Jores Alferov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Zhores Alferov

Jores İvanoviç Alferov (Rusça: Жоре́с Ива́нович Алфёров, IPA2: ʐɐˈrʲɛs ɪˈvanəvʲɪtɕ ɐlˈfʲorəf; d. 15 Mart 1930 Vitebsk, Belorussia), Rus fizikçi ve Akademisyen olan Alferov modern heterostructure fiziğe ve elektroniğe büyük katkıları bulundu. Heterotransistorleri icat etti.

Doğumu ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alferov Vitebsk, Belarus'ta, Beyazrus-Yahudi[1] karışımı bşr ailede doğdu. 1952 yılında Leningrad'taki V. I. Ulyanov (Lenin) Electrotechnical Institute'den menzun oldu (kısaltılmışı LETI). 1953'den beri USSR Academy of Sciences'ta (1991 yılından itibarenRussian Academy of Sciences)Ioffe Physico-Technical Institute'de görev aldı. Burada bir takım bilimsel dereceler kazandı: 1961'de "a Candidate of Sciences in Technology" ve 1970 yılında "a Doctor of Sciences in Physics and Mathematics". 1987 yılına kadar Ioffe Physico-Technical Institute'de yöneticilik yaptı. 1972 yılında USSR Academy of Sciences'a corresponding üye olarak seçildi, ve 1979 yılında tam üye oldu. 1989 yılından itibaren USSR Academy of Sciences'a Vice-President, ayrıca Sankt Peterburg Scientific Center’a başkan oldu. 2000 yılında Herbert Kroemer ile beraber fizik dalında Nobel Ödülü aldı.

Alferov the heterotransistor etti. Bu başarısıyla eskiye göre daha yüksek frekanslara çıkılmasını sağladı. Bu sayede cep telefonları ve uydu iletişiminde devrim gerçekleşti. Alverov ve Kroemer bu teknolojoyi lazer ışıklarına uyguladı. Bu sayede semiconductor dizayn kullanılan alanlarda özellikle LED’lerde, barkot ve CD okuyucularda devrim yarattı. Hermann Grimmeiss, Alferov olmadan uydulardan dünyaya veri aktarımının mümkün olmadığını söylemiştir. [kaynak belirtilmeli]

Araştırma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Alferov 1962’den bu yana semiconductor heterostructure alanında çalışmaktadır. Onun fizik ve semiconductor heterostructure teknolojilerine katkıları, özellikle laserlerin, güneş pillerin, LED'lerin, and epitaksilerin üretilmesine olanak sağlarken, modern heterostructure fiziğin oluşmasına ve elektroniğe öncülük etti.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Алфёров и Путин

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]