III. Attalos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Attalos
Pergamon Kralı
Hüküm süresi M.Ö. 138-133
Önce gelen II. Attalos
Sonra gelen III. Eumenis
Doğum MÖ 170
Pergamon (günümüzde Bergama)
Ölüm MÖ 133
Pergamon (günümüzde Bergama)
Hanedan Attalos Hanedanı
Babası II. Eumenis
Annesi Stratonike

III. Attalos (Άτταλος Γ') (d. M.Ö. 170 Pergamon (günümüzde Bergama) - ö. M.Ö. 133, Pergamon (günümüzde Bergama)) (Pergamon Krallığının son Kralı, Attalos Hanedanının altıncı üyesi M.Ö. 138 - M.Ö. 133 yılları arasında hüküm sürdü. Κral II. Eumenis ile Kraliçe Stratonike'in oğludur. Annesine olan bağlılığından ve sevgisinden dolayı "Annesini seven", (Φιλάμετορ) olarak anılır. Amcası II. Attalos ölünce kral oldu.

Genç yaşta Mısırlı Ptolemaios Hanedanından Berenike ile nişanlanmıştı ancak nişanlısı daha evlenmeden önce öldü.

Diğer Pergamon Kralları’ndan farklı olarak, kuşkucu ve zalim davranışları nedeniyle hem kendi halkı hem de komşu halklar tarafında nefret edilmesine yol açıldı.

Adı kötü ve dengesize çıktığından III. Attalos'a ilişkin fantastik söylentiler, anlatılar yayılmıştı. Yazılanlara göre kraliyet bahçelerine tıbbi bitkiler ekip yetiştirip, bunların meyvelerini ve meyve sularını incelemeyi kendine iş edinmişti. Zamanla bu çabayı öyle ilerletmiştir ki, çeşitli zehirli bitkiler üzerine uzman olmuştu. Zamanla ilgisini tarımla uğraşmaktan farklı alanlarla kaydırdı, pirinç ve metale çekiçle şekiller vermekle, balmumuyla modellere yapmakla vakit geçirdi. Zaten, Justınus’a göre “annesi için bir anıt yaparken güneş çarpması sonucu hastalanıp yedinci gün ölmüştür.”

M.Ö. 133 yılında öldüğünde bir varisi olmadığından geriye, Pergamon Krallığını Romaya bırakan bir vasiyet bırakmıştır. Strabon'un, “Kraliyet ailesine mensup saygın bir kişi” olarak tanıttığı,[1] kendini II. Eumenis'in oğlu olduğunu söyleyen Aristonikos bu kararı tanımamış ve kendisi Pergamon Kralı III. Eumenis adını alarak Romalılara isyan etmiştir. Ancak Romalılar tarafından yenilip, yakalanıp idam edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ * Strabo, "Coğrafya" Antik coğrafya

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hansen, Esther V. (1971). The Attalids of Pergamon. Ithaca, New York: Cornell University Press; London: Cornell University Press Ltd. ISBN 0-8014-0615-3.
  • Kosmetatou, Elizabeth (2003) "The Attalids of Pergamon," in Andrew Erskine, ed., A Companion to the Hellenistic World. Oxford: Blackwell: pp. 159–174. ISBN 1-4051-3278-7. text28 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Attalos
Pergamon Kralı
MÖ 138-133
Sonra gelen:
III. Eumenis