İçeriğe atla

Thor (Marvel Sinematik Evreni)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thor
Marvel Sinematik Evreni karakteri karakteri
İlk görünümThor
YaratanStan Lee
Larry Lieber
Jack Kirby tarafından Thor ve Thor
CanlandıranChris Hemsworth
Dakota Goyo (genç)
Bilgileri
Tam adıThor Odinson
Takma ad(lar)ıGod of Thunder
Donald Blake
TürAsgardlı
Aile
This Thor who plays Thor

Thor Odinson, aynı adı taşıyan Marvel Comics karakterine ve mitolojik tanrıya dayanan Marvel Sinematik Evreni (MCU) film serisinde Chris Hemsworth tarafından canlandırılan kurgusal bir karakterdir. Filmlerde Thor, insanların tanrı olarak gördüğü, Dünya ile uzun zamandır bağları olan eski bir uzaylı uygarlığı, Asgardlıların en güçlü üyelerinden biridir. Thor, Yenilmezler'ın kurucu ve merkezi üyesidir. Daha sonra Galaksinin Koruyucuları'na katılır.

Konsept, yaratılış ve karakterizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemsworth'un karakter tasviri övgüler alırken, karakter olarak Thor'un başlangıçta diğer Yenilmezler karakterlerinden daha az ilgi gördü ve Ragnarok 'tan önce Thor kötü çizilmiş bir karakter olarak tanımlandı. The Wall Street Journal 'dan Joe Morgenstern'ın Avengers: Endgame incelemesinde, "Chris Hemsworth'un Thor'unu, bazı eksik materyallere ve oyuncunun sınırlı görünen dramatik aralığına rağmen sevimli" olarak kabul etti.[1]

"Şişman Thor" tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Avengers: Endgame'de Thor'un depresif ve obez bir alkolik olarak tasvir edilmesi ve diğer karakterler tarafından Thor'a yönelik yapılan şakalar; kilo ayrımcılığı konusunda çeşitli yazılı yorumlara ve hayran tepkilerine yol açtı.[2][3][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Morgenstern (25 Nisan 2019). "'Avengers: Endgame' Review: A Marvelous Wrap". The Wall Street Journal. 3 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2019. 
  2. ^ "Avengers: Endgame was brilliant - but the fat shaming broke my heart". guardian.com. The Guardian. 30 Nisan 2019. 30 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2021. 
  3. ^ "'Fat Thor' Prompts Avengers Fans to Accuse Marvel of Body Shaming". Newsweek. 1 Mayıs 2019. 1 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2021. 
  4. ^ "What Happened To Thor In "Avengers: Endgame"?". BuzzFeed. 2 Mayıs 2019. 2 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2021.