İçeriğe atla

Iron Man 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Demir Adam 3
Iron Man 3
Film afişi
YönetmenShane Black
YapımcıKevin Feige
SenaristDrew Pearce
Shane Black
Uyarlama
OyuncularRobert Downey, Jr.
Gwyneth Paltrow
Don Cheadle
Guy Pearce
Ben Kingsley
MüzikBrian Tyler
Görüntü yönetmeniJohn Toll[1]
KurguJeffrey Ford
Peter S. Elliot[1]
StüdyoMarvel Studios
DMG Entertainment[2]
DağıtıcıWalt Disney Studios
Motion Pictures
1
Çıkış tarih(ler)i14 Nisan 2013 (2013-04-14) (Paris premiere)
3 Mayıs 2013 (2013-05-03) (United States[3])
Süre130 dakika[4]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$200,000,000[5]
Hasılat$1,215,439,994 [6]
Önceki filmIron Man 2

Iron Man 3, Amerikan yapımı, yedinci Marvel Sinematik Evreni süper kahraman filmi. Marvel Comics tarafından yaratılan Iron Man karakterinin beyazperdedeki üçüncü filmidir. Filmin başrolünü Robert Downey Jr. ve Gwyneth Paltrow paylaşmıştır. Filmin yönetmenliğini ise Shane Black yapmıştır. Gösterim tarihi, 3 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı.

Bu filmden önce, ilk seri Iron Man (2008), ikinci seri olan Iron Man 2 (2010) ve çapraz filmi olan The Avengers (2012) tarihlerinde vizyona girmişlerdir.

Oyuncu Rolü
Robert Downey Jr. Tony Stark / Iron Man
Gwyneth Paltrow Pepper Potts
Rebecca Hall Maya Hansen
Guy Pearce Aldrich Killian
Ben Kingsley The Mandarin
Paul Bettany Jarvis (seslendirme)
Don Cheadle James Rhodes / War Machine
Jon Favreau Happy Hogan
William Sadler President Ellis

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tony Stark, sakat bırakan yaralanmaları iyileştirmek için tasarlanan bir deneysel canlandırıcı tedavisi olan Extremis'in mucidi, bilim insanı Maya Hansen'in olduğu 1999'daki bir Yeni Yıl partisini hatırlar. Sakat bilim insanı Aldrich Killian onlara şirketi Advanced Idea Mechanics'de bir yer önerir, fakat Stark, Killian'ı aşağılayarak teklifi geri çevirir.

Yıllar sonra, Stark'ın New York'un istilası sırasındaki deneyimleri ona panik ataklar yaşatmaktadır. Durmaksızın, o, kız arkadaşı Pepper Potts ile anlaşmazlık yaratan birkaç düzine Demir Adam süiti yapar. Terörist Mandarin tarafından bir dizi bombalama, istihbarat acentelerini adli kanıt eksikliği ile şaşkın bırakır. Stark Endüstrileri güvenlik şefi Happy Hogan böylesi bir saldırıda kötü bir şekilde yaralandığında, Stark sersemliği bırakır ve televizyondan Mandarin'i tehdit eder, ki o helikopter silahlarıyla Stark'ın evini yıkarak karşılık verir. Stark'ı uyarmaya gelen Hansen, saldırıdan Potts ile beraber sağ kurtulur. Stark, Mandarin hakkındaki keşfinden bir uçuş planını takip ederek, yapay zekası J.A.R.V.I.S'i kılavuzluk yaptığı bir Demir Adam süitinde kırsal Tennessee'ye kaçar. Stark'ın deneysel zırhı California'ya dönmek için gerekli güçten yoksundur ve dünya onun öldüğüne inanır.

Erken olgunlaşan 10 yaşındaki bir çocuk olan Harley ile takım olarak, Stark, bir Mandarin saldırısına özgü nitelikleri taşıyan yerel bir patlamanın kalıntılarını keşfeder. O bombalamaların, ilerlemenin bu aşamasında patlayıcı bir şekilde onu geri çeviren belirli konulara neden olan Extremis'e maruz bırakılan askerler tarafından tetiklendiğini keşfeder. Eski askerler patlamaya başladıktan sonra, onların ölümleri bir terörist planı üretilerek Extremis'in hatalarını örtbas etmek için kullanılıyordu. Stark, Mandarin'in ajanları Ellen Brandt ve Rric Savin ona saldırdığında, Exremis'e ilk elden tanıklık eder.

