İçeriğe atla

Hemlock Grove (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hemlock Grove
FormatAksiyon
Korku
Fantezi
Bilimkurgu
Gerilim
TürBilimkurgu
BaşrolLandon Liboiron
Bill Skarsgård
Famke Janssen
Lili Taylor
Freya Tingley
Penelope Mitchell
Diliİngilizce
Yapım
Gösterim süresi45-58 dakika
Yayın bilgileri
KanalNetflix
DurumuFinal yaptı

Hemlock Grove bir orijinal Netflix korku-gerilim dizisidir. Eli Roth'un yapımcılığını üstlendiği dizi Brian McGreevy ve Lee Shipman tarafından geliştirilmiştir. McGreevy'in aynı isimli romanına dayanmaktadır. Dizi tüm bölümleri ile birlikte 19 Nisan 2013'te prömiyerini gerçekleştirmiştir. İkinci sezon prömiyeri 11 Temmuz 2014'te gerçekleşmiştir. Final sezonu olan üçüncü sezon prömiyeri 23 Ekim 2015'te gerçekleşmiştir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Pennsylvania'daki hayali bir kasaba olan Hemlock Grove'da geçer. Serinin ilk bölümü kasabada iki genç kızın vahşice katledilmesi ile başlar. Kasaba halkı bu cinayetler için kurt adam olduğuna inandıkları Peter Rumancek isimli 17 yaşındaki çingene çocuğu suçlarlar. Bu arada kasabanın geçim kaynağı olan Godfrey biyomedikalin varisi Roman Godfrey cinayetleri soruşturmaya başlar. Zaman içinde Rumancek ile yolları kesişir ve Roman, Rumancek'in sırrını öğrenir. Peter Rumancek gerçekten de kurt adamdır fakat cinayetleri o işlememiştir. İlk sezonda kasabadaki cinayetleri işleyen dizi, ikinci ve üçüncü sezonda Roman Godfrey ve kızının kaçırılmasını etrafında döner.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Rumancek: Dizinin ana karakterlerinden biri olan Peter, annesiyle birlikte kasabaya yeni taşınmıştır. Kasaba halkı çingene olduğu için Rumancek ailesinden hoşlanmaz. Peter kurt adamdır. Birinci sezonda Letha Godfrey'e aşık olur.

Roman Godfrey: Godfrey ailesinin tek erkek çocuğudur. Dizinin başlarında bilmese de kendisi annesi Olivia Godfrey gibi bir upirdir. Babası gerçekte Norman Godfrey'dir. Annesinin yaptığı bir büyü sonucu iradesi olmadan kuzeni Letha Godfrey ile birlikte olmuş ve Letha'dan Nadia isimli bir kızı olmuştur. Peter ile yakın arkadaşlardır.

Olivia Godfrey: Godfrey Enstitüsünün yöneticisi ve J.R. Godfrey'in eşidir. Norman Godfrey'e aşıktır. Bencil, çıkarcı bir karakter olarak resmedilmiştir. Upir olan Olivia, insanlara zarar vermekte sakınca görmez.

Norman Godfrey: J.R. Godfrey'in kardeşidir, evli olmasına karşın Olivia'ya aşıktır. Psikiyatristtir. Yeğeni Shelley ile iyi geçinir.

Shelley Godfrey: Olivia Godfrey'in J.R. Godfrey'den olan kızıdır. Shelley'nin birtakım fiziksel rahatsızlıklıkları vardır. Yüzünün yarısı ve elleri tam olarak gelişmemiştir. İlk sezon konuşamamaktadır. Shelley upir olmasa da bazı doğaüstü güçlere sahiptir.

Destiny Rumancek: Peter Rumancek'in kuzenidir, medyumdur. Doğaüstü konularda bilgisi vardır, zaman zaman geleceği görebilir.

Kast[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Famke Janssen Olivia Godfrey olarak
  • Bill Skarsgård Roman Godfrey olarak
  • Landon Liboiron Peter Rumancek olarak
  • Penelope Mitchell Letha Godfrey olarak
  • Freya Tingley Christina Wendall olarak
  • Tiio Horn Destiny Rumancek olarak
  • Joel de la Fuente Dr. Johann Pryce olarak
  • Dougray Scott Dr. Norman Godfrey olarak
  • Nicole Boivin and Madeleine Martin Shelley Godfrey olarak
  • Camille De Pazzis as Annie Archambeau olarak oynamıştır.[kaynak belirtilmeli][kaynak belirtilmeli]