II. Filip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Filip
II Filip'in büstü
Makedonya kralı
Hüküm süresiMÖ 359 - MÖ 336
Önce gelenIII. Perdiccas
Sonra gelenBüyük İskender
DoğumMÖ 382
Pella, Makedonya
ÖlümEkim MÖ 336
(46 yaşında)
Vergina, Makedonya
DefinVergina, Makedonya
Eş(ler)iAudata
Phila
Nicesipolis
Philinna
Olympias
Meda
Makedon Kleopatra Eurydice
Çocuk(lar)ıCynane
III. Filip
Büyük İskender
Makedon Kleopatra
Makedon Thessalonike
Europa
Caranus
Tam adı
Φίλιππος
HanedanArgead hanedanı
BabasıIII. Amyntas
AnnesiI. Eurydice
DiniAntik Yunan dini

II. Filip (Philippos; MÖ 382 – MÖ 336), antik Yunan Makedonya Kralı. Rahip Isokrates tarafından Helen birliğini sağlayacak kişi olarak görülüyordu. MÖ 359-336 arasında Makedon krallığını üstlendi. Tahta geçer geçmez ilk iş olarak ülkesini askeri, siyasi ve ekonomik anlamda güçlü bir konuma getirdi, profesyonel ordu kurdu, mancınıklar geliştirdi. Sonraları Bisalt topraklarının madenlerini ele geçirdi. Pydina ve Potidai’yi ele geçirdi. Olympias ile evlenerek nüfuzunu güçlendirdi.

Delphoi’deki dinsel birliğin Thebai’nin kontrolü ve koruması altına girince Phokisler Delphoi’yi işgal etti. Böylece MÖ 355’te Kutsal Savaş ortaya çıktı. II. Philippos savaşa katılarak büyük bir zafer ve prestij kazandı. Teselya Birliği’nin arkbonu seçildi. Sonrasında Phokis topraklarına egemen oldu. Bizantion üzerine yürüdüyse de başarılı olamadı (MÖ 340/39).[1]

MÖ 339’da Lokrisler Delphoi’ye saldırmıştı. Delphoi amphiktionu da II. Philippos’tan yardım istemişti. Böylece Orta Yunanistan’a girdi. MÖ 338’de II. Philippos’un phalankslarından oluşan profesyonel ordusu, Atina ve Thebai’nin hoplit ağırlıklı geleneksel ordusunu mağlup etti. Helenler de Khairnoneia Savaşı ile Makedonya’nın gücünü kabul etti ve Makedonya ile uzlaşma içine girmek zorunda kaldı.[2]

Sonraları Helenlerin sempatisini kazanan ve Helen birliğini inşa edecek tek kişi olarak görülen II. Philippos Helen kentlerini ulusal bir kongreye çağırdı (MÖ 337). Alınan kararlar ile Helen birliği oluşturuldu. Sparta birliğin dışında kalmıştı. Siyasi ve askeri yönü olan bu birlik Korinthos Birliği olarak anıldı. Philippos da birliğin hegemonu seçildi.[3] Batı Anadolu’daki kentleri Pers egemenliğinden kurtarmak için hazırlıklara başlandıysa da kendisi uğradığı bir suikastle öldü. Onun idealini oğlu Büyük İskender gerçekleştirecekti.

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Philip'in çoklu evliliklerinin tarihleri ve eşlerinden bazılarının isimleri tartışmalı. Athenaeus, tarafından sunulan evlilik sırası aşağıdadır:

 • İlirya kralı Bardyllis'in kızı Audata. Cynane'nin annesi.
 • Elimeia'lı Phila, Derdas'ın kız kardeşi ve Elimiotis'in Machatas'ı.
 • Pherae Nicesipolis, Selanik'in annesi Teselya.
 • Olympias of Epirus, Büyük İskender ve Kleopatra'nın annesi.
 • Arrhidaeus'un annesi Larissa'lı Philinna
 • Trakya Kralı Cothelas'ın kızı Odessos Meda'sı.
 • Kleopatra, Hippostratus'un kızı ve Makedonya generali Attalus'un yeğeni. Philip onun adını Kleopatra Makedonyalı Eurydice olarak değiştirdi.

Aigai'deki II. Philip Türbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1977'de Yunan arkeolog Manolis Andronikos, Makedon krallarının başkenti ve mezar yeri olan modern Vergina yakınlarındaki Aigai'de Büyük Tümülüs'ü kazmaya başladı ve tümülüsteki dört mezardan ikisinin antik çağlardan beri bozulmamış olduğunu buldu. Dahası, bu ikisi ve özellikle Mezar II, müthiş hazineler ve yüksek kaliteli ve gelişmiş nesneler içeriyordu.[4]

