İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk Yenilmez Kaptan Amerika
Captain America the First Avenger
YönetmenJoe Johnston
YapımcıMarvel
OyuncularChris Evans
Hayley Atwell
Sebastian Stan
Tommy Le Jones
Hugo Weaving
Dominic Cooper
Ricahard Armitage
Stanley Tucci
Samuel L. Jackson
Toby Jones
Neal McDonough
Derek Luke
Kenneth Choi
JJ Feild
Bruno Ricci
Lex Shrapnel
Michael Brandon
Martin Sherman
Natalie Dormer
Oscar Pearce
William Hope
James Payton
Sophie Colquhoun
Jenna Coleman
Marek Oravec
CinsiSinema filmi
Yapım yılı2011
Süre124 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$140 milyon
Hasılat$370.569.774
Devam filmiKaptan Amerika: Kış Askeri

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika, 2011 yapımı Amerika Birleşik Devletleri filmidir. Filmde, II. Dünya Savaşı sırasında, zayıf, ufak tefek ve çelimsiz bir adam olan Steve Rogers, süper asker Kaptan Amerika'ya dönüşür ve Kızıl Kafatası'nın Tesseract'ı dünya hakimiyeti için bir enerji kaynağı olarak kullanmasını engellemek zorundadır. Marvel'ın Captain America çizgi-romanına dayanır. Beşinci Marvel Sinematik Evreni filmidir. Ayrıca, Yenilmezler filminden önce çekilmiştir.

Film 1997'de bir konsept olarak başladı ve Artisan Entertainment tarafından dağıtımı planlandı. Ancak açılan bir dava projeyi aksattı ve Eylül 2003'e kadar sonuçlandırılamadı. Marvel Studios, 2005 yılında Merrill Lynch'ten onay aldı ve filmi Paramount Pictures aracılığıyla finanse etmeyi ve yayınlamayı planladı. Yönetmenler Jon Favreau ve Louis Leterrier, 2008'de Johnston'a başvurulmadan önce projeyi yönetmekle ilgilendiler. Ana karakterler Mart ve Haziran 2010 arasında oyuncu kadrosuna alındı. Yapım Haziran'da başladı ve çekimler Londra, Manchester, Caerwent, Liverpool ve Los Angeles'ta gerçekleşti. Ana karakterin Kaptan Amerika olmadan önce fiziksel görünümünü yaratmak için görsel efekt şirketi Lola tarafından birkaç farklı teknik kullanıldı.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmi 19 Temmuz 2011'de El Capitan Sahnesi'nde prömiyerini yaptı ve 22 Temmuz'da Amerika Birleşik Devletleri'nde MCU'nun Birinci Aşaması'nın bir parçası olarak gösterime girdi. Film ticari olarak başarılı oldu ve dünya çapında 370 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Eleştirmenler özellikle Chris Evans'ın performansını, filmin 1940'ların dönemini tasvirini ve Johnston'ın yönetmenliğini övdü. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) ve Kaptan Amerika: İç Savaş (2016) olarak iki devam filmi yayınlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde, Kuzey Kutbu'ndaki bilim adamları eski, donmuş bir uçağı ortaya çıkarırlar. Mart 1942'de, Nazi korgeneral Johann Schmidt (Red Skull) ve adamları, Alman işgali altındaki Norveç'in Tønsberg kasabasından anlatılmamış tanrısal güçlere sahip Tesseract adlı gizemli bir kalıntıyı çalmışlardır. Schmidt'in amacı Berlin'i düşürmek ve bununla beraber dünyayı ele geçirmektir.

Bu dönemlerde (1940-1945) Almanya ve Amerika bir savaş içinde olduğundan, Amerika asker potansiyeli olan gençleri askere almaktadır. Bu gençlerin arasında ülkesine âdeta âşık olan Steve Rogers'da vardır. New York'ta, Steve Rogers, çeşitli sağlık ve fiziksel sorunları nedeniyle II. Dünya Savaşı askeri alımı başvurusunda reddedilir. En yakın arkadaşı Çavuş. James "Bucky" Barnes ile geleceğin teknolojileri sergisine katılan Rogers tekrar askere gitmeye çalışır. Rogers'ın Barnes'la savaşta ülkesini temsil etme konusundaki konuşmasına kulak misafiri olan Dr. Abraham Erskine, Rogers'ın askere alınmasına izin verir. Çünkü Steve askere girmeyi beş kere denemesi ve son denemesinde bu kadar istekli oluşu Dr. Erskine'ı meraklandırmıştır. Erskine, Albay Chester Phillips ve İngiliz ajanı Peggy Carter'ın önderliğindeki "süper asker" deneyinin bir parçası olarak Stratejik Bilimsel Rezervine alınır. Phillips, Erskine'in Rogers'ın prosedür için doğru kişi olduğunu iddia etmesine ikna olmaz. Erskine, Steve'in muayene olduğu odaya girer ve konuşurlar. Bu kadar çok istemesinin nedeninin Nazi öldürmek mi olduğunu sorar. Steve kimseyi öldürmek istemediğini ancak zorbalardan hoşlanmadığını söyler. Bu Dr. Erskine'a yeter. Onu askere alır. Steve, asker eğitiminde fiziksel olarak diğer askerlerden geri düşer ancak zekâsı ve cesareti ile öndedir. Dr. Erskine, onlara savaşı kazandıracak olan (Dr. Erskine Alman asıllıdır fakat taraf değiştirmiştir) süper asker projesi üzerinde çalışıyordur. General buna karşı çıksa da test için attığı el bombasının üzerine bir tek Steve atlar ve doğru tercih olduğunu gösterir.

