Menes

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Menes (Arapça: مينا; Antik Yunanca: Μήνης;[1] Mısırca: Meni), bazı tarihçilere göre de Mısır'ın Erken Hanedanlık Dönemi'nin ilk hükümdarı olduğu öne sürülen firavun.[2] Antik Mısır'da hakkında birçok tartışma olan bir firavun olarak öne çıkmaktadır.

Özellikle Narmer Tabletlerinin bulunmasından önce Aşağı ve Yukarı Mısır'ın birleştiricisi ve gerçek anlamda ilk Mısır Firavunu olduğu düşünülen Menes'in söz konusu tabletlerde hiçbir şekilde bahsedilmemesi, önemli bir tartışmayı ortaya çıkarmış ve günümüzde birçok tarihçi bu arkeolojik buluntular neticesinde, Narmer'in ilk firavun ve Mısır'ın birleştiricisi olduğu konusunda görüş birliği içerisindedir.

Tarihsel kayıtların çok net olmaması ve çeşitli firavun listelerinde görülen farklılıklar sebebiyle, günümüzde Menes'in Narmer veya Hor-Aha'ya ait bir isim olduğu düşünülmekte ve Antik Mısır'daki ünlü Memphis şehrinin kurucusu olduğu düşünülmektedir.

Bazı firavunlar listesinde Min veya Meni diye de adlandırılmış olan Menes'in Manetho'nun kitabından 62 yıl hüküm sürdüğü ve bir su aygırı tarafından öldürüldüğünden bahsedilmektedir. Ayrıca Nil Nehri'nin su düzeylerini ölçmeye yarayan nilometreyi de onun icat ettiği sanılıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
  1. ^ Edwards 1971: 11
  2. ^ Beck et al. 1999