Bazı yıllar boyunca çok tartışmalar olmasına rağmen,[5] Mezar II'nin keşfi sırasında şüphelenildiği gibi, biri tutarlı bir şekilde biri Yanlış hizalanmış bir tibiayaya sahip bacak vardı (II.Philip'in tibyasını kırdığı kaydedildi). Ayrıca, kafatasındaki kalıntılar, bir nesnenin delinmesi nedeniyle sağ göze verilen hasarı göstermektedir.[6][7]

2015 yılında yayınlanan kemiklerle ilgili bir araştırma, Philip'in Mezar II'de değil Mezar I'de gömüldüğünü gösteriyor.[8] Yaş, diz ankilozu ve Philip'in yaşadığı delici yara ve topallıkla eşleşen bir delik temelinde, çalışmanın yazarları Vergina'daki I. Mezar kalıntılarını II.Philip kalıntıları olarak tanımladılar.[8] Bunun yerine II. Mezar, çalışmada Kral Arrhidaeus ve eşi II.Eurydice'ye ait olarak tanımlanmıştır.[8] Ancak, bu ikinci teorinin daha önce yanlış olduğu gösterilmişti.[9]

Daha yeni araştırmalar, Mezar II'nin II.Philip'nin kalıntılarını içerdiğine dair daha fazla kanıt veriyor.[9]

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya'daki Vergina'daki (Aegae antik kenti - Αἰγαί) heroonun Büyük İskender ailesinin ibadetine adandığı ve Philip'in kült heykelini

II. Philip Heykeli, MS 350-400.

barındırdığı düşünülüyor. Bir kahraman olarak görülmesi veya ölümü üzerine tanrılaştırılması muhtemeldir. Makedonlar Philip'i bir tanrı olarak görmese de, Yunanlardan başka tür tanınırlıklar da aldı.

Isocrates bir keresinde Philip'e, Pers'i yenerse, tanrı olmaktan başka yapacak bir şey kalmayacağını yazdı[10] ve Demades, Philip'in on üçüncü tanrı olarak görülmesini önerdi; ancak, Philip'in oğlu İskender'e atfedilen ilahi statüye yükseltildiğine dair net bir kanıt yoktur.[11]

Kurgusal tasvirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fredric March, Büyük İskender (1956) filminde Makedon II. Philip'i canlandırdı.
 • Val Kilmer, Oliver Stone'un 2004 tarihli biyografik Alexander filminde Makedon II. Philip'i canlandırdı.
 • Sunny Ghanshani, Siddharth Kumar Tewary'nin Porus serisinde Makedon II. Philip'i canlandırdı.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hegemony Gold: Wars of Ancient Greece(Antik Yunanistan Savaşları), Yunanistan'da II.Philip'in kampanyalarını takip eden bir PC strateji oyunudur.

İthaflar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yunanistan'ın en başarılı hentbol takımlarından Filippos Veria, II.Philip'in adını taşıyor. Takımın ambleminde de tasvir edilmiştir.
 • II.Philip, Kozani'de konuşlanmış olan Helen Ordusu 2. Destek Tugayı'nın ambleminde tasvir edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Tekin, Oğuz (Mart 2014). Helen ve Roma Tarihi (5 bas.). Eskişehir: Anadolu Üniversitesi AÖF. ss. 57-58. ISBN 978-975-06-1038-7. 
 2. ^ Tekin, a.g.e., s. 58
 3. ^ Tekin, a.g.e., s. 59
 4. ^ National Geographic article outlining recent archaeological examinations of Tomb II 1 Ağustos 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 5. ^ Hatzopoulos B. Miltiades, The Burial of the Dead (at Vergina) or The Unending Controversy on the Identity of the Occupant of Tomb II. Tekmiria, vol. 9 (2008) 28 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 6. ^ See John Prag and Richard Neave's report in Making Faces: Using Forensic and Archaeological Evidence, published for the Trustees of the British Museum by the British Museum Press, London: 1997.
 7. ^ "Musgrave J, Prag A. J. N. W., Neave R., Lane Fox R., White H. (2010) The Occupants of Tomb II at Vergina. Why Arrhidaios and Eurydice must be excluded, Int J Med Sci 2010; 7:s1–s15". 27 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2021. 
 8. ^ a b c Antonis Bartsiokas (20 Temmuz 2015). "The lameness of King Philip II and Royal Tomb I at Vergina, Macedonia". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 112 (32): 9844-48. Bibcode:2015PNAS..112.9844B. doi:10.1073/pnas.1510906112. PMC 4538655 $2. PMID 26195763. 
 9. ^ a b New Finds from the Cremains in Tomb II at Aegae Point to Philip II and a Scythian Princess, T. G. Antikas* and L. K. Wynn-Antikas, International Journal of Osteoarchaeology
 10. ^ Ferguson, Everett (1993). Backgrounds of early Christianity. 2nd ed. Grand Rapids, Mich.: W.B. Eerdmans. ISBN 0-8028-0669-4. OCLC 28028705. 
 11. ^ Long, Charlotte R. (1987). The twelve gods of Greece and Rome. Leiden: E.J. Brill. ISBN 90-04-07716-2. OCLC 15220868.