Harley’in yardımıyla, Stark Mandarin’i Miami’ye kadar takip eder ve doğaçlama yapılan silahları kullanarak onun karargâhına sızar. İçeride, Mandarin’in aslında ismi üzerinden yapılan olaylardan habersiz olduğunu iddia eden Trevor Slattery isimli İngiliz bir aktör olduğunu keşfeder. Mandarin aslında, Hansen'in Extremis araştırmasını kendi sakatlığı için bir tedavi olarak uygun gören ve programı yaralı savaş gazilerini kapsayacak şekilde genişleten, Killian'ın bir buluşudur. Stark'ı ele geçirdikten sonra, Killian, Potts'u kaçırdığını ve Extremis'in hatalarını düzeltmede ve böylece Poots'u kurtarmada Stark'ın yardımını kazanmak için onu Extremis'e maruz bıraktığını açıklar. Killian Hansen'i, plan hakkında taraf değiştirmeye çalıştığında öldürür.

Killian, ilk savaş makinesi, şu anda "Demir Vatansever" olarak yeniden adlandırılan, James Rhodes'u zırhı çalmak için tuzağa çekerek, ayrıca Amerikan istihbarat acentelerini Mandarin’in yeri konusunda yönlendirir. Stark, Killian'ın Air Force One adlı uçakta Başkan Ellis'e saldırmayı planladığını keşfederek Rhodes ile yeniden birlik olur. Demir Adam zırhını uzaktan kontrol ederek. Stark bazı sağ kalan yolcuları ve mürettebatı kurtarır fakat Killian'ın Ellis'i kaçırmasını ve Air Force One'ı yok etmesini engelleyemez. Onlar Killian'ı, Ellis'i canlı yayında öldürmeyi planladığı el konulmuş hasarlı bir petrol tankerine kadar takip ederler. Başkan yardımcısı, küçük bir kızın sakatlığını tedavi etmek için Extremis karşılığında Killian'ın emirlerini yerine getiren bir kukla lider olacaktır.

Platformda, Stark, Potts'u kurtarmaya gider ve Rhodes başkanı kurtarır. Stark, hava desteği sağlamak için, J.A.R.V.I.S tarafından uzaktan kontrol edilen Demir Adam süitlerini çağırır. Stark Potts'un, Extremis prosedüründen sağ kurtulduğunu keşfederken Rhodes başkanı korur ve onu güvenliğe götürür. Bununla beraber, Stark Potts'u kurtaramadan önce etraflarındaki bir tesisat çöker ve Potts görünürdeki ölümüne düşer. Stark, Killian'ın karşısına çıkar ve onu kendini imhâ eden bir Demir Adam süitinde tuzağa düşürür fakat onu öldürmeyi başaramaz. Killian, sonra kendisinin gerçek Mandarin olduğunu açıklar. Extremis güçleri düşüşünden sağ kurtulmasını sağlayan Potts, müdahale eder ve Killian'ı öldürür.

Savaştan sonra, Stark, Potts'a sadakâtinin bir işareti olarak, J.A.R.V.I.S'e her bir Demir Adam süitini uzaktan yok etmesini emreder (Temiz sayfa protokolü). Başkan yardımcısı ve Slattery tutuklanır. Stark'ın yardımıyla, Potts’un Extremis etkileri dengelenir ve Stark kalbinin yakınına gömülmüş şarapnel parçasını kaldırmak için ameliyat girer. Her zaman Demir Adam olacağını düşünerek, eski ark-reaktörünü denize fırlatır.

Günümüzdeki bir sahnede, Stark, konuşmasının başında uyuya kalan Dr. Bruce Banner'ı uyandırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Marvel Studios Begins Production on Iron Man 3" (Basın açıklaması). Comingsoon.net. 4 Haziran 2012. 3 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2012. 
  2. ^ Coonan, Clifford (16 Nisan 2012). "'Iron Man 3′ to be a Chinese co-production". Variety. 29 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2013. 
  3. ^ "Gwyneth Paltrow At The 'Iron Man 3' Red Carpet Premiere: Pepper Potts Goes Floral (PHOTOS)". The Huffington Post. 14 Nisan 2013. 24 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2013. 
  4. ^ "Iron Man 3". British Board of Film Classification. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2013. 
  5. ^ Schaefer, Sandy. "'Iron Man 3′ Begins Production; Secures Increased Budget". Screen Rant. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2013. 
  6. ^ "Iron Man 3 (2013)". Box Office Mojo. Amazon.com. 24 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]