İçeriğe atla

Luke Cage

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luke Cage
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümLuke Cage, Hero For Hire #1 (Haziran 1972)
YaratanArchie Goodwin
John Romita, Sr.
George Tuska
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıCarl Lucas
Takım üyelikleriAvengers
Heroes for Hire
Fantastic Four
Defenders
"Marvel Knights"
Thunderbolts
PartnerleriIron Fist
Misty Knight
Colleen Wing
Jessica Jones
Power Man (Victor Alvarez)
Önemli takma adlarıPower Man
Güçleri
  • İnsanüstü güç
  • Kurşun geçirmez deri

Luke Cage, diğer adıyla Power Man (gerçek adı Carl Lucas), Marvel Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlarda yer alan bir süper kahraman. Archie Goodwin, John Romita, Sr. ve George Tuska tarafından yaratılan karakter ilk kez Haziran 1972'de Luke Cage, Hero for Hire ile okuyucunun karşısına çıktı. Luke Cage, kendi çizgi romanının baş kahramanı olan ilk siyahî süper kahraman olma özelliğine sahiptir.[1]

Blaxploitation türü filmlerin popülerliğinin zirve yaptığı bir dönemde yayınına başlanan Luke Cage, işlemediği bir suçtan dolayı cezaevine girer ve burada maruz kaldığı deneyler sonucu insan üstü güçlere ve kurşun geçirmez deriye sahip olur. Özgür kaldıktan sonra "kiralık kahramanlığa" soyunan Cage, süper kahraman Iron Fist ile bir ikili olur. Sonraları, süper güçlere sahip özel dedektif Jessica Jones ile evlenir ve bir kızları olur. Luke Cage, 2005 yılında yazar Brian Michael Bendis tarafından The New Avengers kadrosuna dahil edildi ve çeşitli Avengers çizgi romanlarında yer aldı.

Luke Cage, Marvel Cinematic Universe prodüksiyonu televizyon dizisi Jessica Jones'ta Mike Colter tarafından canlandırıldı.[2] Karakterin kendi adını taşıyan dizisi 30 Eylül 2016'da Netflix'te yayın hayatına başladı.[3] Colter, karakteri The Defenders dizisinde de canlandırdı.[4]

  1. ^ Child, Ben (30 Eylül 2016). "A bulletproof black man: Luke Cage is the superhero America needs now". The Guardian. Birleşik Krallık. 30 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2016. He was the first black superhero to get his own comic book. Now, Luke Cage is the first black superhero with his own TV show. 
  2. ^ Strom, Marc (22 Aralık 2014). "Mike Colter to Star as Luke Cage in Marvel's A.K.A. Jessica Jones". Marvel.com. 22 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2014. 
  3. ^ Lieberman, David (7 Kasım 2013). "Disney To Provide Netflix With Four Series Based On Marvel Characters". Deadline.com. 7 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2013. 
  4. ^ Truitt, Brian (20 Kasım 2015). "'Jessica Jones' star Mike Colter a powerhouse as Luke Cage". USA Today. 10 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2015.