Schmidt, Erskine'nin yerini keşfeder ve onu öldürmesi için suikastçı Heinz Kruger'ı gönderir. Deney yapılır. Erskine, Rogers'ı süper asker tedavisine tabi tutar, ona özel bir serum enjekte edilir ve ona "vita-ışınları" verilir. Steve, deneyden daha uzun boylu, daha kaslı ve cüsseli bir adama dönüşmüş şeklinde çıkar. Tam o sırada gizli ajan Kruger, Dr. Erskine'i öldürür ve bir şişe serumla kaçar. Steve Kruger'ın peşine düşer onu yakalar ama Kruger zehir içer ve intihâr eder. Red Skull, Tessaract'ı kullanarak güçlü silahlar yapmaktadır. Erskine'in ölmesi ve süper asker formülünün kaybolmasıyla Süper asker projesi rafa kaldırılır; Dr. olmadan yürütülemeyeceğini anlamıştır. General, Steve'in tek başına bir işine yaramayacağını söyler: "Ordu istedim, sana kaldım!" diye söyler. Senatör, Steve'i savaşın maskotu olarak kullanmak ister ve "Kaptan Amerika" adında gösterilere çıkarak hizmet etmesini ister. Steve, gönülsüzce kabul eder.

1943'te Steve, savaşta yer alan askerler için İtalya turnesine çıkar. Steve'in çocukluk arkadaşı Bucky Barnes'in de bulunduğu askeri ekip Naziler tarafından tutsak alınır. Bunu öğrenen Steve, gizlice Ajan Carter ve Howard Stark’ın yardımıyla Schmidt'in Nazi üssü Hydra kalesine sızarak Barnes'ı ve diğer askerleri kurtarır. Steve Rogers, kendisine Red Skull "(Kızıl Kafatası)" lakabını kazandıran kırmızı, kafatasına benzer yüzünü ortaya çıkaran bir maskeyi suratından atan Schmidt ile ilk defa yüzleşir. Schmidt kaçar ve Rogers serbest bırakılan askerlerle birlikte üsse döner ve General'in de gözünde bir maskottan fazlası olduğunu kanıtlar. Böylece Kaptan Amerika komutasında oluşturdukları bir saldırı ekibi Red Skull'un karargâhlarına baskınlar yapar ve başarılı olurlar.

Stark, Rogers'ı gelişmiş ekipmanla donatır ve en önemlisi ona nadir, neredeyse yok edilemez bir metal olan vibranyumdan yapılmış dairesel bir kalkan verir. Rogers ve ekibi, çeşitli Hydra operasyonlarını sabote ederken, o ve Carter aşık olmaya başlar. 1945'te ekip, Zola'yı taşıyan bir trene saldırır. Rogers ve Jones, Zola'yı ele geçirmeyi başarır, ancak yakın arkadaşı Bucky, trenden uçuruma düşerek ölür. Red Skull Tessaract'ten yaptığı bombaları dünyanın büyük başkentlerine atmayı planlamaktadır. Zola'dan elde edilen bilgileri kullanarak, son Hydra kalesi bulurlar. Kaptan Amerika kaçan Red Skull'un uçağını yakalar ve dövüşürler. Dövüş sırasında Tesseract'ın kutusu hasar görür. Kaptanı yenemeyeceğini anlayan Red Skull, uzaya bir solucan deliği açan Tesseract'ı fiziksel olarak eline alır ve Tesseract onu içine çeker ve Red Skull ölür. Tesseract uçakta yanar ve okyanusa düşerek kaybolur. Silahlarını patlatma riski olmadan uçağı indirmenin bir yolunu görmeyen Rogers, Carter'a telsizle bağlantıya geçer, son kez duygusal yakınlaştığı Ajan Carter'a onunla dans etme sözü verir; ve yayın kesilir ve Kuzey Kutbu'na düşmeden önce ona veda etmiş olur. Böylece Steve, uçağın New York'a düşmesini engellemek için kendini fedâ eder. Stark daha sonra Tesseract'ı okyanus tabanından kurtarır, ancak Rogers'ın veya uçağın yerini bulamaz, onun öldüğünü varsayarlar.

Steve, yıllar sonra bir buz kütlesi içerisinde bulunur, 1940'lar tarzı bir hastane odasında uyanır. 1941'de katıldığı bir beyzbol maçının radyo yayınını duyan Rogers, şüphelenir, dışarı kaçar ve kendisini S.H.I.E.L.D.'nin bulunduğu günümüz Times Meydanı'nda bulur. Yönetici Nick Fury ona yaklaşık 70 yıldır "uyuduğunu" söyler. Sahne sonunda, Fury Rogers'a yaklaşır ve dünya çapında sonuçları olan bir görev önerir.

Çekim aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2010'da Stanley Tucci, sahnelerinin çekimlerini tamamladığını ve prodüksiyonun geri kalanının yaklaşık üç hafta içinde tamamlanacağını söyledi. Şubat 2011'de, film müziklerini bestelemek için Alan Silvestri'nin seçildiği açıklandı. Mart 2011'de, Captain America: The First Avenger'ın Nisan 2011'de Birleşik Krallık ve Los Angeles'ta yeniden çekimlere gireceği bildirildi. 23 Nisan 2011'de New York City'nin Times Meydanı'nda da bir sahne çekildi.

Film, on üç farklı şirket arasında bölünmüş yaklaşık 1.600 görsel efekt çekimi içeriyor. Yönetmen Joe Johnston, sıska, pre-serum Steve Rogers'ın görünümünü elde etmek için iki ana teknik kullandığını belirtti:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]