukos Kallinikos Pogon (Antik Grekçe: Σέλευκος Β΄ ὁ Καλλίνικος ὁ Πώγων) (d. y. MÖ 265 - ö. MÖ 225) Taşıdıgı lakaplar olan Kallinikos ve Pogon sırasıyla "güzel galip" ve "sakallı" anlamlarına gelmektedir. Seleukos İmparatorluğu'nun bir hükümdarıdır ve MÖ 246-226 yılları arasında tahtta kalmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Seleukos İmparatoru olan II. Antiohos Theos ile eşi Laodice'nin en büyük oğlu olarak MÖ 270 civarında doğmuştur. Babası II. Antiokus Teos'un ölümünden sonra, annesi Laodice'nin taraftarları Berenice ve oğlunu Antiocheia'da öldürmüşler, sonra II. Seleukos Kallinikos annesi tarafından Efes'te kral ilan edilmiştir.

Bu olay hanedan içinde bir kan davası olarak gelişen III. Suriye Savaşı'nı başlattı. Berenice'nin kardeşi ve Mısır hükümdarı olan Ptolemy III, Seleukos İmparatorluğunu istila etti ve de Fırat Nehri'ne (ve belki ötesine) kadar ilerledi. Seleukos İmparatorluğu'nun doğu vilayetleri ona teslim oldular, bu arada Mısır donanması da Anadolu kıyılarına yayıldı.

Seleukos, Anadolu'nu iç bölgelerinde hakimiyetini korumayı başardı. Ptolemy Mısır'a geri dönünce II. Seleukos Kallinikos Kuzey Suriye'yi ve İran'ın yakın vilayetlerini geri aldı. Ancak, II. Seleukos Kallinikos'un genç kardeşi Antiokus Hieraks, annesinin desteklediği bir grubun girişimiyle II. Seleukos Kallinikos'un rakibi haline geldi.

Ankyra Muharebesinde (yaklaşık MÖ 235'te) II. Seleukos Kallinikos kardeşi tarafından ezici bir yenilgiye uğradı. Torosların ötesindeki toprakları kardeşine ve Anadolu'daki diğer güçlere teslim etti.

II. Seleukos Kallinikos sonra Partiya'yı tekrar ele geçirmek için bir kıyıdan iç bölgelere doğru bir sefer yaptı, ama bir sonuca ulaşamadı. Bazı kaynaklara göre hatta birkaç yıl boyunca bir Part kralı tarafından tutsak edildi. Başka kaynaklar ise, onun hükümdarlığını tanıyan I. Arsaces ile barıştığını belirtir.

Anadolu'da Pergamon (modern Bergama)'da Pergamaom Krallığı devletini kuran I. Attalus zamanında güç kazanır. Antiokus Hieraks, Pergamon'a kaybettiği topraklar yerine kardeşininkilere el atar ama başarısız olur, sonunda MÖ 228 veya 227'de sürgündeyken attan düşmesi sonucu ölür.

Yaklaşık bir yıl sonra Seleukos attan düşerek ölür. Yerine büyük oğlu III. Seleukos daha sonra da küçük oğlu III. Antiohos geçer. Bunların her biri karısı Laodice II'nin oğullarıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Seleukos
Doğumu: MÖ 270 civ. Ölümü: MÖ 226
Önce gelen
II. Antiohos Theos
Seleukos İmparatoru
MÖ 246MÖ 226
Sonra gelen
III. Seleukos